Pokyčiai „Twitter“ platformoje: atleidimai, viršvalandžiai, nusikaltusių sugrąžinimas

Meta, Pasaulis, ŠiandienDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Naujovės platformoje
Naujas „Twitter“ etapas. Greenwish/ Pexels nuotrauka

„Twitter“ aktyvumas po Elono Musko valdžios perėmimo auga kaip ir atleistų darbuotojų skaičius

Tviterį nusipirkęs Elonas Muskas šios įmonės darbuotojams pateikė ultimatumą reikalaudamas visiško pasišventimo darbui net nepaisant darbo valandų. Jis reikalauja, kad darbuotojai sutiktų su neaiškiomis viršvalandžių sąlygomis arba pasirinktų atleidimą ir trijų mėnesių atlyginimo dydžio išeitinę[1].

Didelė dalis pasirengusių išeiti darbuotojų paskelbė tai toje pačioje platformoje ir užvirė diskusijos ar taip elgtis yra teisinga ir etiška. Žmonės abejojo, ar išmokos tikrai juos pasieks, daugelis baiminosi dėl savo darbo vizų šalyje ir kitų įsipareigojimų, todėl norėjo svarstyti ilgiau naujojo bendrovės savininko pasiūlymą, bet šis aiškiai sudėjo visus taškus ir pranešė laukiantis atsakymo iki konkrečios valandos.

Nėra tiksliai aišku, kiek darbuotojų paliko įmonę, bet spėjama, kad arti 75 procentų žmonių, dirbusių tviteryje, šioje kompanijoje nebeliko.

Nepatvirtinti šaltiniai sako, kad likusių darbuotojų skaičius nesiekia 4 000[2].

Be šio didelio darbuotojų skaičiaus, technoloijų milijardierius jau atleido ir dalį inžinierių, kurie vidinėje „ Slack“ susirašinėjimo platformoje prastai apie jį atsiliepė[3].

Iš E. Musko reikalaujama užtikrinti saugumą

Baiminamasi, kad pokyčių vajų užsukęs naujasis platformos valdytojas neatsižvelgs į prieš tai buvusias taisykles, reikalingas bendruomenių saugumui užtikrinti. E. Muskas jau atsisako pasitikėjimo ir saugumo komandos, kuri buvo suburta pavojingos kalbos kontrolei.

Kaltinama, kad tokiais veiksmais jis kelia grėsmę ir sukuria pavojingą aplinką darbuotojams. 

„The Washington post “ straipsnyje[4] teigiama, kad tai paneigia daugelio metų darbą ir pastangas užtikrinti platformą kaip saugią ir laisvą. Tačiau, kaip žinia, E. Musko supratimas apie laisvę kalbėti ir reikšti nuomonę, nesutampa su ankstesniais tviterio nuostatais.

E. Muskas sparčiai ir net chaotiškai ėmėsi veiksmų, kad sugriautų per dešimtmetį sukurtą tvarką, skirtą pavojingoms kalboms svetainėje apibrėžti ir pažeidžiamoms bendruomenėms apsaugoti, pakeisdamas šią tvarką savo impulsyvesniu ad hoc sprendimų priėmimo stiliumi.

Senatorius Ed Markey reikalavo iš milijardieriaus, kad būtų užtikrintas saugumas ir jo drąstiški pokyčiai nesukeltų tiek grėsmės kaip spėliojama, kad gali nutikti. Politikas sako, kad E. Muskas gali sulaukti pasekmių ir sumokėti to kainą, jei naujosios priemonės ir taisyklės peržengs saugumo ribas[ref en-5].

Šie didžiuliai pokyčiai platformoje išgąsdino ne vieną anksčiau mėgusį šį socialinį tinklą. Ne tik darbuotojams visi pokyčiai buvo kaip žaibas iš giedro dangaus. Ne vienas net ir garsus prekės ženklas ne tik, kad pasitraukė iš socialinės platformos, bet ir nutraukė ryšius su platforma ir atsisakė joje reklamuotis.

Tačiau yra ir priešingų veiksmų – dėl pokyčių platformoje nemaža dalis naujų vartotojų prisijungė būtent dėl to, kad E. Muskas perėmė jos valdymą. Tai gali būti ir didesnių aktyvumo rodiklių priežastis, kuriuos pastaruoju metu akcentuoja technologijų milžinas kai kalba pasisuka apie jo klaidas ir problemas.

D. Trumpas ir kiti anksčiau užblokuoti veikėjai grįžta į „ Twitter“

E. Muskas ne tik dalijasi įvairiais komentarais ir įžvalgomis apie pokyčius. Technologijų ir antreprenerystės milžinas kuria balsavimus ir apklausas vartotojams. Pirmiausia jis klausė vartotojų, ar Donaldą Trumpą reiktų grąžinti atgal į platformą. Ši apklausa susilaukė labai daug diskusijų ir skirtingų nuomonių, nepasitenkinimo. Tačiau vos per plauką ir kelių procentų dėka idėjai buvo pritarta.

Naujos platformos siekis, E. Musko žodžiais, yra ne pasiekiamumo laisvė, o žodžio laisvė. Jis tikina, kad bet kokios patyčios, negatyvi ir neapykantą skatinanti kalba nebus priimtina jo valdomoje platformoje. Tačiau jis netiki, kad blokavimas ir platformos uždraudimas konkretiems asmenims yra teisingas ir tikslingas.

Pančiai
Blokuotieji gali būti išlaisvinti.Paxabay/ pexels nuotrauka

Buvęs JAV prezidentas buvo pašalintas iš platformos praeitų metų pradžioje. Taip nutiko po kaltinimų, kad jis esą buvo tiesiogiai susijęs su Kapitolijaus užpuolimu 2021 sausio mėnesį. Jis buvo žinomas kaip neapykantą kurstančiomis žinutėmis besidalijantis ir kategoriškas vartotojas.

Paskelbė naują apklausą apie sustabdytų paskyrų amnestiją

Po apklausos apie D. Trumpo atblokavimą ir jo sugrįžimo, E. Muskas iškėlė dar vieną klausimą:

Ar „Twitter“ turėtų pasiūlyti bendrą amnestiją sustabdytoms paskyroms, jei jos nepažeidė įstatymų ar nepateikė akivaizdžių šlamšto pranešimų?

Nežinia, kas bus šiai apklausai pasibaigus, bet socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje sklinda įvairios kalbos, kad E. Muskas ruošiasi atblokuoti visus, kuriems yra uždrausta platforma naudotis dėl jų keliamo turinio, politinių pažiūrų, pasisakymų kitose platformose ar žiniasklaidoje, kitų problematiškų faktorių.

Tik laikas parodys, ką naujasis kalbos laisvės režimas čia reikš.

#StayWoke mainymas į #StayAtWork

E. Musko  tviteryje uždrausta žinomiems visuomenės veikėjams keisti savo vardą, kuris rodomas vartotojams, paskyrose apsimesti kitais asmenimis.

Be šių pokyčių verslininkas net fiziškai ėmėsi tvarkytis tviterio būstinėje. Radęs spintą, pilną marškinėlių su grotažyme #StayWoke (išlik budrus), jis patalpino įrašą platformoje juokaudamas. Po kiek laiko pasidalijo nauja socialinio tinklo reklaminės aprangos idėja, kurioje grotažymė keičiama į #StayAtWork (lik darbe).

Ši #StayWoke kampanija buvo pristatytas dar 2016 ir turėjo paskatinti žmones likti budriais, matančiais, mąstančiais. Ilgainiui ši frazė tapo progresyvumo ženklu. Buvimas budriu apibūdino šiuolaikinį žmogų, kuris mato daugiau nei vieną pusę, žiūri toliau savo kiemo ir greičiau nutildys savo kritikus nei klausys, ką jie sako.

Konservatoriai labai to siekė ir norėjo, kad šis valdžios pasikeitimas įvyktų kuo greičiau, nes visa „ woke“ kultūra jiems įgrįso. Ypač kai socialinėse medijose kategoriškumas nebuvo priimtinas ir ne vienas blokuotas asmuo buvo tokio požiūrio atstovas. Pats E. Muskas kritikuoja tokius itin progresyvius judėjimus ir siekia likti visiškame neutraliame centre. E. Muskas tikisi ir žada, kad naujoji tviterio platforma, judėdama arčiau tiesos, ilgainiui užsitarnaus žmonių pasitikėjimą[5].