- Trumpi pasivaikščiojimai su pertraukomis padeda išnaudoti 20–60% daugiau energijos nei ilgos treniruotės
- Žmogaus energijos deginimo tendencijos yra panašios į jau žinomas automobilio degalų suvartojimo taisykles
- Kasdienė fizinė veikla yra ypač svarbi, norint išsaugoti sveikatą ir puikias kūno formas
Trumpi pasivaikščiojimai su pertraukomis padeda išnaudoti 20–60% daugiau energijos nei ilgos treniruotės
Milano universiteto mokslininkai atskleidė intriguojančią tiesą. Trumpi, vos 10-30 sekundžių trunkantys pasivaikščiojimai su dažnais sustojimais gali padėti sudeginti žymiai daugiau energijos ir kalorijų nei nuolatinis judėjimas be jokių pertraukų.
Tyrimas, paskelbtas mokslo žurnale „Proceedings of the Royal Society B“, parodė, kad vis sustojant ir vėl pradedant judėjimą, organizmas sunaudoja 20–60% daugiau energijos nei einant tuo pačiu atstumu be jokių sustojimų[1].
O tai rodo, kad dažnos pertraukėlės yra kur kas naudingesnės nei ilgi pasivaikščiojimai be jokių sustojimų. Tokiu atveju galima kur kas efektyviau deginti kalorijas ir džiaugtis geresniais rezultatais, pernelyg nealinant organizmo[2].
Žmogaus energijos deginimo tendencijos yra panašios į jau žinomas automobilio degalų suvartojimo taisykles
Tyrėjai išsamiai išnagrinėjo, kaip žmogaus organizmas reaguoja į skirtingo intensyvumo fizinę veiklą. Savo eksperimente jie pasitelkė 10 savanorių, kurie turėjo vaikščioti ant bėgimo takelio arba lipti laiptais. Jie tą darė skirtingais intervalais– nuo trumpų, vos 10 ar 30 sekundžių trunkančių epizodų iki ilgesnių, siekiančių keturias minutes.
Kiekvieno dalyvio deguonies suvartojimas – pagrindinis energijos sąnaudų rodiklis – buvo matuojamas dėvint specialias kaukes. O nuolat stebint deguonį, galiausiai paaiškėjo įdomi tendencija: tie, kurie mankštinosi su dažnais sustojimais ir vėl pradėdavo iš naujo, sunaudojo žymiai daugiau energijos nei tie, kurie judėjo nuolatos.
Mokslininkai tai aiškina tuo, kad kūnas išnaudoja daugiau energijos pasiruošdamas naujai judesio bangai ir pasiekdamas reikiamą tempą, o ne tada, kai jau yra įgijęs pastovų judėjimo ritmą. Pasak tyrimo vadovo Francesco Luciano, tai veikia panašiai kaip automobilis, kuris sunaudoja daugiau degalų mėgindamas įsibėgėti nuo nulio, o ne kai važiuoja pastoviu greičiu.
„Kūnas pradeda eikvoti daug daugiau energijos, kai mes pradedame vaikščioti trumpomis atkarpomis, nes kiekvieną kartą organizmas turi iš naujo pasiruošti veiklai,“ – aiškino mokslininkas[3].
Papildomi bandymai patvirtino, kad atliekant keletą trumpų mankštos epizodų vietoje ilgos, pastovios treniruotės, energijos sąnaudos padidėja iki 60%. Tad mokslininkai rekomenduoja tiems, kurie nori maksimaliai išnaudoti savo treniruotes, įtraukti į jas trumpus ir intensyvius veiklos epizodus su trumpais, tačiau dažnais sustojimais. Tai padės sudeginti daugiau kalorijų ir pagerinti bendrą fizinę formą.
Kasdienė fizinė veikla yra ypač svarbi, norint išsaugoti sveikatą ir puikias kūno formas
Nors vaikščiojimas su dažnais sustojimais gali pasirodyti nepraktiškas kasdieniame gyvenime, F. Luciano pabrėžė, jog šis tyrimas parodo, kaip svarbu netingėti dažnai atsikelti ir tiesiog šiek tiek pajudėti. Net trumpas ėjimas nuo darbo stalo iki virtuvės turi teigiamą poveikį organizmui. Tokios judėjimo pertraukos padeda išvengti ilgo sėdėjimo, kuris daro neigiamą poveikį sveikatai.
Ankstesni tyrimai taip pat parodė, kad net trumpas aktyvumas gali reikšmingai pagerinti sveikatą, ypač tiems, kurie dėl užimtumo neturi galimybės skirti laiko ilgesnėms treniruotėms. Pavyzdžiui, tyrimas, paskelbtas „Diabetes Care“ žurnale, atskleidė, kad vos trijų minučių trukmės fizinė veikla, ypač jei ji atliekama vakarais, gali ženkliai pagerinti sveikatos rodiklius, nes padeda palaikyti bendrą fizinę formą.
Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) rekomenduoja, kad suaugusieji kasdien atliktų bent nedidelę fizinę veiklą ir siektų per savaitę sukaupti ne mažiau kaip 150 minučių vidutinio intensyvumo treniruočių arba 75 minutes intensyvaus krūvio treniruočių. Be to, NHS pataria mažinti sėdėjimo ar gulėjimo laiką ir įtraukti trumpus aktyvumo epizodus į kasdienę rutiną, kad būtų sumažintas ilgo nejudrumo daromas neigiamas poveikis sveikatai.
Naujausio tyrimo rezultatai dar kartą patvirtina trumpų pasivaikščiojimų teikiamą naudą. Kasdieniai, net ir trumpi pasivaikščiojimai gali reikšmingai pagerinti sveikatą, ypač tiems, kurie aktyviai nesportuoja. Tai puiki žinia ieškantiems būdų padidinti kasdienį fizinį aktyvumą be didelių laiko sąnaudų.