Suprasti akimirksniu
  • Nuo senovės legendų iki šiuolaikinės prabangos
  • Paslaptys, susijusios su perlų formavimusi ir jų unikaliomis savybėmis
  • Nuo Akoja iki Tahičio: Populiariausių perlų rūšių apžvalga
  • Rečiausi ir brangiausi perlai pasaulyje 
  • Perlai yra ne tik gražūs: perlų dėvėjimo emocinė, fizinė ir dvasinė nauda 
  • Įperkama elegancija: atraskite stulbinančius perlus už prieinamą kainą
Šaltiniai
Perlai visais laikais buvo vertinami ir siejami su prabanga
Laikui nepavaldūs perlai. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.

Nuo senovės legendų iki šiuolaikinės prabangos

Perlai yra ne tik brangakmenis – jie yra tikras gamtos stebuklas, tūkstančius metų žavintis žmones! Šie maži vaivorykštiniai brangakmeniai turi ilgą ir žavią istoriją, o dėl savo grožio ir retumo jie tapo vienais iš labiausiai ieškomų ir vertinamų brangakmenių pasaulyje.

Legenda byloja, kad pirmąjį perlą atrado Kinijos imperatorius, kuris mėgavosi dubenėliu sriubos, pagamintos iš gėlavandenių midijų. Gurkšnodamas sriubą jis pastebėjo šaukšte blizgantį daiktą - tai buvo mažytis, tobulai apvalus perlas! Nuo tos akimirkos perlai Kinijoje tapo turto ir galios simboliu, juos brangino ir karališkosios šeimos, ir aristokratija.

Tačiau Kinija nebuvo vienintelė civilizacija, pamėgusi šiuos kerinčius brangakmenius. Senovės Graikijoje perlai buvo siejami su meilės ir grožio deive Afrodite ir dažnai buvo dovanojami vestuvių proga. Romėnai tikėjo, kad perlai – tai dievų ašaros, todėl jie dažnai buvo dovanojami ypatingomis progomis. [4]

Perlų apyrankė. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.
Perlų apyrankė. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.

Per visą istoriją perlai buvo statuso, turto ir prabangos simbolis. Viduramžiais netgi riteriai mūšyje nešiojo perlus. Jie tikėjo, kad perlai atneš jiems sėkmę ir apsaugos nuo sužalojimų. Renesanso Europoje perlai buvo mėgstami karališkuosiuose dvaruose, kur jais buvo puošiama viskas – nuo drabužių iki baldų.

Tačiau perlų istorija nėra vien prabangos ir ekstravagancijos istorija – tai ir sunkaus darbo bei atsidavimo istorija. Šimtmečius perlų narai rizikuodami gyvybe rinko perlus iš vandenyno gelmių. Šie drąsūs vyrai ir moterys nerdavo į jūrą, neretai ištisas valandas ieškodami sunkiai pasiekiamų austrių, iš kurių išauga brangiausi perlai.

Šiandien perlai vis dar vertinami dėl savo grožio ir retumo. Nors natūralūs perlai vis dar renkami iš vandenyno, dauguma rinkoje esančių perlų dabar yra kultūriniai, t. y. auginami austrių fermose, kur sąlygos kruopščiai kontroliuojamos, siekiant išauginti gražiausius ir kokybiškiausius perlus.

Paslaptys, susijusios su perlų formavimusi ir jų unikaliomis savybėmis

Perlai susidaro, kai atsitiktinis svetimkūnis, pavyzdžiui, maisto gabalėlis ar bakterija, įstringa moliusko viduje. Norėdamas apsisaugoti nuo šio dirgiklio, moliuskas išskiria aragonitą ir konchioliną, t. y. tas pačias medžiagas, iš kurių formuojasi jo kiautas. Šių medžiagų derinys sudaro perlamutrą. Laikui bėgant aplink dirgiklį nusėda perlamutro sluoksniai ir palaipsniui susiformuoja perlas.

Priklausomai nuo to, kaip išsidėstęs aragonitas, perlas gali būti labai blizgus arba labiau panašus į porcelianinį paviršių. Mažo blizgesio perlų aragonito kristalų sluoksniai yra statmeni perlo paviršiui arba pasvirę į jį kampu. Vaivorykštinių perlamutrinių perlų kristalų sluoksniai persidengia.

Perlai būna įvairių spalvų, įskaitant baltą, rausvą ir juodą. Vienas iš būdų nustatyti, ar perlas yra tikras, ar imitacija, – patrinti jį ant dantų. Tikri perlai dėl perlamutro sluoksnių prie dantų jaučiasi grūdėti, o imitaciniai – lygūs.

Perlai ne visada būna idealiai apvalūs. Pavyzdžiui, gėlavandeniai perlai dažnai būna labiau panašūs į pūkuotus ryžius. Neįprastų formų perlai taip pat gali būti vertinami kaip papuošalai, ypač dideli perlai.

Nuo Akoja iki Tahičio: Populiariausių perlų rūšių apžvalga

Nors daugelis žmonių gali manyti, kad perlai yra paprastas ir klasikinis aksesuaras, iš tikrųjų egzistuoja daugybė skirtingų perlų rūšių, kurios skiriasi savo verte ir retumu. Apžvelkime keturias pagrindines perlų rūšis:

Gėlųjų vandenų perlai
Šie perlai susidaro gėlavandeniuose ežeruose, tvenkiniuose, upėse ir ledynuose, kurie sudaro tik 3 % pasaulio vandens. Kadangi jų yra daugiau ir juos lengviau auginti, gėlavandeniai perlai yra labiausiai paplitusi perlų rūšis, naudojama juvelyriniuose dirbiniuose. Aukštos kokybės gėlavandeniai perlai, pasižymintys išskirtiniu blizgesiu ir forma, laikomi vertingais ir ieškomi kolekcininkų.

Akoja perlai
Šie perlai tradiciškai yra apvalūs ir balti, jie dažnai siejami su klasikiniais perlų vėriniais. Jų daugiausia randama Japonijoje ir Kinijoje, jie garsėja dideliu blizgesiu ir puikiu apvalumu. Akoja perlai yra vertingi dėl savo grožio, populiarumo bei aukštos kokybės.

Tahiti perlai. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.
Tahiti perlai. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.

Taičio juodieji perlai
Šie perlai unikalūs dėl savo tamsių, sodrių spalvų - nuo tamsiai mėlynų ir žalių iki pilkų ir rudų. Jie daugiausia randami Prancūzijos Polinezijoje ir yra žinomi dėl savo retumo ir grožio. Tahičio juodieji perlai yra labai vertinami kolekcininkų, o dėl unikalios spalvos ir dydžio.

Pietų jūros perlai
Šie perlai randami Australijos, Indonezijos ir Filipinų vandenyse. Jie pasižymi itin dideliu dydžiu bei nuostabiu blizgesiu. Pietų jūros perlai būna baltų ir auksinių atspalvių. Jie labai vertinami dėl savo dydžio retumo ir grožio. Būtent dėl šios priežasties jie yra vieni vertingiausių perlų pasaulyje. [3]

Be šių keturių pagrindinių rūšių, perlai taip pat gali būti skirstomi į natūralius ir dirbtinai užaugintus. Natūralūs perlai susiformuoja be jokio žmogaus įsikišimo ir yra neįtikėtinai reti bei vertingi. Kultūriniai perlai susidaro į austrę ar moliuską įdėjus svetimkūnį ir leidus jam per tam tikrą laiką suformuoti perlą. Kultūriniai perlai nėra tokie vertingi kaip natūralūs perlai, tačiau jie vis tiek yra labai vertinami ir, priklausomai nuo jų kokybės ir retumo, gali būti gana brangūs.

Nesvarbu, ar ieškote klasikinės perlų virtinės, ar unikalesnės ir retesnės perlų atmainos, svarbu suprasti skirtingas perlų rūšis ir jų vertę. Nesvarbu, kokios rūšies perlus pasirinksite, galite būti tikri, kad jie bet kokiai aprangai suteiks elegancijos ir rafinuotumo.

Rečiausi ir brangiausi perlai pasaulyje 

Perlai laikomi vienu brangiausių ir daugiausiai parduodamų brangakmenių pasaulyje. Nors perlai būna įvairių formų, dydžių ir spalvų, vieni jų laikomi vertingesniais už kitus. Čia apžvelgsime keletą pačių brangiausių pasaulio perlų. 

Išskirtinis vėrinys. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.
Išskirtinis vėrinys. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.

Lao Tzu perlas 40 mln. dolerių
Lao Tzu perlas yra didžiausias kada nors rastas perlas. Jis laikomas brangiausiu perlu pasaulyje. Šis milžiniškas perlas sveria 6,4 kilogramo ir yra 24 centimetrų skersmens. Jį 1934 m. Filipinų Palavano salos pakrantėje Filipinuose aptiko filipiniečių žvejys. Perlas pavadintas garsaus kinų filosofo Lao Tzu vardu, o jo vertė įvertinta 40 mln. dolerių.

Abalono perlai – 1,5 mln. dolerių
Abalono perlai – tai natūralūs itin ryškių spalvų ir unikalių raštų perlai. Šiuos perlus gamina abalonas - jūros sraigės rūšis, aptinkama viso pasaulio vandenyse. Abalono perlai yra vieni rečiausių ir brangiausių perlų rūšių, jų vertė siekia 1,5 mln. dolerių.

Didysis rožinis perlas – 4,7 mln.
Didysis rožinis perlas yra retas ir gražus natūralus perlas, aptiktas Palavano jūroje Filipinuose. Jis sveria 600 karatų ir yra didžiausias rožinis perlas pasaulyje. Perlas 1990 m. aukcione buvo parduotas už 4,7 mln. dolerių.

Giga perlas – 90 mln.
Giga perlas yra didžiausias pasaulyje ne perlamutrinis perlas, sveriantis stulbinančius 27 kilogramus. Šis unikalus perlas buvo rastas 2016 m. Kanadoje ir įvertintas 90 mln. dolerių. Manoma, kad Giga perlui yra apie 1 000 metų, o jo įspūdinga išvaizda išskiria jį iš kitų perlų.

Konchų perlas – 21 000 JAV dolerių už karatą
Konchų perlas yra retas ir labai vertinamas perlas, kurį išgauna Karibų jūros vandenyse aptinkama karalienė konchė - jūros sraigė. Šie perlai vertinami dėl ryškių spalvų - rausvos, oranžinės ir geltonos. Konchų perlai yra vieni brangiausių perlų pasaulyje - vieno karato vertė siekia 21 000 JAV dolerių.

Brangiausi pasaulio perlai yra labai vertinami kolekcininkų ir entuziastų, o jų retumas ir grožis užtikrina, kad jie ir toliau išlaikys savo vertę ištisoms kartoms[1].

Perlai yra ne tik gražūs: perlų dėvėjimo emocinė, fizinė ir dvasinė nauda 

Perlai iki šių dienų išlaiko savo populiarumą ne tik dėl grožio. Perlai turi gilią prasmę ir, kaip manoma, daro didelę įtaką juos nešiojančiam žmogui. Senovėje perlai buvo laikomi dievų ašaromis ir tikėta, kad jie neša sėkmę, apsaugą ir išmintį. Šiandien perlai ir toliau vertinami ne tik dėl savo grožio, bet ir dėl naudos, kurią, kaip tikima, jie teikia juos nešiojantiems žmonėms.

Manoma, kad perlai veikia raminamai ir subalansuotai, padeda sumažinti stresą ir nerimą. Tikima, kad jie skatina taikos ir ramybės jausmą, taip pat vidinę stiprybę ir pasitikėjimą savimi. Taip pat sakoma, kad perlai padeda subalansuoti natūralius kūno ritmus ir gerina bendrą savijautą.

Be emocinės ir fizinės naudos, manoma, kad perlai turi ir dvasinę reikšmę. Manoma, kad jie padeda juos nešiojančiam žmogui susisiekti su vidine išmintimi ir aukštesne sąmone, taip pat su dieviškumu. Perlai dažnai naudojami medituojant ir atliekant kitas dvasines praktikas, kad padėtų skaidrinti ir sutelkti protą bei pagilinti dvasinį ryšį[2].

Įperkama elegancija: atraskite stulbinančius perlus už prieinamą kainą

Perlai dėl savo grožio ir simbolikos buvo branginami šimtmečius ir šiandien išlieka labai paklausūs. Tačiau daugelis žmonių mano, kad jie yra per brangūs kasdieniam nešiojimui ar kasdienėms progoms. Tiesa ta, kad perlai yra prieinamesni, nei manoma, ir yra daugybė variantų, netgi už prieinamą kainą.

Perlai ir minimalizmas dera. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.
Perlai ir minimalizmas dera. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.

Viena iš priežasčių, kodėl perlai laikomi prabangiais, yra ta, kad kadaise jie buvo reti ir sunkiai prieinami. Šiandien perlai prieinami kaip niekada anksčiau, nes galima rinktis iš įvairių gėlavandenių ir sūriavandenių variantų. Gėlųjų vandenų perlai paprastai yra prieinamesni už sūriųjų vandenų perlus.

Kainai įtakos gali turėti ne tik perlų rūšis, bet ir jų dydis bei forma. Mažesni perlai paprastai yra pigesni už didesnius, o netaisyklingos formos perlai taip pat gali būti pigesni už idealiai apvalius. Įvairiomis kainomis galima įsigyti ir kultūrinių perlų, kurie auginami dirbtinai, kad už mažesnę kainą būtų galima įsigyti šių itin aukštos kokybės brangakmenių.

Perkant perlus svarbu nepamiršti, kad ne visi perlai yra vienodi. Aukštos kokybės perlai bus lygaus, blizgaus paviršiaus, o prastesnės kokybės perlai gali atrodyti matiniai arba turėti matomų dėmių. Tačiau net ir prastesnės kokybės perlai gali būti gražus ir nebrangus pasirinkimas tiems, kurie nori į savo gyvenimą įsileisti perlų elegancijos.

Prabangi rankinė. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.
Prabangi rankinė. Asociatyvi nuotrauka kurta su Midjourney.

Apibendrinant galima pasakyti, kad perlai nėra tik prabangus aksesuaras, skirtas ypatingoms progoms. Kadangi yra daugybė nebrangių variantų, kiekvienas gali mėgautis šių amžinųjų brangakmenių grožiu ir simbolika. Rinkdamiesi gėlavandenius perlus, mažesnius dydžius ar netaisyklingas formas, galite rasti perlų, atitinkančių jūsų biudžetą, neaukodami stiliaus ar kokybės.

Nesvarbu, ar klasikinis perlų vėrinys, žiedas, ar elegantiškų auskarų pora, perlai yra amžinas ir gražus pasirinkimas, kuris niekada neišeis iš mados. 

avatar
done
Viktorija Navickienė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
3.arrow_upward
About Pearls American gem society
4.arrow_upward