Perteklinis mirtingumas – nauja pasaulinė sveikatos krizė

Medicina, SveikatingumasG. B.
Suprasti akimirksniu
Mirtys
Po COVID-19 pandemijos ir toliau pastebimas didesnis perteklinių mirčių skaičius. Bret Kavanaugh/Unsplash nuotrauka

Vaikų perteklinio mirtingumo šuolis Anglijoje siejamas su COVID-19 vakcinomis

Buvęs „Blackrock“ turto valdytojas ir žymus duomenų analitikas Edas Dowdas neseniai pristatė nerimą keliančius duomenis.

Remiantis metiniais Jungtinės Karalystės perteklinio mirtingumo duomenimis, paskelbtais svetainėje „phinancetechnologies.com“, 2020 ir 2021 m. perteklinio mirtingumo rodikliai buvo neigiami ir atitinkamai siekė -9 proc. ir -7 proc.

Tačiau šie rodikliai smarkiai pasikeitė 2022 m., kai mirė 16 proc. daugiau žmonių nei tikėtasi, o 2023 m. prognozuojama, kad mirs 22 net proc. daugiau žmonių nei tikėtasi. Mirtingumo šuolis ypač pastebimas vertinant mažamečių mirtis[1].

E. Dowdas dėl šio mirtingumo šuolio kaltina vaikų vakcinaciją nuo COVID-19. Vakcinacijos kampanija Jungtinėje Karalystėje prasidėjo 2021 m. rugsėjį 12-15 metų vaikams, ir 2022 m. balandį 5-11 metų vaikams.

Kaip teigia duomenų analitikas, statistikoje vertinamas koreliacijos koeficientas parodo dviejų kintamųjų teigiamą ryšį tarp mirtingumo ir vakcinos nuo koronaviruso.

Atsižvelgiant į tai, E. Dowdas pažymi, kad tai vaikų mirtys, kurių būtų galima išvengti. Jis pabrėžia, kad vaikams gresia labai maža rizika mirti nuo COVID-19. Be to, jis akcentuoja, kad mirčių perteklius tarp Jungtinės Karalystės vaikų buvo sumažėjęs iki pat 2021 m. pabaigos, kol buvo pradėtos naudoti COVID-19 vakcinos, tačiau iš karto po jų, perteklinis mirtingumas ėmė ženkliai didėti.

„Staigus JK vaikų mirtingumo pertekliaus padidėjimas po skiepijimo COVID-19 skatina kelti klausimus, kodėl valdžios institucijos neparagina nedelsiant atlikti išsamius tyrimus. Jie mums sakė, kad COVID-19 priemonės skirtos sveikatai, tad kodėl jie neištiria, kas žudo vaikus? Vienintelis įtikinamas paaiškinimas, kuris atrodo logiškas, yra tas, kad jie nenori sužinoti šio atsakymo“, – kalba E. Dowdas.
Vakcinacija
Jungtinėje Karalystėje itin išaugu perteklinių vaikų mirčių skaičius, su tuo siejama vakcina nuo koronaviruso. CDC/Unsplash nuotrauka

Tai ne pirmas kartas kai E. Dowdas griežtai kritikuoja COVID-19 vakcinas. Praėjusiais metais E. Dowdas teigė, kad farmacijos bendrovė „Pfizer“ bendradarbiavo su FDA, siekdama nuslėpti nepalankius COVID-19 vakcinų bandymų duomenis. Jis sakė, kad tai galimai rodytų, jog „Pfizer-BioNTech“ vakcina nėra saugi ir veiksminga.

„Iš draugo, dirbančio biotechnologijų pramonėje, sužinojau, kad „Pfizer“ nesėkmingai atliko pirminį mirtingumo dėl visų priežasčių tyrimą. Mirtingumas dėl visų priežasčių yra auksinis standartas bet kokiame FDA atliekamame vaisto tyrime. Kai šis galutinis rodiklis nepasiekiamas, vaistas nepatvirtinamas“, – teigė E. Dowdas.

Anksčiau E. Dowdas taip pat teigė, kad tokios bendrovėse kaip „Pfizer“ ir „Moderna“ sukčiauja, o klinikinių tyrimų duomenys yra apgaulė.

„Draudimo bendrovės praneša, kad 2021 m. ketvirtąjį ketvirtį darbingo amžiaus suaugusiųjų mirtingumo perteklius padidėjo 40 proc. Tūkstantmečio 25–44 metų amžiaus gyventojų mirtingumo perteklius per tą patį laikotarpį padidėjo 84 proc. Nuo COVID-19 skiepijimo pradžios amerikiečių, teigiančių, kad yra neįgalūs, skaičius išaugo mažiausiai 10 proc., o galbūt ir daugiau“, – kalbėjo E. Dowdas

Perteklinės mirtys gali būti susietos ir su ilgą laiką negydytomis ligomis

Jungtinės Karalystės ekspertai jau anksčiau išreiškė susirūpinimą, jog pandemijos ir karantino suvaržymai ypač smogė vėžiu sergantiems pacientams. Dabar, bene kiekvieną mėnesį nuo vėžio miršta šimtais daugiau pacientų nei yra prognozuojama.

Sveikatos apsaugos ekspertai sako, kad tokiai kritinei situacijai įtakos turėjo tai, jog per visuotinį karantiną daliai pacientų nepavyko nustatyti tikslios ligos diagnozės. Iš tiesų, 2020 m. Anglijoje vėžio diagnozę išgirdo 12 proc. mažiau žmonių nei ankstesniais metais.

O vertinant jau naujesnius, šiais metais paskelbtus duomenis vėl matoma, kad nuo pandemijos pradžios Anglijoje mirė beveik 100 000 širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių žmonių daugiau nei tikėtasi.

Be to, nuo 2022 m. pradžios vidutinis greitosios pagalbos automobilių reagavimo į infarktus ir insultus laikas nuolat viršijo 30 minučių, o 2022 m. gruodį jis netgi viršijo 90 minučių , nors tikslas yra 18 minučių[2].

Tuo pat metu labai sutriko būklių, dėl kurių žmonėms kyla daug didesnė širdies priepuolio ar insulto rizika, pavyzdžiui, aukšto kraujospūdžio, diagnostika, nustatymas ir priežiūra.

Sveikatos krizė
Pandemija sukėlė sąmyšį sveikatos apsaugos srityje, karantino metu buvo ignoruojamos mirtinos ligos. Mulyadi/Unsplash nuotrauka

Vertinant bendrai, 2022 m. Jungtinėje Karalystėje užregistruota daugiau nei 650 000 mirčių, o tai yra 9 proc. daugiau nei 2019 m. Tai yra vienas didžiausių perteklinių mirčių lygis už pandemijos ribų per pastaruosius 50 metų[3].

Verta pakalbėti ir apie tai, apie ką anksčiau užsiminė E. Dowdas. JAV neįgalumo politikos ekspertai jau seniai perspėjo, kad COVID-19 pandemija paskatino masinę neįgalumo bangą.

Praėjusių metų JAV darbo statistikos biuro (BLS) duomenų apie 16 metų ir vyresnius civilius gyventojus analizė parodė, kad 2021 m. 1,2 mln. žmonių daugiau nei 2020 m. buvo nustatyta neįgalumas.
Mirtingumas
JAV perteklinis mirtingumas didesnis nei Europoje. Aman Shrestha/Unsplash nuotrauka

Mirtingumas auga bene visose išsivysčiusiose šalyse, ypač JAV

Perteklinių mirčių šuolį fiksuoja ir Amerika. 2021 m. daugiau nei 892 000 iš 3 456 000 mirčių, kurios buvo užfiksuotos šalyje, arba maždaug 1 iš 4, buvo perteklinės mirtys.

2019 m. šis skaičius siekė 483 000 mirčių, arba beveik 1 iš 6. Tai reiškia, kad 2019-2021 m. perteklinių mirčių skaičius JAV padidėjo net 84,9 proc[4]. Šis skaičius yra vienas didžiausių, lyginant kitų išsivysčiusių pasaulio šalių rodiklius.

O Eurostato atlikta analizė parodė, kad 2022 m. perteklinis mirtingumas visoje Europos Sąjungoje (ES) buvo išaugęs 19 proc., palyginti su vidutiniu mirčių skaičiumi per tą patį 2016-2019 m. laikotarpį[5].

2022 m. gruodžio mėnesių vidurkį viršijo tokios šalys kaip Vokietija, Prancūzija, Austrija ir Airija. Vokietijoje tuomet buvo užregistruotas net stulbinantis 37,3 proc. viršijantis šio mėnesio mirčių skaičius.

Ekspertai kraipo galvas ir negali atsakyti, kodėl gi perteklinių mirčių skaičius ir toliau yra toks didelis, nors pandemija, regis, jau yra suvaldyta.

Vieni dėl šių mirčių kaltina įsisenėjusias ligas ar net šalutinius vakcinų poveikius. Kiti kalba apie sveikatos apsaugos sektoriaus apkrovą ir net nusilpusį bendrą žmonių imunitetą – juk bene keletą metų gyvenome griežtomis karantino ir socialinio atsiskyrimo sąlygomis. O dabar, visu pajėgumu sugrįžę į normalų gyvenimą, imame jausti siaubingas šios kontrolės pasekmes.