Suprasti akimirksniu
  • Sudirgusi, sausa oda žiemą kankina daugelį žmonių
  • 3 svarbūs patarimai, kaip rūpintis oda žiemą
  • Odos apsauga žiemą reikalinga visam kūnui
Šaltiniai
Odos priežiūra žiemą
Žiemą labai svarbu tinkamai rūpintis oda, jog ji neišsausėtų ir nepradėtų šerpetoti. Tony Ross/Unsplash nuotrauka

Sudirgusi, sausa oda žiemą kankina daugelį žmonių

Žiemą mėgstame dėl viską papuošiančio balto sniego, malonių pūkuotų antklodžių ir jaukių drabužių, bet vargu ar kas trokšta sausos, nemalonios odos, suskeldėjusių lūpų ir įtrūkusių odelių. Deja, šaltuoju sezonu daugelio žmonių oda tampa sausa, įsitempusi ir niežtinti. Taip yra dėl to, kad mūsų oda sunkiai susitvarko su nuolatiniais kardinaliais pokyčiais – varginančiu šalčiu lauke ir sausu, šiltu oru viduje.

Atėjus šalčiams dailus odos švytėjimas dažniausiai pranyksta, o vietoj jo oda išsausėja ir todėl ne tik atrodo papilkėjusi, bet ir juntamas nemalonus tempimo pojūtis. To priežastis gan paprasta – žiemą sumažėja drėgmės kiekis ore, o odoje susikaupęs vanduo lengviau išgaruoja. Skirtumas tarp lauke vyraujančios minusinės temperatūros ir stipriai šildomų patalpų taip pat kelia stresą, išsibalansuodamas natūralų odos riebalų reguliavimą.

Pasak Tiffany J. Libby, sertifikuotos dermatologės ir Brauno universiteto Moso mikrografinės ir dermatologinės chirurgijos direktorės, šiurkšti, sausa oda, dar vadinama kseroze, yra viena didžiausių odos priežiūros problemų, su kuriomis susiduria jos klientai, kai užklumpa žiemiški orai[1]:

„Mūsų oda yra dinamiškas organas, nuolat sąveikaujantis su išorine aplinka, todėl žiemą, kai oras yra šaltas ir sausas, aplinka gali pašalinti drėgmę iš odos, todėl ji jaučiasi sausa, niežtinti ir sudirgusi. Net patalpoje šildytuvai gali išdžiovinti aplinką, o tai gali dar labiau pabloginti situaciją.“

Bet kaip mes galime kovoti su šia nepavydėtina situacija? Iš tiesų, yra keletas paprastų gudrybių, kurios padės išlaikyti odos drėgmę ir grožį net ir pačiais atšiauriausiais mėnesiais.

3 svarbūs patarimai, kaip rūpintis oda žiemą

Veido oda yra plonesnė ir jautresnė nei likusios kūno dalys. Būtent ji yra labiausiai veikiama žiemos metu, todėl jai būtina skirti kuo daugiau dėmesio. Nustebsite, tačiau trys esminės taisyklės, padėsiančios ir šaltuoju sezonu džiaugtis skaisčia, tinkamai sudrėkinta veido oda, yra gan paprastos[2].

Naudokite riebius produktus odai. Žiemą net ir dažniausiai jokių problemų neturinti oda gali tapti išbalansuota: šaltaisiais mėnesiais ji tampa sausa, šiurkšti ir pleiskanoja. Jei tai skamba pažįstamai, tada atėjo laikas pereiti prie riebesnių kremų ir kremo pagrindo prausiklių.

Juk mūsų mėgstama hialurono rūgštis žiemą negali taip gerai pasirūpinti oda kaip vasarą. Kodėl? Hialurono rūgštis padeda išsaugoti drėgmę odoje, tačiau ten, kur drėmės nėra dėl sauso oro, ten ji nieko negali sulaikyti.

Rinkitės prausiklį, kuriame nėra sulfatų ir ftalatų, nes jie neretai naikina natūralius, odą papildančius aliejus. Be to, plaudami veidą naudokite šiltą, o ne karštą vandenį, nes karštas vanduo labiau dirgina ir sausina odą[3].

Panaši situacija yra ir su vandens pagrindo kremais, nes jie irgi tinkamai neapsaugo odos šaltu oru. Tačiau nesijaudinkite – riebesni kremai su keramidais ir natūraliais aliejais, pavyzdžiui, vynuogių kauliukų aliejumi, gali tinkamai pasirūpinti net ir itin išsausėjusia oda. Jie suteikia šilumos barjerą ir geba apsaugoti jautrią odą net ir pačiais šalčiausiais mėnesiais.

Šaltuoju metų sezonu svarbu naudoti riebesnius produktus odai. Siarhei Plashchynski/Unsplash nuotrauka
Šaltuoju metų sezonu svarbu naudoti riebesnius produktus odai. Siarhei Plashchynski/Unsplash nuotrauka

Net žiemą naudokite apsaugos nuo saulės priemones. Turbūt galvojate, jog žiemą nebėra prasmės saugotis saulės spindulių. Tačiau svarbu pabrėžti jog saugotis reikia bet kokiame amžiuje ir bet kuriuo metų laiku.

Šaltesni mėnesiai puikiai tinka žiemos sportui ar ilgiems, gaivinantiems pasivaikščiojimams. Tačiau apsaugos nuo saulės tokiu atveju dažnai nenaudojama, todėl oda būna dvigubai dirginama, o jai gali pakenkti ne tik šaltis, bet ir UV spinduliai. Net jei saulė žiemą ne tokia šilta ir tik kartais žvilgčioja iš debesų, UV spinduliuotė vis tiek pasiekia odos paviršių. Nenaudojant apsauginių priemonių gali susidaryti raukšlės ir sumažėti paties organizmo apsauginė funkcija.

Kim Nichols, medicinos mokslų daktarė ir sertifikuota dermatologė, dirbanti JAV Konektikuto valstijoje pabrėžia:

„Labai svarbu kremą nuo saulės tepti ištisus metus, ne tik vasarą. Žiemos saulė kartu su sniego blizgesiu vis tiek gali pakenkti jūsų odai.“

Dr. Nichols rekomenduoja veidą, rankas ir visas atviras odos vietas tepti plataus spektro apsaugos nuo saulės kremu, kurio SPF yra ne mažesnis kaip 30. Tą reikėtų padaryti likus maždaug 30 minučių prieš išeinant į lauką. O būnant lauke ilgą laiką, kremą reikėtų užtepti pakartotinai, maždaug kas dvi valandas.

Gerkite pakankamai skysčių. Sakoma, jog graži oda iš tikrųjų kyla iš vidaus – ir tame yra tiesos. Juk daug skysčių padeda papildyti odos drėgmės atsargas iš vidaus ir palaiko jautrų apsauginį sluoksnį. Todėl organizmui reikia bent dviejų litrų skysčių per dieną.

Geriausias pasirinkimas – vanduo arba nesaldinta arbata. Įrodyta, kad grožį palaiko žaliosios arbatos rūšys, tokios kaip matcha, jazminas ir kombuča, taip pat baltoji arbata, kurioje ypač gausu B grupės vitaminų, antibakterinių ir antioksidacinių veikliųjų medžiagų. Rožių žiedlapių arbata suteikia papildomos drėgmės, o žolelių arbatos, tokios kaip ramunėlių ar šalavijų, turi ypač atpalaiduojantį poveikį.

Odos apsauga žiemą reikalinga visam kūnui

Šaltis lauke ir sausas oras viduje itin alina odą. Andrey K/Unsplash nuotrauka
Šaltis lauke ir sausas oras viduje itin alina odą. Andrey K/Unsplash nuotrauka

Žinoma, veidas nėra vienintelė kūno dalis, kuri gali išsausėti ir būti sudirgusi šaltais žiemos mėnesiais, todėl svarbu pasirūpinti visu kūnu. Kadangi šaltuoju sezonu oda ir taip linkusi sausėti, reikėtų vengti maudynių itin karštame vandenyje. Geriausia rinktis šiltą dušą ar vonią, nes karštas vanduo ypač sausina ir dirgina odą.

Po kiekvienų maudynių reikėtų nepamiršti drėkinti odą riebesniais nei įprasta kremais ar aliejais. Jie padės praturtinti odą papildoma drėgme bei apsauga.

Be to, svarbu ir apranga. Kad net ir po daug rūbų sluoksnių oda galėtų tinkamai kvėpuoti, reikėtų rinktis natūralesnio audinio drabužius, kurie nedirgina ir nevargina odos taip, kaip sintetiniai audiniai.