Rinoplastika: efektas ir grėsmės

Grožis, MedicinaRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Rinoplastika
Nosies operacija padeda susigrąžinti normalų kvėpavimą. Cottonbro studio/Pexels nuotrauka

Nosies operacija atliekama ne tik dėl grožio

Dėl dailesnės išvaizdos žmonės neretai pasiryžta gultis ant operacinio stalo. Bene pati populiariausia estetinės chirurgijos procedūra yra rinoplastika, dažnai vadinama tiesiog nosies operacija. Juk nosies ištiesinimas, sumažinimas ar jos formos pakeitimas daro itin didelį skirtumą tam, kaip atrodo visas veidas.

Tiesa, klaidinga manyti, jog rinoplastika daroma tik tam, kad būtų sukurta gražesnė nosis. Estetinės priežastys daugeliui pacientų išties svarbu, tačiau neretai pas plastikos chirurgus kreipiamasi dėl medicininių aplinkybių. Mat operuojant nosį galima atsikratyti kvėpavimo sunkumų, kuriuos sukelia struktūriniai sutrikimai, tokie kaip pertvaros iškrypimas arba nosies vožtuvo kolapsas.

Užsikimšusi nosis, sunkus kvėpavimas, nekokybiškas miegas, knarkimas ir panašūs ne vienerius metus kankinantys sunkumai, susiję su nosimi, daugelį priverčia minti ligoninių koridorius. O galiausiai sužinoma rimta diagnozė – vienintelis būdas, kaip laisvai kvėpuoti ir atsikratyti su tuo susijusių gyvenimo nepatogumų yra nosies operacija.

Be to, kai kuriais atvejais to prireikia ne dėl įgimtų defektų, bet dėl patirtų traumų. Juk tikriausiai esate matę nors vieną žmogų, su lūžusia nosimi – tokiu atveju irgi tenka kreiptis į plastikos chirurgus, kurie padeda grąžinti nosies kaulą į vietą ir atkurti įprastą nosies išvaizdą bei funkcionalumą.

Jei irgi dėl vienokių ar kitokių priežasčių mąstote apie rinoplastiką, siūlome išsamiau susipažinti su visais faktais ir sužinoti, kaip pasiruošti nosies operacijai, kokia rinoplastikos gijimo eiga, rizika ir kokiais atvejais nosies operacija atliekama nemokamai.

Kaip pasiruošti rinoplastikai: teks atlikti apžiūrą, atsisakyti cigarečių, negerti aspirino ir ibuprofeno

Turint nusiskundimų dėl nosies išvaizdos ar su ja susijusių kvėpavimo problemų, pirmiausia susitinkama su pasirinktu chirurgu. Ypač svarbu, jog chirurgas būtų patyręs ir išmanantis rinoplastiką. Juk tai – žmogus, kuris turės įvertinti, kaip įmanoma pakeisti nosį, kokios procedūros turėtų būti atliktos, o galiausiai būtent jis bus atsakingas už itin sudėtingą operaciją.

Susitikus su specialistu pirmiausia aptariamos nosies problemos, lūkesčiai, taip pat atliekami tyrimai[1]. Įprastai, tokio susitikimo metu klausiama kodėl norite operacijos, aptariama ligos istorija, todėl svarbu papasakoti, kokius vaistus vartojate, ar turite problemų su kvėpavimu, ar sergate kokiomis ligomis, kurios gali būti nesuderinamos su nosies operacija. Pavyzdžiui, sergant hemofilija, veikiausiai apskritai negalėsite tikėtis rinoplastikos.

Taip pat atliekama fizinė apžiūra, kurios metu apžvelgiami veido bruožai, nosies vidus ir išorė. Tai padeda nustatyti, kokius pakeitimus reikia ir galima atlikti. Be to, specialistas taip sužino svarbias fizines savybes: odos storį, kremzlės stiprumą nosies gale ir kitus faktorius, pagal kuriuos galima spręsti apie būsimus rezultatus. Tik fizinės apžiūros metu taip pat nustatoma, kaip rinoplastika paveiks kvėpavimą.

Plastinės operacijos
Dalis žmonių griebiasi plastinių operacijų dėl noro atrodyti gražiau. Rebos Spike/Unsplash nuotrauka

Chirurgui reikia atlikti nosies nuotraukas, kurios padaromos iš skirtingų kampų. Tuomet, naudodamas specialią programą, jis kompiuteryje gali keisti nosies išvaizdą ir taip vizualiai parodyti galimus variantus. Tai irgi svarbi konsultacijos dalis, kadangi vizualizacija gali padėti apsispręsti, ar mintyse įsivaizduoti lūkesčiai atitiks realybę. Be to, šios nuotraukos naudojamos ne tik prieš, bet ir po operacijos, kad būtų užfiksuoti įvykę pokyčiai.

Susitikimo su chirurgu metu būtina atvirai papasakoti ko tikitės iš operacijos ir kodėl nusprendėte, jog jums jos reikia. Kartais nutinka taip, jog pacientai įsivaizduoja kardinaliai kitaip atrodančią nosį, o susitikus su specialistu išaiškėja, kad tokių didelių pokyčių atlikti neįmanoma. Be to, kai kuriais atvejais, įvertinęs bendras veido ir profilio proporcijas, chirurgas gali siūlyti kitas procedūras. Pavyzdžiui, turint mažą smakrą, gali būti siūloma atlikti smakro operaciją, kuri geriau subalansuotų veidą.

Viską aptarus ir suplanavus operaciją, jai būtina pasiruošti. Tad nepamirškite, kad prieš nosies operaciją reikia atlikti šiuos veiksmus:

  • Suplanuokite, kas jumis pasirūpins kelias dienas po operacijos. Jeigu bus atliekama tik nežymi nosies operacija, jus gali paleisti tą pačią dieną, tad reikėtų turėti žmogų, kuris parvežtų jus namo. O pirmąsias kelias dienas po anestezijos galite pastebėti, kad sulėtėjo reakcija, pamirštate įvairius dalykus ir panašiai. Būtent todėl, kad jaustumėtės saugiau, vieną ar dvi naktis turėtumėte praleisti su šeimos nariu ar draugu, kuris padėtų rūpintis jūsų sveikata.
  • Meskite arba laikinai nustokite rūkyti. Rūkymas gali sulėtinti pooperacinį gijimą, sukelti audinių mirtį ir padidinti riziką, jog užsikrėsite infekcija. Tad geriausia dar prieš operaciją atsisakyti rūkymo, įskaitant ir elektronines cigaretes. Jei visgi negalite to padaryti, tuomet nerūkykite bent jau po operacijos, kol nosis dar vis gyja.
  • Dvi savaites prieš ir po operacijos nevartokite aspirino ir ibuprofeno. Į tai įeina ir visi vaistai, kurių sudėtyje yra nors šiek tiek minėtų medžiagų, kadangi šios medžiagos gali paskatinti kraujavimą. Taip pat venkite vaistažolinių preparatų ir nereceptinių papildų. O jei kažką vartojate, apie tai praneškite chirurgui, kad jis pakonsultuotų, ar vaistai suderinami su rinoplastikos procedūra.

Skausmas po nosies operacijos – ne vienintelis dalykas, kurį gali tekti iškęsti

Prieš apsisprendžiant gultis ant operacinio stalo, labai svarbu apsvarstyti galimą riziką. Deja, kaip ir bet kuri kita operacija, rinoplastika irgi pareikalaus kantrybės laukiant, kol sugis operuota vieta, o pati procedūra ir netinkamas jos atlikimas gali sukelti įvairių komplikacijų.

Rinoplastika yra viena sudėtingiausių plastinės chirurgijos procedūrų. Dėl galimų itin rimtų komplikacijų bei rizikos, kad nosies išvaizda gali neatitikti aptartų lūkesčių, svarbu pasirinkti kvalifikuotą ir patyrusį chirurgą, kuris išmano savo darbą ir jau ne vienerius metus specializuojasi operuodamas nosis.

Be to, asmenys, ketinantys dėl nosies gultis ant operacinio stalo, turėtų žinoti apie atsigavimo po rinoplastikos procesą. Nors tai priklauso nuo to, kaip buvo atlikta operacija bei individualių organizmo aspektų, pirminis gijimas veikiausiai truks kelias savaites. Per tą laiką teks iškęsti patinusią nosį, diskomfortą, veikiausiai atsiras mėlynės po akimis.

Nosies operacijos rizika
Plastinės operacijos gali sukelti įvairių komplikacijų. Trude’o Jonssono Stangelo/Unsplash nuotrauka

Labai svarbu laikytis pooperacinių chirurgo nurodymų ir lankytis numatytuose susitikimuose, kad būtų galima stebėti gijimo eigą ir išspręsti visas problemas, jei pasitaikytų kažkokių nusiskundimų. Žinoma, bėgant laikui patinimas atslūgsta, mėlynės išnyksta ir gan greitai galima pamatyti operacijos rezultatą bei grįžti į įprastą gyvenimą.

Tiesa, galutinė nosies išvaizda paaiškėja kur kas vėliau. Pradinis nosies formos rezultatas matomas po 4–6 savaičių, o galutinio rezultato formavimasis, ypač kremzlinėje nosies dalyje, užtrunka iki vienerių, kartais net iki dvejų metų.

Kadangi tai rimta operacija, svarbu suvokti, kad ji gali sukelti įvairių nepageidaujamų padarinių ar nemalonių pojūčių. Rinoplastikos rizika gan įvairi[2]:

  • Kraujavimas. Didelis kraujavimas po rinoplastikos nėra itin dažnas reiškinys, tačiau pašalinus setonus (pailgus tamponus), gan dažnai kelias dienas vis gali bėgti kraujas. Kad išvengtumėte kraujavimo, turėtumėte vengti stipraus nosies pūtimo, jos užgavimo. Tuo tarpu jei kraujuojama ypač stipriai ir kraujavimas greitai nesiliauja, būtina skubiai kreiptis į medikus. Stiprus kraujavimas, dėl kurio reikia pakartotinai gultis į ligoninę stebėjimui, skysčių suleidimui ar net pakartotinei operacijai, pasireiškia mažiau nei 3 proc. pacientų.
  • Infekcija. Infekcija po rinoplastikos operacijos yra labai reta, nutinkanti maždaug 2 proc. pacientų. Ji gali pasireikšti kaip pūlingos išskyros iš nosies, patinimas ir paraudimas. Tai taip pat gali sukelti sinusitą arba transplantatų, naudojamų nosies formai pakeisti, infekciją. Bet kokia infekcija turi būti nedelsiant gydoma, nes negydoma ji gali sukelti papildomų sveikatos problemų.
    Kad būtų sumažinta infekcijos tikimybė, operacijos metu jums bus suleisti intraveniniai antibiotikai, kurių poveikis tęsis per naktį. Jums taip pat gali būti paskirti profilaktiniai geriamieji antibiotikai, kuriuos turėsite vartoti namuose.
  • Bloga reakcija į anesteziją. Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti su anestezija susijusių reakcijų, įskaitant anafilaksinį šoką.
  • Kvėpavimo per nosį problemos. Kadangi po operacijos nosis būna patinusi ir į ją įkišami specialūs pailgi įtvarai, neretai tai sukelia sunkumų kvėpuojant. Bet įprastai kvėpavimas tampa normaliu, kai atslūgsta patinimas ir išimami įtvarai. Tačiau jei net po kelių savaičių problemos su kvėpavimu niekur nedingsta, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, nes sunkumas kvėpuoti gali būti susijęs su tokiomis problemomis kaip nepastebėtas pertvaros nuokrypis, vidinių nosies vožtuvų kolapsas ar per didelis nosies tiltelio susiaurėjimas.
  • Guzeliai ant nosies. Po operacijos ant nosies gali atsirasti nelygumų. Kuo plonesnė oda, tuo lengviau pastebėsite guzelius ar gumbus. Nors jie paprastai yra trumpalaikiai, kartais juos gali prireikti išlyginti, taikant vietinę ar bendrą anesteziją.
  • Asimetrinis gijimas. Joks chirurgas negali užtikrinti, jog gijimo laikotarpiu visa nosis gis vienodu tempu, kadangi žmogaus kūnas į operaciją reaguoja skirtingai. Kai kuriais atvejais pasitaiko asimetriškas gijimas, kurio metu galima pastebėti, kad yra patinusi tik viena nosies pusė. Dėl to nosis atrodo kreiva ir pacientai išsigąsta, kad operacija buvo atlikta netinkamai. Tačiau iš tiesų asimetriškas gijimas trunka tik kelias dienas ar savaites, o vėliau, nosiai sugijus, vaizdas išsilygina ir nosis nebeatrodo kreiva ar neproporcinga.
  • Skausmas, spalvos pasikeitimas, kuris gali tęstis ilgesnį laiką. Gijimo laikotarpiu normalu, jog nosis ir sritis aplink ją būna kitokios spalvos, nes tiesiog atsiranda mėlynės, kurių spalva su laiku kinta. Retesniais atvejais spalvos pokyčiai trunka ilgiau.
    O kalbant apie skausmą, kadangi po operacijos chirurgas gali skirti ilgai veikiančią nuskausminamąją priemonę, turėtumėte jausti tik lengvą ar vidutinio stiprumo skausmą ar diskomfortą. Praėjus kelioms dienoms ar savaitei skausmas turėtų sumažėti arba išvis išnykti, o per tą laiką vartojami nereceptiniai skausmą malšinantys vaistai, kuriuos nurodė specialistas. Jei skausmas yra didelis, tuomet būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją.
  • Mėlynės ir patinimas. Po rinoplastikos nosies srityje, aplink akis ir skruostus labai dažnai pastebimas patinimas ir mėlynės, kurių negalima išvengti. Tai gali kelti nepatogumų, ypač jei operacijos metu buvo sulaužytas bet kuris nosies kaulas, nes tokiu atveju dažniausiai atsiranda juodos „pandos akys“. Taip pat gali atsirasti ir subkonjunktyvinis kraujavimas, t. y., mėlynės akių baltymuose, tačiau visa tai paprastai praeina po kelių savaičių. Ledų kompresai ant skruostų ir kaktos gali padėti sumažinti patinimą ir mėlynes.
    Be to, galima pastebėti nosies galiuko patinimą, kai kaupiasi skystis odoje ir poodiniuose nosies audiniuose. Tai vadinama edema, o kiek ilgai išliks toks patinimas, labai priklauso nuo odos storio. T. y., kuo storesnė oda, tuo ilgiau laikysis edema. Jei norite trumpesnio patinimo, reikėtų rinktis uždarą nosies operaciją, tačiau atvira nosies operacija padeda aiškiau matyti visą nosies sandarą, o tai gali padėti chirurgui geriau atlikti operaciją[3].
  • Randai. Nosies operacija palieka randus, tačiau įprastai jie yra beveik nematomi, nes yra sunkiai pastebimose vietose. Tačiau retais atvejais randas ant pertvaros tarp dviejų šnervių gali būti nelygus, storas arba hiperpigmentuotas. Tiesa, masažas ir/arba steroidų injekcijos, dažnai padeda tai išspręsti. Visgi, kai kuriais atvejais gali atsirasti varginančių randų ant vidinės nosies gleivinės.
  • Nosies pertvaros perforacija. Tai tokia būklė, kai pertvaroje yra skylė. Ji gydoma atliekant papildomą operaciją.
  • Papildomos operacijos poreikis. Deja, dėl įvairių komplikacijų ar lūkesčių neatitikimų, gali prireikti papildomos operacijos. Tiesa, dažniau to neprireikia ir pacientai jaučiasi laimingi, o nosis sugyja be papildomų chirurginių intervencijų.
  • Uoslės sutrikimai. Po operacijos kai kuriems žmonėms pasireiškia laikinas kvapo praradimas. Dėl uoslės praradimo gali atsirasti ir skonio praradimas, tačiau abu šie sutrikimai įprastai išnyksta bėgant laikui, kai sumažėja nosies gleivinės patinimas.
  • Psichologinės problemos. Buvo pastebėta, kad rinoplastika gali paaštrinti pagrindines psichologines ar psichikos problemas. Būtent todėl yra labai svarbu, kad pacientas sąžiningai pateiktų savo ligos istoriją, papasakotų, kurius vaistus vartoja ir panašiai. Psichologinės problemos taip pat gali būti susijusios su po operacijos matomu vaizdu, nes kai kurie pacientai ypač pergyvena dėl gijimo proceso, ne idealiai atrodančios nosies ir kitų dalykų.

Kaip ir visose kosmetinėse operacijose, galutiniai rezultatai nėra garantuoti, todėl išlieka rizika, kad po nosies operacijos vis tiek nesijausite laimingi. Kadangi nosis yra veido srityje, nenuostabu, kad iš visų atliekamų kosmetinių operacijų rinoplastika ko gero turi didžiausią riziką, kad prireiks dar sykį patikėti save į plastinės chirurgijos specialisto rankas. Maždaug 10–20% pacientų nusprendžia dar kartą kreiptis dėl operacijos. Be to, antra, revizinė operacija neatliekama iš karto, jos tenka laukti maždaug metus laiko.

Kas galima ir ko negalima po nosies operacijos: gijimo laikotarpiu teks miegoti, valgyti ir elgtis kitaip

Atlikus nosies operaciją reikia ilsėtis lovoje, galvą iškėlus aukščiau už krūtinę. Toks gulėjimas sumažina kraujavimą ir patinimą. Žinoma, tai vargu ar padės nejausti nosies užsikimšimo ir sunkumo kvėpuoti, bet bent jau pagreitins gijimą.

Po operacijos vidiniai tvarsčiai yra išimami praėjus 1-7 dienoms, o nosies įtvaras apsaugai ir nosies palaikymui turi būti dėvimas maždaug vieną savaitę. Tik reikėtų įsidėmėti, kad išėmus pailgus tamponėlius gali šiek tiek kraujuoti nosis, nutekėti gleivės bei senas kraujas. Tad būtina laikytis gydytojo nurodymų, kurie padėtų sumažinti kraujavimo ir patinimo riziką arba padėtų lengviau susidoroti su kraujavimu.

Po nosies operacijos reikia laikytis šių taisyklių:

  • venkite intensyvios fizinės veiklos, tokios kaip aerobika ir bėgiojimas,
  • maudykitės vonioje, o ne duše, kol dar nenuimti tvarsčiai,
  • nepūskite nosies,
  • čiaudėkite ir kosėkite atidarę burną,
  • venkite tam tikrų veido išraiškų, pavyzdžiui, šypsotis ar juoktis,
  • švelniai valykite dantis, kad valymo metu nejudėtų viršutinė lūpa,
  • dėvėkite užsegamus drabužius, o ne užtempiamus per galvą,
  • valgykite daug skaidulų turintį maistą, kad neužkietėtų viduriai,
  • mažiausiai keturias savaites po operacijos nedėvėkite akinių ant nosies, nes tai gali daryti spaudimą gyjančiai nosiai; jei akiniai būtini, tuomet juos klijuokite prie kaktos ar naudokite specialias skruostų atramas,
  • einant į lauką būtinai naudokite SPF 30 apsaugos nuo saulės priemones ir nepamirškite patepti ne tik veido, bet ir nosies, nes kitaip galite sukelti nuolatinį nosies odos spalvos pasikeitimą.

Visas patiriamas diskomfortas pranyks skirtingu laikotarpiu. Ilgi tamponai iš nosies pašalinami jau kitą dieną, o siūlai išimami po penkių dienų. Tuo tarpu specialus įtvaras, kuris uždedamas po pilnos nosies plastikos su kaulinės dalies korekcija, nuimamas po 10–14 dienų. Pacientas tokiu atveju į darbą gali grįžti po 2–3 savaičių. Jei operuojamas tik nosies galas ir nėra mėlynių, sugrįžti galima po savaitės.

Nosies operacijos kaina priklauso nuo atliekamų procedūrų ir chirurgo patirties

Rinoplastikos kaina gali būti labai įvairi. Ji priklauso ne tik nuo specialisto patirties, individualaus konkrečios klinikos kainyno, bet ir dėl nosies operacijos metu atliekamų procedūrų. Tad pasakyti tikslios kainos negalime, nors įprastai tokia operacija kainuoja apie 1500-3000 Eur.

Žinoma, ši kaina gali dar labiau pakisti, jei prireiks papildomų procedūrų ar net papildomos operacijos. Kuo daugiau nenumatytų problemų įvyks, tuo kaina vis labiau didės, o norint antros rinoplastikos, teks ir vėl susimokėti kelis tūkstančius eurų.

Visgi, reikėtų atkreipti dėmesį, kad, kaip jau minėjome, antra rinoplastika gali būti daroma tik maždaug po metų. Būtent tada pacientas pamato tikrą savo naujosios nosies vaizdą ir neretai nutinka taip, kad net nebenori antros operacijos.

Nosies operacija
Nosies operacija atliekama ne tik dėl estetinių priežasčių. Olgos Guryanovos/Unsplash nuotrauka

Nosies pertvaros operacija nemokamai atliekama turintiems iškrypusią pertvarą

Būtina pažymėti, kad kai kuriais atvejais nosies operacija Lietuvoje atliekama nemokamai arba sumokant tik dalį sumos. Žinoma, tokiu atveju tai turi būti pagrįsta medicininiais, o ne estetiniais tikslais.

Šiuo metu nosies operacija nemokamai atliekama tiems, kuriems būtina nosies pertvaros operacija, nes ši yra iškrypusi. Jos metu, už papildomą mokestį, galima paprašyti atlikti ir kitus korekcinius žingsnius, taip sutaupant net iki tūkstančio ar dar daugiau eurų.

Iškrypusi nosies pertvara sukelia didelį diskomfortą, nes pacientams dažnai pasireiškia nuolatinė sloga, užsikimšusi nosis, sinusitas, taip pat gali kartotis galvos skausmai ar dažnai iš nosies bėgti kraujas. Chirurgas otorinolaringologas Giedrius Gylys sako, kad tai įmanoma pagydyti tik chirurginiu būdu[4]:

„Deja, alternatyvių nechirurginių gydymo būdų šioms problemoms išspręsti nėra. Jie tik atideda gydymo laiką ateičiai, tačiau problemos neišsprendžia. Įvairūs homeopatiniai preparatai ar kitokios priemonės pertvaros iškrypimo ar netaisyklingo nosikaulių suaugimo neišgydo.“

Jei įtariate, jog turite iškrypusią nosies pertvarą, turėtumėte pasikonsultuoti su specialistais ir išsiaiškinti, ar tai yra tiesa. Nustačius būklę, trukdančią normaliam žmogaus fiziniam funkcionavimui, Valstybinė ligonių kasa kompensuoja dalį procedūros, o kai kuriais atvejais operacija atliekama visiškai nemokamai.