Suprasti akimirksniu
  • „FTX“ žlugimo ataskaita: neveikė tinkama priežiūros ir kontrolės sistema
  • SBF kolegos pripažino savo vaidmenis sukčiaujant
  • Ieškinio sulaukė ir žymusis Shaquille O'Nealas
  • Verslą sukūrusi bičiulių kompanija tiesiog nesugebėjo susitvarkyti su užgriuvusia sėkme?
  • „FTX“ viliasi, kad dar yra galimybė atnaujinti biržos veiklą
Šaltiniai
Kriptovaliutos
Kriptovaliutos biržos griuvimas vis dar tiriamas. Roger Brown/ Pexels nuotrauka

„FTX“ žlugimo ataskaita: neveikė tinkama priežiūros ir kontrolės sistema

Naujoji kriptovaliutų biržos vadovų komanda paskelbė pirminę ataskaitą apie tai, kas lėmė bankrutavusios „FTX“ įmonės žlugimą ir nupiešė pražūtingą jos veiklos vaizdą, vadovaujant nušalintam įkūrėjui ir generaliniam direktoriui Samui Bankmanui-Friedui (SBF)[1].

„FTX“ skolininkai, vadovaujami naujojo generalinio direktoriaus ir restruktūrizavimo pareigūno Johno J. Ray'aus III, aukšto lygio apžvalgoje rašė, kad nors „FTX“ grupės nesėkmė yra naujoviška dėl beprecedenčio masto žalos, kurią ji padarė besikuriančiai pramonei, daugelis jos pagrindinių priežasčių yra pažįstamos: išdidumas, nekompetencija ir godumas.

Nepaisant to, kad įmonių grupė siekė sukurti atsakingo verslo įvaizdį, ją griežtai kontroliavo nedidelė grupė asmenų, kurie nerodė didelio suinteresuotumo sukurti tinkamą priežiūros ar kontrolės sistemą[2].

Šie asmenys slopino nesutarimus, maišė ir netinkamai naudojo įmonės ir klientų lėšas, melavo trečiosioms šalims apie savo verslą, juokavo viduje apie savo polinkį prarasti milijonus[3] dolerių vertės turto ir taip lėmė, kad įmonių grupė žlugo taip pat greitai kaip ir išaugo.

SBF kolegos pripažino savo vaidmenis sukčiaujant

Ataskaitoje teigiama, kad vadovaujant buvusiai vadovybei „FTX“ ir su ja susijusios įmonės neturėjo tinkamos valdymo ir organizacinės struktūros, reikalingos jų dydžiui, taip pat finansinės ir apskaitos kontrolės, reikalingos daugiamilijardinei įmonei.

Toliau ataskaitoje cituojami paties S. Bankmano-Friedo vidiniai pranešimai, atspindintys prastą rizikos draudimo fondo apskaitą. Šiuose pranešimuose jis, atrodo, pripažino, kad organizacijos finansiniai duomenys yra prasti, tačiau atmetė šią problemą.

SBF teigė, kad didelė apskaitos įmonė turi abejonių dėl audito. Tai nutiko dėl to, kad galima tik apytiksliai nustatyti, kokie yra jos likučiai, jau nekalbant apie išsamią sandorių istoriją. SBF lyg juokais nuleido faktus, kad buvo aptinkama 50 mln. dolerių vertės turto, apie kurį valdytojai prarado informaciją, bet esą toks jau gyvenimas.

Keletui buvusių įmonių grupės vadovų šiuo metu yra pateikti federaliniai kaltinimai, susiję su bendrovių nesėkmėmis, dėl kurių klientai patyrė dešimtis milijardų dolerių nuostolių. Paties S. Bankmano-Friedo kolegos ir „FTX“ įkūrėjai Gary Wangas ir Nishadas Singhas bei buvusi generalinė direktorė Caroline Ellison prisipažino padarę nusižengimų žlugusiose įmonėse ir pripažino savo kaltę dėl daugybės kaltinimų, susijusių su jų tariamu vaidmeniu sukčiaujant šiose įmonėse.

Vadovai už įmonių grupės nepripažįsta kaltės. Alphatradezone/ Pexels nuotrauka
Vadovai už įmonių grupės nepripažįsta kaltės. Alphatradezone/ Pexels nuotrauka

Ieškinio sulaukė ir žymusis Shaquille O'Nealas

Pranešama, kad visi trys buvę vadovai bendradarbiauja su prokurorais šiuo metu kol vyksta tyrimas. Tuo tarpu SBF nepripažino savo kaltės dėl visų 13 jam pateiktų federalinių kaltinimų. Iki teismo proceso, kuris numatytas spalio mėnesį, jis lieka namų arešto sąlygomis savo tėvų namuose Kalifornijoje už 250 mln. dolerių užstatą.

JAV Delavero apygardos bankroto teismui pateiktoje 39 puslapių griežtai suformuluotoje ataskaitoje skolininkai, kuriems priklauso „FTX Trading“ ir susijusios įmonės, toliau teigė, kad įmonei trūko pagrindinių apskaitos ir finansų kontrolės priemonių ir jai vadovavo nedidelė asmenų grupė, kurie nesugebėjo daryti to, ką privalo.

„FTX“ žlugimas buvo šokiruojantis ir greitas. Birža, kurios vertė 2022 m. pradžioje siekė 32 mlrd. dolerių, tų pačių metų lapkričio 11 d., po savaitę trukusios likvidumo krizės, pateikė 11 skyriaus bankroto paraišką. Po krizės buvo greitai iškeltos baudžiamosios bylos aukščiausiems bendrovės vadovams. 

Samas Bankmanas-Friedas, vienas iš biržos įkūrėjų ir buvęs generalinis direktorius, neprisipažino kaltu JAV vyriausybės jam iškeltoje baudžiamojoje byloje[4].

Kriptovaliutų biržos kolapsas sukėlė daug dėmesio dėl įsitraukusių asmenų. Daugybė pasaulyje garsių sportininkų, dainininkų, modelių ir garsenybių sulaukė kvietimų liudyti, o kai kurie iš jų sulaukį ir ieškinių dėl savo įsitraukimo. Vos praėjusią savaitę tokio sulaukė ir Shaquille O'Neal, kuris jau seniai slapstėsi nuo procesų ir kelis mėnesius buvo ieškomas teisininkų[5].

Verslą sukūrusi bičiulių kompanija tiesiog nesugebėjo susitvarkyti su užgriuvusia sėkme?

Dabar paaiškėjo ir tai, kad įmonėje trūko nepriklausomų ar patyrusių darbuotojų finansų, apskaitos, žmogiškųjų išteklių ir informacijos saugumo srityse. Iš viso nebuvo jokios vidaus audito funkcijos. Nustatyta ir tai, kad valdyba faktiškai nevykdė jokios priežiūros.

Tai buvo pabrėžiama jau seniai, nes „FTX“ buvo sukurta kelių kolegų ir visiems buvo juokinga, kad programuotojų komanda susilaukė tokios sėkmės, kai paleido verslą, sukūrusi jį tiesiog viename bendrame kambaryje kažkur Bahamuose. Tačiau faktas, kad įmonė taip pat neturėjo organizacinės struktūros, o bankroto bylos iškėlimo metu neturėjo net išsamaus darbuotojų sąrašo. Visa tai rodo kaip prastai viskas buvo valdoma jau pradžioje.

Ataskaitoje teigiama, kad komanda pasikliovė maža neįvardyta išorės apskaitos įmone, kuri atliko beveik visas pagrindines apskaitos funkcijas. Taip pat paaiškėjo, kad ši apskaitos įmonė neturėjo specialių žinių apie kriptovaliutas ar tarptautines finansų rinkas.

Nėra jokių įrodymų, kad „FTX“ grupė kada nors atliko vertinimą, ar jos išorės buhalteriai buvo tinkami savo funkcijoms atlikti atsižvelgiant į grupės verslo mastą ir sudėtingumą, ar jie turėjo pakankamai žinių, kad galėtų apskaityti platų produktų spektrą, su kuriais buvo sudaryti sandoriai.

Biržos įmonė galimai dar pakils iš pelenų. Ds stories/ Pexels nuotrauka
Biržos įmonė galimai dar pakils iš pelenų. Ds stories/ Pexels nuotrauka

„FTX“ viliasi, kad dar yra galimybė atnaujinti biržos veiklą

Daugelis žmonių kol kas ketina laukti ir žiūrėti, kaip baigsis byla. „FTX“ turi dvejus metus nuo bankroto dienos, kad pateiktų pretenziją dėl lėšų grąžinimo.

Žetonų turėtojai vis labiau tikisi, kad žlugusi kriptovaliutų birža dar gali prisikelti iš mirties taško, iš dalies dėl pastabų, išsakytų per paskutinį įmonės bankroto bylos nagrinėjimą. Investuotojai neturėtų sulaikyti kvapo. Įmonė atgavo 7,3 mlrd. dolerių grynaisiais pinigais, kriptovaliutomis ir kitu turtu, kuris galėtų atitekti suinteresuotosioms šalims.

Tačiau dar tikimasi, kad turtas bus atgautas ir „FTX“ atsigaus. Dėl šio pareiškimo su „FTX“ susieto žetono, vadinamo FTT, kaina padvigubėjo ir pasiekė aukščiausią kainą nuo sausio mėnesio.

Prieš bankrotą žetoną galėjo naudoti prekiautojai, kad sutaupytų mokesčių. Tikriausiai kai kurie investuotojai ir dabar tiki, kad atnaujinus prekybą, būtų galima susigrąžinti šią naudą. Tačiau prieš tai, kol tai atrodys perspektyvu, reikės įveikti kalną nežinomybės.

Tai ne pirmas kartas, kai naujoji „FTX“ vadovybė iškelia idėją iš naujo paleisti biržą. Sausio mėnesį duodamas interviu žiniasklaidai naujasis įmonės generalinis direktorius sakė, kad jis sudarė darbo grupę, kuri ištirs atnaujinimo galimybes. Atmetus įtarimus dėl daugiamilijardinio sukčiavimo, klientai teigiamai įvertino technologiją, tuomet sakė J. J. Ray III, o bankroto administratorius nagrinėjo visas galimybes, kad kuo labiau padidintų klientų ir kitų kreditorių atgautas lėšas.

Delavero bankroto teisme atskleisti įmonės sąskaitų duomenys taip pat rodo, kad „FTX“ bent jau moka patarėjams, kad šie ištirtų įvairius atnaujinimo aspektus. Tačiau per posėdį „FTX“ advokatai aiškiai nurodė, kad atnaujinimo idėja yra labiau miglota galimybė nei konkretus planas.

Viena iš galimybių galėtų būti, kad „FTX“ kreditoriai atsisakytų dalies savo reikalavimų bendrovei mainais į naujojo subjekto akcijas. Ekspertai teigė, kad bet kuriuo atveju, atnaujinus veiklą, greičiausiai reikėtų pritraukti didelį kapitalą iš išorės investuotojų, o tai yra bauginanti perspektyva aplinkoje, kurioje visos kriptografijos įmonės teigia, kad joms sunku pritraukti lėšų.

Net jei „FTX“ nustatytų, kad yra galimybė atnaujinti biržos veiklą, yra pagrindo abejoti, ar tai būtų pelningiausias variantas kreditoriams ir ar būtų atgaivinta ir FTT žetono, kaip būdo sutaupyti mokesčių, funkcija. Pastaraisiais ketvirčiais kriptovaliutų biržų uždirbti mokesčiai smarkiai nukentėjo, nes investuotojai pasitraukė iš aktyvios prekybos.