D. Medvedevas tikisi, kad D. Trumpas nebešvaistys pinigų įvairiems „parazitams ir veltėdžiams“
Donaldo Trumpo triumfas JAV prezidento rinkimuose jau vadinama istorine pergale Amerikos politikoje. Ši netikėta politinė pergalė – ypač atsižvelgiant į jo varžovę Kamalą Harris, kuri nuolat jam lipo ant kulnų – sužadino įvairias reakcijas ir speliones ne tik JAV, bet ir pasaulyje. Tiesa, Kremlius ir kai kurie Rusijos politiniai veikėjai reagavo nevienareikšmiškai. Daug kas spėlioja, kaip tai paveiks JAV ir Rusijos santykius bei ar naujasis prezidentas atneš svarbių pokyčių bangą.
Rusijos reakcijos į šią D. Trumpo istorinę pergalę atskleidžia įvairias nuotaikas. Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas „Telegram“ platformoje paskelbtame įraše pareiškė, kad D. Trumpas turi vieną savybę, kuri gali būti naudinga Rusijai[1]:
„Trumpas turi vieną savybę, kuri naudinga mums. Jis absoliučiai nekenčia švaistyti pinigų įvairiems parazitams ir veltėdžiams – kvailiems sąjungininkams, beprasmiškiems labdaros projektams ir išpūstoms tarptautinėms organizacijoms.“
D. Medvedevas netgi įtraukė Ukrainą į šią kategoriją, pabrėždamas, kad D. Trumpas greičiausiai būtų mažiau suinteresuotas tęsti didžiulės paramos Ukrainai teikimą. Ši D. Medvedevo nuomonė taip pat atskleidžia platesnį Kremliuje vyraujantį požiūrį į JAV paramą Ukrainai. Rusija nuo pat karo pradžios kategoriškai kritikuoja Vakarų šalių paramą Kyjivui.
Tiesa, D. Medvedevas drauge išreiškė abejones, ar D. Trumpui pavyktų keisti JAV politiką Ukrainos atžvilgiu, kadangi tokiu atveju jis susidurtų su stipriu pasipriešinimu Amerikos politinėje sistemoje:
„Klausimas, kiek Trumpas bus priverstas dalyvauti kare. Jis užsispyręs, bet sistema stipresnė.“
L. Sluckis tikisi, jog atsiras galimybė kurti geresnius JAV ir Rusijos santykius
Rusijos Dūmos Užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis taip pat įvertino situaciją, teigdamas, kad D. Trumpo komanda gali suteikti „galimybę“ gerinti JAV ir Rusijos santykius. L. Sluckis pabrėžė, kad Respublikonų partija paprastai neinvestuoja į ilgalaikį paramos teikimą užsienio šalims:
„Respublikonų komanda neturi tikslo amerikiečių mokesčių mokėtojų pinigų srautus nukreipti į tarpinį karą prieš Rusiją.“
L. Sluckis teigė, jog daugelis Rusijoje tikisi, kad D. Trumpas nebus toks užsispyręs dėl pagalbos Ukrainai kaip jo pirmtakai.
Nepaisant to, L. Sluckis perspėjo dėl per didelių lūkesčių, kadangi JAV Kongrese stiprus dvišalės partinės opozicijos Rusijai sutarimas. Be to, ankstesnė D. Trumpo kadencija baigėsi rekordiniu skaičiumi antirusiškų sankcijų, o bendradarbiavimo lygis buvo sumažintas praktiškai iki nulio. L. Sluckis rašė:
„Laukti greito santykių atšilimo ar spartaus atstatymo būtų naivu.“
Jis taip pat pabrėžė, kad Maskva, kaip visada, esą yra pasirengusi dialogui, bet tik „lygiateisių, abipusės pagarbos ir sąžiningų sąlygų pagrindu.“ Šie komentarai rodo, kad Maskva norėtų, jog galimi ateities santykiai būtų grindžiami pagarba ir kompromisu, o ne agresyviomis sankcijomis ar šiurkščia grasinimų retorika.
Kremliaus atstovas D. Peskovas atsargiai vertina D. Trumpo pažadus
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad nors D. Trumpas laimėjo rinkimus, tai nereiškia automatiško santykių pagerėjimo. D. Peskovas žurnalistams sakė, jog Maskva laukia konkrečių Trumpo veiksmų[2]:
„Mes darysime išvadas remdamiesi konkrečiais veiksmais ir konkrečiais žodžiais.“
Jis priminė, kad Trumpas savo kampanijos metu kalbėjo apie savo siekius taikai tarptautinėje arenoje, tačiau perspėjo, kad šie siekiai gali keistis, kai Trumpas pradės eiti pareigas.
D. Peskovas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad, jei būtų išrinktas, D. Trumpas ne sykį žadėjo, jog „per 24 valandas“ sustabdytų karą Ukrainoje. Tokie pažadai gali atrodyti optimistiškai Maskvai, tačiau realybė gali būti daug sudėtingesnė, atsižvelgiant į tai, kad konfliktas jau pasiekė pasaulinio lygio įsitraukimą.
D. Peskovas pridūrė, kad „JAV gali padėti užbaigti šį konfliktą“ Ukrainoje, tačiau tai taip pat yra „šalis, kuri kursto konfliktą.“
Rusijos užsienio reikalų ministerija laukia JAV vidaus problemų sprendimų
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova taip pat įsitraukė į diskusijas dėl Trumpo sugrįžimo. Ji pagyrė Trumpo kalbą, kurioje jis pripažino, kad „Amerika serga“ ir pabrėžė poreikį spręsti vidines problemas.
„Laimi tie, kurie gyvena meile savo šaliai, o ne neapykanta kitiems,“ – rašė M. Zacharova „Telegram“ platformoje.
Ši citata atspindi tam tikrą simpatiją D. Trumpui ir jo ne sykį išreikštą meilę Amerikai. M. Zacharova pridūrė, jog svarbu, kad D. Trumpo pergalė nebūtų interpretuojama kaip neapykanta kitoms šalims, įskaitant Rusiją.
Rusijos valstybės kontroliuojamoje žiniasklaidoje vyrauja nuomonė, kad Amerika yra pernelyg įsivėlusi į tarptautinius konfliktus, todėl Maskva tikisi, kad naujas lyderis gali sumažinti įsipareigojimus kitoms šalims ir daugiau dėmesio skirti savo vidinėms problemoms.
Kodėl V. Putinas dar nepasveikino D. Trumpo?
Praeityje Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo vienas iš paskutinių pasaulio lyderių, kurie pasveikino Joe’ą Bideną po jo pergalės 2020-ųjų rinkimuose. Tai jis padarė tik po šešių savaičių. Panašu, jog šį sykį V. Putinas irgi nesiruošia kuo skubiau pasidžiaugti naujojo JAV prezidento pergale. Gali nutikti netgi taip, jog Rusijos prezidentas apskritai nepasveikins D. Trumpo.
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas patvirtino, kad šiuo metu V. Putinas neplanuoja pasveikinti D. Trumpo, nes „JAV yra priešiška šalis, kuri tiesiogiai ir netiesiogiai dalyvauja kare prieš mūsų valstybę.“ Šis atsargumas, anot daugelio politologų, gali rodyti, kad Rusija nenori skubėti išreikšti paramos D. Trumpui, kol nesulaukia konkrečių veiksmų.
Nors dabartinė Rusijos pozicija yra atsargi, D. Trumpas niekada neslėpė simpatijų Vladimirui Putinui ir dažnai viešai pabrėždavo, jog turi „labai gerus santykius“ su Rusijos prezidentu. Praeityje jų santykiai sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio, nes D. Trumpas nuolat atmesdavo kaltinimus dėl Rusijos įtakos savo rinkimų kampanijai ir nesutikdavo įvesti naujų sankcijų. Kai kurių politikų ir analitikų nuomone, tai atvėrė erdvę spekuliacijoms apie slaptus susitarimus ar D. Trumpui palankią politiką.
Šiandien, D. Trumpo sugrįžimo akivaizdoje, Rusijos viltis atgimsta, kad nauja prezidento administracija gali būti labiau palanki Maskvai, tačiau tiek Kremlius, tiek Rusijos diplomatai supranta, kad JAV politinė sistema kelia griežtus ribojimus, ypač tokiose srityse kaip sankcijų politika.
V. Zelenskis pasveikino D. Trumpą ir tikisi „teisingos taikos“ Ukrainoje
Skirtingai nei Rusijos prezidentas, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis jau spėjo pasveikinti D. Trumpą su jo „įspūdinga pergale“ JAV prezidento rinkimuose. V. Zelenskis išreiškė viltį, kad D. Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus priartins „teisingą taiką“ Ukrainoje[3].
„Vertinu prezidento Trumpo įsipareigojimą laikytis „taikos per jėgą“ principo sprendžiant tarptautinius reikalus. Būtent toks principas gali praktiškai priartinti teisingą taiką Ukrainoje“, – socialiniame tinkle rašė V. Zelenskis.
Be vilties dėl taikos, V. Zelenskis pridūrė, kad Ukrainai itin svarbi tvirta ir vieninga JAV parama, kuri padėtų užtikrinti ilgalaikę taiką Europoje ir transatlantinėje bendruomenėje. Jis sakė:
„Tikimės stiprios Jungtinių Amerikos Valstijų eros, ryžtingai vadovaujant prezidentui Trumpui. Pasitikime tęstine stipria abiejų partijų parama Ukrainai Jungtinėse Valstijose.“
Tiesa, V. Zelenskis tikriausiai vis tiek išliks atsargiu naujojo JAV prezidento atžvilgiu, nes D. Trumpas jau anksčiau buvo kritiškai nusiteikęs dėl JAV karinės pagalbos Ukrainai, o tai kelia nerimą Kijevui ir jo sąjungininkams.