Suprasti akimirksniu
  • Kritiškai mąsto tik nedidelė dalis žmonių
  • Jei turi priešų, reiškia ryžaisi ginti savo įsitikinimus
  • „Riba“ su Ugniumi Kiguoliu kiekvieną penktadienį 19 val.
Šaltiniai
R. Grigas
Robertas Grigas laidoje „Riba“: iš dviejų vienodų lyčių negimsta vaikai – tai nonsensas. Youtube stop kadras

Kritiškai mąsto tik nedidelė dalis žmonių

Robertas Grigas – žinomas Lietuvoje kunigas, pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui dalyvis, poetas, disidentas, ryžtasi prabilti, esą vienas pagrindinių šių dienų skaudulių – kad žmonės yra formuojami taip, jog jais būtų galima pasinaudoti. Deja, aiškiai matoma, kad kritinis mąstymas tautoje nėra labai paplitęs.

Aptardamas viešos tarnystės ir asmeninių įsitikinimų ribas, žinoma, jog kunigas esminę – šeimos vertybių – žinią skleidė ir Lietuvoje organizuotame šeimų marše. Vis dėlto, pastarasis iki šiol nevengia laidyti strėlių netinkamų valdininkų sprendimų pavymui; sako, esą kiekvienas save gerbiantis žmogus turi savo įsitikinimus – ir turėtų nebijoti jų atskleisti, ypač tų, kurie remiasi istoriją menančiomis tiesomis, vertybiniu pagrindu laikomomis tikrosiomis. Bene labiausiai jį liūdina tai, kad valdžios užmojai neretai laikomi vertesniais nei tautos.

Jei turi priešų, reiškia ryžaisi ginti savo įsitikinimus

Pašnekovo nuomone, asmeninio požiūrio gyvavimas kartais reikalauja taip vadinamų aukų. Kitaip sakant, jeigu žmogus turi priešų, vadinasi, kažkada jis išdrįso ginti savo įsitikinimus. Priešingai, tie, kurie plaukia pasroviui, gali taip ir likti dūlėti paraštėse. R. Grigas teigia žinąs, ką reiškia atstovėti savo pažiūras.

Pašnekovas įsitikinęs: skaudžiai išgyventa, giliai įsirėžusi Lietuvos istorija kovojant dėl laisvės, prisideda prie dabartinės krikščioniškos pasaulėžiūros formavimo. Vis tik jam apmaudu, jog dalis tautiečių baiminasi atstovėti savo nuomonę. Tuo tarpu kunigas kitados nepabijojo būti persekiojamas dėl šventa laikomos sovietinės veiklos, viešai atsisakydamas sovietinio karo priesaikos.
Visi žinome de javu jausmą – pojūtį, tarsi išgyventume analogišką patirtį dar kartą. Pašnekovas nuogąstauja šį jausmą patiriantis pakankamai dažnai – mat jei anuomet buvo vykdomi persekiojamai „už savo žodį“, tai dabartiniais laikais žmogaus teisė į laisvę, deja, taipogi yra paminta.

„Riba“ su Ugniumi Kiguoliu kiekvieną penktadienį 19 val.

R. Grigas sako, jog dabar – kitokie laikai, ir juose akivaizdžiai stinga bendrystės bei aiškios, niekieno neįtakojamos krypties. Visgi, pastarasis didžiuojasi pasirinkęs kunigo kelią, į kurį sovietmečiu valdžia buvo linkusi „svaidyti akmenis“, stengiantis suskaldyti religinio statuso pamatą, kai kurių tuometinių politinių veikėjų nuomone, suręstą „be būtinosios valdžios žinios“. 

Kunigas neabejoja: valstybė, kuri rūpinasi tauta ir jos išlikimu, privalo puoselėti ilgaamžes vertybes.

Kodėl amžinosios vertybės sukelia nepasitenkinimo bangą? Kaip atrodo kunigo įšventinimo procesija – slapta ceremonija, gulantis ant grindų? Kokių nuobaudų anuomet sulaukdavo kunigai – drąsiai kalbėję ir nepaklusę tarybos nuostatoms? Kokios politinės pakraipos sovietmečiu užverdavo duris į laisvę? Kokie panašumai sieja šiuos laikus su sovietmečiu – galbūt buvo galima pakreipti dabartinę politinę vagą kita linkme? Kokie dalykai, Grigo manymu, kuria destrukcinę visuomenę? Ar, žiūrėdamas į Lietuvą varstančius vakarietiškus vėjus, jis ryžtųsi laiminti vienalytes poras? Galiausiai, kaip bažnyčia, skelbianti moralę, vertina pedofilijos skandalus?

Dėmesio, pilna ir necenzūruota laidos „Riba“ versija visuomet prieinama tik 77.lt Ugniaus Kiguolio paskyroje