S. Bankmanas-Friedas teisme teisinasi esąs nekaltas dėl „FTX“ bankroto

Kripto, Pasaulis, ŠiandienDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Nekaltas
SBF teigia esąs nekaltas. Ekaterina Bolovtsova/ Pexels nuotrauka

Teisme SBF nepripažįsta kaltės, kad iš anksto planavo apgauti investuotojus ir pasisavinti jų pinigus

Buvęs kriptovaliutų biržos „FTX“ generalinis direktorius Samas Bankmanas-Friedas paneigė kaltinimus sukčiavimu ir JAV teisme oficialiai neigia savo kaltę bei įsitraukimą į ponzi schemos sukčiavimo kampaniją. S. Bankmanas-Friedas (SBF) kaltinamas tuo, kad klientų indėlius iš „FTX“ biržos naudojo savo kitos bendrovės „Alameda Research“ finansavimui, nekilnojamojo turto pirkimui ir politinei paramai demokratams[1].

Jei jis galiausiai teismo bus pripažintas kaltu, jam gresia daugiau kaip 100 metų kalėjimo bausmė.

Du S. Bankmano-Friedo kolegos jau pripažino savo kaltę ir bendradarbiauja atliekant tyrimą, kuris turėjo didelį poveikį kriptovaliutų pramonei[2].

SBF, kuris 2019 metais įkūrė „FTX“ ir buvo žinomas dėl savo ryšių su politiniais veikėjais bei įžymybių palaikymo, prisipažino padaręs klaidų, lėmusių įmonės bankrotą lapkričio mėnesį, tačiau su pateiktais kaltinimais nesutiko.

Kriptovaliutų biržos įmonė griuvo, kai dėl pranešimų apie finansinius sunkumus kilo klientų lėšų atsiėmimų banga ir buvo aptikta, kad dingo milijardai lėšų. Federaliniai prokurorai pateikė aštuonis kaltinimus pačiam S. Bankmanui-Friedui, įskaitant sukčiavimą, pinigų plovimą ir rinkimų kampanijų finansavimo pažeidimus, o finansų priežiūros institucijos taip pat pateikė jam pretenzijas.

Teismo sprendimas
Teismo sprendimo dar gali tekti palaukti. Towfiqu Barbhuiya/ Pexels nuotr.

Neigti kaltę nereiškia būti visiškai nekaltu

SBF buvo suimtas gruodžio mėnesį Bahamuose, kur jis gyveno ir kur buvo įsikūrusi „FTX“. Jis buvo išduotas JAV, kur buvo paleistas už 250 mln. dolerių užstatą su elektronine stebėjimo priemone ir yra uždarytas tėvų namuose Kalifornijoje[3]. Užstatą pasirašė jo tėvai, o kitų rėmėjų tapatybės nebuvo atskleistos dėl SBF tėvams išsakytų grasinimų.

Galutinis teismo posėdis numatytas spalio 2 dieną.

30-metis kaltinamasis savo nuomonę dėl aštuonių kaltinimų, įskaitant sukčiavimą su mokėjimais ir sąmokslą plauti pinigus, JAV apygardos teisėjui Lewisui Kaplanui Manhatano federaliniame teisme perdavė per savo advokatą.

Įprasta, kad kaltinamieji baudžiamosiose bylose iš pradžių nepripažįsta savo kaltės, tačiau praktika rodo, kad vėliau jie gali pakeisti savo prisipažinimą.

Taip yra, nes kaltinamieji būna supažindinti su įvairiais įkalčiais prieš juos ir gauna pasiūlymus konkrečiam kaltės pripažinimui ir bausmei. Dažnai kaltinamieji nežino, kiek įkalčių prieš juos yra surinkta ir kiek stiprus yra kaltinančiųjų paruoštas ieškinys.

SBF, kuris kadaise buvo vadinamas kriptovaliutų pramonės viešuoju veidu, praėjusį mėnesį buvo pateikti kaltinimai už veiklą, vadinamą epiniu sukčiavimu. Bankrutavusios kriptovaliutų biržos įkūrėjas S. Bankmanas-Friedas nepripažino savo kaltės dėl baudžiamųjų kaltinimų. Taip jis pradėjo didelio masto teisinį mūšį, kuriame jis stos prieš du artimiausius buvusius verslo partnerius.

Kas laukia buvusio kriptovaliutos auksinio berniuko dabar?

Viešuose pareiškimuose po kriptovaliutos biržos bankroto bylos iškėlimo lapkričio mėnesį S. Bankman-Friedas tvirtino, kad jis nesukčiavo ir nežinojo, kad klientų lėšos buvo naudojamos netinkamai. Jis teigė, kad jam tiesiog nepasisekė ir jis susimovė[4]. Neva tai nebuvo planuotas sukčiavimas.

Paleidimo į laisvę metu S. Bankmanas-Friedas yra laikomas namų arešto sąlygomis savo tėvų namuose. Jei bus pripažintas kaltu pagal visus kaltinimus, jam gresia iki 115 metų kalėjimo.

Abu S. Bankmano-Friedo tėvai yra Stanfordo universiteto teisės profesoriai, kurie kartu pasirašė jo užstatą. Kaip jau minėta, tuo pat metu jie tapo intensyvaus žiniasklaidos dėmesio, priekabiavimo ir grasinimų taikiniu, todėl buvo prašoma neviešinti bent jau kitų laiduotojų tapatybių. Advokatai siekė, kad informacija apie kitus laiduotojus būtų palikta įslaptinta dėl jų saugumo.

Yra rimto pagrindo nerimauti, kad dar du laiduotojai susidurs su panašiu kišimusi į jų privatumą, grasinimais ir priekabiavimu, jei jų vardai ir pavardės ant obligacijų bus neredaguoti arba jų tapatybė bus kitaip viešai atskleista.

Teisėjas Lewisas A. Kaplanas nusprendė, kad kol kas šių asmenų vardai, pavardės ir adresai gali būti redaguojami, tačiau teigė, kad gali peržiūrėti sprendimą, jei žiniasklaida ar kitos suinteresuotosios šalys pateiks prašymus paviešinti šią informaciją.

Prokurorai teigia, kad SBF pats organizavo vieną iš didžiausių finansinių sukčiavimų Amerikos istorijoje, pavogdamas milijardus dolerių iš „FTX“ klientų, kad padengtų savo rizikos draudimo fondo „Alameda Research“ nuostolius.

Tyrimas ir pati byla gali trukti ir kelius metus, bet spėjama, kad SBF keliaus į kalėjimą už tokio dydžio klientų lėšų netektį.