Pandemijai aprimus, skaičiuojama padaryta žala
Nuo pandemijos pradžios praėjus beveik trejiems metams ir pagaliau pasiekus tam tikrą štilį, vis daugiau mokslininkų geba tikslingai įvertinti sukauptus duomenis bei jau išdrįsti kalbėti apie tai, kiek vakcinos iš tiesų neigiamai paveikė visuomenę.
Dalis rezultatų, deja, nėra džiuginantys. Kalbama apie ypač išaugusius neįgalumo mastus bei perteklinį mirtingumą. Nors dalis duomenų vis dar lieka neatskleisti arba yra vertinami dviprasmiškai, jau prieinama informacija verčia nerimauti net pačius aktyviausius vakcinacijos šalininkus.
Perteklinio mirtingumo mastai neramina
Jungtinės Karalystės ekspertai pastaruoju metu išreiškė susirūpinimą, jog pandemijos ir karantino suvaržymai ypač smogė vėžiu sergantiems pacientams. Paskutinieji Anglijoje surinkti duomenys rodo, kad kiekvieną mėnesį nuo vėžio miršta šimtais daugiau pacientų nei yra prognozuojama[2].
Sveikatos apsaugos ekspertai ragina vyriausybę imtis veiksmų, įspėdami, kad kritinei situacijai įtakos turėjo tai, jog per visuotinį karantiną daliai pacientų nepavyko nustatyti tikslios diagnozės, o situaciją dar labiau apsunkina dabartinė britų sveikatos tarnybos NHS (angl. „National Health Service“) krizė.
Susidariusi situacija jau dabar neramina. Nuo šių metų rugsėjo pradžios mirė beveik 900 vėžiu sergančių žmonių daugiau nei būtų galima tikėtis šiuo metų laiku. Sveikatos gerinimo biuro duomenys atskleidė, kad beveik 230 mirčių, kurių buvo galima išvengti, buvo užregistruota per pačią blogiausią metų savaitę.
Be to, mirties atvejų, susijusių su širdies ligomis ar diabetu, taip pat daugėjo jau nuo pavasario, o pastarosiomis savaitėmis mirusiųjų nuo vėžio skaičius viršijo penkerių metų normą[2].
Naujausi Nacionalinio statistikos biuro (ONS) duomenys rodo, kad per savaitę, kuri baigėsi lapkričio 4 d.,užfiksuota 1 517 perteklinių mirčių, iš kurių tik 27 proc. – 418 įvyko dėl COVID-19 ligos padarinių žmogui.
Negana to, NHS duomenys parodė, kad 2020 m. Anglijoje vėžio diagnozę išgirdo 12 proc. mažiau žmonių nei ankstesniais metais. Tai reiškia, kad didelė dalis pacientų nesulaukė diagnozės nustatymo laiku. O jau šią vasarą bendras skubaus kreipimosi dėl vėžio atvejų skaičius pasiekė naujas aukštumas: rugpjūtį fiksuota daugiau nei 255 000 atvejų, o 2020 m. vasarį tik 190 369.
Tokia situacija pastebima ne tik Jungtinėje Karalystėje. Kasdienio mirtingumo dėl įvairių priežasčių stebėsenos sistemą „MoMo“ valdantis Karloso III sveikatos institutas Madride, remiantis 2022 m. duomenimis nustatė, kad dabartinis mirtingumas Balearų salose yra net 398 proc. didesnis nei 2020 m., pirmaisiais pandemijos metais[3].
Ryšį tarp COVID-19 ir neįgalumo paneigti sudėtinga
Neįgalumo politikos ekspertai jau seniai perspėjo, kad COVID-19 pandemija greičiausiai paskatins masinę neįgalumo bangą[4]. Nauja JAV darbo statistikos biuro (BLS) duomenų apie 16 metų ir vyresnius civilius gyventojus analizė parodė, kad 2021 m. 1,2 mln. žmonių daugiau nei 2020 m. bus nustatyta neįgalumas.
Daugeliui koronavirusą išgyvenusių žmonių pasireiškia ilgalaikės išsekimo pasekmės. Kitaip nei peršalimo ar net gripo atveju, kai ūminė liga praeina, dalis žmonių vis tiek negali tęsti įprastos savo darbinės veiklos. Su analogiškomis problemomis susiduria ir tie, kurių sveikatą neigiamai paveikė vakcina nuo koronaviruso.
Dėl neigiamo vakcinos poveikio, Jungtinėje Karalystėje vasarą išmokėti ir pirmieji kompensaciniai mokėjimai šeimoms, kurios neteko artimųjų, arba žmonėms, kurie tapo neįgaliais arba nedarbingais dėl vakcinacijos[5].
Vikki Spit iš Kambrijos, Šiaurės Vakarų Anglijoje, tapo pirmuoju asmeniu, kuris gavo kompensaciją po to, kai jos 48 metų partneris Zionas sunkiai susirgo praėjus aštuonioms dienoms po to, kai jam buvo suleista „AstraZeneca“ vakcina. Zionas, buvęs roko grupės dainininkas, mirė 2021 m. gegužės mėnesį karališkojoje Viktorijos ligoninėje Niukasle.
Kompensacijų siekiantiems žmonėms atstovaujančios advokatų kontoros „Hausfeld“ partnerė Sarah Moore sakė, kad tai svarbus yra momentas:
„Nors VDPS išmokos yra labai kuklios ir labai nedaug palengvins finansinius sunkumus, su kuriais dabar kovoja daugelis šeimų dėl sužalojimo ar netekties, kai kuriems išmokos faktas bus svarbi akimirka, nes tai kol kas aiškiausias Vyriausybės pareiškimas, kad kai kuriais atvejais Covid-19 vakcinos sukėlė labai didelį žmogaus sužalojimą ar mirtį.“
O mėnesiams bėgant, analogiškų atvejų gali daugėti visame pasaulyje. UCL mokslininkai, analizuodami NHS duomenis nustatė ryšį tarp pirmosios „AstraZeneca“ vakcinos dozės ir sunkios neurologinės ligos „Guillain-Barré“ sindromo (GBS) skaičiaus padidėjimo[6].
Dažniausiai pirmasis šio susirgimo simptomas yra kojų (šlaunų) silpnumas ar net paralyžius. Tai pavojinga būklė, nes gali sutrikti kvėpavimas ir rijimas. Nors tai yra pagydoma liga, jos padariniai gali būti jaučiami visą gyvenimą[7].
Konspiracinės teorijos gali tapti tiesa?
Buvęs investicijų valdytojos „Black Rock“ patarėjas Edwardas Dowdas neseniai teigė, kad farmacijos bendrovė „Pfizer“ bendradarbiavo su FDA, siekdama nuslėpti nepalankius COVID-19 vakcinų bandymų duomenis[8]. Šie duomenys galimai rodytų, jog „Pfizer-BioNTech“ vakcina nėra saugi ir veiksminga.
„Iš draugo, dirbančio biotechnologijų pramonėje, sužinojau, kad „Pfizer“ nesėkmingai atliko pirminį mirtingumo dėl visų priežasčių tyrimą. Mirtingumas dėl visų priežasčių yra auksinis standartas bet kokiame FDA atliekamame vaisto tyrime. Kai šis galutinis rodiklis nepasiekiamas, vaistas nepatvirtinamas“, – teigia E. Dowdas.
Anksčiau E. Dowdas taip pat teigė, kad tokiose bendrovėse kaip „Pfizer“ ir „Moderna“ tikriausiai sukčiauja, o klinikinių tyrimų duomenys yra apgaulė.
„Tai, kas čia vyksta, noriu palyginti su tuo, kas nutiko per didžiąją finansų krizę. Turėjome reitingų agentūras, trečiųjų šalių patikrinimo šaltinius, kurie galėjo įamžinti sukčiavimą, nes pinigai tapo per dideli. Jų institucijos tapo korumpuotos institucinio imperatyvo ir gavo AAA reitingus, kurie, kaip visi žinome žvelgdami atgal, nebuvo AAA reitingai“, – lygina E. Dowdas.
E. Dowdas turi ir daugiau finansų krizės bei pandemijos palyginimų bei analogų. Pasak jo, pandemija suteikė priedangą centriniams bankams ir vyriausybėms, leisdama jiems laikinai nuslėpti realybę, kad pasaulinė finansų sistema žlunga.
„Draudimo bendrovės praneša, kad 2021 m. ketvirtąjį ketvirtį darbingo amžiaus suaugusiųjų mirtingumo perteklius padidėjo 40 proc. Tūkstantmečio 25–44 metų amžiaus gyventojų mirtingumo perteklius per tą patį laikotarpį padidėjo 84 proc. Nuo COVID-19 skiepijimo pradžios amerikiečių, teigiančių, kad yra neįgalūs, skaičius išaugo mažiausiai 10 proc. , o galbūt ir daugiau“, – sako E. Dowdas[9].
E. Dowdo teigimu, COVID-19 leido sukurti kontrolės sistemą, kuri apsaugotų vyriausybes ir centrinius bankus nuo maisto, energetikos ir finansų sistemų griūties padarinių, apribojant keliones ir įvedant skaitmeninius asmens vakcinacijos pasus.