- Ricinos aliejus – natūrali pagalba grožiui ir sveikatai
- Ricinos aliejus gali turėti teigiamą poveikį žarnynui ir skrandžiui
- Ricinos aliejus – pagalba odai, blakstienoms ir plaukams
- Ricinos aliejaus naudojimo istorija siekia tūkstančius metų atgal
Ricinos aliejus – natūrali pagalba grožiui ir sveikatai
Ricinos aliejus yra universali augalinė aliejinė priemonė, kurią žmonės naudoja jau ne vieną tūkstantį metų. Jis gaminamas išgaunant aliejų iš Ricinus communis augalo sėklų[1].
Nors šiose sėklose, kurios vadinamos ricinos pupelėmis, yra toksiško fermento ricino, jis yra deaktyvuojamas kaitinimo proceso metu, kuris vyksta gaminant naudojimui pritaikytą ricinų aliejų. Tuomet jis tampa saugus vartoti žmogui.
Ricinos aliejus gali būti naudojamas įvairiais sumetimais: tiek medicinoje ir farmacijoje, tiek grožio srityje ar net gamybos pramonėje.
Pavyzdžiui, ricinos aliejus neretai yra naudojamas vaistų ir odos priežiūros priemonių priedas, taip pat, kaip pramoninis tepalas ir biodyzelino kuro sudedamoji dalis[2].
Tačiau kasdienybėje ricinos aliejus gali būti pritaikomas žymiai paprasčiau. Susidūrėte su vidurių užkietėjimu? Galima išbandyti ricinos aliejų. Norite sustiprinti blakstienas? Taip pat gali pagelbėti ricina. Iš tiesų, ricinos aliejaus panaudojimas buityje gali būti itin platus.
Ricinos aliejus gali turėti teigiamą poveikį žarnynui ir skrandžiui
Medicininiais sumetimais, ricinos aliejus paprastai yra naudojamas kaip vidurius laisvinanti priemonė vidurių užkietėjimui mažinti. Jis veikia stimuliuodamas žarnyno raumenis ir taip skatindamas tuštinimąsi[3].
Paprastai jis vartojamas per burną, o taip išgertas ricinos aliejus plonosiose žarnose suskaidomas į ricinolo rūgštį, kuri suaktyvina žarnyne esančius receptorius ir skatina tuštinimąsi.
Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį, kad ricinų aliejus kaip vidurius laisvinanti priemonė turėtų būti vartojamas tik vadovaujantis gydytojo nurodymais, mat ypač svarbu atsižvelgti į rekomenduojamas dozes; ilgas ar perteklinis vartojimas gali turėti neigiamą poveikį[4].
Viena iš galimybių naudoti ricinos aliejų medicininiais tikslais yra ir gimdymas. Kai kuriais atvejais ricinų aliejus vartojamas nėščiųjų gimdymui sukelti, nes yra manoma, kad jis skatina gimdos susitraukimus.
Tačiau ricinų aliejų šiuo tikslu reikėtų naudoti tik prižiūrint gydytojui ir jam rekomendavus, nes priemonė gali turėti nenuspėjamų poveikių. Be to, ricinos aliejaus ir produktų su juo turėtų vengti nėščios moterys, dar nepriartėjusios prie savojo gimdymo termino.
Naudinga žinoti ir tai, kad ricinos aliejus pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis. Būtent dėl to, jis yra tinkamas virškinimo sistemos uždegimui raminti ir mažinti.
Įdomu ir tai, kad ricinos aliejus yra ne tik priešuždegiminis, bet ir antimikrobinis. Aliejaus sudėtyje yra junginių, kurie laboratoriniais tyrimais pasižymėjo antimikrobinėmis savybėmis, o šios savybės gali būti naudingos gydant tam tikras bakterines ar grybelines virškinamojo trakto infekcijas.
Tiesa, verta atsiminti, kad prieš naudojant ricinų aliejų medicininiais tikslais, nereikėtų persistengti, savaime diagnozuoti sau ligų ir pasitarti su savo šeimos gydytoju ar kitu pasirinktu specialistu, kuris gali padėti nustatyti, ar yra kokių nors galimų kontraindikacijų arba sąveikos su kitais vaistais, kuriuos galbūt vartojate.
Nors ricinos aliejus paprastai laikomas saugiu, kai vartojamas tinkamai, jis gali turėti tam tikrą šalutinį poveikį, ypač kai vartojamas dideliais kiekiais arba ilgą laiką.
Per didelis ricinos aliejaus kiekis gali sukelti pykinimą, mėšlungį ir viduriavimą. Kai kuriais atvejais, perteklinis ricinos aliejaus vartojimas gali sukelti dehidrataciją, elektrolitų pusiausvyros sutrikimus ir maistinių medžiagų trūkumą. Kai kurie asmenys gali būti alergiški ricinos aliejui, todėl jį vartojant gali pasireikšti odos sudirginimas ar kiti alergijos simptomai.
Ricinos aliejus – pagalba odai, blakstienoms ir plaukams
Kalbant apie ricinos aliejaus naudojimą grožio tikslais, šis produktas dažniausiai naudojamas plaukų priežiūrai, kad paskatintų natūralų plaukų augimą ir pagerintų jų būklę. Manoma, kad ricinos aliejus maitina plaukų folikulus, drėkina galvos odą, o taip stiprėja plaukai, suaktyvėja plaukų augimo procesai. Galiausiai, galima džiaugtis labiau blizgančiais, mažiau lūžinėjančiais ir mažiau besiveliančiais plaukais.
Verta paminėti, kad ricinos aliejus dažnai yra naudojamas ir antakiams bei blakstienoms, taip siekiant skatinti jų augimą ir storį. Kaip jau minėjome, alijaus drėkinamosios savybės gali padėti drėkinti plaukų folikulus, o tai aktualu ne tik plaukams, bet ir antakiams bei blakstienoms. Dėl to, antakių plaukeliai tampa puresni, o blakstienos tampa stiprios bei išraiškingos.
Ricinos aliejus yra minkštinamoji medžiaga, kuri gali būti pasitelkta odos drėkinimui ir maitinimui. Ricinos aliejus sudaro apsauginį barjerą odos paviršiuje, neleidžia prarasti drėgmės ir palaiko odos elastingumą. Reguliarus ricinos aliejaus naudojimas gali padėti sumažinti odos sausumą ir padaryti ją švelnesnę bei lygesnę.
Be to, ricinos aliejus pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, kurios gali padėti sumažinti odos paraudimą, patinimą ir sudirginimą. Jis gali būti naudingas tokioms būklėms, kaip aknė, nudegimai saulėje, dermatitas, malšinti. Svarbu paminėti ir tai, kad dėl drėkinamųjų ir priešuždegiminių savybių ricinos aliejus gali padėti užgydyti žaizdas ir nedidelius įpjovimus, palaikyti natūralų gijimo procesą.
Ricinos aliejaus naudojimo istorija siekia tūkstančius metų atgal
Ricinos aliejus naudojamas nuo seno. Senovės Egipte, Indijoje ir Kinijoje jis buvo naudojamas medicininiais tikslais. Iš tiesų, ricinos aliejus vartojamas jau tūkstančius metų, o jo atradimas siekia Antikos laikus.
Ricinos aliejus gaunamas iš ricinmedžio, kilusio iš Afrikos, bet dabar augančio įvairiuose pasaulio regionuose, sėklų, o šis augalas turi ilgą auginimo ir naudojimo istoriją įvairiose kultūrose.
Pavyzdžiui, yra žinoma, kad senovės egiptiečiai ricinos aliejų naudojo vaistams, o senovės egiptiečių kapavietėse, datuojamose 4000 m. pr. m. e., rasta ricinos aliejaus pėdsakų. Tuo tarpu Senovės Indijoje ricinų aliejus taip pat buvo naudojamas tradicinėje ajurvedinėje medicinoje.
Per visą ligšiolinę žmonijos istoriją ricinų aliejus buvo vertinamas dėl savo gydomųjų savybių ir įvairiose kultūrose, kaip ir dabar, buvo naudojamas vidurių užkietėjimui, odos ligoms ir kitiems negalavimams gydyti. Laikui bėgant jo panaudojimas išsiplėtė ir pramonėje, pavyzdžiui, tepalams ir kitiems gamybos procesams.
Tiesa, net ir dabar, kai ricinos aliejus tampa vis populiaresnis, tikslios ricinos aliejaus atradimo datos nustatyti dar niekam nepavyko.