Paskutinę metų dieną pasaulis neteko popiežiaus emerito Benedikto XVI
Šiomis dienomis pasaulis atsisveikina su popiežiumi Benediktu XVI ir už jį meldžiasi. Atsisveikinimas vyksta Vatikano šv. Petro bazilikoje. Laidotuvės planuojamos ketvirtadienį.
Popiežius emeritas Benediktas XVI mirė paskutinę 2022-ųjų metų dieną savo rezidencijoje Vatikane.
Jis buvo 265-asis katalikų Bažnyčios vadovas. Jam buvo 95 metai ir jau beveik dešimtmetį jis gyveno atsistatydinęs iš pareigų dėl silpnos sveikatos, tačiau ši ypač pablogėjo paskutinėmis praėjusių metų dienomis.
Oficialiame Vatikano atstovo spaudai Matteo Bruni pareiškime buvo sakoma[1]:
„Su liūdesiu pranešu, kad popiežius emeritas Benediktas XVI mirė šiandien 9 val. 34 min. (vietos, 10 val. 34 min. Lietuvos laiku) Mater Ecclesiae vienuolyne Vatikane.“
Popiežius Benediktas XVI dėl savo veiksmų buvo vadinamas „Dievo Rotveileriu“
Popiežius Benediktas buvo žinomas dėl savo stiprios intelektualinės kilmės, mat prieš tapdamas kunigu buvo įgijęs teologijos mokslų laipsnį ir ėjo profesoriaus pareigas. Jis taip pat dirbo teologu Vatikano II Susirinkime ir buvo artimas popiežiaus Pauliaus VI patarėjas.
Eidamas popiežiaus pareigas, Benediktas daugiausia dėmesio skyrė tradicinių katalikiškų vertybių ir mokymų puoselėjimui. Jis stengėsi skatinti lotynų kalbos vartojimą mišiose ir pabrėžė Bažnyčios liturginių tradicijų svarbą. Jis taip pat siekė bendrauti su kitais tikėjimais ir pagerinti katalikų Bažnyčios ir judaizmo santykius.
Be to, jis buvo pirmasis pontifikas, kuris pripažino pedofilijos problemos egzistavimą Bažnyčioje. Jis atsiprašė už visame pasaulyje kilusius skandalus, išreiškė gilų gailestį ir asmeniškai susitiko su aukomis. Tiesa, nepaisant to, jog jis ėmėsi veiksmų, siekdamas kovoti su dvasininkų vykdomu vaikų išnaudojimu, Benediktas vis tiek sulaukė kritikos, kad nebuvo pajėgus užkirsti kelio Bažnyčios dangstymui.
Apie įvairią kritiką užsiminė ir Raymondas Arroyo, vienintelis žurnalistas, kuriam pavyko televizijoje gauti interviu iš popiežiaus Benedikto XVI anglų kalba. Popiežius su juo kalbėjosi dar 2003 metais. R. Arroyo sakė[2]:
„Kai kurie reportažai, kuriuos skaičiau apie šį žmogų, yra atvirai neteisingi. Jie kažką apie jį praleido. Jis buvo nuolankus, giliai tikintis žmogus, tikėjęs, kad Jėzaus Kristaus asmuo ir susitikimas su Kristumi yra atsakymas į kiekvieną žmogaus klausimą ir į visas pasaulio problemas. Ir Benediktas, dėl savo, kaip teologo, puikumo, yra paskutinis kardinolas, kuris, beje, dalyvavo Vatikano II Susirinkime <…>. Jis pasaulį matė labai ypatingu kampu.“
Žurnalisto teigimu, popiežius Benediktas buvo lyg Dievo kovotojas, pasišventęs ginti katalikų Bažnyčią ir tikrąsias jos vertybes, kurios, regis, jau seniai buvo kažkur pamestos. R. Arroyo aiškino:
„Jie vadino jį „Dievo Rotveileriu“, nes Benediktas taip tvirtai gynė Bažnyčią. Bet, žmonės, tai yra tai, ką ir turi daryti popiežius. Jų darbas, kaip ir šventojo Petro, jie yra Petro įpėdiniai, turintys ginti ir patvirtinti savo tikėjimo brolius. Toks darbas. Ir aš manau, kad kelyje mes tai praradome. Popiežiaus darbas nėra būti maloniu vyru ar bučiuoti kūdikius. Jis turi apginti Jėzaus Kristaus mokymą ir Evangeliją. Ir Benediktas tai darė.“
Popiežius Benediktas XVI veikiausiai atsistatydino ne tik dėl sveikatos, bet ir dėl didžiulio spaudimo
Benediktas buvo išrinktas į popiežius dar 2005 metais. Įdomu tai, jog vėliau jis tvirtino, jog per visą konklavą meldėsi, kad nebūtų išrinktas, bet buvo priverstas priimti tai, kas, jo manymu, buvo Dievo pašaukimas į didesnę tarnybą.
Tačiau kai kalba pasisuka apie popiežių Benediktą, iš karto prisimenamas ir jo netikėtas atsistatydinimas 2013 metais. Toks žingsnis yra pirmasis nuo pat 1415 metų, kai atsistatydino pirmasis popiežius. Tad Benediktas buvo pirmasis popiežius emeritas per kelis šimtmečius.
Oficiali pagrindinė priežastis, kodėl Benediktas atsisakė savo pareigų, buvo susirūpinimas prastėjančia sveikata[3]. Savo vyresnį amžių nurodė ir pats popiežius, kai oficialiai pranešė apie atsistatydinimą. Tačiau nemažai specialistų ir tuometinių įvykių sekėjų mano, jog prie atsistatydinimo smarkiai prisidėjo didžiulis spaudimas, kurį patyrė katalikų Bažnyčios bendruomenė ir popiežius. R. Arroyo taip pat pritarė, jog dėl atsistatydinimo veikiausiai buvo kalti du veiksniai – sveikata ir spaudimas:
„Taip pat tikiu iš šaltinių, kad jis patyrė didžiulį spaudimą. Kai kurie žmonės, kuriais jis tuo metu pasitikėjo, jam sakydavo, kad Bažnyčia atsidūrė dar prastesnėje situacijoje nei buvo ir, kad jis buvo per senas, jog galėtų tęsti savo pareigas. Jie Bažnyčiai turėjo kitokius planus. Popiežius Benediktas, man liūdna, kad jis nebuvo kiek stipresnis ir tvirtesnis. Mums jo reikėjo. Mums reikėjo jo balso, jo aiškumo, ypač dabar.“
Po išėjimo į pensiją popiežius Benediktas XVI gyveno buvusiame vienuolyne Vatikane. Didžiąją likusio savo gyvenimo dalį jis praleido nebesirodydamas viešumoje. Tiesa, nepaisant pasitraukimo iš popiežiaus pareigų, Benediktas buvo gerbiamas katalikų Bažnyčios veikėjas ir buvo vertinamas už savo intelektualų indėlį į teologiją.
Su popiežiumi galutinai bus atsisveikinta jau šį ketvirtadienį
Popiežiaus emerito Benedikto XVI palaikai bus laikomi šv. Petro bazilikoje viešai maldai ir atsisveikinimui iki laidotuvių. Išlaikoma tradicija, jog mirusio popiežiaus kūnas būtų eksponuojamas visuomenei, leidžiant gedintiesiems melstis už pontifiką dvi dienas.
Laidotuvės įvyks ketvirtadienį, sausio 5 dieną. Benedikto laidotuvių mišioms vadovaus popiežius Pranciškus, o apeigos įvyks šv. Petro aikštėje. Popiežiui emeritui Benediktui skirtos pamaldos bus atviros visuomenei, o Vatikanas suteikė kontaktus viso pasaulio katalikams kunigams, norintiems koncelebruoti mišias nuotoliniu būdu.