
Postas- tai tik priminimas, kad be titano dioksido turime ir kitokio ,,gėrio”…
Dar ne taip seniai tai buvo tik nedidelė, trumpalaikį diskomfortą kūdikiui sukelianti situacija, dabar virtusi daug nervų kainuojančia, labai intensyvius ir ilgalaikius skausmus naujagimiui ir kūdikiui sukeliančia problema, praktiškai nepasiduodančia jokiam plačiai išreklamuotam gydymui. Vardijant dieglių atsiradimo priežastis, minima silpna skrandžio motorika, nepakankamai išsivysčiusi virškinimo fermentų funkcija, neatitinkanti amžiaus mityba, permaitinimas ar per dažnas maitinimas, valgymo metu kūdikio prarytas oras ir panašios, toli nuo tiesos esančios priežastys.
Prieš keliolika – keliasdešimt metų gimusių kūdikių fiziologiniai mechanizmai nebuvo kitokie, nei dabartiniu laiku gimusių, todėl kvaila tikėtis išspręsti problemą skiriant pavojingą vaistą, nesistengiant iš esmės suvokti sutrikimo priežasties ir gydant kaip nurodyta algoritme. Jei ankstesnei kartai padėdavo eilinė arbatėlė, dabartinei nepadeda net plačiai brukami vaistai, tėvams keliantys pasitikėjimą vien dėl to, kad juos paskyrė gydytojas, nė vienai pusei neįtariant už to esančio pavojaus. Vieniems galvoti nėra kada, o kiti – nemato tam jokio reikalo.
Kokią informaciją rasime skaitydami apie kūdikiams rekomenduojamą Simetigast forte, Espumisan L?
Simetigast forte sudėtyje rasime natrio benzoatą (E 211)- šiandieniniais duomenimis laikomą pavojingu, kai kuriems žmonėms galintį sukelti alergiją, padidinti tikimybę išsivystyti vėžiui, astmos priepuoliams, hiperaktyvumui. Natrio benzoatas yra vienas pigiausių konservantų ir iš vaikų organizmo jis išsiskiria lėčiau, nei iš suaugusių ir turi polinkį kauptis organizme. Jis sukelia alergiją, dilgėlinę, DNR pažeidimus, gali išprovokuoti kepenų cirozę, Parkinsono ir kai kurias neurodegeneracines ligas. Vaisto informaciniame lapelyje apie galimą šalutinį poveikį dažnai pabrėžiama: šalutinių simetikono poveikių nėra žinoma. Taip nuostabu, kad skubame daryti išvadą: vaistas saugus!
Išvada labai tinkama miegančiam protui, sąmoningesniam pakanka suvokti, kad vaisto sudėtyje simetikonas yra tik viena iš sudėtinių dalių ir pasigilinus į kitų medžiagų galimą toksiškumą, euforija dingsta…
Ir žinote, kas dar labai keista ir kelia papildomus klausimus? Ogi tai, kad vaistų informaciniame lapelyje ne visada išvardijami visi pašalinį poveikį galintys sukelti efektai, dėl klinikinių duomenų trūkumo. Naujagimių ir kūdikių pilvo pūtimui lengvinti skiriamas Sab simplex- jo informaciniame lapelyje rašoma, kad kiekviename šio vaisto mililitre yra natrio benzoato (E 211) – medžiagos, kuri naujagimiams gali sunkinti geltą ir sukelti jiems galvos smegenų pažaidą (encefalopatiją). Savaime suprantama, atsiradus galvos smegenų pažeidimo požymiams – vaisto vartojimas nedelsiant nutraukiamas. Kai šalutiniai poveikiai nėra akivaizdžiai išreikšti arba (dažniausiai) nesugebama rasti sąsajų tarp vaisto vartojimo ir pašalinio jų sukelto poveikio – ieškoma kūdikio pablogėjusios savijautos priežasčių, neįtariant tikrojo kaltininko – taigi simetikonas yra saugus! Kažin ar kūdikio auginimui visas jėgas atiduodanti mama turės laiko, noro ir galimybių analizuoti kiekvienos vaisto sudėtinės medžiagos poveikį tada, kai jis patvirtintas VVKT.
Beje, minėtos medžiagos – E 211 – rasime ir kituose kūdikiams skirtuose vaistuose: Lotempen, skirtą karščiavimui mažinti ir silpnam ar vidutinio stiprumo skausmui malšinti, kurio sudėtyje rasime šiandieniniais duomenimis pavojingą taumatiną (E 957) ir vengtiną vartoti glicerolį (E 422)… ir benzilo alkoholį, kuris mažiems vaikams siejamas su sunkaus šalutinio poveikio, įskaitant kvėpavimo sutrikimą, rizika. Taip keista… Yra tiek daug paprastų ir efektyvių priemonių temperatūrai mažinti ar skausmui malšinti, kodėl tada yra vartojamos tokios pavojingos medžiagos, kurių turi kiekvienas mūsų sveikatą turintis pataisyti vaistas?
Espumisan L sudėtyje rasime acesulfamo kalio druską (E 962), sorbo rūgštį (E 200)
Be to, kad šiandieniniais duomenimis E 962 laikomas pavojingu, dera žinoti, kad pagal maitinimo organizavimo ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo 3 priedą tam tikrų maisto priedų negali būti vaikams (iki 18 metų) maitinti skirtuose maisto produktuose ir patiekaluose. Šiame sąraše rasime abi ką tik paminėtas medžiagas, o detalesnį sąrašą studijoms pateiksiu tuoj pat, prieš tai uždavusi klausimą: ar turėdami tokio pobūdžio informaciją jūs vis vien duosite savo kūdikiui minėtus ,,nekenksmingus‘‘ vaistus, ar nuo šiol, ignoruodami gydytojo paskyrimą, prisiimsite visą atsakomybę ir savarankiškai išstudijuosite visas keistų pavadinimų neaiškaus pobūdžio medžiagas perskaitę kiekvieno jūsų vaikui paskirto vaisto informaciniame lapelyje?
Taigi, pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. liepos 4 d. įsakymą Nr. V-769 ,,Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. V-964 ,,Dėl maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo patvirtinimo‘‘, 3 priedą maisto produktuose, skirtuose vaikams, neturi būti:
Dažiklių (E102 tartrazinas); E 10 cholino geltonasis; E 110 saulėlydžio geltonasis FCF, apelsinų geltonasis S; E 120 košenilis, karmino rūgštis, karminas; E 122 azorubinas, karmosinas; E 123 amarantas; E 124 ponso 4R, košenilis raudonasis A; E 127 eritrozinas; E 128 raudonasis 2G; E 129 alura raudonasis AC; E 131 patentuotas mėlynasis V; E 132 indigotinas, indigokarminas; E 133 briliantinis mėlynasis FCF; E 142 žaliasis S, E 151 briliantinis juodasis BN, juodasis PN; E 155 rudasis HT; E 180 litolrubinas BK.).
Saldiklių (E 950 acesulfamas K; E 951 aspartamas; E 952 ciklamatai; E 954 sacharinai; E 955 sukralozė; E 957 taumatinas; E 959 neohesperidinas DC; E 962 aspartamo-acesulfamo druska.
Konservantų (E 200 sorbo rūgštis; E 202 kalio sorbatas; E 203 kalcio sorbatas; E 210 benzoinė rūgštis; E 211 natrio benzoatas; E 212 kalio benzoatas; E 213 kalcio benzoatas).
Aromato ir skonio stipriklių (E 620 glutamo rūgštis; E 621 mononatrio glutamatas; E 622 monokalio glutamatas, E 623 kalcio glutamatas; E 624 monoamonio glutamatas; E 625 magnio glutamatas; E 626 guanilo rūgštis; E 627 dinatrio guanilatas; E 628 dikalio guanilatas, E 629 kalcio guanilatas; E 630 inozino rūgštis; E 631 dinatrio inozinatas; E 632 dikalio inozinatas; E 633 kalcio inozinatas; E 634 kalcio 5‘-ribonukleotidai; E 635 dinatrio 5‘- ribonukleotidai).
O gal turime kuo pasidžiaugti?
Gal ne visi vaistai tokie blogi? Pavyzdžiui Ibugard, kuris skiriamas vyresniems nei 3 mėnesių kūdikiams, paaugliams ir suaugusiems nuo karščiavimo ir skausmo, savo sudėtyje neturi cukraus, dažiklių, kvepia braškėmis, tinkamas diabetikams ir jam nereikia recepto! Tik deja, deja – čia ir vėl rasime nepakeičiamą natrio benzoatą…
Pagrindinė kūdikių pilvo dieglių priežastis yra sutrikusi organizmo mikrobiomo (mikrofloros) pusiausvyra. Cukraus ir perdirbto maisto vartojimas, ląstelienos trūkumas, žalingi įpročiai ir kiti sveikatą griaunantys būsimų tėvų įpročiai su atitinkamai suformuota jų mikroflora – pradinis gimusiam kūdikiui perduodamas kapitalas.
Jei vaikas gimė cezario pjūvio pagalba ir maitinamas pieno mišiniais, o ne motinos pienu – tai pamatas, ant kurio bus pastatyta vaiko sveikata – tiksliau būtų sakyti – garantuotai užtikrinta visų būsimų ligų pradžia. Naujagimio, kūdikio, o vėliau ir suaugusio žmogaus organizme nebus toksinus galinčių neutralizuoti medžiagų, fermentus, vitaminus ir kitas maisto medžiagas gaminančių mikrobų ir adekvačiai į infekciją reaguojančios imuninės sistemos.
Prie viso šito pridėjus vakcinas, kurių sudėtyje visada yra sveikatą žalojančių medžiagų, tariamai saugų gydymą panašaus pobūdžio, kaip buvo aukščiau aprašyta, vaistais, o vėliau ir antibiotikais- tikėtis bent pakenčiamos sveikatos yra naivu… O dar labai pavojinga ieškoti naujagimių, kūdikių, vaikų ar suaugusiųjų ligų priežasčių mažiausiai dėl to kaltų faktorių sąraše.