Suprasti akimirksniu
  • Startuolis gavo 400 mln. dolerių finansavimą kuriant robotus, padedančius buityje
  • Gali būti, jog iki visuotinai prieinamo namų roboto – dar toli
  • Robotas, sukurtas 2000-ųjų pradžioje, galėjo nešti gėrimus
  • E. Muskas pristatė 28 485 eurų vertės robotus, skirtus namų ruošai ir vaikų priežiūrai
Šaltiniai
Robotas
Robotai, plaunantys jūsų skalbinius ir indus? Andy Kelly/Unsplash nuotrauka

Startuolis gavo 400 mln. dolerių finansavimą kuriant robotus, padedančius buityje

Dirbtinio intelekto (DI) ir roboto junginys, kuris skalbs drabužius bei plaus indus? Regis, kadaise buvusios tolimomis svajonėmis, idėjos pamažu gali virsti realybe. Nejaugi niekuomet nepagalvojote, kas būtų, jei namuose turėtumėte pagalbininką robotą?

Popkultūroje robotai neretai vaizduojami kaip labai kompetentingi pagalbininkai namų ruošoje. Visgi, kol vieni žmonės norėtų roboto tam, kad jis lygintų ir pagal spalvas dėliotų drabužius, kiti svajotų apie efektyvesnę „pamainą“ dulkių siurbliui. Iš pažiūros gera idėja: kol robotas skalbia drabužius ir plauna indus, žmogus, pavyzdžiui, gali ilsėtis. Nors tokį scenarijų dalis žmonių įsivaizduoja jau kelis dešimtmečius, yra viena pagrindinė priežastis, kodėl jo nepasiekėme.
Startuolis gavo 400 mln. dolerių finansavimą kuriant robotus, padedančius buityje. Youtube stop kadras
Startuolis gavo 400 mln. dolerių finansavimą kuriant robotus, padedančius buityje. Youtube stop kadras
Nepaisant dešimtmečius trunkančių DI ir robotikos tyrimų, yra vis dar didžiulis iššūkis logiškai ir nebrangiai integruoti šias technologijas į kasdienį gyvenimą[1]. Be to, aptinkama spraga ir filosofiniuose bei etiniuose sumetimuose. Kitaip tariant, kaip nuspręsti, ką galima daryti žmonėms, o ką – automatizuoti. Be to, svarstoma, galbūt vietoj namų ruošos darbų svarbiau sutelkti pastangas kuriant robotus tam tikriems vaidmenims. Pavyzdžiai: sveikatos priežiūrai, kur įprastai yra ilgos laukiančiųjų eilės, o ligoninėse trūksta darbuotojų; ar švietimui, kad, tarkime, labai nerimastingiems ar sunkiai sergantiems vaikams būtų suteikta galimybė nuotoliniu būdu dalyvauti klasės užsiėmimuose.

Vis dėlto, svajonė apie skalbiančius ir gaminančius valgyti robotus išlieka tokia pat didžiulė. 

„Ta proga” šį rudenį startuolis „Physical Intelligence“, įsikūręs Jungtinėse Amerikos Valstijose, gavo 400 mln. dolerių finansavimą iš grupės, į kurią įeina „Amazon“ įkūrėjas Džefas Bezosas (Jeff Bezos) ir „OpenAI“. Dabar dar drąsesniu žingsniu artinamasi prie robotų buityje. Finansavimas savo ruožtu atspindi susidomėjimą ir potencialą šioje srityje.

Gali būti, jog iki visuotinai prieinamo namų roboto – dar toli

Spalio 31 d. pademonstruotas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip roboto prototipas sulanksto skalbinius, ruošia kavą bei serviruoja stalą. Visgi, bendrovė atkreipė dėmesį, jog nors laimėti šachmatų partiją ar atrasti naują vaistą DI yra gana lengva, norint sulankstyti marškinius ar nuvalyti stalą, robotui reikia pasukti galvą...
Gali būti, jog iki visuotinai prieinamo namų roboto – dar toli. Youtube stop kadras
Gali būti, jog iki visuotinai prieinamo namų roboto – dar toli. Youtube stop kadras
Žinoma, kad DI – tai kompiuterių mokslo šaka, orientuota į žmogaus intelekto modeliavimą mašinose. Tai iš esmės yra programinė įranga. Robotika, kita vertus, reiškia mašinas: fizinius, mechaninius daiktus, kurie gali atlikti tokius darbus, kaip įpilti taurę vyno, sudėti nešvarius indus į indaplovę, pamerkti gėlę į vazą ar iškepti omletą. Tačiau namų ruošos veiksmams atlikti reikalinga techninė įranga – tam tikras kūnas su rankomis ir plaštakomis, galintis sąveikauti su aplinkiniu pasauliu bei valdyti įvairaus dydžio ir tekstūros objektus. Paprasčiau tariant, sunku sukurti robotą, galintį atlikti visus fizinius veiksmus, kuriuos gali atlikti žmogaus kūnas. Be to, šios naujovės gali būti itin brangios, dėl to nežinia, kokiu mastu jos būtų pateikiamos rinkai.

Pavyzdžiui, 2010 m. robotų gamybos bendrovė „Willow Garage“ tikėjosi, kad išdalijusi 4 mln. dolerių vertės robotus 11 tyrėjų, ji galės pasistūmėti į priekį bendrosios paskirties robotų srityje. Visgi, tik vienas robotas-absolventas padarė pažangą lankstydamas rankšluosčius, tad 2014 m. startuolis buvo uždarytas. Po kelerių metų debiutavo startuolis „Foldimate“, pristatęs 980 JAV dolerių kainuojantį skalbinių sulankstymo robotą, tačiau jis negalėjo atskirti paklodės nuo rankšluosčių ar kūdikių drabužių. Jo „karjera” baigėsi maždaug 2020 m.

Robotas, sukurtas 2000-ųjų pradžioje, galėjo nešti gėrimus

Iki šiol dauguma robotų buvo naudojami kontroliuojamoje aplinkoje, pavyzdžiui, gamyklose ar sandėliuose, kur juos galima užprogramuoti atlikti tą patį judesį pakartotinai. Tačiau kad robotai sėkmingai veiktų realiame gyvenime, jie turi gebėti suvokti aplinką ir tinkamai reaguoti į ją. Tad mokslininkai vis dar deda pastangas, jog robotai taptų protingesni. Nors stebima pažanga buitinių technologijų srityje – nuo robotų siurblių iki robotinės vejapjovės – namuose vaikštančio humanoido, įsisupusio į prijuostę, dar teks palaukti. 

Kita vertus, humanoidai nėra nauja koncepcija. 

Pavyzdžiui, „Honda“ ASIMO galėjo atlikti keletą menkų užduočių, tokių kaip nešti gėrimus ir pan. Šis įrenginys buvo sukurtas 2000-ųjų pradžioje[2].

E. Muskas pristatė 28 485 eurų vertės robotus, skirtus namų ruošai ir vaikų priežiūrai

Elonas Muskas neseniai pristatė armiją 30 000 USD (28 485 eurų) vertės „Optimus“ robotų, skirtų padėti atlikti namų ruošos darbus, įskaitant ir vaikų priežiūrą[3].
„Jis gali vedžioti šunį, pjauti veją, nupirkti maisto produktų ar tiesiog būti draugu”, – tikino Muskas. Vyras tvirtina, jog robotai ateityje iš tiesų perims daugelį buitinių darbų.

Nors galimas ateities scenarijus skamba kaip fantastinio filmo siužetas, atsiranda tiek jį peikiančių, tiek juo besidžiaugiančių žmonių. Vis tik, vos prieš aštuonis mėnesius magnatas Elonas perspėjo, kad robotų sukilimas gali būti neišvengiamas; jo manymu, ateis laikas, kai DI pergudraus žmoniją – galbūt jau kitų metų pabaigoje. Šis priduria, esą ateityje robotų bus daugiau nei žmonių. Nežinia, kiek yra pagrįsti šie teiginiai, tačiau kasmet DI projektams panaudojamos eksponentinio dydžio lėšos.

DI technologijų plėtrai pasaulyje investuojama milijardai dolerių kasmet. DI rinka 2024 m. išaugo iki 184 milijardų JAV dolerių, t.y. beveik 50 milijardų, palyginti su 2023 m., šuolis[4]. Manoma, kad stulbinantis augimas tęsis, ir 2030 m. rinka gali viršyti 826 milijardus JAV dolerių.