Seimas svarstys duslintuvų įteisinimą platesniam naudojimui

Lietuva, TeisėRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Jei parlamentarai pritartų pakeitimams, duslintuvus galėtų naudoti daugiau žmonių. Bennie Bates/Unsplash nuotrauka

Politikai tikina, kad duslintuvas – svarbi priemonė žmogaus sveikatai, gamtai ir net karo lauke

Seimas artimiausiu metu svarstys Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma leisti plačiau naudoti duslintuvus – specialius ginklų priedėlius, sumažinančius šūvio triukšmą iki 30–40 proc. Numatoma, kad nuo 2026 metų sausio 1 dienos šią priemonę galėtų naudoti ir asmenys, turintys teisę į ilgavamzdžius šaunamuosius ginklus.

Kaip pristatydamas projektą sakė Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas Juozas Olekas, duslintuvų nauda yra neabejotina – tiek žmogaus sveikatai, tiek gamtai:

„Moksliniais tyrimais yra pripažinta, kad garsas, kurį sukelia šaunamieji ginklai, turi ilgalaikį neigiamą poveikį juos naudojančių asmenų klausai, nes šaunamasis ginklas sukelia iki 156–163 decibelų triukšmo lygį. Toks triukšmo lygis gali nepataisomai pažeisti sraigę (vidinę ausies dalį) net po vieno šūvio.“

Anot J. Oleko, duslintuvai taip pat apsaugo laukinius gyvūnus nuo streso, kurį sukelia ginklo garsas, o karo Ukrainoje patirtis parodė, kad jie esą prisideda ir prie šaulio saugumo, mat šaulys, naudojantis duslintuvą, turi žymiai didesnes galimybes nesulaukti greito ugnies atsako.

Projekto šalininkai pabrėžia, kad duslintuvai ypač aktualūs tiems, kurie turi teisę naudoti vienašūvius graižtvinius ginklus. Tokie ginklai dažniausiai naudojami medžioklėje arba teritorinės gynybos pasiruošimui, o duslintuvai padėtų efektyviau treniruotis ir apsaugotų klausą.

Dėl duslintuvų bus sprendžiama gegužės 6 dienos Seimo posėdyje

Šiuo metu duslintuvai Lietuvoje priskiriami A kategorijos ginklų priedėliams. Įsigyti ir turėti juos gali tik ribotas skaičius subjektų – specialiojo statuso institucijos, mokslinių tyrimų įstaigos, kriminalistinės ekspertizės tarnybos, ginklų gamintojai ir nuo 2019 metų – šauliai. Tačiau medžiotojai, sportininkai ar profesinėje veikloje ginklus naudojantys asmenys šios teisės iki šiol neturėjo.

Įstatymo pataisos sulaukė nemažo palaikymo – po pateikimo už projektą balsavo 86 Seimo nariai, prieš – 3, susilaikė 14. Pagrindiniu svarstyti šį klausimą paskirtas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Balsavimas dėl projekto Seime numatytas gegužės 6 dieną.

Parengta pagal Lietuvos Respublikos Seimo informaciją.