Suprasti akimirksniu
  • Naminiai augalai – ne tik grožis ir jaukumas, bet ir pavojus sveikatai
  • Apsinuodijimą sukeliantys augalai itin populiarūs dažno lietuvio namuose
  • Vieni augalai gali paskatinti vėmimą, kiti – būti pavojingi širdžiai
  • Paremkite nepriklausomus tyrėjus, rašytojus ir laisvą žodį
Šaltiniai
Augalai
Naminiai augalai ne tik puošia, bet ir gali sukelti pavojų mūsų sveikatai. Vadim Kaipov/Unsplash nuotrauka

Naminiai augalai – ne tik grožis ir jaukumas, bet ir pavojus sveikatai

Daugelis namuose augina ne vieną kambarinį augalą. Jie atlieka ne vieną funkciją: vieni jų sukuria jaukumo jausmą, kiti prisideda prie būsto estetikos, stiliaus ir dizaino kūrimo. Gėlės net pačioms kukliausioms ar niūriausioms patalpoms gali suteikti spalvų ir gyvybingumo.

Tam tikri augalai turi oro valymo savybių, padedančių iš oro pašalinti toksinus ir teršalus. Dėl to gali pagerėti patalpų oro kokybė ir atsirasti sveikesnė gyvenamoji aplinka. O auginant gėles namuose žmonės gali palaikyti ryšį su gamta net ir miestuose, mažuose didmiesčių apartamentuose.

Be to, juk yra įrodyta, kad kambariniai augalai padeda mūsų emocinei būklei: gėlės gali teigiamai prisidėti mažinant stresą ir skatinant atsipalaidavimą. Tai ypač aktualu gali būti ne tik namuose, bet didelio streso aplinkoje, pavyzdžiui, biuruose ar gydytojų kabinetuose.

Augalai ir gėlės leidžia žmonėms suasmeninti savo gyvenamąsias arba darbines erdves. Nesvarbu, ar tai būtų vešlus papartis kampe, ar spalvinga orchidėja ant palangės, kambariniai augalai gali būti smulkūs dekoratyviniai akcentai, turintys didžiulę naudą mums ir mūsų aplinkai.

Tačiau verta žinoti, kad skirtingi augalai pasižymi skirtingomis savybėmis, o kai kurios jų gali būti net nuodingos.

Bene tipiškiausias, dažniausias simptomas apsinuodijus naminiais augalais yra pykinimas, vėmimas. Bet kai kurie augalai sukelia apsvaigimą, dažną širdies plakimą, mieguistumą.

Simptomų gali būti įvairiausių, tad dar prieš pradedant namuose auginti vieną ar kitą gėlę būtina išsiaiškinti, ar augalas nėra nuodingas, o jeigu jis toks yra, kaip šio apsinuodijimo galima išvengti.

Apsinuodijimą sukeliantys augalai itin populiarūs dažno lietuvio namuose

Alijošius. Apie alijošiaus gydomąsias savybes tikriausiai esame girdėję visi, tačiau svarbu žinoti, kad šis augalas gali ne tik padėti, bet ir pakenkti. Kalbant apie alijošių, būtina atsiminti paprastą faktą: jo negalima padauginti. Kambaryje auginamo alijošiaus sultys gali smarkiai sudirginti skrandį ir sukelti viduriavimą, o naminiams gyvūnams, ypač žiurkėnams jūrų kiaulytėms ar kitiems graužikams alijošiaus ragavimas gali baigtis net mirtimi[1].

Gebenė. Gebenė yra žinoma dėl to, kad gana sėkmingai gali išvalyti kambarių orą, be to, augalo bijo įvairios bakterijos, grybeliai, tad galima teigti, kad ši gėlė namuose gali padėti palaikyti švarą ir tvarką. Vis dėlto, nors šis augalas įprastai nėra itin alergizuojantis, labai nuodingi yra jo stiebeliai. Beje, šio augalo vaisiai yra dar labiau nuodingi nei stiebai, tačiau daugelis naminių, kambarinių gebenių vaisių nekrauna. Apsinuodijimas gebene gali pasireikšti pykinimu, dusuliu ir drebuliu, o stiprus apsinuodijimas gali sukelti paralyžių ar komą[2].

Naminis augalas monstera. Thimo van Leeuwen/Unsplash nuotrauka
Naminis augalas monstera. Thimo van Leeuwen/Unsplash nuotrauka

Monstera. Šis augalas pasižymi įspūdingo dydžio ir formų lapais, o dėl savo didelio stoto puikiai tinka didelėje namų arba biurų erdvėje. Tačiau visiems auginantiems monsterą naudinga žinoti tai, kad šios kambarinės gėlės yra labai nuodingos. Monsterų lapų sultys gali paskatinti burnos gleivinės uždegimą, taip pat ir stiprų seilėtekį, o kai kuriais atvejais net pykinimą ir virškinimo sutrikimus. Jei šio augalo netyčia paragautų augintinis, jis net gali žūti[3] .

Hiacintas ir narcizai. Pavasarį daugelis imasi smagaus užsiėmimo ir pradeda skirtingų gėlių svogūnėlius auginti tiesiog ant palangės. Tuomet ne vienas renkasi hiacintus arba narcizus. Vis dėlto, dauguma nežino, jog šie augalai gali būti labai pavojingi. Apsinuodijimas hiacintais arba narcizais gali pasireikšti stipriu vėmimu, viduriavimu, galvos skausmu, o vien tik nuskynus hiacintą reikia skubiai nusiplauti rankas.

Lietuvių ypač mėgstami narcizai. Yoksel/Unsplash nuotrauka
Lietuvių ypač mėgstami narcizai. Yoksel/Unsplash nuotrauka

Vieni augalai gali paskatinti vėmimą, kiti – būti pavojingi širdžiai

Vienokį ar kitokį pavojų arba tiesiog paprastą negalavimą gali sukelti daug augalų: tai ir šilagėlė, puriena, snieguolė bei daugybė kitų. Medžiagos esančios gėlėse gali dirginti virškinamąjį traktą, sukelti vėmimą, viduriavimą. Pavyzdžiui, pakalnutės turi širdį veikiančių glikozidų, o šie net gali sutrikdyti širdies ritmą.

Retas, bet ypač pavojingas augalas yra žalčialunkis. Jeigu jo sulčių pateks ant odos, gali atsirasti žaizdų, o pakramčius, išopėja visa burnos gleivinė, virškinamasis traktas, net gali iškristi dantys[4]

Namuose auginami augalai taip pat gali būti nedraugiški mums. Vieni augalai gali tik dirginti burnos gleivinę, kiti – sukelti vėmimą, o dalis – sukelti labai rimtą apsinuodijimą ar net kepenų nepakankamumą.

Tai reiškia, kad visada reikia tiksliai išsiaiškinti, ar augalas yra saugus, o jeigu nusprendžiate jį auginti nepaisant jo keliamų pavojų, būtinas didžiulis atsargumas.

Neleiskite prie tokių augalo vaikų bei augintinių: auginkite gėlę taip, kad ji nebūtų padėta ant žemės arba pačios žemiausios lentynos ir nebūtų lengvai pasiekiama, be to, mokykite vaikus, kad augalų lapų negalima čiupinėti ir, žinoma, ragauti.

Taip pat stebėkite, kad jūsų augintiniai nuolat turėtų švaraus vandens ir negertų iš gėlių vazonėlių lėkštučių, kur vanduo gali apnuodyti. Be to, atsiminkite ir tai, kad bent kiek nuodingus augalus reikia atidžiau prižiūrėti, reguliariai valyti.

Paremkite nepriklausomus tyrėjus, rašytojus ir laisvą žodį

Patiko šis straipsnis? Šis ir kiti straipsniai Jus pasiekia tik surinktos paramos dėka. 

Mūsų straipsniai prieinami nemokamai, nes tikime, kad kokybiškas turinys Jus turi pasiekti tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku. Tokia vieta laikome platformą 77.lt, kurioje vis dar leidžiama rašyti tiesą, netrikdyti skaitytojų reklamomis ir laisvai bendrauti visiems aktualiomis temomis.

Prisijunkite prie mūsų, aukime kartu! Protingą turinį Jums nemokamai rengiančius autorius paremti galite skirdami dalį savo GPM.

Instrukcija, kaip skirti GPM dalį.