PSO sieks panaikinti pagarbą žmonių orumui, teisėms ir laisvėms

Suprasti akimirksniu
Rekomendacijos
PSO surengė slaptą posėdį, kurio metu buvo tobulinama visas valstybes paliesianti deklaracija. Saros Bakhshi/Unsplash nuotrauka

Pasidalino PSO siekiais tobulinti Tarptautines sveikatos taisykles

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių peržiūros komitetas (TSPK) paskelbė apie savo rengtą slaptą posėdį, kuriame siekė pagaliau užbaigti 46 puslapių dokumentą, į kurį siūlyta įtraukti ir Tarptautinių sveikatos taisyklių pakeitimus, kurie neabejotinai palies ir Lietuvą. Minimi pokyčiai anaiptol nebūtų naudingi paprastam žmogui, mat jais numatoma ištrinti ilgą laiką taikytus principus sveikatos sistemoje kaip antai pagarba žmogaus orumui ar galimybė neatskleisti asmens sveikatos duomenų trečiosioms šalims. Tačiau blogoji žinia ta, kad šalių lyderiai G20 susitikimo metu veikiausiai jau neoficialiai padėjo savo parašus po šia deklaracija.

Iš pradžių svarbu atkreipti dėmesį, kad PSO pagrindinis rėmėjas yra prieštaringai vertinamas Billas Geitsas, valdantis šią organizaciją per savo vardo fondą ir vakcinų aljansą GAVI. Pranešama, kad slaptas susitikimas vyko nuo 2023 m. sausio 9-osios iki sausio 13 dienos. Kadangi susitikimas slaptas, informacijos apie jį žiniasklaidoje beveik nėra, o savo oficialiame puslapyje PSO apie tai irgi neužsimena.

Kol kas kaip visuomenė galime tenkintis tik oficialiu PSO dokumentu „Siūlomų pakeitimų suvestinė pagal straipsnius pateiktų Tarptautinių sveikatos taisyklių (2005 m.) pagal Sprendimą WHA75(9) (2022 m.)“[1], kuriame pateikiami Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių pakeitimų darbo grupės pasiūlymai.

Į pildomą pusšimčio puslapių dokumentą siekiama įtraukti pakeitimus, kuriuos turėtų taikyti ir pasaulio valstybės, o po jais draugiškai pasirašyti ir šalių lyderiai bei sveikatos apsaugos ministrai.

PSO
Apie įvykusį slaptą posėdį oficialiai neskelbiama. Asad Photo Maldives/Pexels nuotrauka

10 planuojamų pokyčių palies kiekvienos valstybės gyventoją, lietuviai ne – išimtis

Pokyčiai, kuriuos ketina įgyvendinti PSO[2]:

  1. Keičiamas bendras Pasaulio sveikatos organizacijos pobūdis: iš patariamosios organizacijos, kuri tik teikia rekomendacijas, ji tampa valdymo organu, kurio paskelbti nutarimai būtų teisiškai privalomi (1 straipsnis).
  2. Išplečiama Tarptautinių sveikatos taisyklių taikymo sritis, įtraukiant scenarijus, kurie tik „gali turėti įtakos visuomenės sveikatai“.
  3. Siekis panaikinti „pagarbą žmonių orumui, žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms“ (3 straipsnis).
  4. Suteikti PSO generaliniam direktoriui gamybos priemonių kontrolę, pasitelkiant „sveikatos produktų paskirstymo planą“, kad išsivysčiusios valstybės, Konvencijos šalys, privalėtų tiekti reagavimo į pandemiją produktus pagal nurodymus (13A straipsnis).
  5. Suteikti PSO įgaliojimus reikalauti medicininių tyrimų, profilaktikos įrodymų, vakcinos įrodymų ir vykdyti kontaktų atsekimą, karantiną ir gydymą (18 straipsnis).
  6. Įdiegti visuotinių sveikatos sertifikatų sistemą skaitmeniniu arba popieriniu formatu, įskaitant tyrimų sertifikatus, vakcinų sertifikatus, profilaktikos sertifikatus, sveikimo sertifikatus, keleivių buvimo vietos nustatymo formas ir keliautojo sveikatos deklaraciją (18, 23, 24, 27, 28, 31, 35, 36 ir 44 straipsniai bei 6, 7 ir 8 priedai).
  7. Perskirstyti neįvardytus milijardus dolerių farmacijos ligoninių skubios pagalbos pramoniniam kompleksui be jokios atskaitomybės (44A straipsnis).
  8. Leisti atskleisti asmens sveikatos duomenis (45 straipsnis).
  9. Labai išplėsti Pasaulio sveikatos organizacijos galimybes cenzūruoti tai, ką ji laiko klaidinga informacija ir dezinformacija (1 priedas, 36 puslapis).
  10. Sukurti prievolę sukurti, suteikti ir prižiūrėti IHR infrastruktūrą įvažiavimo punktuose (10 priedas).

Kad šie pakeitimai būtų svarstomi 76-oje PSO sveikatos asamblėjoje, vyksiančioje nuo 2023 m. gegužės 21 d. iki gegužės 30 dienos, jie turi būti pateikti PSO ne vėliau kaip prieš 4 mėnesius.

Susitikimas
Dėl pateiktų pakeitimų bus svarstoma šių metų pavasarį. Benjamino Childo/Unsplash nuotrauka

Dėl šių reikalavimų valstybių lyderiai, tikėtina, gali būti rankomis sukirtę jau seniau

Nuosprendis dėl naujųjų reikalavimų, tikėtina, buvo paskelbtas dar šį rudenį, įvykus G20 pasaulio lyderių susitikimui, kuriame nuspręsta skirti dar daugiau dėmesio pasaulio sveikatos apsaugai ir priemonėms, kurių būtina laikytis siekiant užkirsti kelią ateities pandemijoms taip į PSO rankas sutelkiant dar daugiau galių.

Būtent šio susitikimo metu ir buvo neoficialiai sudarytas susitarimas su valstybių vadovais, paskelbiant bendrą politinę deklaraciją, kurioje buvo konkrečiai suformuota pozicija dėl tarptautinių grėsmių visuomenės sveikatai.

G20 lyderių pasirašytos deklaracijos 22 straipsnis nurodo, kad: „<…> plataus masto imunizacija COVID-19 yra visuotinė viešoji gėrybė, todėl dėsime daugiau pastangų, kad užtikrintume savalaikę, teisingą ir visuotinę prieigą prie saugių, įperkamų, kokybiškų ir veiksmingų vakcinų, terapijos ir diagnostikos priemonių (VTD) <…>“[3].

Užuominos į ateities pandemijas buvo pateiktos ir Belgijoje įvykusiame renginyje, kuriame buvo surengta naujo mirtino viruso simuliacija bendradarbiaujant Billo ir Melindos Geitsų fondui su PSO ir Džonso Hopkinso universiteto sveikatos saugumo centru.

Įdomiausia dalis – tos pačios simuliacijoje dalyvavusios šalys dar 2019 metų spalį įvykdė į gripą panašaus pasaulinio protrūkio simuliacijas, o praėjus dviem mėnesiams po jų surengimo, Kinijoje buvo užfiksuoti ir pirmieji COVID-19 atvejai.

B. Geitsas taip pat nemenkai yra investavęs ir į sveikatos bei vakcinų technologijas, kurios jam nešė dešimteriopą pelną dar iki prasidedant COVID-19 pandemijai, o tai, pasak jo, yra „geriausia investicija“.