Pinigų medis gali prišaukti sėkmę, padėti įveikti ligas arba tapti namų puošmena

Hobis, NamaiDaiva Čepėnienė
Suprasti akimirksniu
Zamiokulkas
Pinigų medis pritraukia geras emocijas ir prognozuoja sėkmę. Uljana Borodina/Unsplash nuotrauka

Pinigų medis pritraukia geras emocijas ir prognozuoja sėkmę

Ar žinote apie tokį stebuklingą augalą, kuris į namus pritraukia turtus ir gerovę​? Pasirodo, jis auga ne kažkur tolimuose žemynuose ir visai nereikia vykti jo atsivežti iš už jūrų marių. Šis ne tik stebuklingas, bet ir labai išvaizdus augalas, vadinamas pinigų medžiu, auga dažno iš mūsų namuose. Taigi panagrinėkime jo stebuklingąsias ir ne visai stebuklingas savybes.

Tikrasis šio augalo pavadinimas yra – zamiokulkas. Pasakojama, kad iš Pietų Afrikos atkeliavęs augalas pirmiausiai išaugo iš monetų, kurias išbarstė vietinis šamanas. Būtent dėl šios priežasties medžiui ir suteiktas pinigų medžio pavadinimas.

Kita teorija magišką augalo poveikį paaiškina kiek kitaip. Feng Shui tikima, kad būtent šis augalas geba gaminti teigiamą energiją, kuri leidžia prisišaukti sėkmę, t. y. – geras emocijas, atmosferą, bet ne materialines vertybes.

Kad gerai sektųsi namų šeimininkams, pirmiausiai gerai turi jaustis ir augalas. Sakoma, kad tik stiprų ir storą kotą turintis pinigų medis gali prišaukti gerovę. Taigi tinkamai pasirūpinus augalu, galima tikėtis, kad jis atsidėkos. Remiantis pinigų medžio išvaizda netgi yra daromos tam tikros prognozės. Pavyzdžiui, jei verslininko biure pinigų medis ima vysti, jam vertėtų susirūpinti, mat gali ištikti finansiniai nuostoliai.

Feng Shui filosofijoje tikima, kad norint prisišaukti sėkmę vien pinigų medžio priežiūros nepakanka. Augalui yra reikalingas ir talismanas. Dažniausiai juo tampa monetos su skylute per vidurį, pervertos raudonu siūlu. Tikima, kad taip sustiprinamos augalo galios. Svarbus ir monetų skaičius – reikėtų rinktis laimingus skaičius, tris arba devynias monetas.

Augalu domisi net mokslininkai

Neabejotina, kad šis kambarinis augalas sulaukia itin daug dėmesio, mat juo domisi net mokslininkai. Atlikti įvairūs tyrimai mokslininkams leido patvirtinti tokias pinigų medžio naudingas savybes kaip oro valymas. Taigi, ten kur auga pinigų medis bus ir gaiviau, ir švariau.

Geresnė oro kokybė užtikrina geresnę savijautą, na, o gaivesnė ir geresnė atmosfera leidžia geriau išsimiegoti. Savaime suprantama, kad pailsėję turime daugiau energijos ir gerų minčių, todėl efektyviau ir kokybiškiau atliekame darbus. Tai turbūt čia ir atsiskleidžia visa šio augalo mistika, kad tokiu būdu jis į namus ir prišaukia sėkmę bei turtus.

Žinoma, kai kurie žmonės pinigų medį augina visai ne dėl praktinių sumetimų, o todėl, kad šis augalas nėra itin lepus. Vis dėlto norint išauginti gražų krūmą, būtina tinkama priežiūra, tad pravartu žinoti keletą pinigų medžio priežiūros paslapčių[3].

Pinigų medis yra nelepus augalas, tačiau jį reikia tinkamai persodinti

Dauginimas
Pinigų medis yra nelepus augalas, tačiau jį reikia tinkamai persodinti. Feey/Unsplash nuotrauka

Pavasaris – pats tinkamiausias laikas persodinti vazoninius kambarinius augalus. Kaip teisingai persodinti zamiokulką, papasakojo Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro dekoratyvinio želdinimo profesijos mokytoja Živilė Večerskienė.

Anot jos, šis augalas nėra lepus, tačiau tik tinkamai persodintas ir prižiūrėtas pinigų medis gali džiuginti savo išvaizda ir kitais privalumais.

Persodinant pinigų medį patariama rinktis vos keliais centimetrais didesnį vazoną nei augalas augo prieš tai. Brandų augalą rekomenduojama persodinti kas porą metų ir rinktis vazoną su skylėmis dugne siekiant išvengti perlaistymo. Jei pasirenkamas vazonas, kuris neturi angos dugne, būtina naudoti gerą drenažo sluoksnį, kuris sugers vandens perteklių. Specialistė rekomenduoja ant drenažo viršaus uždėti ir filtravimo sluoksnį, kad naudojama žemė nesukristų į patį drenažą ir augalo šaknys galėtų laisvai kvėpuoti. Drenažas padeda sureguliuoti dirvos drėgmę ir apsaugoti šaknis nuo puvimo.
Jei augalo lapai pradeda gelsti arba ant jų atsiranda rudų dėmių, tai paprastai yra šaknų puvimo simptomai.

Svarbu augalui parinkti tinkamą substratą, nepertręšti ir neperlaistyti

Želdinimo specialistė pataria rinktis universalią žemę kambariniams augalams, mat ji yra lengva ir prisotinta trąšomis, tad ką tik persodinto augalo nereikia tręšti bent mėnesį ar net ilgiau. Po pastarojo periodo augalą negausiai tręšti reikia kartą per dvi savaites, panašiai nuo balandžio iki rugpjūčio mėnesio. Pinigų medžio tręšimui puikiai tinka sukulentų arba kaktusų trąšos.

Persodinus augalą laistyti jo taip pat nereikėtų. Tai rekomenduojama padaryti tik po kelių dienų ar netgi savaitės.

Kadangi šis augalas yra kilęs iš Pietų Afrikos, jam didelės drėgmės nereikia. Pinigų medis geba kaupti drėgmę stiebuose, lapuose ir šaknyse, kurią jis naudoja sausros metu. Pinigų medį geriau laistyti rečiau nei perlaistyti, nes jis lengviau toleruoja sausrą nei vazone stovintį vandenį, kuris gali sukelti šaknų žuvimą ir stiebo puvinio susidarymą.

Šį augalą laistyti rekomenduojama tik visiškai išdžiūvus žemei, o žiemą – ne dažniau kaip 1 ar 2 kartus per savaitę. Šio augalo taip pat nebūtina purkšti vandeniu, nors purškimas jam žalos taip pat nepadarytų.

Želdinimo specialistės teigimu, geriausiai augalo laistymui tinka minkštas vanduo.

Įdomu ir tai, kad šiam augalui taip pat nėra reikalinga oro drėgmė, jis kuo puikiausiai jaučiasi augdamas ir sauso oro patalpoje[2].

Pinigų medžiui kenkia saulės spinduliai ir skersvėjai

Vazonas
Pinigų medžiui kenkia saulės spinduliai ir skersvėjai. Feey/Unsplash nuotrauka

Natūralioje gamtoje kiekvienas augalas auga jam tinkamoje vietoje, tuo tarpu kambariniams augalams tinkamą vietą turime parinkti mes.

Pinigų medžiui puikiai tinka nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugota užuovėja, tačiau tokia, kurioje netrūksta šviesos. Jei norima pinigų medį auginti ant palangės, svarbu vazoną statyti prie rytinės arba vakarinės pusės lango.

Nors pinigų medis gana lengvai atlaiko šilumos svyravimus, tačiau nėra atsparus žemesnei nei 15°C temperatūrai. Pinigų medį vasarą netgi galima išnešti į lauką, tik svarbu apsaugoti augalą nuo tiesioginių saulės spindulių.

Pinigų medis gali tapti ir puikia balkono puošmena, tik svarbu, kad jo nekankintų skersvėjai. Dulkes nuo šio iš Afrikos kraštų atkeliavusio gražuolio lapelių galima kartas nuo karto nuvalyti drėgna šluoste.

Jei zamiokulku tinkamai rūpinamasi, jis gali užaugti gana didelis ir išauginti daug ataugų. Kerai yra vienas iš paprasčiausių dauginimo būdų. Persodinant augalą tereikia atsargiai išskirstyti šakniagumbius į kelias dalis, nepamirštant, kad šakniagumbis turi būti bent su vienu lapu.

Kitas dauginimo būdas – nupjauti suaugusį lapą ir su šakniagumbio dalimi persodinti į paruoštą mišinį arba sodinti medžio lapo plokštelę. Jaunus pinigų medžio sodinukus geriausia laikyti šiltai – 20-25 °C temperatūroje. Jei namuose vyrauja vėsesnė temperatūra, sodinukus derėtų uždengti plėvele ir taip sukurti jiems tinkamą mikroklimatą.

Kenkėjų naikinimo priemonės ir įspūdingi augalo žiedai

Nors kambarinių augalų mylėtojai sako, kad rūpintis šiuo augalu yra gana paprasta, tačiau vis tik kartais nutinka ir nesėkmių. Šiuos augalus kartais neprašytai pamilsta kenkėjai, dažniausiai – miltuotieji skydamariai. Šie gyviai yra amarai, savo išvaizda kiek primenantys miniatiūrines vatos atplaišėles, kurias galima pastebėti ant augalo šakų bei lapų.

Skydamariai minta augalo sultimis ir dauginasi, todėl tampa dažna kambarinių gėlių augintojų problema. Nors atrodo, kad namuose kenkėjų antpuolis negresia, jų net nepastebėdami galime parsinešti iš lauko ar gėlių parduotuvės.

Išgelbėti pinigų medį nuo nekviestų svečių gali padėti augalo plovimas drungnu vandeniu, o jei problema yra labiau pažengusi, augalą galima gelbėti ir drungnu muiluotu vandeniu. Kraštutinis variantas – cheminės priemonės, kurių galima įsigyti augalininkystės produktais bei chemizuotomis priemonėmis prekiaujančiose parduotuvėse. Svarbu nedelsti ir pastebėjus problemą kuo greičiau imtis priemonių. Priešingu atveju, pinigų medis po truputį silps ir nunyks.

Ne visiems pinigų medžio augintojams pavyksta sulaukti šio augalo žiedų. Tačiau subrendęs augalas, pasiekęs brandų amžių ir apie 1 metro aukštį, gali pražysti. Jo žiedai gana paprasti, tačiau egzotiškos išvaizdos ir džiuginantys gana netrumpą laiką.

Pinigų medžio nauda liaudies medicinoje

Turbūt nedaugelis žino, kad pinigų medis yra gana plačiai paplitęs liaudies medicinoje. Šis storalapis augalas vartojamas įvairioms ligoms gydyti, o jo gydomosios savybės kiek panašios į alavijo.

Medicina
Storalapis augalas vartojamas įvairioms ligoms gydyti, o jo gydomosios savybės kiek panašios į alavijo. Vladyslav Tobolenko/Unsplash nuotrauka

Šis augalas turi flavanoidų, kurios pasižymi stipriu antivirusiniu ir priešgrybeliniu poveikiu. Tačiau šiandien pinigų medis, kaip gydomoji priemonė, yra naudojamas tik išoriškai. Nors zamiokulko sultyse yra arseno ir anksčiau šia medžiaga buvo gydomos tam tikros odos ligos ar vėžio formos, vis tik ši teorija vertinama dviprasmiškai.

Ar galima preparatus iš šio augalo gerti, nėra moksliškai ištirta, todėl arbatėlių, išspaudų ar nuovirų iš šio augalo lapų ar sulčių šiukštu negerkite. Beje, ir persodinant augalą rekomenduojama dirbti su pirštinėmis, kad šio augalo sultys nesukeltų odos dirginimo.

Liaudies medicinoje iš pinigų medžio sulčių bei trintų lapų pagaminti kompresai buvo naudojami artrito, artrozės, podagros gydymui. Kompresas būdavo dedamas ant uždegimo paveiktos vietos, tokiu būdu sumažėdavo tinimas ir ligos simptomai.

Ir dabar augalo sultimis kartais gydomi nudegimai, žaizdos, patempimai.

Taigi, nors pinigų medis ir nėra naudojamas maistui, visiškai nuodingu jo vadinti negalima. Naudoti kambarinius augalus įvairiems medicininiams tikslams – sena tradicija. Taigi, jei tinkamai prižiūrėsite pinigų medį, jis gali ne tik padėti įveikti kai kuriuos negalavimus, švarinti namus, bet ir galbūt pritraukti į juos sėkmę[3].