Filmuojant ant Džomolungmos kalno rasta legendinio alpinisto kojos liekana
Dokumentinio kino kūrėjai ant Everesto kalno galimai rado prieš 100 metų dingusio britų alpinisto Andrew Irvino palaikų fragmentą. „National Geographic“ paskelbė, kad filmavimo grupė Ringbuko ledyne aptiko batą, kuriame buvo kojos liekanos. Apžiūrėjus liekaną, bate buvo rasta kojinė su raudona etikete ir užrašu A. C. Irvine.
Rugsėjo mėnesį ant plačios Centrinio Rongbuko ledyno platybės, esančios po šiaurine Everesto viršukalnės siena, „National Geographic“ dokumentinių filmų komanda, kurioje buvo fotografas ir režisierius Jimmy Chinas, filmų kūrėjas Erichas Roepke ir alpinistas Markas Fisheris, rengėsi filmavimams, tačiau aptiko netikėtą radinį, panašų į seną batą[1].
Radinį apžiūrėjus iš arčiau, komanda liko šokiruota. Paaiškėjo, kad tai yra batas, o jo viduje – pėdos liekana bei kojinė, galimai identifikuojanti A. Irviną, alpinistą, Evereste dingusį prieš lygiai 100 metų. A. Irvinas kalnuose dingo su kitu garsiu alpinistu Georgu Mallory, tačiau pastarojo kūnas buvo aptiktas gerokai anksčiau. Dabar manoma, kad šis atradimas padės paaiškinti, kas iš tiesų įvyko 1924 m.
Everestą įveikti planavę vyrai prieš šimtą metų tiesiog dingo be žinios
1924 m. A. Irvinas kartu su kolega G. Mallory pasiryžo įkopti į 8 848 metrų aukščio Everestą. Paskutinį kartą vyrus matė 1924 m. birželio 8 d. likus keliems šimtams metrų iki viršūnės, tad jie dingo jau pradėję kopimą į trečiąją, pačią sudėtingiausią kalno dalį. Nuo tada jie laikyti dingusiais.
Vis dėlto, G. Mallory palaikai buvo rasti 1999 m., o A. Irvino likimas iki šiol buvo neaiškus. Iki šiandien spėliojama, ar A. Irvinas ir G. Mallory prieš mirtį pasiekė viršūnę. Jei tai įvyko, jie tai padarė beveik trimis dešimtmečiais anksčiau nei Edmundas Hillary ir Tenzingas Norgay, kurie 1953–iaisiais pirmieji atsistojo ant aukščiausios pasaulio viršukalnės ir yra laikomi pirmaisiais žmonėmis, kurie galų gale įveikė Everestą.
A. Irvino ir G. Mallory kelionę geriau suprasti padeda ir prieš dešimtmečius su G. Mallory kūnu rasti, kelionės metu jo parašyti, tačiau taip ir neišsiųsti laiškai, kurios jo alma mater Kembridžo universiteto Magdalenos koledžas neseniai paskelbė visuomenei.
Laiškai adresuoti G. Mallory žmonai Ruth ir juose kalbama skirtingomis temomis: nuo Pirmojo pasaulinio karo, iki G. Mallorio vizito Jungtinėse Amerikos Valstijose, tačiau viename paskutinių laiškų G. Mallory savo sutuoktinei atskleidžia daugiau savo kelionės detalių ir pripažįsta suvokiantis savo situacijos sudėtingumą.
Viename iš laiškų minimas pirmasis jo bandymas įkopti į Everestą dar 1921 m., kitame laiške kalbama ir apie misiją į šią viršukalnę tyrimų tikslais, vykusią 1922 m. Vis dėlto, paskutiniame laiške savo žmonai G. Mallory rašė, jog tikimybė sėkmingai pasiekti kalno viršūnę tėra 1 iš 50, alpinistų kelionę stabdo stiprus vėjas, sniegas, šaltis ir jėgų stygius.
Laiškus apžvelgę istorikai ir archyvų darbuotojai teigia, kad šie laiškai yra svarbūs įamžinant ne tik alpinizmo bei ekspedicijų į Everestą istoriją, tačiau ir tai įgyvendinti bandžiusių alpinistų žmonų realijas.
Everestas – aukščiausias žemės kalnas ir kiekvieno alpinisto svajonė
Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos duomenimis, Everesto kalnas, esantis Himalajų kalnų grandinėje tarp Nepalo ir Tibeto, laikomas aukščiausiu tašku žemėje.
Jau daugybę metų Everestas yra laikomas žmogaus pastangų, drąsos ir tyrinėjimų simboliu, tačiau daugeliui tai ir tragiškos lemties vieta.
Nuo 1953 m. iki dabar į Everestą skirtingais maršrutais bandė kopti mažiausiai 8350 žmonės, tačiau viršūnę pasiekė gerokai mažiau.
Remiantis naujausiais duomenimis, bent 300 žmonių, bandžiusių kopti į Everestą, žuvo.
Tačiau sėkmingai į Everesto viršūnę yra patekę ir lietuviai. 1993 m. gegužės 10 d. alpinistas Vladas Vitkauskas tapo pirmuoju žmogumi ne tik iš Lietuvos, bet ir iš visų Baltijos valstybių, įkopusiu į Everestą.
Tada jis prisijungė prie dar negausios grupės žmonių, kurie sėkmingai užbaigė tokią ekspediciją. 2013 m. Everesto viršūnę sėkmingai pasiekė ir pirmoji lietuvė moteris – Edita Nichols.
Be šių alpinistų, Everestą taip pat įveikė lietuviai Saulius Vilius, Aldas Baltutis, Darius Vaičiulis, Stanislovas Vyšniauskas. Šių metų gegužės mėnesį Vilniuje gyvenantis verslininkas Mindaugas Šatkauskas taip pat įkopė į aukščiausią pasaulyje kalną ir tapo septintuoju tai padariusiu lietuviu[2].