Suprasti akimirksniu
  • Sam Bankmanas-Friedas nesužavėjo teismo: pripažintas kaltu dėl visų 7 kaltinimų
  • Kriptovaliutos magnato ir auksinio berniuko kritimas: SBF nuteistas didelio atgarsio byloje
  • Buvusi SBF mergina ir galima bendrininkė tapo pagrindine liudytoja
Šaltiniai
SBF teismų pabaiga
Nuteistasis pripažintas kaltu dėl visų jam pateiktų kaltinimų. Socialinių tinklų nuotrauka

Sam Bankmanas-Friedas nesužavėjo teismo: pripažintas kaltu dėl visų 7 kaltinimų

Prieita atomazga ilgai gvildentoje kriptovaliutų biržos ir sukčiavimo byloje. Samas Bankmanas-Friedas pripažintas kaltu. Kriptografijos pramonę iki pamatų sukrėtusiame nuosprendyje Samas Bankmanas-Friedas, vienas iš žinomos kriptovaliutų biržos „FTX“ ir prekybos bendrovės „Alameda Research“ įkūrėjų ir buvęs generalinis direktorius, buvo nuteistas pagal visus septynis kaltinimus, susijusius su sukčiavimu ir pinigų plovimu.

JAV Niujorko pietinės apygardos prokuratūra pranešime spaudai atskleidė, kad S. Bankman-Friedas buvo įtrauktas į sudėtingą schemą, kuri lėmė milijardų dolerių pasisavinimą iš „FTX“ klientų ir „FTX“ bei „Alameda Research“ investuotojų bei kreditorių apgaudinėjimą. Nuosprendžiu buvo užbaigtas išsamus penkias savaites trukęs teismo procesas, kuriame buvo gilinamasi į nenumatytą vienos iš pirmaujančių kriptovaliutų biržų ir su ja susijusios prekybos bendrovės žlugimą maždaug prieš 12 mėnesių[1].

31 metų S. Bankman-Friedas su šiais sunkiais JAV Teisingumo departamento kaltinimais susidūrė vos prieš 11 mėnesių. Po trumpo, vos keturias valandas trukusio svarstymo prisiekusieji priėmė sprendimą: kaltas dėl šešių kaltinimų sukčiavimu ir vieno pinigų plovimu. Kriptovaliutų pasaulis apstulbęs stebėjo, kaip aukštai iškilusi S. Bankmano-Friedo reputacija smarkiai smuko po to, kai 2022 m. lapkritį buvo atskleistas ydingas „Alameda“ balansas. Šis atskleidimas sukėlė visuotinį nerimą dėl „FTX“ mokumo ir jos veiklos vientisumo.

Tolesni tyrimai atskleidė nerimą keliantį problemos gylį: įtariama, kad dabar jau nemokios „FTX“ ir „Alameda“ aukščiausio lygio vadovai dalyvavo pasisavinant stulbinančią daugiau nei 8 mlrd. dolerių klientų lėšų sumą. Teismo proceso metu Bankmanas-Friedas tvirtino esąs nekaltas ir teigė, kad niekada nesukčiavo „FTX“ klientų atžvilgiu ir nepiktnaudžiavo jų turtu. Jis tvirtino, kad „Alameda“ tik pasiskolino lėšų iš kriptovaliutų biržos. Tačiau prokurorai paprieštaravo, teigdami, kad SBF ne tik prisiėmė apgaulingus įsipareigojimus, dėl kurių daugybė „FTX“ investuotojų prarado milijardus, bet ir nuosekliai rinkosi apgaulę, o ne skaidrumą.

Pabrėždama savo veiksmų rimtumą, JAV teisingumo ministerija 2022 m. gruodžio mėn. kaltinamajame akte suformulavo, kad Bankman-Friedas tyčia klaidino „FTX“ klientus, nukreipdamas jų indėlius alternatyvioms investicijoms ir atsiskaitydamas už skolas bei pridėtines išlaidas. Po išsamaus tyrimo ir liudijimų teismas ir prisiekusieji patvirtino šių teiginių tikrumą.

Sukčiavimas, pinigų pasisavinimas, liudytojų įtikinėjimas ir duomenų slėpimas yra tik dalis SBF nusikaltimų. Socialinių tinklų nuotrauka
Sukčiavimas, pinigų pasisavinimas, liudytojų įtikinėjimas ir duomenų slėpimas yra tik dalis SBF nusikaltimų. Socialinių tinklų nuotrauka

Kriptovaliutos magnato ir auksinio berniuko kritimas: SBF nuteistas didelio atgarsio byloje

Dabar SBF gresia griežtas jo veiksmų padarinys - subendrinta bausmė gali siekti 115 metų už grotų. Nors JAV Kongresas šias įstatymuose nustatytas maksimalias bausmes pateikė tik informaciniais tikslais, galutinį sprendimą dėl bausmės skyrimo savo nuožiūra priims teisėjas, paprastai per tris mėnesius po kaltės pripažinimo. Ši byla yra aštrus priminimas apie gilias apgaulės pasekmes sparčiai besivystančiame kriptovaliutų pasaulyje.

Nuosprendis buvo paskelbtas po 15 dienų trukusių įtemptų liudijimų, o prisiekusiųjų komisija svarstymams praleido kiek mažiau nei penkias valandas. Teismo salėje buvo apčiuopiamas rezultato svoris. S. Bankmanas-Friedas, pastebimai sugniuždytas nuosprendžio, žemai nuleido galvą ir drebėjo, kol jo advokatas šnabždėjo jam į ausį. Kai jis buvo išvedamas, prasidėjo emocingas momentas, kai jis žvilgtelėjo atgal ir nusišypsojo pagavęs akių kontaktą su tėvais Joe Bankmanu ir Barbara Fried, kurie buvo akivaizdžiai sunerimę dėl proceso[2].

JAV advokatas Damianas Williamsas, kalbėdamas prie Manheteno teismo rūmų, gyrė prisiekusiųjų sprendimą ir pakartojo griežtą vyriausybės poziciją prieš nesąžiningą veiklą. Jis nubrėžė paralelę tarp SBF šiuolaikinių kriptovaliutų piktnaudžiavimo ir tradicinių korupcijos formų, pabrėždamas amžiną tokios apgaulės prigimtį. Tačiau gynyba išreiškė pasipiktinimą. Markas Cohenas, SBF vyriausiasis advokatas, išreiškė pagarbą prisiekusiųjų sprendimui, tačiau pabrėžė savo nepasitenkinimą rezultatu. Gynyba tebėra griežta dėl Bankmano-Friedo nekaltumo ir planuoja griežtai užginčyti jam pateiktus kaltinimus.

Nuosprendžio posėdis, kurio metu Bankmanui-Friedui gali grėsti iki 110 metų kalėjimo, numatytas 2024 metų kovo 28 dieną. Kaltinimai Bankmanui-Friedui yra susiję su milijardų pasisavinimu iš „FTX“, jo anksčiau klestėjusios kriptovaliutų biržos, ir apgaulės būdu gavus paskolas „FTX“ asocijuotajam rizikos draudimo fondui „Alameda Research“, kuris laikė „FTX“ klientų pinigus banko sąskaitoje.

Bylos nagrinėjimo metu gynyba tvirtino, kad Bankman-Fried sužinojo, kad „Alameda“ 2020 m. netinkamai valdė „FTX“ klientų lėšas, tačiau tvirtino, kad nereikia imtis prevencinių priemonių. Tačiau kai 2022 m. buvo atskleista stulbinanti 8 milijardų dolerių skola, prieš kaltininkus nebuvo imtasi jokių veiksmų. SBF teistumas taip pat apima kaltinimus „FTX“ investuotojų apgaudinėjimu ir kaltinimu pinigų plovimu.

JAV generalinis prokuroras Merrickas Garlandas pabrėžė nuosprendžio svarbą, pavaizduodamas Bankmaną-Friedą kaip asmenį, klaidingai manantį, kad jo neliečia įstatymai. Garlando pareiškimas pabrėžė nepajudinamą Teisingumo departamento įsipareigojimą patraukti baudžiamojon atsakomybėn tuos, kurie piktnaudžiauja sudėtingomis sistemomis siekdami apgaulės.

Šis teismas užbaigia audringus metus 31 metų Bankmanui-Friedui, kurio trajektorija nusileido iš turtingo gyvenimo Bahamuose ir tapo pagrindiniu įtariamuoju vienu iš labiausiai pasekmių baltųjų apykaklių nusikaltimų nuo liūdnai pagarsėjusio Bernie'io Madoffo skandalo. Suėmimas Bahamuose buvo tik pradžia, o namų areštas prabangiuose namuose baigėsi. „FTX“ bandymas, kurį atidžiai stebėjo kriptovaliutų bendruomenė, investuotojai ir reguliuotojai, užsiminė apie galimą didesnę kriptovaliutų arenos priežiūrą.

Buvusi SBF mergina ir galima bendrininkė tapo pagrindine liudytoja

Bylos nagrinėjimo metu buvo matyti keletas pagrindinių liudytojų, liudijančių prieš S. Bankmaną-Friedą, daugelis kurių kadaise buvo neatsiejama jo gyvenimo dalis. Pažymėtina, kad jo buvusi mergina ir verslo patikėtinė Caroline Ellison užėmė poziciją, nupiešdama Bankmano-Friedo visapusišką kontrolę tiek „Alameda“, tiek „FTX“.

Kolektyviniai liudijimai, ypač C. Ellison apreiškimai, suvaidino svarbų vaidmenį priimant sprendimą ir pažymėjo reikšmingą skyrių kriptovaliutų istorijos metraščiuose. Samas Bankmanas-Friedas atsidūrė audros apsuptyje, kai jo gynyba susidūrė su daugybe prieš jį liudijančių garsių liudininkų ir nuo pat pradžių sukūrė sudėtingą prielaidą[3].

Per visą teismo procesą daugelis pastebėjo, kad gynybos komanda kryžminių apklausų metu susvyravo ir stengėsi paneigti tų, kurie kadaise stovėjo kartu su Bankmanu-Friedu, parodymus. Įprasta advokatų išmintis yra paprastai patarti savo klientams baudžiamosiose bylose neduoti parodymų, atsižvelgiant į galimą pažeidžiamumą dėl kaltinamojo kaltinimo atliekamų kryžminių apklausų. Tačiau Bankmano-Friedo situacija išsiskyrė kaip unikali.

Atsižvelgiant į tai, kad nėra sąjungininkų, kurie galėtų atsverti prieš jį nusiteikusių buvusių verslo partnerių liudijimus, padėtis atrodė paskutinė. Tai buvo manevras, atsiliepiantis apie Bankmano-Friedo karjerą, kai jis įžūliai rizikavo. Rugpjūčio mėnesį teisėjas Lewisas Kaplanas priėmė sprendimą, kuris apsunkino Bankman-Fried iššūkius.

L. Kaplanas atšaukė užstatą po to, kai prokurorai apkaltino Bankmaną-Friedą konfidencialių dokumentų apie Caroline Ellison nutekinimu „New York Times“. Po šio ir kitų tariamų bandymų sugadinti liudytoją Bankmanas-Friedas atsidūrė federaliniame Brukline kalėjime, kur jo bendravimas su teisininkų komanda buvo labai apribotas.

Teisėjas L. Kaplanas paskyrė Bankmano-Friedo nuosprendžio posėdį kovo 28 d., tikėdamasis, kad jis liks Bruklino federaliniame kalėjime. Tai tik Bankmano-Fried teisinių nesklandumų pradžia. SBF laukia tolesnio teismo dėl kitų penkių kaltinimų, kurie yra atskirti nuo dabartinio proceso, kuris prasidės kovo mėnesį. Tačiau L. Kaplanas įpareigojo prokuratūrą iki vasario 1 d. nuspręsti, ar tai tęsti[4].

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Jacquelyn Melinek. Sam Bankman-Fried found guilty on all seven counts Techcrunch. Technology news
3.arrow_upward
Adi Robertson. Sam Bankman-Fried found guilty of fraud Theverge. News
4.arrow_upward
Bob Van Voris, Chris Dolmetsch and Yueqi Yang. Sam Bankman-Fried Convicted of Fraud in Stunning FTX Crash Bloomberg. Reports