Siūloma pasirašyti peticiją dėl musmirių legalizavimo: ar gamtos dovanos turėtų būti uždraustos?
Lietuvoje kviečiama pasirašyti peticiją „Atidrausti Musmires (Amanita muscaria)“. Ji sulaukia vis didesnio visuomenės dėmesio. Šią peticiją, adresuotą Seimui, inicijavo Simonas Giparas, siekdamas panaikinti raudonųjų musmirių draudimą. Iki šiol surinkti 2004 parašai ir 420 eurų paramos, o parašų rinkimas tęsis iki 2025 m. balandžio 14 d. Peticijos autorius ir jos šalininkai teigia, kad musmirės – ne tik gamtos dovana, bet ir lietuvių kultūros bei liaudies medicinos dalis, kurios draudimas yra nepagrįstas ir perteklinis. [1]
Kodėl musmirės uždraustos?
Raudonosios musmirės (Amanita muscaria) Lietuvoje yra priskiriamos prie draudžiamų augalų dėl jose esančių toksinų, tokių kaip muskimolis ir iboteno rūgštis, galinčių sukelti haliucinacijas ar apsinuodijimą. Tačiau peticijos šalininkai pabrėžia, kad tinkamai apdorojus šiuos grybus, jų neigiamas poveikis gali būti neutralizuotas, o nauda – išnaudota.
„Jeigu nuodai grybe, kuriuos galima pašalinti, yra draudimo priežastis, tai pagal tokį mąstymą reikėtų uždrausti ir šungrybius, nuodingas uogas ar net gyvates“, – savo argumentą peticijoje dėsto Simonas Giparas.
Peticijos komentarai atskleidžia platų palaikytojų ratą
Istoriniai šaltiniai patvirtina, kad musmirės buvo naudojamos įvairiose kultūrose – nuo šamanistinių ritualų Sibire iki liaudies medicinos Europoje. Lietuvoje jos taip pat minimos. Vis dėlto šiuolaikinis mokslas į šiuos grybus žiūri atsargiai – trūksta išsamių tyrimų, kurie patvirtintų jų saugumą ir efektyvumą.
Vienas dažniausių peticijos šalininkų argumentų – disproporcija tarp musmirių draudimo ir legalių, tačiau taip pat itin pavojingų medžiagų, tokių kaip alkoholis ar tabakas.
„<…>Daug pavojingesnis lengvai gaunamas alkoholis ir cigaretės“, – piktinasi Simona.
Evaldas iš Šiaulių priduria: „Kvailas draudimas… Alkoholiui ir tabakui draudimo reikia.“
Dalis komentatorių, pavyzdžiui, Daumantas iš Kauno, siūlo alternatyvą:
„Žmonės turi būti šviečiami apie žalos mažinimą. Bausmės ir draudimai sukels tik problemų, be rezultato.“
Peticija jau sulaukė 25 tūkst. peržiūrų ir 189 komentarų, o jos populiarumas auga.