Problemų nematantis interpeliuotas ministras K. Navickas vėl atsilaikė

Žemės ūkisRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
šaržas
Žemdirbių organizacinio štabo feisbuko profilio nutorauka. Šaržai Caricatures by Ramūnas Vaitkus

Opozicijos inicijuota interpeliacija K. Navickui žlugo

Nors ir nedideliu skirtumu, tačiau jau antroji interpeliacija Žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui žlugo. Į pateiktus klausimus jo atsakymai tenkino 65 Seimo narius, prieš buvo 58, susilaikė vienas parlamentaras. Tuo tarpu neseniai protestavę žemdirbiai, šį kartą nė necyptelėjo.

Interpeliacija ministrui buvo surengta dėl labai prastos padėties pieno sektoriuje. Praėjusių metų birželį ministrui interpeliacija kelta buvo taip pat dėl itin prastos padėties žemės ūkio sektoriuje[1].

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika, kuris ir buvo interpeliacijos iniciatorius, sakė, kad ministras jokių realių sprendimų, padėsiančių išspręsti pieno sektoriaus krizę, nedaro.

„Karvių, ūkių skaičius mažėja, vidutiniai ir stiprūs ūkiai netgi užsidarinėja, karvių skaičius sumažėjo apie 20 tūkst. per dvejus metus. Tai yra didžiulis smūgis visam žemės ūkio sektoriui, visiems kaimo žmonėms, kurie užsiima žemės ūkiu“, − sakė K. Mažeika. 

Politikas pridūrė, kad kvestionuotinas ir ūkininkų pasėlių deklaravimo procesas, kuris stringa.

„Procesas nevyksta ne tik dėl techninių kliūčių, tačiau ir dėl tų sprendimų, kurie vyksta, galima pasakyti, naktimis. 

Ir jeigu nuvyktumėte į bet kurį Lietuvos žemės ūkio skyrių, kur specialistai padeda žmonėms deklaruoti pasėlius, jūs išgirsite tą patį, kad nė vienas žmogus šiandien negali deklaruoti pasėlių“, − sakė politikas[2].

balsavimas
Seimo narių balsavimas dėl interpeliacijos/ LRS.lt

Ūkininkai žlugusią interpeliaciją vadina spjūviu jiems į veidą

Tai, kad jau antroji interpeliacija ministrui žlugo, ūkininkams nėra maloni žinia. Jie dėl to grasina didesniais protestais prie Vyriausybės, mat, panašu, kad nemokamo pieno dalijimo ir laistymo akcija centrinei valdžiai jokio įspūdžio nepaliko.

„Spjūvis į veidą, viskas, paprastai pasakysiu. Nuomonė aiški jo ir darbai jo kokie? Deklaracija prasideda, dvi savaitės prarastos, aiškus darbo įvertinimas, nesugeba organizuoti darbo normaliai“, – sakė Kelmės ūkininkų sąjungos vadovas Martynas Puidokas. 

Tačiau ne tik žlugusi interpeliacija rodo kvestionuotiną Žemės ūkio ministro požiūrį į žemės ūkio sektorių. Štai paaiškėjo, kad Kaimo reikalų komitete ministras net nesiteikia rodytis.

„Maždaug pusantrų metų ministras nedalyvauja Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžiuose, atsiunčia kitus asmenis, dabar daugiausia kalbama apie pasėlių deklaravimą, vakar apie tai kalbėjome daugiau valandos, ministras nepasirodė, tai apie ką kalbame?“ – sakė Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis [3].

Dalis ministro kritikų balsavime už interpeliaciją net nedalyvavo

Paradoksalu, bet dalis kritikos K. Navickui negailėjusių politikų balsavimo metu net nedalyvavo. Štai V. Pranckietis balsavime nebuvo.

Valstiečių frakcijos nariai Antanas Vinkus ir Robertas Šarknickas balsavime taip pat nepasirodė[4]

Premjerė I. Šimonytė už K. Navicką stoja mūru

Premjerė Ingrida Šimonytė sakėsi nematanti reikalo, kodėl Žemės ūkio ministrą, kuriuo nepatenkinti žemės ūkio sektoriaus atstovai, reikėtų keisti. Jos teigimu, interpeliacija ministrui susijusi ne su tuo, kad jam valdant Lietuvoje žemės ūkis yra kratomas krizės, bet su tuo, kad jis kažkam tiesiog asmeniškai nepatinka.

„Man labai gaila, bet priekaištai ministrui yra daugiau iš serijos „patinka-nepatinka“, negu <…> yra susiję su ministro darbais. Net tie priekaištai, reiškiami ministrui už darbus, dažniau susiję su tuo, kad ministras neva neapgina žemdirbių nuo kito ministro, t. y., nuo aplinkos ministro.

Priekaištai, kol kas, mano vertinimu, labiau susiję su pykimu ant ministro, kad jis negali padaryti dalykų, kurių jis, mano nuomone, neturi daryti. Jis, pavyzdžiui, negali išsimušinėti pinigų, kurių nėra, nes jei pinigų nėra, gali mosikuoti beisbolo lazda ir vis tiek dėl to pinigų neatsiras. Tu neturi muštis su kitu ministru dėl to, kad tavo kuruojama sritis yra kažkuo nepatenkinta. Reikia ieškoti bendrų sprendimų“, – „Delfi TV“ sakė I. Šimonytė[5].

K. Navickas krizės žemės ūkio sektoriuje nemato

Buvęs I. Šimonytės patarėjas žemės ūkio klausimais Ignas Jankauskas drįso pasakyti, kad Lietuva susiduria su didžiausia žemės ūkio sektoriaus krize per visos nepriklausomybės metus. Dėl to, kad nepavyko rasti bendros kalbos su K. Navicku, jis iš premjerės patarėjo pareigų pasitraukė.

„Priėmiau ir įgyvendinau vieną sudėtingiausių sprendimų per paskutinius 35 metus. Baigiau karjerą LR Vyriausybėje. Daugybė už, bet vienu daugiau prieš. 

Prisipažinsiu, važiuoti iš Vilniaus jau nebeturint valstybės tarnautojo pažymėjimo, su kuriuo galėjau patekti į Vyriausybės posėdžių salę, buvo labai emocionalu. Tačiau emocijos liks tik man.

Esame didžiausioje žemės ūkio politikos krizėje, kokia tik buvo nepriklausomos Lietuvos istorijoje, tad darbo turime labai daug“, – savo feisbuko paskyroje rašė jis[6].

Tačiau pats ministras K. Navickas jokios baisios krizės nemato.

Priešingai, jo teigimu, pastatyti geri pamatai stipriam žemės ūkiui, belieka tik viską užbaigti.

„Hiperbolizuotas teiginys. Jeigu pasižiūrėtume į statistiką, taip nėra. Ir eksportas didėja, ir produkcijos kiekiai didėja, praeiti metai išvis rodo pačius geriausius metus <…>. Ir pieno kainos buvo aukščiausios, praeiti metai buvo geri žemės ūkyje.

Kaip buvo aukštas kilimas, taip dabar yra žemas kritimas. Yra tęstinių dalykų, pvz., jeigu praeitais metais buvo aukštos kainos, o šiais metais grūdų supirkimo kainos jau mažos, bet liko investicijos į trąšas. <…> Statistika, neinterpretuojant, būtų neteisingas dalykas“, – sakė K. Navickas[7].

Žemdirbiai sako: premjerė dėl ministro meluoja

Feisbuke neoficialus žemdirbius vienijantis puslapis „Žemdirbių organizacinis štabas“ pasidalino karikatūra ir pranešimu, kuriame teigia, kad Premjerė dėl ministro pasirengusi net meluoti tautai ir numenkinti žemdirbių skundus.

„Navicko dilema privertė Premjerę nueiti pačiu blogiausiu keliu – meluoti. Premjerės žodžiai: „Ar girdėjote žemdirbių argumentus? Jie nepatenkinti dėl ES atnešto žaliojo kurso. Bet čia Navickas nekaltas“ yra netiesa. Žemdirbiams jau svyra rankos bevardinti Navicko stalčiuose užmėtytas problemas. Žaliasis kursas yra bene vienintelė tema, kur Navickas dar kažką nerangiai bando daryti. Ir ne, žemdirbiai nėra prieš žaliąjį kursą. Žemdirbiai yra prieš Navicko sumanymą Lietuvą paversti amžina pelke“, – rašoma feisbuko įraše[8]