Suprasti akimirksniu
  • Maskvos regiono musulmonai – pasipiktinę
  • Visiems turi būti taikomos vienodos sąlygos
  • Rusijos karių „medžioklė“ mečetėje
  • Rusija nebeprirenka šauktinių?
Šaltiniai
M
Rusijoje tarnayti vengiantys vyrai jau gaudomi ir pamaldose, asociatyvi Elta nuotrauka

Maskvos regiono musulmonai – pasipiktinę

Maskvos regiono musulmonų dvasinės valdybos spaudos tarnyba pranešė, kad po penktadienį Kotelnikų mečetėje vykusių pamaldų jėgos struktūrų atstovai jėga į karinius komisariatus nuvairavo du ar tris autobusus su Rusijos Federacijos piliečiais. Tarp jų buvo ir muzikinio šou „Perdainuok žvaigždę“ finalistas Mamutas Useinovas, kuris išgyvenimais pasidalino savo „Telegram“ kanale.

„Vietos bendruomenės turima informacija, du arba trys autobusai su Rusijos piliečiais jėga buvo pristatyti į karinį komisariatą. Kiek žinau, daliai jų buvo įteikti šaukimai. Kitų detalių nežinau, nes pats ten nebuvau“, - patikslino dvasinės organizacijos atstovas spaudai.[1]

Pasak jo, tai pirmas atvejis, kai Pamaskvėje rengiamas reidas mečetėje, taip siekiant sugaudyti tarnybos vengiančius jaunuolius.

„Apie Pamaskvės musulmonų bendruomenėse vykdomus reidus arba patikras mes sužinome vieni pirmųjų. Reguliarios mūsų parapijiečių patikros dėl galimų migracinė tvarkos pažeidimų ar prokurorų sankcionuotos bendruomenių veiklos patikros mums yra įprastas reiškinys. Bet kad mūsų parapijiečius – Rusijos Federacijos piliečius, jėga vežtų į komisariatus – to anksčiau nebuvo. Norisi tikėti, kad tokia akcija buvo ne tik pirma, bet ir paskutinė“, - pabrėžė dvasinė institucija.

Taip pat buvo akcentuota, kad nepritariam tam, jog mečetės būtų naudojamos kaip „žmonių gaudymo aikštelės“.

„Mūsų nuomone, mečetės, musulmonų centrai ir bet kokie tradicinių Rusijos religijų kulto objektai neturi tapti žmonių gaudymo vietomis. Nei nelegalių migrantų, nei potencialiai tarnauti vengiančių asmenų, nei teroristų, nei dar ko nors, paieškos vietos. Mečetė tai bendravimo su Dievu vieta. Žmonės tenai ateina vedini ketinimų bendrai pasimelsti penktadienį, nes musulmonams tai yra privaloma, ir niekas nesitiki, kad tokioje vietoje jie bus sulaikomi, kratomi, tardomi ar atliekami panašūs veiksmai“, - pabrėžė spaudos tarnyba.

Visiems turi būti taikomos vienodos sąlygos

Pasak jų, žmones tokia praktika žemina.

„Tarp mūsų parapijiečių – ne tik darbo migrantai. Iš ateinančių melstis penktadienį didžioji dalis – vietos musulmonai, vietinės tautos: totoriai, baškirai, Šiaurės Kaukazo gyventojai. Rusijos Federacijoje galioja vieningas visiems piliečiams mechanizmas, remiantis kuriuo jaunuoliai šaukiami į karinę tarnybą. Ir jis turi būti vienodai taikomas visiems piliečiams, nepaisant to turi jie pasą nuo gimimo ar gavo jį prieš porą dienų“, - pabrėžė Maskvos regiono musulmonų dvasinė valdyba.

Ten taip pat pažymėjo, kad jie puikiai supranta karinių komisariatų ir teisėsaugos organų darbo svarbą, nes jie taip pat turi savų tikslų ir uždavinių, tačiau žmonių gaudymas mečetėje kertasi su galiojančiais įstatymais ir procesinėmis normomis.

„Tokia praktika, kai žmones, Rusijos piliečius, gaudo tiesiog po penktadienio pamaldų, grūda į autobusus ir veža į karinius komisariatus, yra mažų mažiausiai negraži. Tai netelpa ne tik į įstatymo, bet ir į elementarios logikos rėmus. Dar daugiau, tokie veiksmai diskredituoja valstybinius – konfesinius santykius. Tikintieji pradeda vengti rodytis oficialiose vietose, praranda pasitikėjimą valdžia. Visa tai ateityje gali turėti ypač neigiamų pasekmių“, - perspėjo musulmonų institucijos atstovai.

Rusijos karių „medžioklė“ mečetėje

Šeštadienį, spalio 21 d., muzikinio konkurso finalistas Mamutas Useinovas „Telegram“ kanale pranešė, kad išvakarėse, po penktadienio pamaldų, jį tiesiai iš mečetės nuvežė į karinį komisariatą. Pasak jo, OMON‘as surengė reidą Pamaskvės miesto Kotelnikai mečetėje ir sulaikė visus iš pastato išeinančius vyrus. Juos nuvežė į Liubercuose esantį karinį komisariatą. Čia, patikrinus dainininko sveikatą, jis buvo pripažintas tinkamas tarnybai. Vėliau jis buvo nusiųstas į Balašichos miesto pagal sutartis norinčių tarnauti asmenų priėmimo punktą.[2]

Mamutas Useinovas. Socialinių tinklų nuotrauka
Mamutas Useinovas. Socialinių tinklų nuotrauka

„Vakare mums pareiškė, kad arba visi pasirašome sutartį metams, arba mūsų laukia kalėjimas. Spalio 21-osios rytą rikiuotėje išgirdau, kad mes visi būsime siunčiami į Ukrainą. Vėliau, susitikimo su pulkininku, kurio pavardės nežinau, metu, po to, kai sulaikytieji pradėjo piktintis ir atsisakyti pasirašyti sutartis, aš suprantu, kad bus įteikti šaukimai į privalomą karinę tarnybą. Bet kaip? Rengiant reidus?“ – piktinosi atlikėjas.

M.Usetinovas pabrėžė, kad anksčiau nėra gavęs šaukimo į armiją. Jo nuomone, buvo pažeistos jo teisės, kadangi jis buvo išvežtas jėga, be galimybės apskųsti šaukimo komisijos sprendimą ir pateikti pažymas apie ligas bei įsitikinimus. Sekėjų jis paprašė pasidalinti šia informacija ir padėti susirasti sprendimą tokioje situacijoje galinčius rasti teisininkus.

Rusija nebeprirenka šauktinių?

Rudeninis šaukimas į armiją Rusijoje prasidėjo rugsėjo 1-ąją. Iki jo Dūma priėmė nemažai pataisų ir papildymų, tiek sugriežtinusių karinės įskaitos tvarką, tiek padidinusių atsakomybę už vengimą tarnauti.[3]

Taip pat Generalinis šalies štabas patikino, kad šauktiniai nebus siunčiami į Ukrainos frontą. Naujausias incidentas Pamaskvėje leidžia daryti tikėtiną prielaidą, kad šaukiamojo amžiaus jaunuoliai į armiją neskuba, o Rusijai Ukrainoje jau ima stigti žmonių, todėl pradėtos taikyti tokios priemonės, kaip „žmonių medžioklė“ net ir kulto objektuose.