Suprasti akimirksniu
  • Samas Bankmanas-Friedas: jo kripto valiutos imperija bei ryšiai su verslu, partnerystė su Ukraina ir įžymybėmis
  • Praturtėjimas naudojantis ponzi schemomis
  • Paslaptingai dingusios lėšos po viešo bankroto
  • Ukraina ir SBF investuoti pinigai - ryškėja įtartini ryšiai
  • S. Bankmanas-Friedas, Tomas Bradys, Larrys Davidas ir kiti asmenys yra paduoti į teismą
Šaltiniai
Kriptovaliutų platformos naudojamos sukčiavimui
Kripto platformos griūties pasekmės yra skaudžios. Crow/Pexels nuotrauka

Samas Bankmanas-Friedas: jo kripto valiutos imperija bei ryšiai su verslu, partnerystė su Ukraina ir įžymybėmis

Kripto platformos griūties pasekmės yra skaudžios.  Crow/Pexels nuotrauka
Kripto platformos griūties pasekmės yra skaudžios. Crow/Pexels nuotrauka

Samas Bankmanas-Friedas arba SBF pastaruoju metu yra vardas, kuris šmėžuoja įvairiuose žiniasklaidos kanaluose. Deja, ne dėl pačių geriausių ir jam naudingiausių priežasčių. Jo vertė krito beveik 95 procentais po žinių apie jo verslo žlugimą praėjusią savaitę[1]. SBF priklausančios kriptovaliutos firmos FTX ir FTX US bei „Alameda Research“ kompanija buvo susietos su ponzi schemomis ir didelio mąsto sukčiavimu, pinigų plovimu.

Kriptovaliutos imperija, pasirodo, buvo tiesiog 15 paauglių, Bahamuose manipuliuojančių klientų pasitikėjimu ir darančių mainus tarpusavyje bei su klientais, naudojantis investuotojų pinigais. Lyg to nebūtų gana, paaiškėjo, kad pats SBF ir jo tėvai turi ryšių su demokratinėmis politinėmis partijomis[2]. Pats Semas yra perdavęs arti 50 milijonų dolerių demokratams Amerikoje, įskaitant ir dabartinį prezidentą Joe Bideną. 

„Ukraina investavo į FTX. Galbūt klausiate, kodėl šalis, kurioje vyksta karas, investuoja į kriptovaliutas? Ar jie neturėtų pirkti ginklų, arba, jei jau turi į ką nors investuoti, ar kriptovaliutos Zelenskiui neatrodo šiek tiek rizikingos? Nejaugi nenorėtumėte investicijos su solidžia grąžos norma ir ilgus metus trunkančiu stabiliu augimu? “

Ši šeima taip pat yra siejama su Klauso Švabo pasaulio ekonomikos forumu. Taip pat FTX turi sąsajų su Ukraina.

Jesse Waltersas iš „Fox“ žinių tarnybos komentavo tyrimus apie FTX ir Ukrainos santykius. Žurnalistas sakė, kad demokratai Amerikoje neblogai praturtėjo iš dabar jau bankrutavusios kriptovaliutos investavimo kompanijos ir jos aukų[3].

Praturtėjimas naudojantis ponzi schemomis

Prieš oficialų bankroto paskelbimą FTX ir susijusios kompanijos buvo siejamos su konspiracijos teorijomis, kurias žmonės viešino socialiniuose tinkluose, galimu sukčiavimu naudojant įvairius metodus. Panašu, kad ši ponzi schema, naudota SBF valdomų kompanijų, yra viena iš didžiausių žinomų šiai dienai, kaip praneša įvairūs kanalai žiniasklaidoje.

Visos problemos prasidėjo kai virtualios valiutos populiarumas ir kainos ėmė kristi, bet galutinis taškas buvo padėtas iškilus „Binance“ platformai[4]. „Binance“ buvo vieni iš pirmųjų investuotojų į FTX, bet 2021-ųjų vasarą kompanija išsipirko savo akcijas. Tuo metu buvo nežinoma, bet išpirkimas buvo vykdomas naudojant FTX kriptovaliutą/tokens. 

Laivas ėmė galutinai skęsti kai FTX susidūrė su problemomis „Binance“ valdytojui Chanpeng Zhao nusprendus atsitraukti nuo kompanijos. SBF tuomet pats pradėjo panikuoti.

S. Bankmanas-Friedas net siūlė „Binance“ kompanijai perpirkti „FTX“ ir šis pasiūlymas buvo priimtas. Tačiau peržvelgus finasinius duomenis, Zhao persigalvojo ir paskelbė tviterio platformoje, kad jis atsitraukia nuo šio pasiūlymo. Tai ir buvo galutinė priežastis kodėl įvyko FTX griūtis.

Paslaptingai dingusios lėšos po viešo bankroto

Kompanijos ryšiai ir abejones keliantys faktai apie patį S. Bankmaną-Friedą buvo paviešinti po oficialaus pranešimo apie bankrotą. Tuoj pat po to likę firmos pinigai pradėjo netikėtai dingti. Kriptovaliutos sumos pradėjo judėti kelių milijonų dydžio intervalais. FTX teigė, kad sistemos buvo užgrobtos internetinių nusikaltėlių ir įsilaužėliai kontroliuoja šiuos procesus, ne jie.

Vartotojai buvo įspėti ištrinti aplikacijas ir jiems buvo rekomenduota vengti kompanijos platformų, internetinio puslapio.

Po bankroto kompanijos valdytojas neturėjo informacijos apie tai, kad 470 milijonų dolerių vertės virtualios valiutos fondas dingo neaiškiomis aplinkybėmis. 

Iki pat šiol yra neaišku, ar tai tikrai buvo hakerių darbas ar kažkas kompanijos viduje pasidarbavo, kad šie pinigai dingtų, o gal būtų perkelti į kitas SBF sąskaitas. Tai taip pat galėjo būti bankroto reorganizacija arba visų šių procesų kombinacija. Ne vienas spekuliuoja, kad pats SBF sukūrė kompiuterinį virusą su „backdoor“ funkcijomis, kad klientų ir investuotojų lėšos galėtų būti perkeltos iš FTX sąskaitų[5].

S. Bankmanas-Friedas buvo liberalų herojus, kuris buvo vertas arti 32 milijardų, bet galiausiai virto sukčiumi beveik per vieną naktį. FTX kažkada buvo kompanija, kuriai buvo žadamas Facebook ir Amazon kompanijų likimas ir populiarumas. Tačiau dabar šie vardai ir pavadinimai nėra siejami su sėkme. Atvirkščiai, niekas nežino kur dingo visi pinigai ir kieno kontrolėje dabar yra investuoti milijardai arba kieno atsakomybė yra tvarkytis su kompanijų likučiais.

Ukraina ir SBF investuoti pinigai - ryškėja įtartini ryšiai

Sąmokslo teorijos pradėjo plisti kai išlindo ne visai aiškūs faktai apie santykius su politikais ir Ukraina. Žmonės spėlioja ar realu, kad FTX naudojosi pinigų plovimo schema, kai siuntė pinigus Ukrainai ir gavo pinigus atgal į FTX sistemą, kad galėtų vėliau juos panaudoti demokratų partijos finansavimui. 

Ukrainos vyriausybė, teigiama, kreipėsi į FTX norėdama pagalbos konvertuojant kriptovaliutos aukas į tikrus pinigus, medžiagas kariuomenei ir humanitarinę pagalbą. FTX ir nacionalinis Ukrainos bankas galimai disponavo kriptovaliutos sumomis, siekiančiomis arti 100 milijonų dolerių. Ukrainos valdžia neigia bet kokius kaltinimus neaiškia veikla ir sukčiavimu.

Keistai atrodo ir tai, kad po šio FTX ir Ukrainos bendradarbiavimo demokratai Amerikoje gavo vis daugiau pinigų iš kompanijos. 2021 metais ir dar 2022-ųjų pradžioje iki Ukrainos sandėrio kovo mėnesį, SBF politiniams kandidatams aukojo arti 11 milijonų dolerių. Vėliau tais pačiais metais turtuolis jau dalino pinigus, kurie susumavus siekė daugiau nei 22 milijonus. Pinigai keliavo politikams ir politiniams komitetams Amerikoje. 

Praėjus keliems mėnesiams po šių įvykių su Ukraina, SBF vienoje tinklalaidėje kalbėjo apie tai, kad jis nubrėžia tam tikras ribas politikų rėmimui. Jis teigė, kad palaikymas kairiesiems iš jo kišenės nesieks daugiau nei 1,000,000,000 dolerių. Tačiau nėra tiksliai aišku ar šie santykiai su konflikto sūkuryje esančia šalimi reiškia kažką apie jo pažiūras į Rusiją ar yra pretekstas bei įrankis pinigų plovimui[6].

S. Bankmanas-Friedas, Tomas Bradys, Larrys Davidas ir kiti asmenys yra paduoti į teismą

Jungtinių Valstijų kriptovaliutų investuotojai padavė FTX įkūrėją į teismą. Ieškinyje įvardintos ir kelios įžymybės, kurios reklamavo ir buvo susiję su kompanija[7]. NFL žaidėjas Tomas Bradys, komikas Larrys Davidas yra siejami su melagingomis kampanijomis, nes dalyvavo reklaminio turinio kūrime.

Grupinis ieškinys buvo užregistruotas Majamyje ir teigia, kad FTX užsiėmė nelegalia veikla Jungtinėse Valstijose. Yra žinoma, kad bent 10 milijardų dolerių yra perkelti iš FTX sistemų į SBF- valdomos kompanijos „Alameda Research“ sąskaitas. Mažiausiai milijardo vertos lėšos iš FTX klientų sąskaitų yra dingę be pėdsakų. 

Šis ieškinys siekia gauti sumas, reikalingas žalos atlyginimui. Be S. Bankmano-Friedo pavardės sąraše yra 11 sportininkų ir kitų įžymybių vardų, kurie dalyvavo reklaminio turinio kūrime, kuris susijęs su FTX veikla. Reklamos su Larry Davidu pasirodė „2022 Super Bowl“ varžybų transliacijos metu. Tai yra vienas ir patraukliausių ir brangiausių laikų reklaminiam turiniui televizijoje, nes prie ekranų tuo metu susirenka milijardai žiūrovų.

Tokie ieškiniai nėra naujiena, nes Amerikos realybės šou žvaigždė, milijardierė Kim Kardashian irgi buvo neseniai paduota į teismą dėl panašaus reklaminio turinio. Publikuotas turinys skatino jos sekėjus investuoti ir aktyviai naudotis kriptovaliutų programomis ir kompanijomis, kurios užsiima virtualių pinigų mainais. Tačiau ji nepažymėjo šio turinio atitinkamai ir tokie dalykai užkliuvo ne vienam. Ji galiausiai nepripažino savo kaltės, bet pasirinko sumokėti reikiamą sumą, kad byla neitų toliau.

Kaip elgsis SBF ir kiti įvardinti šiame ieškinyje, nėra aišku, nes atstovai nėra linkę komentuoti situacijos ar savo veiksmų. Tačiau aišku, kad S. Bankmano-Friedo pavardė dar skambės pasaulinėje žiniasklaidoje, nes iškyla vis daugiau naujų faktų. 

avatar
Dovilė Barauskaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Rachel Butt, Annie Massa. Crypto Lender BlockFi Plans Bankruptcy Filing Within Days in FTX Fallout Bloomberg. Crypto news
2.arrow_upward
Dan Primack, Alexi McCammond. Bankman-Fried spent millions on Dem campaigns Axios. Politics and Policy
3.arrow_upward
4.arrow_upward
5.arrow_upward
6.arrow_upward