Suprasti akimirksniu
  • Paaiškėjo, kad šalutinius reiškinius daugiausiai sukėlė „AstraZeneca“ vakcina
  • VVKT ragina pranešti apie patirtus sveikatos sutrikimus
  • Daugiausiai gautų pranešimų susiję su nepageidaujamomis reakcijomis po vakcinų nuo COVID-19
Šaltiniai
Vakcinos
Lenkijoje jau galima kreiptis dėl žalos atlyginimo po šalutinio vakcinų nuo koronaviruso poveikio. Maksim Goncharenok/Pexels nuotrauka

Paaiškėjo, kad šalutinius reiškinius daugiausiai sukėlė „AstraZeneca“ vakcina

Lenkijos gyventojai jau gali kreiptis dėl pandemijos metu šiems padarytos žalos po to, kai masiškai skiepijosi vakcinomis nuo COVID-19. Pacientų teisių ombudsmenas nustatė, kad viena iš COVID-19 vakcinų sukėlė nepageidaujamą poveikį – venų ligą, o dabar ombudsmenas atnaujina su šia liga susijusių bylų skaičių, kuriose prašoma kompensacijų.

Lenkijos naujienų portalas praneša, kad patvirtinus išvadas dėl vakcinų nuo koronaviruso sukeltų nepageidaujamų reakcijų, ombudsmenas ex officio atnaujino visas kompensavimo bylas, o norintieji pateikti naujus prašymus, tą taip pat gali padaryti[1].

Pacientų teisių ombudsmenas Bartłomiej Chmielowiec sakė, kad kiekvienos iš vakcinų nepageidaujamas poveikis buvo patvirtintas, tačiau remiantis naujausia informacija, su tuo esą susijusi vakcina „Vaxzevria“ („AstraZeneca“). Prie klinikinių tyrimų metu pastebėtų reakcijų po vakcinacijos buvo pridėta šalutinė reakcija – venų tromboembolija.

„Raginame visus, kurie po skiepijimo vakcina „Vaxzevria“/„AstraZeneca“ patyrė venų tromboemboliją, dėl kurios teko gulėti ligoninėje ne trumpiau kaip 14 dienų, kreiptis į mus dėl kompensacijos“, – sakė ombudsmenas.

Kaip rašoma Lenkijos Vyriausybės interneto svetainėje, norintieji paraiškas gali teikti iki 2024 m. rugsėjo 21 d.

Tiesa, paraiškas galima teikti ir dėl kitų ligų, kurias iššaukė ši vakcina: smegenų venų trombozės, skersinio mielito, parestezijos, hipoestezijos, spengimo ausyse bei odos vaskulito.

Pranešama, kad iš viso per 2022 ir 2023 metų pirmąjį pusmetį Pacientų teisių ombudsmenas priėmė 223 sprendimus, pagal kuriuos priteisė 4,5 mln. zlotų kompensacijų, susijusių su vakcinomis nuo COVID-19.
Daugiausia nepageidaujamų reakcijų Lenkijoje sulaukta po „AstraZeneca“ vakcinos. Mufid Majnun/Pexels nuotrauka
Daugiausia nepageidaujamų reakcijų Lenkijoje sulaukta po „AstraZeneca“ vakcinos. Mufid Majnun/Pexels nuotrauka

VVKT ragina pranešti apie patirtus sveikatos sutrikimus

Tuo tarpu Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) prie SAM ragina gyventojus pranešti apie patirtus šalutinius reiškinius po vaistų vartojimo, tik niekur neužsimenama apie kompensacijas juos patyrus. Informacija, panašu, renkama tik tam, kad būtų įtraukta į informacinius vaistų bei vakcinų lapelius, o kompensacijos už pandemijos metu testuotas vakcinas – kol kas nepraktikuojamos.

Anot VVKT, apie sulauktas nepageidaujamas reakcijas galima pranešti tiek pačiai tarnybai, tiek gydytojui arba vaistininkui.

Šių metų liepos 6-ąją Europos vaistų agentūra (EVA) paskelbė informaciją dėl vakcinų nuo COVID-19 ligos saugumo.

„Duomenys, surinkti iš daugiau kaip 13 mlrd. visame pasaulyje suleistų COVID-19 vakcinų dozių, rodo, kad šių vakcinų, skirtų apsaugoti žmones nuo sunkių COVID-19 padarinių, saugumo profilis yra labai geras visose amžiaus grupėse, įskaitant vaikus ir asmenis, sergančius pagrindinėmis ligomis, pacientus su susilpnėjusiu imunitetu ir nėščias moteris. Šios vakcinos išgelbėjo milijonus gyvybių visame pasaulyje, nes gerokai sumažino sunkių ligų, hospitalizacijos ir mirties nuo užsikrėtimo SARS-CoV-2 riziką“, – skelbiama pranešime[2].

Tuo pačiu pabaigoje užsimenama, kad vakcinų saugos stebėsenos sistemos, visgi, nustatė ir retų, bet sunkių šalutinių poveikių. Kokių – pranešime nenurodoma.

Pandemijos metais sulaukta daug pranešimų apie vakcinų iššauktus sveikatos sutrikimus. Sora Shimazaki/Pexels nuotrauka
Pandemijos metais sulaukta daug pranešimų apie vakcinų iššauktus sveikatos sutrikimus. Sora Shimazaki/Pexels nuotrauka

Daugiausiai gautų pranešimų susiję su nepageidaujamomis reakcijomis po vakcinų nuo COVID-19

Pernai metais VVKT praneša iš viso sulaukusi 2003 pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į vaistus. Daugiausia jų (net 61 proc.) vis dar esą sudarė pranešimai apie reakcijas, kurias sukėlė vakcinos nuo koronaviruso[3]. Likę 39 proc. pranešimų buvo gauti ir apie kitus vaistus bei vakcinas.

Tačiau, kaip skelbia tarnyba, 2022 metais gautų pranešimų kiekis buvo mažesnis lyginant su 2021-aisiais, kuomet buvo gautas itin didelis skaičius pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas dėl tuo metu vykdytos masinės vakcinacijos.

„2022 metais vakcinacijos apimtys sumažėjo, todėl atitinkamai sumažėjo ir bendras VVKT gautų pranešimų apie ĮNR skaičius“, – nurodo VVKT.

2022 metų pradžioje VVKT pateikė duomenis, kad per visą skiepijimo nuo COVID-19 ligos laikotarpį (nuo 2020 m. gruodžio 27 dienos) buvo sulaukta net 6808 pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas po šių vakcinų[4]. Tiesa, didžioji dalis pranešimų esą buvo sulaukta iš pasiskiepijusių „Comirnaty“ vakcinomis (net 3396 pranešimai).

Dažniausiai pasitaikančios nepageidaujamos reakcijos po vakcinų nuo COVID-19 yra šios: šaltkrėtis, nuovargis, karščiavimas, galvos skausmas, raumenų skausmas, pykinimas, skausmas ir (ar) paraudimas, patinimas injekcijos vietoje[6].

Tačiau pasitaiko ir sunkių nepageidaujamų reakcijų: anafilaksinis šokas, Guillan Barré sindromas, miokarditas ir perikarditas, trombozė su trombocitopenijos sindromu.