
B. Vėsaitė įsitikinusi, kad valstybės tarnautojai gali dirbti net ir būdami pensijoje
Seime pradėtas svarstyti pasiūlymas, kuris leistų pensinio amžiaus – 65 metų – sulaukusiems valstybės tarnautojams tęsti darbą ir toliau. Šiuo metu galiojantis Valstybės tarnybos įstatymas numato, jog valstybės tarnautojai, išskyrus politinio pasitikėjimo pareigūnus, automatiškai atleidžiami iš darbo pasiekę šią amžiaus ribą.
Siūlomų pataisų iniciatorė Seimo narė Birutė Vėsaitė pabrėžė, kad pagrindinis šio projekto tikslas – pašalinti diskriminaciją dėl amžiaus valstybės tarnyboje. Jos teigimu, darbuotojų karjera ir darbo santykiai privalo būti vertinami pagal darbuotojų kompetenciją ir darbingumą, o ne pagal amžių.
„Lietuvos visuomenė sensta, ir vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių nori bei gali aktyviai dalyvauti darbo rinkoje, tačiau susiduria su struktūriniais apribojimais, kurie jiems trukdo lygiomis teisėmis dalyvauti profesinėje veikloje“, – sakė B. Vėsaitė.
65 metų sulaukę valstybės tarnautojai atleidžiami iš darbo
Šiuo metu galiojanti tvarka numato, kad sulaukus 65 metų amžiaus, valstybės tarnautojai iš karto atleidžiami iš pareigų. Darbą tęsti leidžiama tik išskirtiniais atvejais, ribotam laikotarpiui – daugiausia penkeriems metams, priimančio į pareigas asmens sprendimu. Be to, valstybės tarnautojai, paskirti į pareigas nustatytai kadencijai, gali baigti ją, net jei tuo metu jiems sukako 65 metai, tačiau tam reikalingas geras ar labai geras tarnybinės veiklos įvertinimas bei nebuvimas tarnybinių nuobaudų.
Pasiūlymui dėl įstatymo pataisų pateikimo metu Seime pritarė 72 nariai, prieš balsavo 8, o 34 parlamentarai susilaikė. Toliau projektą svarstys Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Galutinis sprendimas Seime numatytas gegužės 13 d.
Jeigu pataisos būtų priimtos, tai leistų vyresniems žmonėms toliau sėkmingai dalyvauti darbo rinkoje, o valstybės tarnyba išlaikytų vertingą ilgamečių specialistų patirtį. Tai taip pat atitiktų platesnes socialines tendencijas – Lietuvoje ir visoje Europoje pastebimą visuomenės senėjimą bei didėjantį aktyvių vyresnio amžiaus žmonių skaičių darbo rinkoje. Tiesa, drauge tai gali atverti naują problemą – jauni, bet visus reikalavimus atitinkantys specialistai gali dar sunkiau rasti darbą valstybės tarnyboje.
Parengta pagal Lietuvos Respublikos Seimo Informacijos ir komunikacijos departamento informaciją.