Rusija ir Ukraina sutarė dėl laikino ugnies nutraukimo Juodojoje jūroje

Lietuva, SaugumasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas ir V. Zelenskis
Prezidentas D. Trumpas ir V. Zelenskis. ELTA

Ukraina ir Rusija susitarė su JAV dėl laikino karinių veiksmų nutraukimo Juodojoje jūroje

Po tris dienas trukusių taikos derybų Saudo Arabijoje Rusija ir Ukraina pasiekė svarbų susitarimą dėl laikinų paliaubų Juodojoje jūroje. Abi šalys pasirašė atskirus susitarimus su JAV, siekiant sustabdyti karinius veiksmus jūroje ir atnaujinti svarbų prekybos kelią.

Pasak Baltųjų rūmų pranešimo, abi šalys sutiko užtikrinti saugią laivybą Juodojoje jūroje ir toliau sieks „tvarios bei ilgalaikės taikos“. Susitarimai taip pat apima įsipareigojimus sukurti priemones, skirtas įgyvendinti anksčiau sutartą draudimą atakuoti viena kitos svarbią energetikos infrastruktūrą[1].

Šį susitarimą JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija vadina puikiu žingsniu tinkama linkme, tačiau vis dar lieka neaišku, ar iš tiesų bus laikomasi paliaubų.

Rusija reikalauja sankcijų panaikinimo

D. Trumpas ir V. Putinas kalbasi telefonu
V. Putinas nori sankcijų panaikinimo, o D. Trumpas nėra kategoriškai tokiai idėjai. Grok image.

Vis dėlto Rusija pranešė, kad ugnies nutraukimas Juodojoje jūroje įsigalios tik po to, kai bus panaikintos sankcijos, taikomos Rusijos maisto ir trąšų prekybai. Kremlius reikalauja, kad būtų atkurta Rusijos bankų prieiga prie tarptautinio mokėjimo sistemos SWIFT, panaikinti apribojimai laivams, plaukiojantiems po Rusijos vėliava, bei pašalintos kliūtys žemės ūkio technikos ir kitų reikalingų prekių tiekimui.

JAV atstovai jau spėjo pareikšti, kad mėgins padėti atkurti Rusijos prieigą prie pasaulinės rinkos žemės ūkio ir trąšų eksportui.

O Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo ruožtu pabrėžė, kad JAV žingsnis atrodo kaip „pozicijų silpnėjimas“. Jis taip pat teigė, kad nesutinka su Kremliumi ir mano, jog susitarimas dėl ugnies nutraukimo nepriklauso nuo sankcijų. Ukrainos prezidento nuomone, paliaubos turėtų įsigalioti nedelsiant, nes tai yra svarbus žingsnis link taikos. V. Zelenskis sukritikavo Rusiją, jog ši esą bando manipuliuoti susitarimais ir suklaidinti pasaulį.

Abi šalys į vienas kitą žvelgia įtariai: mano, kad taika Juodojoje jūroje truks neilgai

V. Zelenskis tikisi, kad Rusijai nesilaikant palaubių susitarimo, JAV Ukrainai skirs dar didesnę paramą. EPA-ELTA nuotrauka

V. Zelenskis pabrėžė, kad Ukraina nesiruošia atleisti Rusijai, jeigu šalis pažeistų susitarimą. Ukrainos prezidentas teigė, kad nesilaikant susitarimo bus siekiama papildomų sankcijų bei reikalaujama daugiau ginklų iš JAV.

Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas taip pat pažymėjo, kad bet koks Rusijos karo laivų judėjimas už rytinės Juodosios jūros dalies bus laikomas susitarimo pažeidimu ir grėsme nacionaliniam saugumui, todėl Ukraina turės teisę gintis.

Tačiau skepticizmą dėl kitos pusės pasiryžimo laikytis susitarimo išreiškė ir Rusija. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė, kad abiem šalims reikia aiškių garantijų, o garantijos galėtų būti suteikiamos tik iš JAV, kurios turi įsakyti Ukrainai griežtai laikytis pasirašyto susitarimo[2].