- Vėl prezidentu tapęs D. Trumpas turi planą, kai sustabdyti Ukrainos konfliktą
- Panašūs pasiūlymai skambėjo ir anksčiau
- D. Trumpo sprendimą dėl konflikto užbaigimo įtakos skirtingų pažiūrų patarėjai su įvairiais kompromisų siūlymais
- Maskva savo pozicijos nekeičia
Vėl prezidentu tapęs D. Trumpas turi planą, kai sustabdyti Ukrainos konfliktą
Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) pereinamojo laikotarpio administracija svarsto naują scenarijų, kaip užbaigti konfliktą tarp Rusijos ir Ukrainos, rašo „The Wall Street Journal“ (WSJ), cituodamas šaltinius.[1]
Jos parengtą planą sudaro šie punktai:
Dabartinė fronto linija yra užšaldoma ir demilitarizuota zona skelbiama per visą jos ilgį. Neaišku, kas užtikrins jos saugumą, tačiau vienas iš laikraščio pašnekovų atmetė amerikiečių karių ar JT kontingentų ir kitų JAV finansuojamų organizacijų pasitelkimo galimybę.
Ukraina atsisakys planų įstoti į NATO dar bent 20 metų.
Mainais Jungtinės Valstijos ir toliau tieks jai ginklus.
Demilitarizuota zona yra teritorija, dėl kurios susitarė konflikto šalys ir kurios jos negali užimti ar naudoti kariniams tikslams. Tokia zona egzistuoja, pavyzdžiui, tarp Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos ir Pietų Korėjos, jos variantą galima rasti Kipre, kur ji vadinama „žaliąja linija“ ir atskiria turkiškas bei graikiškas salos dalis.
„Mes galime apmokyti kariuomenę ir suteikti kitokią paramą, bet tuo turės užsiimti Europos šalys. Mes nesiunčiame amerikiečių vyrų ir moterų palaikyti taikos Ukrainoje. Ir mes už tai nemokėsime. Paprašykite lenkų, vokiečių, britų ir prancūzų tai padaryti“, – sakė respublikonų komandos narys su anonimiškumo sąlyga.
Panašūs pasiūlymai skambėjo ir anksčiau
WSJ pažymi, kad ši informacija yra panaši į tai, kaip išrinktasis viceprezidentas Džeimsas Deividas Vensas (James David Vance) apibūdino konflikto sprendimą rugsėjį. Jis sakė, jog D. Trumpas susisieks su rusais, ukrainiečiais, europiečiais ir pasakys jiems: „Jūs, vaikinai, turite nuspręsti, kaip atrodys taikos susitarimas.“[2]
Pasak Dž.D. Venso, šis susitarimas apims buvusių Ukrainos teritorijų išlaikymą Rusijos žinioje, demilitarizuotos zonos palei dabartinę fronto liniją sukūrimą ir Ukrainos karių stiprinimą antrojo konflikto atveju. Maskva, anot jo, gaus garantijas, kad Ukraina neprisijungs prie aljansų.
„Ji neprisijungia prie NATO, ji neprisijungia prie jokių sąjungininkų institucijų“, – patikslino išrinktasis viceprezidentas.
D. Trumpo sprendimą dėl konflikto užbaigimo įtakos skirtingų pažiūrų patarėjai su įvairiais kompromisų siūlymais
Leidinio pašnekovai pabrėžė, kad D. Trumpas, nepaisant skirtingų patarėjų pasiūlymų, dar nepatvirtino konkretaus plano, kurio laikysis, kad užbaigtų konfliktą.
Jo buvęs patarėjas nacionalinio saugumo klausimais perspėjo, kad sprendimą priims tik pats D. Trumpas, pasikonsultavęs su pagrindiniais savo pagalbininkais, galbūt paskutinę akimirką, ir niekas kitas negali tiksliai pasakyti, ką nuspręs politikas.
Kaip ir per pirmąją D. Trumpo kadenciją, skirtingos frakcijos, turinčios skirtingas pažiūras, sieks įtakos jo užsienio politikai, prognozuoja WSJ. Leidinys primena, kad nuosaikesni politikai, tokie kaip buvęs valstybės sekretorius Maikas Pompeo (Michael Pompeo), kuris dabar kandidatuoja į gynybos sekretoriaus postą, tikrai reikalaus susitarimo, kuris neatrodys kaip įtikinama Rusijos pergalė. Kiti patarėjai, įskaitant Ričardą Grenelą (Richard Grenell) (pagrindinį pretendentą į valstybės sekretoriaus ar patarėjo nacionalinio saugumo klausimais postą), galėtų sutikti su didelėmis teritorinėmis nuolaidomis iš Ukrainos pusės, kad kuo greičiau būtų užbaigtas konfliktas.
Maskva savo pozicijos nekeičia
Rusijos pusė pateikia savo sąlygas pradėti taikos derybas su Ukraina, kurios iš dalies skiriasi nuo tų, kurias išreiškė WSJ šaltiniai: Ukrainos karių išvedimas iš Chersono regiono, iš vadinamųjų Donbaso respublikų (apimančių Donecko ir Luhansko regionų administracines ribas), Rusijos suvereniteto pripažinimas šiose teritorijose ir Kryme, tarptautinių sankcijų panaikinimas, Ukrainos demilitarizavimas, Ukrainos įsipareigojimas neprisijungti prie NATO ir laikytis neutralumo.
„Jokių Minsko susitarimų scenarijaus kartojimų, jokių fronto užšaldymui, kas leistų Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui išsilaižyti savo žaizdas“, – rudenį sakė Rusijos nuolatinis atstovas prie JT Vasilijus Nebenzia.[3]
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsiminė apie demilitarizuotos zonos sukūrimą, bet sakė, jog ji turėtų būti suformuota tokiu atstumu nuo Rusijos teritorijos, kad būtų užtikrintas saugumas, t. y. prieš rusus nebūtų galima panaudoti tolimojo nuotolio ginklų.[4]
Savo kalboje per balsų skaičiavimą D. Trumpas pažadėjo „sustabdyti karus pasaulyje“, o prieš tai ne kartą sakė, kad gali greitai išspręsti konfliktą Ukrainoje. Kremlius į tai atsakė, kad vertins respublikonų taikos iniciatyvas konkrečiais atvejais.[5]