Intymūs santykiai virš debesų ilgainiui „įgaus pagreitį“
Taigi, kad ir kaip keistai tai beskambėtų, dalis tyrėjų bei mokslininkų kone užtikrintai tvirtina, jog žmonės, galbūt, visai netolimoje ateityje turės galimybę „iš arčiau“ susipažinti su intymaus bendravimo ypatumais ten aukštai – kažkur orbitoje. Tai, be abejo, sukels įvairių iššūkių – nuo privatumo bei elementarios higienos iki santykių problemų ir padidintos nėštumo tikimybės. Tuo tarpu kai kurie tyrinėtojai teigia, kad su tokiu pasiūlymu susijusius sprendimus turėtume kurti išties aktyviai. (Ko gero, turėta omenyje, jog novatoriškos tendencijos neaplenks ir kadaise subtiliais traktuotų lovos reikalų).
Tarp kitko, NASA teigimu, nė vienas žmogus niekada neturėjo lytinių santykių kosmose, tačiau sparčiai augant privačiam kosmoso turizmui, sakyčiau, galima drąsiai lažintis, kad žmonija netrukus prisijungs prie aukščio drąsuolių bei adrenalino fanatikų klubo.
Šis ganėtinai dideliu tempu artėjantis pasiekimas, kartu su naujomis pastangomis apgyvendinti Žemės orbitą, sukurti koloniją Mėnulyje ir keliauti į Marsą, be kita ko, palaipsniui atskleidžia neatidėliotiną visų sekso kosmose aspektų mokslinių tyrimų poreikį, kuriam antrina ir Kanados mokslininkų komanda iš Konkordijos universiteto žurnale „Journal of Sex Research“.
Negana to, asmenys, besispecializuojantys žmogaus seksualumo, sekso technologijų ir erobotikos srityse, ragina kosmoso programas rimtai ištirti „kosmoso seksologiją“, apibrėžiamą kaip išsamų mokslinį nežemiško intymumo bei seksualumo tyrimą[1].
Iki šiol kosmoso agentūros, tokios kaip, pavyzdžiui, NASA, beveik visiškai ignoravo sekso temą, galbūt bijodamos sukelti nesutarimų, galinčių pakenkti jų finansavimui: neseniai paklausti apie seksą, NASA pareigūnai iš karto atmetė šį klausimą. Todėl akivaizdu, jog astronautams Tarptautinėje kosminėje stotyje draudžiama mylėtis ar užmegzti intymius santykius (na, bet tik kol kas).
Intymi seksualinė veikla gali neabejotinai padėti žmonėms prisitaikyti prie erdvės konteksto
Iš esmės kosmosas kelia didelių iššūkių žmogaus intymumui ir seksualumui, mat gyvenimas kosminėse buveinėse ilgalaikių kelionių, tyrinėjimų ar įsikūrimo metu gali ne tik neigiamai paveikti astronautų seksualines ir reprodukcines funkcijas, apriboti privatumą bei prieigą prie intymių partnerių, bet ir primesti higienos protokolus ir abstinencijos politiką, smarkiai padidinant tarpasmeninių konfliktų bei seksualinio smurto riziką. Kartu tai gali sukelti nemenką pavojų bendrai kosmoso gyventojų sveikatai ir gerovei, įgulos veiklai, darbo efektyvumui bei misijos sėkmei apskritai.
Ir vis dėlto iš tiesų mažai dėmesio yra skiriama seksologinėms žmogaus gyvenimo kosmoso erdvėje problemoms: tokia opi situacija yra nepatvirtinta, dargi neatsižvelgiant ir į darbuotojų būsimas kosmines misijas bei galimą tikėtiną plėtrą. Trumpiau tariant, ko gero, atėjo laikas kosmoso organizacijoms priimti absoliučiai „šviežią“ discipliną ir įvesti natūralią žemiško gyvenimo kryptį – kosminę seksologiją, remiantis moksliniu „dangiško“ intymumo bei seksualumo tyrimu.
Norint tai padaryti, visų pirmiausia, matyt, derėtų atkreipti dėmesį į erdvės intymumo ir seksualumo tyrimų trūkumą; aptarti nežemiško erotizmo riziką, numanomą žalą bei naudą; ir pasiūlyti pradinę biopsichosocialinę sistemą, kad būtų galima numatyti plačią, bendradarbiaujančią mokslinę darbotvarkę kosmoso seksologijos srityje, pabrėžiant sprendimus ir pagrindinius iššūkius ateityje, su kuriais jau dabar susiduria ši naujoviška sritis[2].
Galiausiai galima daryti išvadą, jog kosmoso programoms ir įvairiems tyrinėjimams būtinos naujos perspektyvos – tokios, kurios atsižvelgtų į intymius bei seksualinius žmonių poreikius, siekiant visapusiškos kosmoso civilizacijos.
Kosminis seksas yra svarbus sveikatai
Tiesa ta, kad žmonijai vis labiau priimant idėją kolonizuoti Žemės orbitą toli už jos ribų per privačias misijas, neatsižvelgiant į pagrindinius žmogaus potraukio tyrimus, toks procesas tampa vis labiau sudėtingas. Žinoma, yra apsčiai galimų su kosminiu seksu susijusių pavojų, kuriuos verta ištirti. Tačiau vis mažiau ginčijamasi, jog kosminis seksas tikrai yra svarbus.
Kalbant apie trukdžius dangaus platybėse, pirmiausia, jonizuojanti spinduliuotė gali trukdyti lytiniam dauginimuisi, pakeisdama spermatozoidų, kiaušialąsčių ir net žmogaus embrionų DNR, ir visai nesvarbu, kad kai kurie tyrimai parodė, jog žinduolių embrionai gali normaliai vystytis tokioje erdvėje[3]. Be to, dėl mikrogravitacijos seksas gali būti sudėtingas ir netvarkingas – tai didelė problema aplinkoje, kurioje švara yra visų svarbiausia.
Erdvės buveinės taipogi yra ankštos, atokios bei ne visada privačios, todėl seksualinius poreikius patenkinti keblu. Galvojant dar tolėliau į ateitį, nedidelės gyvenvietės su ribotais intymiais partneriais neabejotinai sukels stresą, konfliktus ir net seksualinį priekabiavimą ar prievartą, mat kuo toliau žmonės yra nuo Žemės ir kuo ilgiau kosmose, tuo didesnė tikimybė, jog kils vienokių ar kitokių su santykiais susijusių problemų.
Kadangi tobulėjančios technologijos daro nežemišką gyvenimą bei tolimas keliones prieinamesnes visuomenei, žmonės, ateityje iškeliausiantys į kosmoso platybes – nuo mokslininkų iki paprastų turistų – gali neturėti tokio paties griežto mokymo ar atrankos proceso kaip dabartiniai astronautai. Šiaip ar taip, sisteminių pokyčių įgyvendinimas užtrunka, tad kodėl gi nepradėjus jau dabar, nelaukiant, kol atsiras dar didesnių problemų?
Mėginant sukonkretinti keletą galimų tyrimų sričių, pirmoji galėtų būti sistemų ir erdvių projektavimas, kad erotiniai veiksmai būtų saugūs, privatūs bei higieniški: tokios pastangos apimtų preliminarų kūdikių gimdymo erdvėje planavimą ir bet kokių su seksu susijusių sveikatos problemų gydymą. Sekanti – mokymų programų kūrimas, kurių dėka kosmoso keliautojai būtų paruošti intymumui, seksualinei veiklai ir visoms galinčioms kilti socialinėms problemoms. Trečia – seksualinių technologijų, tokių kaip žaislai ar robotai, inžinerija, leidžianti patirti švarų pasitenkinimą.
Jeigu būtų tinkamai ištirtas ir suplanuotas, seksualumas – kaip ir, tarkim, laisvalaikis – galėtų padėti normalizuoti gyvenimą erdvėje, išvengiant vienišumo. (Seksualinė veikla, kaip žinia, mažina stresą ir kraujospūdį, gerina miego kokybę ir t.t.).