Pirmą kartą patvirtinta tabletė galinti padėti gydyti depresiją po gimdymo

Medicina, Psichologija, SveikataDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Vaistai
Patvirtintas dar vienas gydymo būdas. Jeshoots.com/ Pexels nuotrauka

Pogimdyminės depresijos supratimas ir gydymo reikšmė dar nepakankamai aiškūs

Pogimdyminė depresija tai psichikos sveikatos sutrikimas, kuris pasireiškia naujoms motinoms po gimdymo, paprastai per pirmuosius metus po gimdymo. Ši būklė gali pasireikšti užsitęsusiu didelio liūdesio, nerimo ir išsekimo laikotarpiu, kuris gali trukdyti atlikti kasdienes užduotis ir rūpintis naujagimiu.

Tiksli pogimdyminės depresijos priežastis nėra žinoma, tačiau manoma, kad tai yra fizinių ir emocinių veiksnių derinys. Po gimdymo smarkiai sumažėjęs hormonų kiekis, kartu su miego trūkumu, nerimu dėl rūpinimosi nauju kūdikiu ir moters tapatybės pokyčiais gali prisidėti prie depresijos jausmo[1].

Atpažinti depresijos po gimdymo požymius yra labai svarbu, kad būtų galima taikyti tinkamą gydymą. Simptomai gali būti šie: dažnesnis nei įprastai verkimas, prislėgtumo jausmas, atsiribojimas nuo šeimos ir draugų, pernelyg didelis nerimas dėl kūdikio, sunkumai užmezgant ryšį su kūdikiu, apetito praradimas, miego sutrikimai, didelė nuotaikų kaita ir mintys apie tai, kaip pakenkti sau ar kūdikiui.

Gydant pogimdyminę depresiją dažnai taikomas terapijos, vaistų ir šeimos bei draugų paramos derinys. Tačiau yra ne vienas būdas, kurio imasi profesionalai kai gimdyvė sulaukia tokios diagnozės:

  • Terapija: Įrodyta, kad konsultacijos, ypač kognityvinė elgesio terapija (KET) arba tarpasmeninė terapija (IPT), yra veiksmingos gydant pogimdyminę depresiją. Šie metodai padeda moterims suprasti ir valdyti savo emocijas, išmokti įveikos strategijų ir spręsti tarpasmeninius konfliktus, kurie gali būti depresijos priežastimi.
  • Vaistai: Depresijos simptomams palengvinti gali būti skiriami antidepresantai. Dažniausiai vartojami selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI). Priklausomai nuo depresijos sunkumo ir individualių poreikių, vaistai gali būti vartojami vieni arba kartu su terapija.
  • Paramos grupės: Prisijungimas prie paramos grupės gali suteikti emocinę pagalbą ir padrąsinimą iš kitų, kurie patyrė pogimdyminę depresiją. Kitų motinų, patyrusių panašią patirtį, parama gali būti labai naudinga.
  • Gyvenimo būdo pokyčiai: Dėmesys sveikai mitybai, reguliariems fiziniams pratimams ir pakankamam miegui gali labai pakeisti bendrą savijautą. Stresą taip pat gali sumažinti laiko sau skyrimas ir šeimos bei draugų pagalbos prašymas pasidalyti vaiko priežiūros pareigomis.
  • Hormonų terapija: Kai kurie tyrimai rodo, kad hormonų terapija gali būti naudinga, nes manoma, kad staigus estrogeno ir progesterono sumažėjimas po gimdymo prisideda prie pogimdyminės depresijos. Šį gydymą turi atidžiai stebėti sveikatos priežiūros specialistas.
Depresija
Depresija po gimdymo gali stipriai paveikti moterį ir visą šeimos dinamiką. Anna Shvets/ Pexels nuotrauka

Rimtas sutrikimas ne visada priimamas rimtai ar net diagnozuojamas laiku

Deja, depresija po gimdymo ne visada diagnozuojama laiku. Moterys kartais neįvardija problemų ir nesuveda visų galų kai pasikeičia nuotaika, psichologinė būklė. Kartais tai būna ir per vėlu, nes ne viena moteris ignoruojanti pokyčius prieina liepto galą kai ignoruoja naujai gimusius vaikus, savo sveikatą ar net sukelia gyvybei pavojingus sprendimus. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad pogimdyminė depresija nėra nesėkmė ar silpnybė; tai rimta sveikatos būklė, kuriai reikia profesionalios pagalbos[2].

Ankstyva intervencija yra svarbiausia norint pasveikti, todėl kiekvienas, kuriam pasireiškia simptomai, turėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, šeimos nariai ir draugai turi žinoti pogimdyminės depresijos požymius ir būti pasirengę suteikti paramą bei paskatinti ieškoti profesionalios pagalbos. Tinkamai gydant dauguma moterų gali visiškai pasveikti nuo pogimdyminės depresijos ir džiaugtis gyvenimu su nauju kūdikiu. Įvairių gydymo metodų, pritaikytų prie individualių poreikių, derinys gali padėti efektyviai pasveikti ir iš naujo pajusti gerą savijautą.

Perinataliniai nuotaikos ir nerimo sutrikimai (PMAD) tai įvairios psichikos sveikatos problemos, kurios gali atsirasti nėštumo metu ir iki vienerių metų po gimdymo, galbūt dėl kelių vykstančių psichologinių, biologinių ir socialinių pokyčių. Jie gali apimti įvairius sutrikimus, įskaitant:

  • didelis depresinis sutrikimas (MDD)
  • generalizuoto nerimo sutrikimas (GAD)
  • obsesinis-kompulsinis sutrikimas (OKS)
  • potrauminio streso sutrikimas (PTSS)
  • panikos sutrikimas (PD).

Pasak medikų yra biologinių panašumų, kurie gali lemti klinikinę depresiją tiek bendroje populiacijoje, tiek po gimdymo. Tačiau moterys, kurioms depresija išsivysto maždaug gimdymo metu (vadinama peripartine depresija), gali susidurti su padidėjusiu smegenų jautrumu stresui dėl neuroaktyvių steroidų veikimo pokyčių. Šį supratimą paskatino šių steroidų tyrimai.

Kaip atskirti depresiją po gimdymo nuo kitų nerimo ir depresijos sutrikimų?

Pogimdyminė depresija dažnai klaidingai tapatinama su baby blues, kas yra laikina liūdesio ar tuštumos būsena, kurią nauji tėvai gali jausti iškart po gimdymo. Skirtingai nuo pogimdyminės depresijos, šie simptomai paprastai savarankiškai išnyksta per kelias savaites.

Žmogui, kenčiančiam nuo pogimdyminės depresijos, atpažinti pagalbos poreikį gali būti sudėtinga. Dr. Eynav Accortt, klinikinė psichologė, nurodo, kad svarbus įspėjamasis ženklas yra tada, kai simptomai trukdo kasdienei veiklai. Per pirmąsias kelias savaites po gimdymo gali pasireikšti tokie įprasti simptomai kaip nuotaikų kaita, verkimo priepuoliai ir išsekimas[3].

Tačiau kai jie užsitęsia ir trukdo kasdieniam gyvenimui, tai gali reikšti pogimdyminę depresiją. Skirtingai nei trumpalaikis liūdesys po gimdymo (baby blues), šie simptomai yra nuolatiniai. Pogimdyminės depresijos tyrimai dažnai atliekami praėjus šešioms savaitėms po gimdymo, naudojant specialius vertinimo įrankius. Dr. Accortt pabrėžia, kad būtina atlikti išplėstinę ir visuotinę psichikos sveikatos patikrą, nes diagnozės dažnai lieka nepastebėtos.

Skirtingiems pogimdyminės depresijos tipams reikalingas skirtingas gydymas:

  • Baby blues: Lengvų simptomų atveju rekomenduojama savigyda, socialinė parama ir terapijos grupės.
  • Vidutinio sunkumo ir sunki pogimdyminė depresija: Kognityvinė elgesio terapija (KET), tarpasmeninė psichoterapija, kartais gali būti naudinga medikamentinė terapija.
  • Sunki pogimdyminė depresija: Gali prireikti antidepresantų arba specializuoto gydymo, pavyzdžiui, injekcijų arba tablečių. Vaistų ir pokalbių terapijos derinys dažnai duoda geriausius rezultatus.

Gydymas yra gyvybiškai svarbus, ypač atsižvelgiant į neproporcingai didelį poveikį spalvotiesiems ir žemą socialinį bei ekonominį statusą turintiems žmonėms. Įperkamų vaistų, tokių kaip zuranolis, prieinamumas yra teigiamas žingsnis sprendžiant motinų sveikatos priežiūros krizę. Gydytojai taip pat turi atsižvelgti į pacientės psichikos sveikatos istoriją, nes ankstesnė depresija ar nerimas gali būti pagrindiniai pogimdyminės depresijos rizikos veiksniai.

Sėkmingas depresijos po gimdymo gydymas vis dar lieka iššūkiu

Veiksmingas tokių depresijos sutrikimų gydymas prasideda nuo tinkamo moterų, jų partnerių ir šeimų švietimo. Norint užtikrinti, kad sergantieji gautų reikiamą paramą ir gydymą, o ne liktų nepastebėti, būtina didinti ligoninių darbuotojų ir plačiosios visuomenės informuotumą apie PMAD. Rugpjūčio 4 d. Maisto ir vaistų administracija (FDA) uždegė žalią šviesą „Zurzuvae“ (zuranolonui), novatoriškam geriamajam vaistui, skirtam pogimdyminei depresijai (PPD) gydyti[4].

Tai pirmasis tokio pobūdžio vaistas, kuris yra reikšminga pažanga kovojant su liga, kuri pasireiškia 1 iš 7 nėščiųjų, tačiau dažnai lieka nepastebėta per įprastus tyrimus. Klinikiniai tyrimai parodė, kad „Zurzuvae“ yra greitas ir veiksmingas PPD gydymo būdas. Neseniai atlikto 3 fazės klinikinio tyrimo metu dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas tyrimas parodė, kad vaistas labai veiksmingai mažina pogimdyminės depresijos simptomus per 14 dienų nuo vartojimo pradžios.

Neseniai paskelbtos išvados atskleidė, kad preparatas pagerino depresijos simptomus vos per tris dienas, o ilgalaikis poveikis išliko keturias savaites po vaisto vartojimo nutraukimo 45 dieną. PPD yra potencialiai gyvybei pavojinga būklė, kuriai būdingas liūdesio, kaltės, bevertiškumo jausmas, o kartais net mintys apie savęs žalojimą ar vaiko žalojimą, kaip aiškino FDA Psichiatrijos skyriaus direktorė daktarė Tiffany R. Farchione.

Kadangi tai taip pat gali turėti įtakos vaiko fiziniam ir emociniam vystymuisi, geriamojo vaisto prieinamumas bus labai naudingas moterims, kovojančioms su šiomis sunkiomis ir kartais mirtinomis emocijomis. Naujai patvirtintą tabletę sukūrė „Sage Therapeutics“ ir „Biogen“, ji bus parduodama pavadinimu „Zurzuvae“. Tačiau rugpjūčio 7 d. FDA atmetė bandymą išplėsti vaisto taikymo sritį, kad juo būtų galima gydyti didįjį depresijos sutrikimą, ir nurodė, kad reikia tolesnių tyrimų.

Nėštumas
Būsena po gimdymo gali apkarsti ir sukelti rimtų bėdų su depresijos sutrikimais. Lucas Mendes/ Pexels nuotrauka

„Zurzuvae“ patvirtinimas yra vilties švyturys 500 000 gimdyvių, kasmet kenčiančių nuo PPD

JAV dėl motinystės sveikatos priežiūros krizės psichikos sveikata atsidūrė dėmesio centre, o pogimdyminė depresija lemia 20 proc. pogimdyminių mirčių per pirmuosius metus po gimdymo. Nors naujiems tėvams dažnai pasireiškia baby blues, PPD yra nuolatinė ir labiau alinanti būklė, kuri daro įtaką kasdieniam gyvenimui. FDA pritarimas zuranolonui gali padėti sumažinti PPD stigmą, padidinti patikros veiksmingumą ir paskatinti daugiau žmonių kreiptis pagalbos, taip išgelbėjant gyvybes[5].

Dr. Kristina M. Deligiannidis, kuri daugiau nei 15 metų tyrinėja naujus PPD gydymo būdus, išreiškė nuomonę, kad moterų sveikatos būklė dažnai yra nepakankamai ištirta. Ji pažymėjo, kad geriamojo vaisto sukūrimas gali išplėsti gydymo prieinamumą. Tikima, kad FDA užtikrins, jog vaistas atitiktų griežtus standartus. Panašiai kaip 2019 m. patvirtintas injekcinis vaistas, „Zurzuvae“ užtikrina greitą antidepresinį poveikį, aprūpindamas smegenis steroidu, panašiu į progesteroną.

Tačiau yra tam tikrų apribojimų, nes zuranolonas yra skirtas tik trumpalaikiam vartojimui ir nebuvo tirtas nėščioms ar bandančioms pastoti moterims. Jo saugumas buvo tiriamas tik vartojant po gimdymo. Klinikinio tyrimo metu nustatyta, kad sunkia PPD sergančių tiriamųjų būklė labai pagerėjo ir 15, 28 ir 45 dieną. Visuose tyrimuose naudotas 14 dienų gydymo kursas, skirtas ūmiam PPD gydymui, o ne ilgalaikiam vartojimui.

Tiesioginių lyginamųjų tyrimų tarp zuranolono ir injekcinio preparato nėra, tačiau abu preparatai buvo siejami su greitu PPD simptomų mažinimu. „Zurzuvae“ veikliosios medžiagos šalutinis poveikis, nors ir lengvas ar vidutinio sunkumo, yra mieguistumas, galvos svaigimas ir sedacija. Tyrimo dalyviai nepatyrė sąmonės praradimo, abstinencijos simptomų ar padažnėjusių suicidinių minčių ar elgesio. Dalis zuranolono gali patekti į motinos pieną, tačiau, kaip pranešė medikai, nustatyta, kad jo kiekis buvo nedidelis.