Pratybų metu Pabradės poligone dingo amerikiečių kariai: gelbėjimo darbai vyksta pelkėtoje zonoje

Lietuva, SaugumasEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Dingusių karių gelbėjimo operacija Pabradėje. Žygimantas Gedvila (ELTA)

Šiuo metu intensyviai vyksta kasybos darbai – jau užčiuopiami transporto priemonės strypai

Trečiadienį Lietuvą sukrėtė žinia – Pabradės poligone vykusių pratybų metu dingo keturi JAV kariai ir viena vikšrinė transporto priemonė. Remiantis šaltiniais, kariai šiuo metu vis dar nėra surasti. Gynybos ministrė Dovilė Šakalienė ketvirtadienį atskleidė, kad dingusių karių tebeieškoma, o toje teritorijoje vandens lygis esą yra nusiurbtas tiek, kad būtų galima pradėti kasimo darbus. Visgi, situaciją esą dar labiau apsunkina ypatingai pelkėta teritorija.

„Transporto priemonę vos galima užčiuopti strypais, jos pozicija nėra matoma. Galimas gylis – apie 5 metrai.

Į įvykio vietą atvyko amfibinis ilgastrėlinis ekskavatorius. Strėlės ilgis – 19 metrų, keliamoji galia – 3 tonos.

Vis dar labai prašome supratimo, kad negalime atskleisti visų detalių taip greitai, kaip norisi visuomenei, gerbdami karių šeimas. Artimieji negali sužinoti, kas vyksta, iš žiniasklaidos anksčiau nei iš gelbėtojų.“ – rašė D. Šakalienė[1].

D. Šakalienė teigė, kad visą naktį buvo dar ir tvirtinamas gruntas, kad prie šios vietos galėtų privažiuoti ir papildoma sunkioji technika, nepažeisdama dujotiekio[2].

Lietuvos kariuomenė taip pat pranešė, kad gelbėjimo darbus apsunkina ypatingai pelkėtos vietos ir didelis gylis.

„Trumpas situacijos Pabradėje atnaujinimas: gelbėjimo darbai vyksta, ypatingai pelkėtoje vietoje, ji vis dar sausinama. Turime reikalų su dideliu gyliu, todėl taip pat pasitelkiama papildoma kasimo technika. Visos tarnybos dirba.“ – rašė Lietuvos kariuomenė[3].

Pabradėje intensyviai vykdomos dingusių JAV karių paieškos. Žygimantas Gedvila (ELTA)

Dingusių karių ieškota visą naktį

Pabradės poligone dingusių amerikiečių karių paieškos tęsėsi visą naktį, o operacijos sėkmė priklauso nuo sudėtingų gamtinių sąlygų. D. Šakalienė teigia, kad karių paiešką apsunkina pelkė, kurioje vikšrinė transporto priemonė galėjo nugrimzti į maždaug 5 metrų gylį[4].

Per pastarąsias 24 valandas buvo įrengtas naujas kelias sunkiajai technikai, nuleistas vandens lygis, o šiandien bus sprendžiama, ar kasimo darbai gali vykti be papildomų polių. Jei vandens srautą pavyks sustabdyti, operacija vyks sparčiau, tačiau nesėkmės atveju gali tekti imtis sudėtingesnių sprendimų, kurie kainuotų dar kelias papildomas paras.

Pasak kariuomenės vado Raimundo Vaikšnoro, gelbėjimo operacijoje dirba šimtai žmonių, pasitelkti inžineriniai vienetai, ekskavatoriai, buldozeriai ir specializuota technika. Vis dėlto kai kurių įrenginių, tokių kaip žemsiurbės, Lietuvos kariuomenė neturi, todėl gali tekti ieškoti papildomų resursų.

Kylant klausimams, ar JAV karių šarvuotai transporto priemonei reikėjo važiuoti į pelkėtą vietovę, kariuomenės vadovybė teigia, kad kiekvienas pratybų vadas pats įvertina vietovės tinkamumą pagal mokymo tikslus. Kol kas nėra aišku, kiek laiko užtruks ši sudėtinga operacija, tačiau kariuomenė deda visas pastangas, kad dingusių karių paieška būtų užbaigta kuo greičiau.

Taip pat pranešta, kad Pabradės poligone vykstant keturių dingusių JAV karių paieškai, trečiadienį laikinai uždarytas 22 km ilgio dujotiekio Pabradė–Visaginas ruožas, tačiau dujų tiekimas Visagino ir Švenčionėlių vartotojams nesutriko. Dujotiekio operatorės „Amber Grid“ atstovė Laura Šebekienė patvirtino, kad sistemoje esančių dujų šiuo metu pakanka[5].

Situaciją pakomentavo ir JAV gynybos sekretorius P. Hegsethas

Pabradėje tęsiantis keturių JAV karių paieškai, situaciją pakomentavo JAV gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas. Jis pabrėžė, kad dingusieji buvo patyrę kariai, vykdę suplanuotas taktines pratybas, ir pažadėjo, jog paieškos nesustos, kol jie nebus rasti.

„Meldžiamės už jų šeimas, komandos draugus ir visą dalinį“, – rašė jis socialiniame tinkle „X“.

Paieškos ir gelbėjimo darbams vadovauja Lietuvos kariuomenė, papildomai pasitelktos Priešgaisrinės apsaugos ir kitų institucijų pajėgos

Į operaciją buvo įtraukti Lietuvos ir užsienio kariai, Karinių oro pajėgų bei Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparniai.

Reaguodamas į situaciją Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Giedrimas Jeglinskas teigė, kad tokie incidentai, nors ir reti, gali nutikti bet kurioje kariuomenėje, o iš jų svarbu mokytis siekiant didinti saugumą[6].

Tikėtina, kad į nelaimę pateko M88 „Hercules“ šarvuotoji remonto ir evakavimo mašina, sverianti iki 63 tonų – beveik tiek pat, kiek tankas „Abrams“. Pelkėtoje vietovėje tokia masyvi transporto priemonė galėjo susidurti su pavojingomis sąlygomis. Incidentas įvyko JAV karių pratybų metu, kuriose dalyvavo rotacinės pajėgos, šiuo metu dislokuotos Lietuvoje.

Gelbėjimo darbus apsunkina sudėtingos gamtinės sąlygos – pelkėta vietovė reikalauja sunkiosios technikos ir papildomų melioracijos darbų.

Ministrė D. Šakalienė patikino, kad Lietuvos kariuomenė palaiko glaudų ryšį su JAV ir NATO vadovybe, o kariuomenės vadas R. Vaikšnoras telefonu jau kalbėjosi su NATO pajėgų Europoje vyriausiuoju vadu Christopheriu Cavoliu[7].

Tuo tarpu prezidentas Gitanas Nausėda ir užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys išreiškė palaikymą dingusių karių šeimoms, pabrėždami, kad Lietuva išlieka solidari su savo sąjungininkais.