- V. Putinas jau pasveikino D. Trumpą su pergale rinkimuose, bet nežino, ko tikėtis iš naujos kadencijos
- Laukiama, kokių žingsnių D. Trumpas imsis siekiant užbaigti karą Ukrainoje
- Tarp pasaulio viršūnėlių jau įvyko subruzdimas: vieni į D. Trumpo sugrįžimą žvelgia teigiamai, kiti vertina dviprasmiškai
- Naujas planas – apsaugoti pasaulį nuo jaunimą pražudančios ideologijos
- D. Trumpo politinė komanda: juodaodė moteris, homoseksualus vyras ir prieš vakcinas pasisakantis R. F. Kenedis
- Ketinama užbaigti „nušvitusio proto“ virusą, sunaikinusį E. Musko atžalą
- D. Trumpo Baltuosiuose rūmuose dar nėra, bet pokyčiai – jau prasidėjo
V. Putinas jau pasveikino D. Trumpą su pergale rinkimuose, bet nežino, ko tikėtis iš naujos kadencijos
Bene laukiamiausia didelės dalies pasaulio gyventojų diena – kai buvo paskelbti JAV prezidento rinkimų rezultatai – jau praėjo, o šalims sveikinant į Baltuosius rūmus sugrįžusį Donaldą Trumpą, jau prasideda ir pirmieji pokyčiai. Sunku patikėti, kad pasaulinė retorika vos per dvi dienas taip pakito, kad nejučiomis jau užsimenama apie į kiemus ateinančią ramybę.
Perrinkus D. Trumpą, pasaulis sulaikęs kvapą stebi, kas bus toliau – ar pagaliau baigsis nekaltas gyvybes šienaujantis gerokai politizuoti karai Ukrainoje bei Palestinoje?
Ketvirtadienio išvakarėse pasirodė itin laukta naujiena – Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pagaliau ryžosi pasveikinti D. Trumpą su pergale rinkimuose ir pagyrė jį už drąsa toliau eiti šiuo keliu nepaisant pasikėsinimų jį nužudyti rinkimų kampanijos metu[1].
Kalbėdamas V. Putinas taip pat paminėjo apie Rusijos „norą atkurti santykius“, tačiau pridūrė, kad „neįsivaizduoja“, ko tikėtis iš D. Trumpo antrosios kadencijos.
Nors Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis jau pasveikino respublikoną su pergale, jis išreiškė susirūpinimą, kad jo planas greitai užbaigti karą su Rusija reiškia ne ką kitą, o „nuostolius Ukrainai“.
Tuo tarpu D. Trumpas patikino su Rusijos vadovu dar nekalbėjęs, bet manantis, kad abipusė komunikacija įvyks.
Laukiama, kokių žingsnių D. Trumpas imsis siekiant užbaigti karą Ukrainoje
Valstybių vadovai dabar labiausiai laukia žinių, kokie bus tolimesni JAV žingsniai karo Ukrainoje atžvilgiu. Kiek anksčiau D. Trumpas teigęs, kad jei būtų išrinktas JAV prezidentu, karą užbaigtų vos „per 24 valandas“. Tačiau šiuo metu naujasis prezidentas šia tema, panašu, nelinkęs daugžodžiauti ir pasauliui tenka tik interpretuoti tolimesnių veiksmų seką.
Visgi, už ko „užsikabinti“ – tikrai yra. Pereinamojo laikotarpio D. Trumpo administracija sudariusi veiksmų planą, pagal kurį galėtų pasikeisti dabartinis geopolitinis pasaulio žemėlapis. Žinoma, kol kas D. Trumpas šio plano dar nepatvirtinęs.
Veiksmų planą sudaro du pagrindiniai punktai: dabartinės fronto linijos užšaldymas ir visos jos paskelbimas demilitarizuota zona bei Ukrainos atsisakymas stoti į NATO gretas bent dar 20-čiai metų.
Tačiau Ukraina tokius žingsnius vertina neigiamai ir baiminasi, kad gali prarasti iki tol JAV nuo pat 2022 m. prasidėjusio karo teiktą paramą, jau siekiančią solidžią kelių šimtų milijardų dolerių sumą. V. Zelenskis ketvirtadienį taip pat atmetė D. Trumpo idėją dėl greito taikos sudarymo tarp Rusijos ir Ukrainos, perspėdamas, neva skuboti sprendimai pakenktų Kijyvui[8].
Tai kas toliau? Kadangi Ukrainos ekonomika šiuo metu yra visiškai priklausoma nuo užsienio pagalbos, o Rusijos pajėgoms stiprinant puolimą, ukrainiečiai nerimauja, kad D. Trumpas gali priversti juos už taiką atiduoti žemes – šis išrinktojo viceprezidento J. D. Vance'o pasiūlymas Ukrainoje yra netgi labai nepopuliarus.
Daugelis ukrainiečių mano, kad tik JAV parama gali padėti jiems pasiekti taiką palankiomis sąlygomis, o ne Kinijos ar Brazilijos pasiūlymai. D. Trumpą palaikantys Kongreso respublikonai jau buvo atidėję 61 mlrd. dolerių pagalbos paketą, kuris kelią galiausiai vis tiek prasiskynė.
Bet pralaimėjimą patyrusi J. Bideno administracija pasiduoti neketina ir jau pranešė apie rengiamą „D. Trumpui atsparių“ priemonių planą, padėsiantį ir toliau tiekti pagalbą Ukrainai, įskaitant mokymų perkėlimą į NATO, likusių lėšų išleidimą iki D. Trumpo kadencijos pradžios ir prisidėjimą prie G7 50 mlrd. dolerių paskolos.
Baiminamasi, kad J. Bidenas taip pat gali persvarstyti galimybę leisti Ukrainai naudoti pažangius ginklus prieš taikinius Rusijoje, ko pasekoje kyla rizika dėl tolesnės konflikto eskalacijos.
Tarp pasaulio viršūnėlių jau įvyko subruzdimas: vieni į D. Trumpo sugrįžimą žvelgia teigiamai, kiti vertina dviprasmiškai
Tuo tarpu BRICS savo „X“ paskyroje pasidalino pokalbio su V. Putinu iškarpa, kurioje Rusijos prezidentas teigia, kad Rusija neatsisakysianti JAV dolerio[3].
O štai ES lyderiai penktadienį surengė Bendrijos aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame savo pakilios nuotaikos neslėpė ir Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, pareiškęs, kad naujai išrinkta JAV administracija nutrauksianti paramos teikimą Ukrainai kovoje su Rusija, taip duodamas suprasti, kad tai gali paskatinti atotrūkį tarp ES lyderių karo klausimu[4].
Prieš penktadienį Budapešte vykstantį aukščiausiojo lygio susitikimą V. Orbanas valstybiniam radijui pakartojo, kad tarp Rusijos ir Ukrainos nedelsiant turi būti paskelbtos paliaubos, o Ukraina, bet kokiu atveju, savo kovą esą jau pralaimėjusi.
„Jei 2020 m. Jungtinėse Valstijose būtų laimėjęs Donaldas Trumpas, šių dvejų košmariškų metų nebūtų buvę. Karo nebūtų buvę“, sakė V. Orbanas. „Padėtis fronte akivaizdi, įvyko karinis pralaimėjimas. Amerikiečiai pasitrauks iš šio karo“.
Visgi, nuotaikos dėl D. Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus Vokietijoje kiek niūresnės. Kalbant apie į prarają garmančią šalies ekonomiką, svarstoma, kad respublikono atėjimas į valdžią šią situaciją galėtų dar labiau pabloginti. Esą D. Trumpo sugrįžimas Europai reiškia ne ką kitą, bet galimus muitus ES prekėms, ko pasekoje nukentėtų Vokietijos eksportas bei su ypač dideliais sunkumais šiuo metu susidurianti šalies automobilių pramonė[5].
Tuo pačiu svarstoma, kad D. Trumpo nustatyti muitai elektromobiliams iš Kinijos gali suteikti Vokietijos gamintojams konkurencinį pranašumą JAV rinkoje.
Abejinga naujosios pergalės klausimu neliko ir Kinija, pareiškusi norą puoselėti gerus santykius su JAV.
Svarstoma, kad D. Trumpo sugrįžimas taipogi gali tapti lemiamu Iranui, mat šalies gyventojai jau tyliai džiūgauja, kad D. Trumpas vėl pradės taikyti „didžiausio spaudimo“ sankcijas, kurios gali vėl apriboti Irano naftos eksportą ir smarkiai sumažinti lėšas vyriausybei ir jos sukarintoms pajėgoms, remiančioms tokias grupuotes kaip „Hamas“ ir „Hezbollah“[6].
Analitikų nuomone, tuo atveju, jei D. Trumpas vėl pradės taikyti „maksimalų spaudimą“ ir prisidės prie paramos Irano protestuotojams, tai gali sukelti itin rimtų iššūkių režimui ir galiausiai destabilizuoti teokratiją.
Į D. Trumpo sugrįžimą jau spėjo sureaguoti ir Afganistano Talibano laikinoji vyriausybė, išreiškusi viltį atverti naują santykių su JAV etapą[16]. Talibanas taip pat tikisi, kad naujasis valstijų prezidentas atliks konstruktyvų vaidmenį siekiant užbaigti konfliktus Gazoje ir Libane.
D. Trumpas taipogi pažadėjęs užbaigti ir kruvinąjį karą tarp Izraelio ir Palestinos. Šį pažadą JAV išrinktam atstovui jau priminė ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, paraginęs D. Trumpą laikytis savo duotų pažadų[7]. Savo rinkimų kampanijos metu D. Trumpas ne kartą tvirtino galintis užbaigti karus Gazoje ir Libane bei užtikrinti taiką regione.
Suosdama D. Trumpo sugrįžimą, kiek pasikeitė ir Lietuvos politikų retorika. Naujai išrinkti Tautos atstovai jau pradėjo kalbas apie tai, kad Lietuva galėtų atkurti keturis metus stipriai šalusius savo santykius su Kinija. Tam pritarimą davė ir Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda.
Apibendrinant, net pats V. Putinas jau paskelbė apie Naujosios pasaulio tvarkos baigtį ir „tiesos akimirkos“ artėjimą[9]. Rusijos vadovas taip pat teigė remiantis diplomatinę D. Trumpo užsienio politiką, kurioje konfliktai sprendžiami be jėgos panaudojimo.
Naujas planas – apsaugoti pasaulį nuo jaunimą pražudančios ideologijos
Ne paslaptis, kad būtent D. Trumpas siekia užkardyti ideologinius LGBTQ+ karus ir klaidingai jaunų žmonių daromus pasirinkimus. Respublikonas yra sakęs, kad visa ši „lyčių beprotybė“ yra ne kas kita, kaip smurtas prieš mūsų vaikus[10]. Pačią pirmąją savo dieną Baltuosiuose rūmuose D. Trumpas pažadėjo atšaukti „žiaurią J. Bideno politiką suteikiant galimybę jaunuoliams keisti savo lytį“.
Tuo pačiu prezidentas pažadėjo pasirašyti naują įsaką, kuriuo visoms federalinėms agentūroms bus nurodyta nutraukti visas šias programas, skatinančias lyties ir tapatybės keitimo koncepciją bet kuriame žmogaus amžiuje bei patraukti atsakomybėn visus medikus, kurie „neatleistinai atliko šias procedūras nepilnamečiams vaikams“.
D. Trumpas jau yra pasakęs, kad „Dievas sukūrė tik dvi lytis – vyro ir moters“[11].
Nepaisant to, nors D. Trumpo priešininkai teigia, neva tokia respublikono politika yra gerokai „atgyvenusi“, nešiuolaikiška ir nukreipta prieš homoseksualius asmenis, tai su netradicinės orientacijos asmenimis neturi nieko bendra.
D. Trumpo politinė komanda: juodaodė moteris, homoseksualus vyras ir prieš vakcinas pasisakantis R. F. Kenedis
Kol kas nėra konkrečiai žinoma, kokius asmenis D. Trumpas paskirs į savo politinę komandą, tačiau viešojoje erdvėje jau ryškėja pirmosios, labiausiai tikėtinos pavardės. Remiantis visa šia informacija, galima daryti išvadas, jog šios komandos sudėtis visiškai neatitinka Vakarų klijuojamų klišių, kad JAV prezidentas neva negerbia juodaodžių teisių ir pasisako prieš homoseksualius asmenis.
Svarstoma, kad komandoje vieną svarbiausių vaidmenų planuoja atlikti „šešėlinė“ D. Trumpo kampanijos direktorė Susie Wiles, kuri taps pirmąja moterimi, užimančia personalo vadovės postą[12].
Valstybės sekretoriaus pareigos galėtų atitekti Floridos senatoriui Marco Rubio, kilusiam iš Kubos regiono ir visiškai laisvai kalbančiam dvejomis kalbomis – anglų ir ispanų.
Tiesa, iššūkį M. Rubio dar gali mesti ir buvęs Trumpo ambasadorius Vokietijoje Ricas Grenellis, jau sulaukęs pagyrimų iš D. Trumpo administracijos už griežtą poziciją NATO paramos „veltėdėms“ Europos šalims klausimais. Kiek vėliau R. Grenellis buvo paskirtas laikinuoju nacionalinės žvalgybos direktoriumi, kuris tapo pirmuoju atvirai homoseksualiu kabineto sekretoriumi JAV istorijoje.
Vis dėlto, jei jis netaps valstybės sekretoriumi, greičiausiai „šildys“ D. Trumpo šoną būdamas jo patarėju Nacionalinio saugumo taryboje ir, tikriausiai, ves derybas tarp Rusijos ir Ukrainos.
Šias pareigas užimti kandidatuoja ir buvęs D. Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimas Robertas O'Brienas bei ambasadoriaus duonos atsikandęs senatorius Billas Hagerty.
Į generalinio prokuroro postą siūlomas Stephenas Milleris, turintis griežčiausią toną JAV imigracijos politikoje. Šią vietą taip pat pretenduoja užimti ir Floridos teisėja Aileen Cannon, nutraukusi bylą prieš D. Trumpą dėl valstybinių paslapčių vagystės.
Galiausiai sveikatos priežiūros sektoriuje gali atsirasti ir Roberto F. Kenedžio pavardė, kuris neabejotinai pasisako prieš skiepus ir reikalauja, kad iš geriamojo vandens būtų pašalintas sveikatai kenksmingas fluoridas.
Tai tik dar kartą įrodo, kad dalis D. Trumpo oponentų linkę laikytis klaidingų įsitikinimų, neva respublikonas siekia uždrausti homoseksualumą. Vertėtų dar kartą pabrėžti, jog prezidento siekis yra uždrausti tik tai, kas žalinga mažamečių sveikatai – ir tai yra lyties ir tapatybės keitimo procedūros ir visa lytinė ideologija, kuri šiuo metu ranka pasiekiama kiekvienam ir tampa nauju mados klyksmu.
Ketinama užbaigti „nušvitusio proto“ virusą, sunaikinusį E. Musko atžalą
D. Trumpas taipogi ketina pagaliau pabaigti „nušvitusio proto“ (angl. woke) virusą ir pritarė, kad jau pats laikas pasipriešinti šiai ideologijai ir pašalinti iš tam tikrų institucijų.
Po „nušvitusio proto“ viruso terminu dažnai slepiasi ultra-progresyvios bendruomenės kaip antai apimančios LGBTQ+, lyčių lygybės, rasizmo ir aplinkosauginius klausimus.
Dėl prarasto ryšio su dukterimi, priėmusią sprendimą pasikeisti lytį – Vivian Jenna Wilson, didžiausias D. Trumpo prezidentinės kampanijos dalyvis, „SpaceX“ ir „Tesla“ įkūrėjas Elonas Muskas kaltina būtent šį virusą[13].
JAV prezidento rinkimus laimėjus D. Trumpui, 20-metė V. J. Wilson pareiškė paliekanti Ameriką dėl neva prieš transseksualus nukreiptų nuotaikų.
Vertėtų prisiminti ir tai, kad J. Bideno vyriausybė pirmoji pasiūlė įstatymus, pagal kuriuos transseksualūs sportininkai mokyklose ir universitetuose turėtų galimybę varžytis komandose, atitinkančiose jų lytinę tapatybę[14].
D. Trumpo Baltuosiuose rūmuose dar nėra, bet pokyčiai – jau prasidėjo
Penktadienį, praėjus vos kelioms dienoms po D. Trumpo pergalės, apie pokyčius jau paskelbė ir Meksika, priėmusi sprendimą ir toliau imtis priemonių, kad sustabdyti nelegalių migrantų srautus šiaurinėje sienoje su JAV[17].
Platformoje „X“ jau dalinamasi ir pirmaisiais darbo „vaisiais“ – teigiama, kad Meksika jau įsikišusi į migrantų srautų suvaldymą ir jau mėgino atgrasyti didžiulius karavanus, keliaujančius link pasienio.
Penktadienį taip pat pranešta apie Kataro sutikimą iškeldinti grupuotę „Hamas“ iš savo teritorijos po to, kai ši atsisakė vesti tikras derybas dėl įkaitų ir paliaubų[18]. Vos rinkimus laimėjus D. Trumpui, vienas „Hamas“ aukšto rango pareigūnas paragino nedelsiant nutraukti Izraelio karą prieš šią grupuotę Gazos ruože ir parengti planą, kaip sukurti Palestinos valstybę[20].
Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von Der Leyen savaitės pabaigoje kreipėsi į D. Trumpą siekdama derėtis dėl Europos laukiančių 20 proc. siekiančių muitų tarifų ir paprašyti Amerikos Europai tiekti daugiau suskystintų gamtinių dujų[19].
D. Trumpas jau spėjo paskelbti ir apie planus pasisakyti už Kongreso narių kadencijų ribojimą, kad būtų apribotos ilgos kadencijos ir skatinama įstatymų leidėjų kaita[21].
Ir štai, kad pasaulis pakeistų savo tėkmės vagą, prireikė vos kelių dienų.