Siūloma leisti patiems gyventojams nuspręsti, ar nori likti nepriklausomo tiekėjo rankose
Seimas ketvirtadienį priėmė svarstyti siūlymą, kuris leistų visiems buitiniams vartotojams grįžti prie visuomeninio elektros tiekimo, kurį teikia valstybės valdomos „Ignitis grupės“ tiekėja „Ignitis“. Šį Elektros energetikos įstatymo pakeitimą pateikė valdantieji socialdemokratai.
Už siūlymą balsavo 63 Seimo nariai, prieš buvo 15, o 13 susilaikė.
Jei įstatymas būtų priimtas, nuo liepos mėnesio vartotojai galėtų laisvai rinktis – likti su nepriklausomu tiekėju ar pereiti prie visuomeninio tiekimo.
Pagal naująjį projektą, jei jam būtų pritarta, gyventojai, norintys grįžti prie „Ignitis“ visuomeninio tiekimo, turėtų:
- Nutraukti sutartį su nepriklausomu tiekėju ir pateikti prašymą pereiti pas „Ignitį“.
- Jei sutarties su kitu tiekėju nėra, tiesiog pateikti prašymą „Igničiui“.
Šiuo metu „Ignitis“ tiekia elektrą tik tiems, kurie nepasirinko nepriklausomo tiekėjo ir priklauso trečiajam elektros rinkos liberalizavimo etapui.
Socialdemokratas Arūnas Dudėnas, pristatydamas pataisas, pabrėžė, kad jos niekaip neapribotų galimybės rinktis nepriklausomą tiekėją, o priešingai – skatintų konkurenciją rinkoje.
„Niekas negriauna rinkos, bet atsiranda alternatyvos,“ – kalbėjo parlamentaras.
Visgi liberalas Simonas Gentvilas skeptiškai įvertino siūlymą, teigdamas, kad tokia tvarka neva gali padidinti visuomeninio tiekimo kainą.
Energetikos ministerija siūlo pratęsti mažiausių elektros vartotojų perėjimo laiką
Tą pačią dieną Seimas taip pat pradėjo svarstyti Energetikos ministerijos siūlymą, pagal kurį iki 2030 m. būtų leidžiama likti visuomeniniame elektros tiekime smulkiems vartotojams, sunaudojantiems iki 1 000 kilovatvalandžių (kWh) elektros per metus, bei socialiai remtiniems gyventojams.
A. Dudėnas pabrėžė, kad socialdemokratų projektas yra platesnis nei ministerijos pasiūlymas, nes suteiktų teisę grįžti į visuomeninį tiekimą visiems gyventojams, o ne tik atskiroms socialinėms grupėms.
77.lt primena, kad pagal dabar galiojančią tvarką, 2025-ieji yra paskutiniai elektros rinkos liberalizavimo metai. Iki to laiko beveik pusė milijono buitinių vartotojų, sunaudojančių iki 1 000 kWh elektros per metus, privalės pasirinkti nepriklausomą tiekėją.
Diskusijos dėl elektros rinkos liberalizavimo vyksta jau ilgą laiką. Vieni palaiko nepriklausomų tiekėjų modelį, o kiti mano, kad liberalizacija neatnešė žadėtų rezultatų ir gyventojams turi būti suteikta teisė grįžti prie valstybinio tiekėjo.
Ar Seimas priims šias pataisas, paaiškės artimiausiu metu – parlamentarai turės dar kartą balsuoti dėl galutinio sprendimo.