Suprasti akimirksniu
  • Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II mirė eidama 97-uosius metus
  • „...tiek daug ir taip ilgai“
  • Įspūdingas karalienės Elžbietos II valdymo laikotarpis
  • Sosto įpėdine tapo būdama 10-ies
  • Karūnuota buvo 27-erių ir duotų įžadų laikėsi visą gyvenimą
  • Karaliumi tampa 73 metų Charlesas III
  • Atsisveikinimas su karaliene bus surengtas per dvi savaites
  • Karalienę pagerbė pasaulio šalių lyderiai
Šaltiniai
Londonas
Didžioji Britanija įžengė į gedulo laikotarpį. Joanna Zduńczyk/Pexels nuotrauka

Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II mirė eidama 97-uosius metus

Ketvirtadienį eidama 97-uosius Balmorale mirė ilgiausiai, 70 metų, Didžiąją Britaniją valdžiusi karalienė Elžbieta II. Ji ramiai, apsupta artimųjų, mirė Škotijoje, kur praleido didžiąją dalį vasaros.

Karalienė atėjo į sostą 1952 m. ir buvo didžiųjų socialinių pokyčių liudininkė.

Naujuoju Anglijos karaliumi taps jos sūnus princas Charlesas.

Būsimasis karalius Charlesas III sakė, kad jo mylimos motinos mirtis jam ir jo šeimai buvo „didžiulio liūdesio akimirka“ ir kad jos netektis bus „giliai jaučiama“ visame pasaulyje.

„Mes giliai apgailestaujame, kad mirė brangioji valdovė ir labai mylima motina, – sakė karalius Charlesas III. – Žinau, kad jos netektį pajus visa šalis ir Sandrauga bei daugybė žmonių visame pasaulyje.“

Artimiausiu gedulo laikotarpiu, karaliaus teigimu, jį ir jo šeimą „paguos ir palaikys žinios apie pagarbą ir gilią meilę, kuria taip plačiai buvo apsupta karalienė“.

Bakingamo rūmai pranešė, kad karalius Charlesas III ir jo žmona Camilla, dabar karalienė konsortė, penktadienį grįš į Londoną. Tikimasi, kad tądien jis kreipsis ir į tautą.

Vyresnieji karališkosios šeimos asmenys susirinko Balmorale, esančiame netoli Aberdyno, po to, kai anksčiau ketvirtadienį karalienės gydytojai išreiškė susirūpinimą jos sveikata.

Ten taip pat atvyko karalienės anūkas ir sosto įpėdinis princas Williamas bei jo brolis princas Harry.

„...tiek daug ir taip ilgai“

Antradienį karalienės paskirta ministrė pirmininkė Liz Truss sakė, kad monarchė buvo uola, ant kurios buvo pastatyta šiuolaikinė Didžioji Britanija, kuri „suteikė mums reikalingo stabilumo ir stiprybės“.

Kalbėdama apie naująjį karalių, ji sakė: „Siūlome jam savo ištikimybę ir atsidavimą taip kaip ir jo motina mums skyrė tiek daug ir taip ilgai. Ir praėjus antrajam Elžbietos amžiui, mes pradedame naują erą nuostabioje mūsų didžiosios šalies istorijoje, tiksliai taip, kaip būtų norėjusi Jos Didenybė, sakydami žodžius „Dieve, išgelbėk karalių“.

Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby – Anglijos bažnyčios, kurios aukščiausiasis valdytojas yra monarchas, dvasinis vadovas, išreiškė „didžiulį liūdesį“. Jis sakė, kad jo „maldos yra su karaliumi ir karališka šeima“.

Įspūdingas karalienės Elžbietos II valdymo laikotarpis

Karalienės Elžbietos II kadencija apėmė pokario taupymą, perėjimą iš imperijos į Sandraugą, Šaltojo karo pabaigą ir JK įstojimą į Europos Sąjungą bei išstojimą iš jos.

Jos valdymo laikotarpiu pasikeitė 15 ministrų pirmininkų, pradedant Winstonu Churchilliu, gimusiu 1874 m., ir įskaitant ponią Truss, gimusią po 101 metų, 1975 m.

Per visą savo valdymo laikotarpį ji kas savaitę rengdavo audiencijas savo ministrui pirmininkui.

Londono Bekingemo rūmuose visą šią dieną rinkosi minios žmonių, laukiančių naujienų apie karalienės būklę. Dauguma jų, išgirdę liūdną žinią apie karalienės mirtį, pradėjo verkti.

Profesinės sąjungos vėliava rūmų viršuje buvo nuleista iki pusės stiebo 18:30 vietos laiku, o oficialus pranešimas apie mirtį buvo iškabintas lauke.

Karalienei mirus, princas Williamas ir jo žmona Catherine tapo Kembridžo ir Kornvalio hercogu ir hercogiene.

Sosto įpėdine tapo būdama 10-ies

Karalienė Elizabeth Alexandra Mary Windsor gimė Mayfair mieste, Londone, 1926 m. balandžio 21 d. Mažai kas galėjo numatyti, kad ji taps monarche, tačiau 1936 m. gruodį jos dėdė Edvardas VIII atsisakė sosto ir susituokė su du kartus išsiskyrusia amerikiete Wallis Simpson.

Elžbietos tėvas tapo karaliumi Jurgiu VI, o sulaukusi 10 metų Lilibet, kaip ji buvo vadinama šeimoje, tapo sosto įpėdine.

Trejus metus Didžioji Britanija kariavo su nacistine Vokietija. Elizabeth ir jos jaunesnioji sesuo princesė Margaret didžiąją karo laiko dalį praleido Vindzoro pilyje po to, kai jų tėvai atmetė siūlymą jas evakuoti į Kanadą.

Sulaukusi 18 metų Elžbieta penkis mėnesius praleido Pagalbinėje teritorinėje tarnyboje ir išmoko pagrindinių variklio mechanikos bei vairavimo įgūdžių.

„Pradėjau suprasti esprit de corps [kolektyvumo dvasia], kuri gelbsti nelaimės akivaizdoje“, – vėliau prisiminė ji.

Per karą ji apsikeitė laiškais su savo trečiuoju pusbroliu, Graikijos princu, Filipu, kuris tarnavo Karališkajame laivyne. Jųdviejų romanas sužydėjo ir pora susituokė Vestminsterio abatijoje 1947 m. lapkričio 20 d., o princas gavo Edinburgo hercogo titulą.

Vėliau ji apibūdino jį kaip „mano stiprybę ir išlikimą“ per 74 santuokos metus, iki jo mirties 2021 m., kai jis buvo 99 metų amžiaus.

Karūnuota buvo 27-erių ir duotų įžadų laikėsi visą gyvenimą

Elžbietos II ir princo Filipo pirmasis sūnus Charlesas gimė 1948 m., 1950 m. – princesė Anne, 1960 m. – princas Andrew, 1964 m. – princas Edwardas. Karališkoji pora susilaukė aštuonių anūkų ir 12 proanūkių.

Atstovaudama sergančiam karaliui, 1952 m. princesė Elžbieta lankėsi Kenijoje, kai Filipas paskelbė žinią, kad mirė jos tėvas. Ji iškart grįžo į Londoną kaip nauja karalienė.

„Visa tai buvo labai staigus būdas imtis geriausio darbo, kurį tik gali“, – vėliau prisiminė ji.

Elžbieta, būdama 27 metų, buvo karūnuota Vestminsterio abatijoje 1953 m. birželio 2 d., priešais tuo metu rekordinę televizijos auditoriją, kurią sudarė daugiau nei 20 mln. žiūrovų.

Vėlesniais dešimtmečiais įvyko didžiuliai pokyčiai – baigėsi Britų imperijos gyvavimo laikotarpis užsienyje, o permainingas šeštasis dešimtmetis nušlavė visas socialines normas britų namuose.

Karalienė Elžbieta sugebėjo reformuoti monarchiją šiam mažiau pagarbiam amžiui, bendraudama su visuomene per pasivaikščiojimus, karališkuosius vizitus ir viešuose renginiuose. Jos įsipareigojimas Sandraugai buvo nuolatinis – ji bent kartą aplankė kiekvieną Sandraugos šalį. Tačiau jos gyvenime taip pat buvo asmeninio ir viešo skausmo laikotarpių.

1992 m. – karalienės „annus horribilis“. Tais metais gaisras nusiaubė karalienės Vindzoro pilį – privačią rezidenciją ir darbo rūmus. Iširo trys jos vaikų santuokos.

Po Velso princesės Dianos mirties 1997 m. per automobilio avariją Paryžiuje, karalienė susilaukė kritikos dėl savo šaltumo ir dėl to, kad nenorėjo į šią žinią viešai reaguoti. Kilo klausimų dėl monarchijos aktualumo šiuolaikinėje visuomenėje.

„Nė viena institucija... neturėtų tikėtis būti laisva nuo tų, kurie jai teikia savo lojalumą ir paramą, jau nekalbant apie tuos, kurie to nedaro“, – pripažino ji.

Būdama 21 metų princesė, Elžbieta pažadėjo savo gyvenimą skirti tarnybai. Praėjus dešimtmečiams, apmąstydama šiuos žodžius, per savo sidabrinį jubiliejų 1977 m., ji pareiškė: „Nors tą įžadą daviau, kai buvau žalia nuosprendyje, nesigailiu ir neatsiimu nė vieno žodžio“.

Tas pats įsipareigojimas tarnauti buvo pareikštas ir po 45 metų – platininio jubiliejaus savaitgalį, kuomet ji parašė padėkos laišką tautai. Šis etapas buvo švenčiamas įvairiomis valstybinėmis ceremonijomis ir spalvingu visų britų festivaliu, taip pat linksmais gatvės vakarėliais. Nors dėl sveikatos karalienė ne visada galėjo dalyvauti kai kuriuose įvykiuose, tačiau ji sakė:

„Mano širdis buvo su jumis visais“.

Karaliumi tampa 73 metų Charlesas III

73 metų karalius Charlesas tampa valstybės, kurią sudaro 14 Sandraugos sferų, vadovu.

Jis ir jo žmona Camilla yra Balmorale kartu su savo broliais ir seserimi princese Anne bei princais Andrew ir Edwardu. Juos lydi Edvardo žmona Sophie, taip pat princai Williamas ir Harry.

Williamo žmona Catherine liko Vindzore su savo vaikais George'u, Charlotte ir Louisu, nes tai buvo pirmoji diena naujoje mokykloje. Ji su karalienę buvo aplankiusi neseniai.

Atsisveikinimas su karaliene bus surengtas per dvi savaites

Karališkoji šeima dabar įžengė į gedulo laikotarpį.

Artimiausiomis dienomis visoje JK didžioji dalis nacionalinio gyvenimo bus sustabdyta. Oficialūs užsiėmimai bus atšaukti, o sąjungos vėliavos ant karališkųjų rezidencijų, vyriausybinių pastatų, visose ginkluotosiose pajėgose ir JK atstovybėse užsienyje bus iškeltos iki pusės stiebo.

Parlamento nariai pagerbs karalienę ir duos priesaiką karaliui Charlesui.

Vietos ir nacionalinės organizacijos bei labdaros organizacijos išreiškia pagarbą rengdamos atminimo renginius, pasirašydamos užuojautos knygose, taip pat bus skambinami bažnyčių varpai ir leidžiamos ginklų salvės.

Per artimiausias dvi savaites numatomos valstybinės karalienės laidotuvės.

Karalienę pagerbė pasaulio šalių lyderiai

Užsienio lyderiai pagerbė karalienę, o JAV prezidentas Joe Bidenas prisiminė, kaip ji solidarizavosi su JAV „tamsiausiomis dienomis“ po rugsėjo 11-osios teroro išpuolių.

Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui ji buvo „geraširdė karalienė“ ir „Prancūzijos draugė“. O Kanados ministrui pirmininkui Justinui Trudeau karalienė buvo nuolatinė kanadiečių gyvenimo dalis ir vienas iš jo „mėgstamiausių žmonių pasaulyje“[1].

avatar
Nežinomas Autorius
Tinklaraštininkas (-ė)
Šaltiniai
1.arrow_upward
George Bowden, Marie Jackson and Sean Coughlan. Queen Elizabeth II has died BBC