Karolio III-ojo karūnaciją veikia ir veganiškos tendencijos
Gegužės 6-ąją bus karūnuotas naujasis Jungtinės Karalystės karalius Karolis III. Jau dabar neabejojama, kad jo karūnacija taps didžiule švente patiems britams, o visame pasaulyje prie televizorių ekranų ji suburs milijonus smalsuolių bei karališkosios šeimos gerbėjų.
Iš tiesų, karaliaus Karolio III karūnacija domisi daugelis. Juk tai visiškai naujas istorijos, Jungtinės Karalystės ir pačios monarchijos puslapis. Be to, daugelis net nebuvo gimę, kai Jungtinė Karalystė šventė paskutiniojo monarcho, rudenį mirusios karalienės Elžbietos II karūnaciją 1953 m.
O ir pats naujo karaliaus įšventinimo procesas intriguoja ne vieną. Juk karūnaciją supa daugybė paslapčių, istorinių detalių ir intriguojančių ritualų. Pavyzdžiui, dauguma mano, kad esminė karūnacijos dalis yra karūnos uždėjimas ant monarcho galvos, tačiau tai nėra visiška tiesa.
Pasirodo, britų istorijoje esminį vaidmenį vaidina ne tik prabangios karūnos ir mantijos, tačiau ir šventieji aliejai. Praėjusį penktadienį Jeruzalėje, religinės ceremonijos metu buvo pašventintas Karolio III karūnacijai skirtas aliejus. Originalus jo receptas siekia 1626 m. įvykusią Karolio I karūnavimo ceremoniją, tačiau šį kartą, atsižvelgiant į laikotarpį, šventasis aliejus bus veganiškas.
Šventasis karūnacijos aliejus pašventintas netoli Jėzaus kapo Jeruzalėje
Bakingamo rūmai neseniai pranešė, kad šventasis karūnavimo aliejus, kuriuo bus pateptas karalius Karolis III, buvo pašventintas šventoje vietoje Jeruzalėje[1].
Aliejui išgauti ir šiais laikais naudojamos alyvuogės, surinktos iš karaliaus senelės, princesės Alisos amžinojo poilsio vietos. Alyvuogės buvo išspaustos netoli Betliejaus, kur, kaip tiki krikščionys, gimė Jėzus, o pats aliejaus receptas buvo sukurtas Šventojo kapo bažnyčioje, kurią tikintieji laiko Jėzaus palaidojimo vieta.
Karaliui Karoliui III naudojamas aliejus buvo palaimintas paties Jeruzalės patriarcho Teofilio III bei anglikonų arkivyskupo Hosamo Naumo.
Aliejuje nebus kašalotų žarnyno ar kitų smulkių žinduolių liaukų išskyrų
Tiesa, atsižvelgiant į tai, kad gyvename jau moderniais laikais, karaliui Karoliui III skirtame aliejuje jau nebus dedama medžiagų iš kašalotų žarnyno ar kitų smulkių žinduolių liaukų išskyrų. Vietoj to, mišinį sudarys alyvuogių aliejus, rožių, jazminų, cinamono, apelsinų žiedų ir sezamo aliejus. Tai reiškia, kad karūnavimo aliejus pirmą kartą bus visiškai veganiškas[2].
Monarcho patepimas šventuoju aliejumi siekia dar Senojo Testamento laikus, kur aprašomas kunigo Sadoko ir pranašo Natano atliktas Saliamono patepimas.
O vėliau šventasis karalių ir karalienių patepimas buvo vienas iš viduramžių sakramentų ir juo buvo pabrėžiamas dvasinis valdovo statusas: juk gana ilgai, iki pat XVII a. buvo manoma, kad valdovą tiesiogiai į sostą skiria pats Dievas, o patepimas šventuoju aliejumi yra tarsi Dievo valios patvirtinimo ritualas.
Karaliaus patepimas – intymi ir nuo visuomenės slepiama akimirka
Kalbant apie ne vieną amžių besitęsiančias monarchijos tradicijas ir ritualus, daugelis laikosi klaidingų įsitikinimų apie pačius svarbiausius monarcho karūnacijos proceso akcentus.
Manoma, kad įšventinant naująjį karalių arba karalienę didžiausias vaidmuo tenka monarcho skeptrui ar ant jo galvos nugulančiai karūnai.
Britų karališkosios šeimos atveju monarchiją iš tiesų bene labiausiai simbolizuoja Edvardo karūna ir sostas, turintys atspindėti monarcho reikšmę visuomenei ir stiprius saitus su krikščionybe.
Ne mažiau svarbus ir senovinis valdymo simbolis skeptras bei rutulys su kryžiumi, atspindintis pasaulį po Kristaus kojomis. Monarchas dėvi ir žiedą, tarsi simbolizuojantį savitą įsipareigojimą tautai ir pareigai[3].
Nors visi šie simboliai yra išskirtinai svarbūs, monarcho patepimas šventuoju aliejumi yra bene svarbiausias liturginis karūnacijos momentas. Pavyzdžiui, ši akimirka buvo vienintelė, kurios per televiziją nepamatė Elžbietos II karūnavimą stebėję žiūrovai.
Monarcho patepimas šventuoju aliejumi yra sena krikščionių sakramentinė praktika, todėl manoma, kad tai yra išskirtinai intymi akimirka tarp asmens bei Dievo. Nors šiandien jau gyvename kitais laikais, arkivyskupo atliekamas patepimas iš esmės pažymi monarcho kūną kaip ypatingą.
Todėl neabejojama, kad ir karaliaus Karolio III karūnacijos metu jo patepimas šventuoju aliejumi išliks privatus. Tiesa, planai, kaip tiksliai ir kiek bus rodoma karaliaus karūnavimo ceremonija, dar nėra paskelbti.
Karalius Karolis III monarchiją siekia modernizuoti
Nors monarchijoje daugelis tradicijų gyvuos ne vieną šimtą metų, Karolis III siunčia akivaizdžius signalus, jog savo valdymo metais jis sieks monarchiją suartinti su visuomene, padaryti ją modernesnę ir labiau prieinamą bei suvokiamą eiliniam britui.
Su tokiu siekiu galimai susijęs ir sprendimas šventojo karūnavimo aliejaus receptą pakeisti į veganišką. Be to, tai atspindi ir paties karaliaus pažiūras bei įsitikinimus.
„Karalius Karolis yra žinomas kaip žmogus, kuriam labai rūpi aplinka ir gamta, todėl nenuostabu, kad jo patepimui naudojamas aliejus buvo paruoštas su didžiausia pagarba gyvūnams ir gamtai“, – sako karališkasis komentatorius ir laidų vedėjas Džonatanas Sacerdoti[4].
Eksperto teigimu, naujas karaliaus karūnavimo aliejaus receptas sukurtas pagal šimtus metų naudojamą formulę, tačiau vos keli pakeitimai leido užtikrinti, jog jį gaminant nenukentėjo jokie gyvūnai.
„Ankstesnėse versijose buvo pasitelkiamas civetų aliejaus, kuris paprastai naudojamas parfumerijoje. Kitas gyvūninis produktas, kurio taip pat atsisakyta, yra ambra, kieta vaškinė medžiaga, gaunama iš kašaloto žarnyno. Rytų kultūrose ji buvo naudojama kaip vaistas arba prieskonis. Vakaruose jis buvo naudojamas kvapui stabilizuoti“, – sako Dž. Sacerdoti.
Karališkosios teisės ekspertė Hilary Fordwich pasakoja, kad šventasis aliejus įprastai yra saugomas butelyje ir tradiciškai laikomas labai slaptai, Vestminsterio dekano abatijoje. Ekspertė teigia, kad tai tik pabrėžia šio ritualu sakralumą.
„Naujojo monarcho patepimas, įšventinimo aktas, yra toks šventas, kad vyksta privačiai po uždanga, taip paverčiant šią akimirką giliai asmeniniu išgyvenimu tik tarp valdovo ir Dievo. Camilla taip pat bus patepta šventu aliejumi ir karūnuota“, – aiškina H. Fordwich.
Tuo tarpu karališkosios šeimos ekspertas Christopheris Andersenas teigia, kad monarcho patepimas yra labai svarbus ceremonijos elementas, įsišaknijęs senovinėje ir giliai dvasinėje tradicijoje, kad karalius ir karalienes išrinko būtent Dievas.
„Tai dvigubai aktualu Jungtinėje Karalystėje, kur Karolis III valdys ne tik kaip karalius, bet ir kaip Anglikonų Bažnyčios galva.“