
Lietuvos politikai išskrido už Atlanto gerinti santykių su JAV ir priminti apie Ukrainą?
Nors „Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui ir nepavyko aplankyti Amerikos, tą sumojo padaryti kiti parlamento kolegos – į Vašingtoną išvyko Lietuvos Seimo delegacija, vadovaujama parlamento pirmininko Sauliaus Skvernelio pirmojo pavaduotojo Juozo Oleko.
Delegacijos sudėtyje – ir žymios pavardės: Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Remigijus Motuzas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas.
Išvykusios delegacijos planuose – susitikimas su JAV Kongreso nariais, kur bus aptariami saugumo klausimai ir taip neva sustiprinti Lietuvos ir JAV santykiai.
J. Oleko teigimu, pokalbiai su JAV politikais nuteikia optimistiškai – jie esą supranta Lietuvos poziciją ir vertina jos indėlį į saugumą. Tuo tarpu Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Remigijus Motuzas pabrėžė, kad Amerikos karių pasitraukimo iš Lietuvos klausimas šiuo metu nėra svarstomas, o Vašingtonas jaučia atsakomybę tiek už NATO, tiek už situaciją Ukrainoje.
Didesnių reikalavimų Lietuvai esą nekelta, tačiau tikimasi didesnio įsitraukimo užtikrinant regiono saugumą. Politikai patvirtino, kad JAV požiūris į Rusiją išlieka skeptiškas, o D. Trumpas, siekiantis Nobelio premijos, taiką Ukrainoje mato kaip vieną iš galimų kelių.
Tačiau, kaip paaiškėjo, mūsų delegacijos lyderiu tapo… Ž. Pavilionis.
„Konservatorius pasakojo visuose susitikimuose kėlęs ir pagrindinį tikslą – Ukrainos narystės NATO klausimą, o atsakydami JAV politikai akcentavo pačios Europos indėlį.” – teigiama Lrytas.lt publikacijoje.
R. Žemaitaičiui išskristi nepavyko
Vis dėlto R. Žemaitaičiui ne taip pasisekė – jis tapo internetinio anonimo apgaulės auka – planuotas vizitas į JAV ir susitikimas su Elono Musko komanda buvo fiktyvus. Politikas teisinasi, kad jo komanda tikrino informaciją, tačiau buvo suklaidinta. Seimo vicepirmininkė Agnė Širinskienė teigė, kad kadaise jos bičiulis Žemaitaitis esą galimai klaidino Seimo valdybą dėl kelionės aplinkybių.
Skandalą paaštrino ir paviešinti politiko laiškai tariamam JAV politikos veikėjui, kuriuose kritikuotas prezidentas Gitanas Nausėda. Konservatoriai tai vadina bandymu kiršinti sąjungininkus, o Mindaugas Lingė pabrėžė, kad melavimas valdybai gali būti laikomas priesaikos sulaužymu. Etikos ir procedūrų komisija bei STT aiškinasi galimus pažeidimus.
Savo ruožtu „aušriečių“ pirmininkas pripažino klaidą ir atsiprašė, tačiau Seime jau kalbama apie galimą apkaltą.
KAM atstovų skrydis į Italiją: valgė, meldėsi ir ekskursavo
O kol Lietuvoje net kunkuliavo diskusijos dėl gynybos finansavimo, Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės atstovai išvyko į piligriminę kelionę į Italiją. Jie meldėsi Vatikane, turistavo Romoje ir dalyvavo Italijos ginkluotųjų pajėgų jubiliejuje. Nors dalis išlaidų dengta asmeninėmis lėšomis, dalis – valstybės pinigais, ministerija tik dabar aiškinasi kelionės finansavimo aplinkybes.
Keliautojų sąraše – ne tik kariškiai, bet ir ministerijos administracijos darbuotojai, kuriems skirtos komandiruotės išmokos ir papildomos išeiginės. Kol kapelionai kelionę vadina prasminga, politikai kelia klausimų dėl biudžeto skaidrumo. Krašto apsaugos ministerija žada įvertinti lėšų naudojimą, tačiau tikslios išlaidos neatskleidžiamos.
Tuo tarpu pateiktoje kelionės programoje matyti, kad KAM ir kariuomenės atstovai Vatikane užsiėmė ne kuo kitu, bet pamaldomis ir pietumis Romoje. Scenarijus visai kaip pagal knygos „Valgyk, melskis, mylėk“ pavadinimą.
Tokiais tempais komandiruotėms numatytas biudžetas gali ištirpti net nesulaukęs rudens
Tuo tarpu šiemet Seimo narių komandiruotėms biudžete yra numatyta 650 tūkst. eurų, tačiau jau per pirmuosius du mėnesius panaudota penktadalis sumos. Parlamento pirmininkas Saulius Skvernelis įspėja, kad tokiu tempu lėšos gali baigtis iki vasaros vidurio. Didžiausia dalis tenka parlamentinei diplomatijai – tam išleista beveik trečdalis numatyto biudžeto.
Daugiausiai dėmesio sulaukė socialdemokratų Vaidos Aleknavičienės ir Sauliaus Čaplinsko planuojama kelionė į Islandiją už 5,2 tūkst. eurų. Kritikos sulaukė ir keturių parlamentarų komandiruotė į tarpparlamentinį posėdį – kilo klausimų, ar būtina siųsti tiek atstovų. Seimo vadovybė ragina politikus atsakingiau planuoti išlaidas ir prioritetą teikti santykiams su JAV bei paramai Ukrainai.
Nepaisant išlaidų kontrolės sugriežtinimo, parlamentarai ir toliau aktyviai naudojasi skiriamomis lėšomis. Dalis Seimo narių pirko suvenyrus, telefonus ir biuro įrangą, o kai kurie išleido tūkstančius automobilio išlaikymui. Tuo tarpu konservatorius Raimondas Kuodis per du mėnesius išleido vos 0,97 euro.