
Psichodelinė Ayahuasca arbata nėra legali didžiojoje pasaulio dalyje
Ayahuasca yra psichodelinė arbata, kurios šaknys siekia šimtus metų atgal, kai Amazonės regiono čiabuvių grupės ją naudojo apeigų metu. Ayahuasca, dar vadinama caapi, yajé arba yagé, yra haliucinogeninis gėrimas, gaminamas iš atogrąžų lianos Banisteriopsis caapi stiebo ir žievės bei kitų augalinių ingredientų.
Pirmą kartą šią arbatą sukūrė Amazonės baseino vietiniai Pietų Amerikos gyventojai, dabar Ayahuasca arbata vartojama daugelyje pasaulio šalių. Kai kurie ją geriantieji patiria vizijas ir pojūčius, kiti teigia, kad šis eliksyras turi gydomųjų galių. Ši arbata ir dabar plačiai vartojama Pietų Amerikoje, kur keliose šalyse, įskaitant Peru ir Braziliją, ji yra legali[1].
Tačiau Jungtinėse Amerikos Valstijose ji tebėra nelegali, nes užpilo sudėtyje yra psichodeliko N, N-dimetiltriptamino arba DMT. Nepaisant nelegalaus statuso, Ayahuasca vis labiau populiarėja JAV, o susidomėjimas ja išaugo, kai tokios įžymybės kaip NFL gynėjas Aaronas Rodgersas[2] ir Holivudo žvaigždė Willas Smithas, Megan Fox ir MGK prabilo apie dalyvavimą ceremonijose ir kaip tokia patirtis išlaisvina bei veikia juos pozityviai.
Besižavintieji šia arbata net yra įkūrę bažnyčias, kad galėtų rengti ceremonijas, kurios dažniausiai vyksta po žeme namuose, nuomojamose patalpose arba atokiose vietose, pavyzdžiui, dykumose[3].
Ayahuasca yra gėrimas, gaminamas iš haliucinogeninių savybių turinčių ingredientų. Nors kai kurie teigia, kad jis gali būti naudingas smegenų sveikatai ir gerai savijautai, jis taip pat susijęs su keliais galimais pavojais.
Arbatos Ayahuasca poveikis gali būti tiek ilgalaikis, tiek vienkartinis
Geriantys Ayahuasca pasakoja, kad mato figūras ir spalvas bei leidžiasi į sapnus primenančias keliones, kurios gali trukti kelias valandas. Kai kurie sako, kad tokiose kelionėse gali sutikti mirusius giminaičius, taip pat draugus ir įvairias dvasias, kurios su jais kalbasi.
Žmonės renkasi psichodelinės Ayahuasca arbatos ceremonijas dėl poveikio psichikai ir gydančių savybių. Tačiau daugelis akcentuoja šios arbatos poveikį, prilyginamą narkotinių medžiagų sukeltoms „kelionėms“[4]. Vieniems prašviesėja akyse ir atsiranda prasmė gyventi, kiti išgyja ir pamiršta apie streso poveikį organizmui.
Arbatos gėrėjų ir ritualų dalyvių apklausos parodė, kad dauguma jų, išgėrę Ayahuaskos, patiria įvairių fizinių ir psichinių poveikių. Dažniausia fizinė reakcija, remiantis „Global Health“ žurnale paskelbtu tyrimu, buvo vėmimas arba pykinimas, o kiti mažesni šalutiniai poveikiai – pilvo ir galvos skausmai.
Dauguma dalyvių taip pat pranešė, kad matė ir girdėjo įvairius dalykus, jautėsi vieniši arba sapnavo košmarus, nors beveik visi, pranešę apie psichinį poveikį, manė, kad jis buvo naudingas jų augimui. Tyrimo duomenimis, 2,3 % apklaustųjų pranešė, kad po psichodelinės arbatos Ayahuaskos vartojimo jiems prireikė medikų pagalbos.
Teigiama, kad Ayahuasca arbatos terapija gydo psichiką ir kūną
Vis daugiau žmonių Jungtinėse Amerikos Valstijose praktikuoja Ayahuasca terapiją ir pasitelkia arbatos ritualus, norėdami išspręsti įvairius psichikos negalavimus, kurių, jų teigimu, įprastinė medicina nepajėgia pašalinti. Daugelis kreipiasi į šias apeigas organizuojančius žmones, kad padėtų įveikti valgymo sutrikimus, depresiją, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimus ir potrauminį stresą.
Viename tyrime, atliktame remiantis Pasaulinio Ayahuaskos projekto duomenimis, teigiama, kad dauguma žmonių, sergančių depresija, manė, kad jų būklė labai pagerėjo arba visiškai išnyko, o dauguma sergančiųjų nerimu teigė, kad jų simptomai žymiai pagerėjo arba visai išnyko.
Tačiau medicinos ekspertai įspėja, kad Jungtinėse Valstijose atlikta nepakankamai tyrimų, kad būtų galima patvirtinti šias išvadas, nors Brazilijoje ir kitose šalyse buvo atlikta mažesnių tyrimų.
Žinios apie tokia psichodelinę arbatą yra gana ribotos. Informacijos apie saugumą nėra tiek daug, kiek apie įprastą kitą medicininį gydymą, kurį galėtumėte gauti, jei kreiptumėtės į įprastą gydytoją Jungtinėse Valstijose. Tačiau gydytojai teigia, kad tai tarsi ankstyvoji stadija – įdomi, intriguojanti, daug žadanti.
Populiarėjanti psichodelinės arbatos terapija yra daug žadanti?
Kai kurie šalininkai nerimauja, kad Ayahuasca terapijos populiarumas gali paskatinti federalinės vyriausybės susidorojimą. Kai kurie šalininkai pranešė, kad iš Pietų Amerikos gabenamos Ayahuascos arbatos siuntos konfiskuojamos, o bažnyčios uždaromos baiminantis teisinių problemų.
Kiti nerimauja, kad pranešimai apie seksualinę prievartą per ceremonijas, susirgusius dalyvius ar organizatorius, apgaudinėjančius žmones, gali paskatinti federalinę valdžią imtis veiksmų. Tai prieštaringai vertinama terapija, kuri tapusi mada, bet susilaukia daugiau neigiamų asociacijų dėl savo poveikio ir nelegalumo.
Kai kurios grupės įkūrė bažnyčias, tikėdamosi, kad 2006 m. JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimas jas apsaugos nuo persekiojimo. Remdamasi Religinės laisvės atkūrimo įstatymu, Naujosios Meksikos bažnyčia laimėjo teisę naudoti Ayahuascą kaip sakramentą. Vėlesniu žemesnės instancijos teismo sprendimu buvo nuspręsta, kad Oregono filialai, priklausantys kitai Ayahuaskos bažnyčiai, gali ją naudoti[5].
JAV Narkotikų kontrolės administracija, kuri atsisakė komentuoti šią istoriją, 2009 m. sukūrė sistemą, pagal kurią bažnyčios gali būti pripažintos turinčiomis kontroliuojamų medžiagų įstatymo išimtį. Tačiau Sean McAllister, atstovaujantis vienai Arizonos bažnyčiai, ieškinyje prieš federalinę valdžią po to, kai jos Ayahuasca iš Peru buvo konfiskuota Los Andželo uoste, sakė, kad nė viena bažnyčia nebuvo patvirtinta. Dauguma šio judėjimo žmonių, pasak jo, šią galimybę laiko visišku laiko švaistymu. Pasak jų, vyriausybė nori išlaikyti šį dalyką uždengtą ir kontroliuojmą, kad tai būtų kuo mažiau vieša ir prieinama.
Dar vienas narkotikas, kurio legalizavimo siekiama?
Kai kurie šalininkai tikisi, kad keliose JAV valstijose vykdomi veiksmai, kuriais siekiama dekriminalizuoti Ayahuascą ir kitus psichodelikus, sumažins baudžiamojo persekiojimo riziką. Dekriminalizavimo pastangos buvo sėkmingos Kolorade ir Oregone, o Kalifornijoje svarstomas įstatymo projektas. Įžymybės vis gi daugiausiai čia ir propaguoją šią psichodelinės arbatos terapiją.
Daugiau nei tuzinas miestų – daugiausia Kalifornijoje, Masačusetse ir Vašingtone – priėmė nutarimus, kuriais panaikinamas įvairių narkotikų, įskaitant Ayahuascą, baudžiamasis persekiojimas. Dalis to, ką yra stengiamasi padaryti, yra skleisti informaciją ir pakeisti įstatymus Jungtinėse Valstijose.
Siekiama, kad tai būtų 100 proc. legalu ir niekada nereikėtų dėl to nerimauti. Tačiau neaišku, ar naujieji įstatymai sankcionuoja psichodelinės arbatos terapijos ceremonijas. Net jei taip, dalyviams vis tiek gali grėsti federalinis baudžiamasis persekiojimas net jei naudoti Ayahuasca taptų legalu.
Atrodo, kad pagal naująjį įstatymą žmonės gali susirinkti ir dalytis Ayahuasca arbatos poveikiu, tačiau kyla klausimas, kiek jiems leidžiama šios medžiagos turėti. Tai nereiškia, kad toks laisvas leidimas visiems ir reikškia, kad žmonės gali daryti, ką nori. Vis dar yra daug apribojimų. Kur tai nuves ir kaip lengva bus pasiekti pilno legalizavimo, parodys laikas. Laikas parodys ir tai, kaip smarkiai populiarės ši psichodelinės Ayahuasca arbatos terapija.