- „Terraform“ bendraįkūrėjas bus teisiamas 2026 metais
- Pastaruosius 22 mėnesius D. Kwonas buvo suimtas Juodkalnijoje
- Viena griūtis, sukėlusi domino efektą sektoriuje
„Terraform“ bendraįkūrėjas bus teisiamas 2026 metais
Pastaraisiais metais kriptovaliutų biržų ir įvairių šios pramonės šakos įmonių veikla smunka. Prieš daugelį metų, kai kripto išpopuliarėjo, visa tai buvo nauja ir nežinoma, tačiau dabar pradedamos taikyti griežtos taisyklės, konkretūs apribojimai ir įstatymai.
Žmonės ne veltui siekia reguliuoti kriptovaliutų pramonę ir skaitmeninio turto procesus. Šie siekiai dažniau remiasi duomenų, pinigų saugumo poreikiu ir sąžiningumu visoje pramonėje. Deja, prasidėjus tyrimams ir pradėjus taikyti taisykles, išaiškėja tam tikra nesąžininga praktika.
Kitais atvejais kriptovaliutų verslai žlunga savarankiškai dėl taisyklių ar žinių trūkumo iš steigėjų pusės. Jau matėme, kas atsitinka su prastai valdomomis įmonėmis, tokiomis kaip FTX ar Binance. Vadinamieji auksiniai berniukai SBF ir CZ nesėkmės, panašu, nėra vienintelės.
Kitam kriptovaliutų milijardieriui ir vienam pirmųjų investuotojų šioje srityje, bendrovės „Terraform“ įkūrėjui Do Kwonui pateikti kaltinimai ir jis ruošiasi teismo procesui kitais metais. Dvejus metus trukusi ekstradicijos drama baigiasi; praėjusią savaitę jis žengė į teismą ir neprisipažino esąs kaltas[1].
Pastaruosius 22 mėnesius D. Kwonas buvo suimtas Juodkalnijoje
Vienas iš „Terraform Labs“ įkūrėjų ir buvęs generalinis direktorius Do Kwonas kitų metų sausio mėn. bus teisiamas JAV už sukčiavimus kriptovaliutų įmonėje. Papildomas laikas leis prokurorams ir jo gynybos komandai peržiūrėti didžiulį šešių terabaitų įrodymų rinkinį.
Trečiadienį Manhatane vykusiame teismo posėdyje vyriausiasis prokuroras Jaredas Lenowas paaiškino, kad vėlavimo tikimasi dėl sunkumų, susijusių su prieiga prie užšifruotų duomenų ir keturių mobiliųjų telefonų, kuriuos Juodkalnijos valdžios institucijos perdavė, kai gruodžio 31 d. Kwonas buvo išduotas JAV, atrakinimu. Be to, kai kurią medžiagą reikia išversti iš korėjiečių kalbos[2].
Kwonas, kuris buvo suimtas Juodkalnijoje dar 2023 m. kovą, kai su suklastotu pasu bandė nuskristi į Dubajų, praėjusią savaitę neprisipažino kaltas pagal devynių punktų kaltinamąjį aktą. Kaltinimai apima sukčiavimą vertybiniais popieriais, sukčiavimą elektroninėmis priemonėmis, sukčiavimą prekėmis ir sąmokslą dėl pinigų plovimo, kurie visi susiję su 40 mlrd. dolerių vertės „Terra/LUNA“ ekosistemos žlugimu 2022 m.
Jo ekstradicijos situacija kelis mėnesius buvo neaiški, nes Juodkalnijos teismai iš pradžių nusprendė, kad jis turėtų būti išsiųstas į Pietų Korėją. Tačiau JAV valdžios institucijos reikalavo ekstradicijos, teigdamos, kad nusikaltimų sunkumas ir jų padarymo vieta pateisina jo perdavimą JAV. vėliau Juodkalnijos teisingumo ministerija priėmė JAV palankų sprendimą, teigdama, kad dauguma teisinių kriterijų patvirtina jų prašymą.
Viena griūtis, sukėlusi domino efektą sektoriuje
Jo kelias į teismą buvo ilgas ir sudėtingas, nes vyras slapstėsi ir kėlė problemas kelių šalių pareigūnams. Tačiau 40 mlrd. dolerių vertės „TerraUSD“ ir „Luna“ žlugimas 2022 m. pakeitė kriptografijos pramonę, sukeldamas daugybę bankrotų - įskaitant ir grasiausiai nuskambėjusį FTX kripto biržos žlugimą.
FTX įkūrėjas Samas Bankmanas-Friedas, panašiai kaip Kwon slapstėsi ir viską neigė. Galiausiai buvo išduotas iš Bahamų ir nuteistas 25 metams kalėjimo. Dabar Do Kwonui gresia panašus likimas, nes jis ruošiasi teismo procesui JAV.
Reaguodamas į šią žinią, kriptovaliutų investuotojas Mario Nawfal X (buvęs „Twitter“) parašė: „Do Kwono ekstradicija oficiali - jis keliauja į JAV po ilgos teisinės kelionės. Jo „TerraUSD“ ir „Luna“ žetonai žlugo 2022 m. - sudegė 40 mlrd. dolerių ir sukėlė kriptovaliutų krachą, kuris nušlavė 400 mlrd. dolerių. Kwonui tai oficialiai baigėsi, tačiau žala rinkai išlieka.“
Tuo tarpu pranešimuose Kwonas siejamas su Juodkalnijos politiniais veikėjais, įskaitant partijos „Europa dabar“ lyderį Milojko Spajičių. Vietos žiniasklaida užsimena apie galimus finansinius ryšius, o tai jo bylą dar labiau supriešina[3].
Šių metų pradžioje Niujorko prisiekusieji pripažino Kwoną atsakingu už sukčiavimą Vertybinių popierių ir biržos (SEC) iškeltoje civilinėje byloje, todėl „Terraform Labs“ skirta 4,5 mlrd. dolerių bauda, o pačiam Kwonui - 200 mln. dolerių bauda. Tačiau artėjantis baudžiamasis procesas JAV, kuriame reikalaujama didesnės įrodinėjimo naštos, jam bus didžiausias iššūkis.
Praėjusią savaitę Kwonas pralaimėjo paskutinę apeliaciją dėl ekstradicijos. JAV prokurorai kaltina jį klaidinus investuotojus ir nuslėpus turtą po „TerraUSD“ žlugimo. Kadangi „Terraform Labs“ bankrutavo, Kwono teisinės kovos toli gražu nesibaigė.