Scenarijus kartojasi: ruošiamasi naujo viruso protrūkiui?

Medicina, PasaulisEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Pandemija
Pasaulio didieji jau ruošiasi naujo mirtino viruso atėjimui. Nicko Boltono/Unsplash nuotrauka

Surengė naujo mirtino viruso simuliaciją: netolimoje ateityje žmoniją gali ištikti dar viena pandemija?

Pasibaigus COVID-19 pandemijai nederėtų pamiršti ir jos metu susiformavusių įgūdžių, mat ženklai rodo, kad netolimoje ateityje žmoniją gali ištikti dar viena pandemija. Žiniasklaidoje pranešama apie neseniai Belgijoje įvykusį renginį, kurio metu vyko naujo mirtino viruso protrūkio simuliacija, o naują pasirengimo virusams vadovą pateikė ne kas kitas kaip „galingiausiu pasaulio daktaru” pramintas filantropas, investuotojas Billas Geitsas, kuris pastaruoju metu skiria didžiules investicijas vakcinoms nuo poliomielito. Sutapimas ar ne, tačiau dar rudenį Niujorke buvo fiksuoti ir pirmieji poliomielito protrūkiai, o žmonės buvo raginami greičiau pasiskiepyti.

Taigi, akivaizdu, kad pasauliui sugrįžtant į įprastą gyvenimo ritmą po kelis metus krėtusios pandemijos, pasaulio viršūnėlės jau „žaidžia“ ateities pandemijas ir rengia pasiruošimus sekantiems mirtiniems virusams.

Skelbiama, kad neseniai Belgijoje įvykusiame renginyje, kurio metu buvo „ruošiamasi“ naujo mirtino viruso atėjimui, bendradarbiavo Billo ir Melindos Geitsų fondas kartu su Pasaulio sveikatos organizacija ir Džonso Hopkinso universiteto sveikatos saugumo centru[1].

Simuliacijos metu buvo imituojamas mirtinas enterovirusas, kilęs iš Pietų Amerikos, kuris jau esą 2025 metais išplinta po pasaulį ir pražudo milijonus žmonių, o šiai poliomielito virusų šeimai priklausančiai ligai ypatingai jautrūs būtų vaikai. Šis virusas buvo pavadintas sunkiu epideminiu enterovirusiniu respiraciniu sindromu (SEERS).

Baimes dar labiau kelia ir tai, kad tos pačios simuliacijoje dalyvavusios šalys dar 2019 metų spalį vykdė į gripą panašaus pasaulinio viruso protrūkio simuliacijas, o praėjus vos dviem mėnesiams po jų, Kinijoje buvo nustatyti pirmieji COVID-19 atvejai.

Pačiam B. Geitsui investuoti į pandemijas labai apsimoka – štai iš savo investicijų į sveikatos ir vakcinų technologijas dar iki COVID-19 jis gavo dešimteriopą pelną ir pats teigė, kad tai buvo „geriausia investicija“.

Virusas
Belgijoje buvo surengta naujojo viruso simuliacija. Engino Akyurto/Pexels nuotrauka

Investicijos į pasaulines sveikatos organizacijas atsipirko dešimteriopai

B. Geitsas neslėpė, kad investicijos į pasaulines sveikatos organizacijas, siekiančias gerinti vakcinų prieinamumą, duoda 20:1 ekonominę naudą[3]. Anot jo, tai reiškia, kad per tuos maždaug 20 metų buvo gauta 200 mlrd. eurų naudos.

„Padėti mažiems vaikams gyventi, tinkamai maitintis, prisidėti prie savo šalių gerovės – tai turi didesnį atsiperkamumą nei įprasta finansinė grąža“, – teigė B. Geitsas[3].

Jis taip pat prasitarė ir apie tėvus, kurie vis dar esą laikosi klaidingų nuostatų, kad vaikų neva geriau neskiepyti. B. Geitsas rėžė, kad toks elgesys išties yra „beprotiškas“, o gaunantys klaidingą informaciją tėvai ne tik rizikuoja savo, bet ir aplinkiniais vaikais.

Kalbėdamas apie vakcinas garsus investuotojas rėmėsi ir tymų pavyzdžiu, kurio atvejų skaičiui sumažėjus, žmonės apie tokią infekciją pamiršo. Galiausiai, augant kiekiui žmonių, nusprendusių nesiskiepyti, tymai ir vėl pasirodė – jais suserga vaikai, o kartais net ir miršta.

Vakcinos
Investicijos į vakcinas gerokai atsiperka. Annos Shvets/Pexels nuotrauka

Nuo poliomielito pandemijos gali išgelbėti tik vakcinos?

Dar šią vasarą, kai nutilo kalbos apie koronavirusą ir skiepijimosi tempai sparčiai sumenko, JAV buvo pradėta kalbėti apie naują poliomielito viruso protrūkį. Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) buvo pranešęs apie neskiepyto asmens užsikrėtimą poliomielitu iš Roklando apygardos Niujorke[4]. Čia pat CDC paskelbė, kad poliomielitui gydyti nėra išrasta jokių vaistų, o jo esą galima išvengti tik skiepijantis.

Todėl dar šį rudenį tas pats Geitso fondas užsimojo visame pasaulyje pažaboti ir poliomielitą, tam skirdamas net 1,2 mlrd. dolerių. Dėl poliomielito šių metų rudenį keturiose Niujorko metropolinių zonų apygardose buvo paskelbta ir nepaprastoji padėtis.

Sutapimas ar ne, tačiau net ir Belgijoje įvykusioje simuliacijoje buvo kovojama būtent su poliomielito šeimai priklausančiu virusu. Kodėl būtent poliomielitas? Veikiausiai todėl, kad būtent šis Geitso fondas jau yra nemenkai investavęs į jo išnaikinimą. Dabar paskelbta, jog šis fondas skyrė 1,2 mlrd. dolerių kovai su šia liga, tačiau realiai šis fondas jau yra skyręs 5 mlrd. dolerių Pasaulinei poliomielito likvidavimo iniciatyvai.

Kaip nurodoma oficialiame šio fondo tinklalapyje, ekspertai apskaičiavo, kad iki 2050-ųjų išnaikinus poliomielitą būtų sutaupyta 14 mlrd. dolerių, kuriuos šalys išleistų mėgindamos sukontroliuoti šią infekciją[5].

O kas gi dar labiau į turtingųjų kišenes sužers „puikiai“ atsiperkančias investicijas, jei ne tėvų bauginimas kuo skubiau paskiepyti savo vaikus nuo mirtino viruso? Juk kol suaugusieji COVID-19 pandemijos metu dar spyriojosi, vargu, ar tą patį darys kalbant ir apie savo vaikus. Tikriausiai užteks tik keliskart papildomai paraginti.