„TikTok“ iššūkis suvalgyti aštriausią traškutį baigėsi paauglio mirtimi
Tikriausiai sunkiai rastume paauglių, kurie visiškai nesinaudotų jokiais socialiniais tinklais. Jau nuo mažų dienų prie išmaniųjų technologijų pratinami vaikai paaugę nebeįsivaizduoja gyvenimo be savo telefono, kompiuterio ir įvairių skirtingų vietų, kuriose gali bendrauti ir matyti įvairias nuotraukas bei vaizdo įrašus. Deja, nors socialiniai tinklai lengvai įtraukia vaikus ir net suaugusius, juose tyko daugybė pavojų. Tą įrodo ir vos prieš kelias dienas nutikusi nelaimė, kai mirė paauglys, bandęs atlikti populiarų „TikTok“ iššūkį[1].
Masačusetse (JAV) gyvenęs keturiolikmetis Harrisas Wolobahas nusprendė priimti šiuo metu itin populiarų „TikTok“ iššūkį, kurio metu reikia suvalgyti traškutį, pagamintą iš aštriausių pasaulyje čili pipirų. Paauglys sėkmingai suvalgė traškutį, tačiau dar tą pačią dieną netikėtai mirė.
„TikTok“ socialiniame tinkle išpopuliarėjusio „One chip“ iššūkio esmė – suvalgyti aštriausiu traškučiu tituluojamą užkandį, o tada kęsti baisų deginimą kiek įmanoma ilgiau, nesušvelninant pojūčių jokiu gėrimu ar maistu. Visa tai vyksta filmuojant kiekvieną valgymo ir po to sekančių nemalonių minučių akimirką, kad vėliau būtų galima pasidalinti vaizdo įrašu „TikTok“ socialiniame tinkle.
Remiantis amerikiečių prekės ženklu „Paqui“, jų traškučiai pagaminti iš dviejų aštriausių čili pipirų pasaulyje. Keturiolikmečiui traškutį davė jo klasės draugas. Mokykloje suvalgęs tokį beprotiškai aštrų užkandį, berniukas pradėjo jausti stiprius skrandžio skausmus, todėl jam buvo leista grįžti namo. Nors paauglys pasijuto geriau, tačiau planuojant važiuoti į krepšinio užsiėmimus berniukas staiga nualpo ir buvo išvežtas į ligoninę, kur konstatuota jo mirtis.
Anapilin iškeliavusio paauglio mama teigė, jog iki šio incidento berniukas buvo visiškai sveikas ir nesiskundė jokiomis sveikatos problemomis. Jis taip pat neturėjo jokių alergijų ir tą dieną nepatyrė kažkokių traumų. Todėl paauglio mama mano, kad jos sūnus mirė nuo komplikacijų, kurias sukėlė aštriausias traškutis pasaulyje.
Tiesa, kol kas oficiali mirties priežastis nėra aiški, nes vis dar laukiama skrodimo išvadų. Tačiau ant traškučio pakuotės, kuri primena karstą, buvo įspėjimas, kad traškučio valgymas gali turėti įvairių nepageidaujamų medicininių pasekmių[2]. Taip pat perspėjama, jog šį produktą turėtų valgyti tik suaugusieji ir jis netinkamas alergiškiems ar aštrių maisto produktų negalintiems vartoti asmenims. O pastebėjus, kad darosi sunku kvėpuoti, ilgai pykina ar net alpstama, reikėtų kreiptis į medikus.
Populiarūs „TikTok“ iššūkiai: vaistų vartojimas, savęs smaugimas ir kitos beprotybės
Deja, „One chip“ iššūkis nėra vienintelis pavojų sveikatai ar aplinkiniams keliantis sumanymas, išpopuliarėjęs „TikTok“ socialiniame tinkle. 2016 metais pasirodęs ir žaibiškai pamėgtas kone visame pasaulyje, šis socialinis tinklas knibždėte knibžta įvairiomis pavojingomis idėjomis.
Būtent vaikai bei paaugliai greičiausiai pasiduoda aplinkos veiksniams ir skuba išmėginti naujausius iššūkius, nepagalvodami apie galimas skaudžias pasekmes. Tad tėvai turėtų išlikti itin budrūs, mokyti savo atžalas apie saugumą bei stebėti, ar vaikai neužsiima įtartinomis pramogomis. Juk pavojingiausi „TikTok“ iššūkiai[3], kurie baigėsi įvairiomis sveikatos problemomis ar net mirtimis, jau skaičiuojami dešimtimis.
Antialerginio vaisto „Benadryl“ iššūkis
„Benadryl“ iššūkio metu paaugliai išgeria dideles antialerginio vaisto „Benadryl“ dozes, kad patirtų haliucinacijas. Nors įprastai tabletės gali sukelti tik mieguistumą, tačiau išgėrus didelę vaistų dozę eksperimentas gali baigtis mirtimi. Be to, besaikis vaistų vartojimas gali sukelti rimtas širdies problemas, traukulius ar komą.
„Benadryl“ iššūkis jau yra nusinešęs mažiausiai dviejų vaikų gyvybes, taip pat daug paauglių pateko į ligoninę. Dar 2020 metais nuo perdozavimo šiuo vaistu mirė penkiolikmetė, o šiais metais užgeso vieno trylikamečio gyvybė[4].
Berniukas iš karto išgėrė ~12-14 tablečių. Po vaistų suvartojimo Jacobui Stevensui prasidėjo traukuliai, nes berniuko kūnas negalėjo pakelti tokio didelio vaistų kiekio. Nuvežus trylikametį į ligoninę, paaiškėjo, kad berniuko smegenys yra mirusios. Jis dar kelias dienas buvo prijungtas prie gyvybę palaikančių aparatų, tačiau galiausiai mirė.
Alpimo iššūkis – Black-out challenge – nekvėpuoti kol nualpsite
Dar vienas mirtinai pavojingas „TikTok“ iššūkis yra vadinamas „Black-out“ iššūkiu. Jo metu žmonės stengiasi taip ilgai sulaikyti kvėpavimą, kol tiesiog nualpsta. Nors tai gali atrodyti kaip linksmas eksperimentas, tačiau iš tiesų toks veiksmas kartais sukelia smegenų pažeidimus ar net mirtį.
Be to, vaikai dažnai bandydavo ne tik savaime sulaikyti kvėpavimą, bet ir panaudodavo įvairius namuose rastus daiktus, su kuriais save tiesiog smaugdavo. Alpimo iššūkis per 18 mėnesių spėjo nusinešti mažiausiai 15 vaikų gyvybes, kurie buvo vos dvylikos metų ar dar jaunesni[5].
Pavyzdžiui, 2021 metais devynerių metų mergaitė save pasismaugė apsivyniodama ant kaklo šuns pavadėlį ir jį pritvirtindama prie spintos durų. O dešimtmetė mergaitė pasismaugė ant rankšluosčių kabyklos, kai išmėgino „TikTok“ iššūkį užsirišdama ant kaklo chalato diržą.
Po šių skaudžių įvykių buvo pareikalauta, kad „TikTok“ peržiūrėtų savo taisykles ir nebeleistų socialiniame tinkle registruotis savo amžiaus nepatvirtinantiems vartotojams. Mat iš tiesų populiari programėlė buvo skirta vyresniems nei 13 metų vaikams, tačiau ja naudojosi ir veikiausiai tebesinaudoja daugybė mažamečių.
Verta paminėti, jog įvairūs mėginimai nualpti buvo daromi dar iki „TikTok“ atsiradimo. Pavyzdžiui, „Choke game“ (liet. „Smaugimo žaidimas“) vien JAV 1995-2007 metų laikotarpyje nusinešė 82 vaikų gyvybes. Tačiau skirtumas tas, kad dėl socialinio tinklo populiarumo, pavojingi iššūkiai plinta daug didesniu greičiu ir juos išbando kur kas daugiau vaikų nei senesniais laikais.
Monetos iššūkis
Monetos iššūkis (ang. Penny challenge) yra gan paprastas – asmuo turi paimti monetą ir pamėginti ją įstumti tarp pusiau prijungto telefono įkroviklio. Iš pirmo žvilgsnio toks iššūkis atrodo visiškai nepavojingas, tačiau į metalines dalis atsitrenkusi moneta gali sukelti kibirkštis ir sugadinti elektros sistemą ar net sukelti gaisrą.
Kol kas nėra užfiksuota atvejų, jog būtų nukentėję kokie nors asmenys. Tačiau jau yra žinomos kelios istorijos, kai atliekant šį iššūkį kilo gaisras. Taip buvo padegta viena parduotuvė ir netgi Plimute (JAV) įsikūrusi vidurinė mokykla.
Kaukolės laužytojo iššūkis
Kaukolės laužytojo iššūkis (ang. Skull breaker challenge) yra išties pavojingas žaidimas, kuriam reikalingi trys žmonės. Iššūkio metu jie išsirikiuoja vienas šalia kito ir viduryje esantis žmogus šokinėja, kol šone esantys draugai bando spirti jam į kojas. Dėl to vidurinis asmuo negali tinkamai nusileisti ant žemės ir galiausiai nukrenta. Iššūkis vadinamas Kaukolės laužytoju, nes labai dažnai kritimo metu trenkiamasi pakaušiu į žemę.
Toks „TikTok“ iššūkis gali sukelti rimtus sužalojimus, įskaitant kaukolės lūžius ir galvos smegenų traumas, o kai kuriais atvejais viskas gali baigtis neįgalumu ar net mirtimi. Kaukolės laužytojo iššūkis jau yra nusinešęs ne vieno paauglio gyvybę. Be to, rizikuoja ne tik šokinėjęs ir smarkiai susižeidęs asmuo, nes kiti du iššūkio dalyviai gali būti apkaltinti aukos užpuolimu ar nužudymu.
Akių spalvos keitimo iššūkis
Kitas grėsmę paauglių sveikatai keliantis iššūkis skatina naudotojus pavojingai eksperimentuoti su savo akimis. Iššūkio metu į plastikinį maišelį įdedama želė, rankų dezinfekavimo priemonė, baliklis ir skutimosi kremas, o tada maišelis laikomas prie akių mažiausiai minutę laiko.
Iššūkis išpopuliarėjo po to, kai „TikTok“ naudotojas Gregas Lammersas išmėgino šį keistą būdą ir parodė, kad jo akių spalva iš tikrųjų pasikeitė[6]. Tačiau chloro pagrindu pagamintų cheminių medžiagų dėjimas prie akių gali pažeisti akis ir odą. Tokie pavojingi žaidimai netgi gali baigtis regėjimo netekimu, jei maišelis netyčia prakiurtų ir jame esančios medžiagos patektų į akis.
„Cha Cha Slide“ iššūkis
2022 metais pasirodė itin pavojingas „TikTok“ iššūkis, kurį pamėgo jau vairuotojo pažymėjimą turintys jaunuoliai. „Cha Cha Slide“ iššūkis yra susijęs su prieš 20 metų išleista DJ Casper daina. Nors dažniausiai įvairios dainos yra naudojamos atliekant šokių iššūkius, „Cha Cha Slide“ neturi nieko bendra su choreografija.
Iššūkį išmėginantys jaunuoliai tiesiog vairuoja automobilį ir atlieka pavojingus manevrus, kiekvieną sykį, kai to pareikalauja dainos žodžiai. Kai DJ Casper dainuoja „slide left!“, vairuotojas staigiai pasuka vairą į kairę, taip atsidurdamas priešingoje eismo juostoje. Daug paauglių taip nuvažiavo į griovį arba pavojingai slidinėjo po visą kelią, rizikuodami savo ir kitų gyvybėmis.
Kontraceptinės piliulės iššūkis
Kartais paaugliai eksperimentuoja ardydami įvairius daiktus. Matyt taip nutiko ir su elektroniniu „Clearblue“ nėštumo testu, nes kažkuriuo metu paaugliai sužinojo, kad išardžius šį nėštumo testą, jo viduje galima rasti mėlyną tabletę. Galiausiai pasklido niekuo nepatvirtintas gandas, kad nėštumo testo viduje slepiasi ne kas kita, o kontraceptinė piliulė.
Daugybė paauglių tai pavertė nauju iššūkiu, skatinančiu praryti tabletę, tačiau tai yra pavojinga sveikatai. „Clearblue“ testo gamintojai patvirtino, kad „tabletė“ iš tiesų yra drėgmę sugeriantis silikagelis, skirtas sugerti šlapimo perteklių. Nors silikagelis nėra toksiškas, tačiau jis neskirtas vidiniam vartojimui, o jį praryti bandantis asmuo gali užspringti[7].
Dantų „tvarkymas“ su nagų dilde
„TikTok“ trumpų vaizdo įrašų kūrėjai ne sykį pagarsėjo keistais eksperimentais su savo dantimis. Pavyzdžiui, daug žmonių nusprendė pasigaminti vampyro iltis, priklijuodami juos su „Superglue“ ar kitomis vidiniam vartojimui neskirtomis bei akivaizdžiai dantis gadinančiomis priemonėmis.
Tačiau tokie bandymai nublanksta prieš populiarų iššūkį, kurio metu tiktokeriai keičia savo dantų išvaizdą į juos brūžindami nagų dildę. Nelygias šypsenas turintys, tačiau pas odontologus nenorintys eiti asmenys tiesiog griebiasi nagų dildės ir tol šlifuoja dantis, kol jie sumažėja ar pakeičia savo formą.
Nors toks „TikTok“ iššūkis nėra mirtinas, tačiau tikriausiai net nereikia sakyti, kad jis smarkiai pažeidžia dantis. Be to, tokie žaidimai gali kainuoti kur kas didesnes sąskaitas, kai pagaliau bus apsilankyta pas odontologą dėl skausmo ar byrančių dantų.
„Mėlynasis banginis“ ir kiti žaidimai plito dar prieš „TikTok“ išpopuliarėjimą
Deja, negalima tvirtinti, jog dėl įvairių pavojingų žaidimų kaltas tik žaibiškai išpopuliarėjęs „TikTok“. Dar prieš jo atsiradimą įvairiuose socialiniuose tinkluose plito pavojingi žaidimai. Pavyzdžiui, prieš kelerius metus paaugliai mėgo perkąsti skalbimo kapsules ir bandyti nuryti skalbiklį, taip rizikuodami stipriai apsinuodyti ir susižaloti.
O pavojai tykodavo net ir neįsiveliant į jokius iššūkius. Daugelis veikiausiai dar prisimena, kai tarp nepilnamečių ėmė plisti mirtį sėjantis „Mėlynojo banginio“ žaidimas[8]. Šis Rusijoje prasidėjęs žaidimas sparčiai išplito per socialinius tinklus ir kitose šalyse, įskaitant Lietuvą.
Kiekvienas žaidimo dalyvis parašydavo kuratoriui asmeninę informaciją, pasakodavo apie savo baimes, o po kurio laiko imdavo gauti įvairias užduotis ir instrukcijas, kurios keldavo pavojų sveikatai. Užduotys palaipsniui tapdavo vis pavojingesnės, o pati paskutinė, 50-toji užduotis, reikalaudavo, jog asmuo nusižudytų. Paties vaiko pateikta jautri informacija galiausiai būdavo panaudojama tam, jog priverstų jį nusižudyti. Jei to nepakakdavo, žaidimo organizatorius taip pat grasindavo susidoroti su žaidėjo artimaisiais.
Rusijoje dėl šio žaidimo nusižudė mažiausiai 15 paauglių. Neoficialiai tokių incidentų buvo ir Armėnijoje, Bangladeše, Brazilijoje, Kinijoje, Egipte, Indijoje, Irane, Italijoje, Izraelyje, Tunise bei Saudo Arabijoje. Nors Lietuvoje nebuvo užfiksuota mirties atvejų, tačiau daug vaikų susižalojo ar buvo sužaloti kitų asmenų, kadangi bijodami kelti prieš save ranką, to prašė padaryti savo draugus.
Kaip apsaugoti vaikus internete – klausimas, kuris turėtų rūpėti visiems tėvams
Šiuolaikinio pasaulio vaikai ir paaugliai vargu ar gali apsieiti be interneto, nes jis padeda įgyti svarbių žinių bei pramogauti. Tačiau kibernetinė erdvė taip pat skirta bendravimui, santykių palaikymui ir todėl joje apstu įvairiausių pavojų. Į tai įeina ne tik sveikatai žalingi iššūkiai bei žaidimai, bet ir galimos patyčios, sekstingas ar kitos problemos. Tad visi tėvai turėtų pasistengti, jog jų vaikas būtų kuo saugesnis socialinuose tinkluose.
Pirmiausia reikėtų pradėti nuo atžalos mokymo apie internetinius pavojus. Rekomenduojama stengtis su vaiku kalbėtis įvairiomis temomis, jog jis nebijotų užduoti klausimus ar pasakoti apie problemas, su kuriomis susiduria internete. Stiprus tarpusavio ryšys gali padėti sužinoti apie prasidėjusias patyčias, atsiradusias įtartinas pažintis ar kitas galimas problemas dar jų pradžioje, taip laiku užkertant kelią rimtesnėms bėdoms.
Taipogi būtina mokyti vaiką apie tinkamą elgesį internete. Deja, įvairios patyčios, noras prisijungti prie svetimų socialinio tinklo anketų ir kiti įvykiai nutinka vaikams iki galo nesuvokiant, jog taip elgtis negalima. Be to, vaikai turėtų žinoti esminius naudojimosi socialiniais tinklais faktus: jog į draugų ratą nereikia priimti nepažįstamųjų, internete negalima pasakoti asmeninių dalykų apie save ir visą šeimą ir panašiai.
O tam, kad mažametis nesusidurtų su žalingu turiniu, svarbu užtikrinti, jog jo naudojami žaidimai, programėlės ir puslapiai yra pritaikyti jo amžiui ir vaikas bendrauja tik su piktų kėslų neturinčiais bendraamžiais. Tam tinka automatinė tėvų kontrolės funkcija, atskiri konkrečių puslapių užblokavimai ir kiti veiksmingi būdai, padedantys saugoti mažamečius nuo žalingo turinio.