Medelyne darbai prasidedą kovą, o daugiausiai klientų sulaukiama balandį
Ne už kalnų balandis. Šis mėnuo nuo seno vadinamas aplinkos gražinimo, tvarkymosi mėnesiu. Pavasarį yra pats tinkamiausias metas sodinti dekoratyvinius augalus, vaismedžius, mat šiuo metų laiku vyksta aktyvus augalų šaknų sistemos vystymasis ir augimas. Apie dekoratyvinių augalų madas ir populiarias vaismedžių veisles sutiko papasakoti Ignalinos rajone, Limino kaime veikiančio medelyno vadovas Edgūnas Kiminius bei Utenos rajone, Mockėnų kaime įkurto vaismedžių sodo savininkas Vigandas Grigas.
Limino medelynas savo veiklą pradėjo 1990 metais ir dabar užima daugiau nei trijų hektarų teritoriją. Sezono metu čia darbuojasi samdomi darbuotojai, taip pat ir medelyno vadovo šeimos nariai.
Didieji darbai medelyne prasideda kovo mėnesį, o didžiausio klientų antplūdžio sulaukiama balandyje.
Pasak medelyno šeimininko, atvažiavę klientai perka viską, kas tik čia auginama arba tai, kas gražu, mat žmonės vertina augalo išvaizdą ir kokybę. Nenuostabu, juk sukurti grožio oazę savo kieme įmanoma tik apželdinant jį gražiais augalais ar jų kompozicijomis.
Medelyne klientų sulaukiama iš visos Lietuvos. Čia lankėsi net pirkėjai iš Talino, Maskvos, Sankt Peterburgo. Šie tolimesnių kraštų pirkėjai dažniausiai yra turistai, norintys parsivežti į savus kraštus kokį gražesnį augalą iš Lietuvos. Pašnekovas neslėpė, kad atvykę žmonės nori derėtis, tik, deja, ne visada gali.
„Jeigu užsikeli kainą, tai gali taikyti ir nuolaidą. Čia yra prekybinis triukas. Mes iš karto prekę parduodame už mažesnę kainą. Nepradedame žaisti derybų žaidimų, žongliruoti nuolaidomis ar akcijomis. Nuolaidas mes taikome tik daug perkantiems didmenininkams ar individualiems klientams, perkantiems daugiau kaip už 300 eurų. Pastarieji klientai gauna 10 procentų nuolaidą“, – teigė medelyno šeimininkas E. Kiminius.
Medelyne galima rasti ir retų veislių augalų, vedančių valgomus vaisius
Limino medelyne veisiami ir auginami dekoratyviniai medžiai, krūmai, gėlės. Asortimente siūloma apie 1 000 augalų rūšių ir veislių.
Čia galima įsigyti ir retų veislių valgomus vaisius vedančių augalų – aktinidijų, sausmedžių, kedrinių pušų, šilauogių.
Gausu ir vijoklinių, besidriekiančių ar šliaužiančių augalų.
Limino medelyne prekiaujama ir vaismedžiais, tačiau jie tik perparduodami, bet čia neveisiami. Vaismedžių ir vaiskrūmių sodinukai į Limino medelyną atvežami iš Žagarės ar kitų medelynų. Jais prekiaujama tik vieną mėnesį, kuomet būna tinkamas laikas sodinti.
Kai kurie čia veisiami dekoratyviniai augalai užauginami iš sėklyčių, kiti dauginami vegetatyviniu būdu iš augalo šakelių.
Dažniausios klaidos – netinkamai augalui parinktas dirvožemis arba vieta
Balandžio pirmoje pusėje žmonės aktyviau perka įvairius skiepytus ir neskiepytus spygliuočius, įvairių veislių, rūšių pušis.
E. Kiminiaus teigimu, šiuo metu sodinti lapuočius dar kiek ankstoka, mat jie nesužaliavę.
„Neretai pasitaiko, kad žmonės, įsigiję augalą, padaro klaidų – netinkamai parenka dirvožemį ar vietą.
Jei augalui reikalinga rūgšti dirva, o jis sodinamas į bet kokią terpę arba augalo sodinimo vietoje dalis rūgščios specialios žemės sumaišoma su kitokiu substratu – augalas neaugs, o nyks.
Taip pat nevertėtų rizikuoti durpingą žemę mėgstantį augalą sodinti į durpių substratą, skirtą pomidorams ar kitoms daržovėms. Informacijos apie dekoratyvinių augalų priežiūrą, auginimą, dabar gausu interneto platybėse“, – aiškino medelyno savininkas.
Į klausimą, kaip reikėtų internete rasti teisingą informaciją, pašnekovas atsakė filosofiškai: „Visi atsakymai slypi širdyje. Reikia tik ten pasikapstyti. Žmonės kartais prisiskaito tokios informacijos, kad spygliuočių neva negalima tręšti organinėmis trąšomis. Tada aš jų ir klausiu:
„O kas gi mišką tręšia mineralinėmis trąšomis?“ Taigi miškas vien tik ir auga ant organinių trąšų. Kartais net keista, kaip kažkam šauna į galvą taip teigti“.
Dėl šiltėjančio klimato Lietuvoje adaptavosi egzotiški augalai
Pastaruoju metu prie mūsų šiltėjančio klimato jau adaptavosi ir egzotiški augalai – magnolijos, triskiaučiai migdolai, vijoklinės hortenzijos, raudonžiedžiai kaštonai ir kt.
Kiminių šeimos medelyne galima įsigyti įvairių rūšių skiepytų spygliuočių, šliaužiančių, margaspyglių, koloninių, kalninių, juodųjų, kedrinių ar geltonųjų pušų.
Šiame medelyne augalų skiepijimu neužsiimama. Augalai čia atvežami jau paskiepyti ir toliau auginami apie 3–5 metus.
Medelyno savininkas pastebi, kad tie augalai, kurie dar prieš kokius 7 ar 10 metų Lietuvoje negalėjo augti dėl vyraujančio klimato ir pernelyg šaltų žiemų, dabar puikiausiai auga. Tačiau visų augalų augimas daugeliu aspektų priklauso nuo jį prižiūrinčio šeimininko ar šeimininkės dėmesio ir meilės.
„Jei augalėlis mylimas, prižiūrimas, paglostomas, tai jis ir augs geriau“, – tikino E. Kiminius.
Dekoratyvinius augalus geriau sodinti pavasarį
Medelyno vadovo teigimu, sodinti dekoratyvinius augalus labiau dera pavasarį.
„Pavasarį linksmiau, kita nuotaika ir ta gera energija persiduoda augalams. Jei ruduo saulėtas ir šiltas – galima sodinti ir rudenį. Bet tuomet reikėtų žinoti, kad spygliuočiai gali būti sodinami nuo rugpjūčio iki rugsėjo mėnesio vidurio.
Vasara yra tinkamas metas sodinti spygliuočius tuo atveju, jei augalas buvo auginamas vazone. Jei augalas augo žemėje, jį perkeliant į kitą vietą reikia atsižvelgti į tam tikrus niuansus, bet svarbiausia, kad perkeliant augalo šaknys nebūtų plikos“, – teigė E. Kiminius.
Augina ir daugina vaismedžius, vaiskrūmius bei dekoratyvinius augalus
Utenos rajone, Mockėnų kaime V. Grigo įveistame 5 hektarų sode auginami, dauginami, skiepijami vaismedžiai, vaiskrūmiai bei dekoratyviniai augalai. Medelyno savininkas sodininkyste užsiima jau daugiau nei 20 metų. Šios veiklos vyras nevadina nei hobiu, nei pomėgiu ir atvirauja, kad sodininkystė jam yra pragyvenimo šaltinis.
Anksčiau V. Grigas augino daržoves, braškes, tačiau pastaruoju metu, anot jo, jų auginti Lietuvoje neapsimoka. Pašnekovas nevyniodamas žodžių į vatą rėžė:
„Su lenkais juk nepakonkuruosi. Parduotuvėse pilna atvežtinių daržovių, vaisių“.
Vyras pastebi, kad Lietuvoje vis mažėja norinčių sodininkauti ar ūkininkauti.
„Niekam toks darbas nebeįdomus. Anksčiau būdavo, atsikeli ryte ir girdi, kaip karvutės mūkia. O dabar ką išgirsi? Nebent kaip kaimynės žolę su žoliapjove drožia. Viena nespėja pabaigti, kita pradeda“, – neslėpdamas humoro šypsodamasis kalbėjo V. Grigas.
Savame sode vyras intensyviau dirba pavasarį ir rudenį. Augina ir parduoda įvairių veislių serbentus, agrastus, avietes, kolonines ir paprastas obelis, kriaušes, slyvas, sodinius šermukšnius, medlievas, neseniai įveisė ir vynuogyną. Dekoratyvinių augalų asortimente – rudbekijos, bambukai, kemerai, jazminai, bijūnai, lanksvos, šilokai, purienos ir kiti augalai. Bet su šiais augalais reikia dirbti ir vasarą, todėl jų kiekį medelyne vyras riboja.
Kai suaugs vynuogynas ir subręs vynuogių derlius, pašnekovas žada ir vyną pradėti gaminti.
Įsigyjant sodinuką yra svarbu įvertinti šaknų sistemą
Vyras tikino, kad dažnai prekybos vietose dvimečiai medeliai pardavinėjami įsodinti į 5 litrų vazonėlius ir už juos dar nesikuklinama prašyti nemenkos sumos. Tokiam medžiui, anot pašnekovo, reikia bent 10 litrų talpos vazono.
„Ir perka žmonės mokėdami didžiausius pinigus už nuskursti pasmerktą medelį su pažeista šaknų sistema. Tokį medį – apkapotomis šaknimis – reikėtų išmesti.
Kaip tas medis gali augti, derlių duoti? Čia tas pats, kaip žmogui pėdas apkapoti… Ar jis tuomet gyvens, vaikščios?
Augalui svarbiausia yra šaknys, o ne mediena. Nors žmonės neretai pirkdami medį žiūri, kaip atrodo medelio stiebas, o į šaknis net nekreipia dėmesio“, – pastebėjimais dalijosi V. Grigas.
Paklaustas, kaip pirkėjams atsirinkti kokybišką, gerą, tvirtą sodinuką, vyras juokaudamas atsakė, kad šiuo klausimu patarti sunku, mat kai kurie pirkėjai net kriaušės nuo obels neskiria. Taip pat neretai klaidingai galvoja, kad prekyvietėje pardavėjas, turintis pilną sunkvežimį sodinukų, yra neabejotinai apie sodininkystę daug išmanantis žmogus. Taip manyti, anot pašnekovo, ne visada teisinga.
Dažna klaida, kurią taip pat daro žmonės, tai per didelis rūpinimasis įsigytais sodinukais.
„Pasisodina medelį ir tada nenurimsta besidomėdami, tai ko čia dabar tam augalui duoti? Trąšų? Kokių trąšų?.. Sodinant augalą geriausia iškasti didesnę duobę, prastą žemę nuimti ir palikti viršutinį dirvos sluoksnį. Pasodinai medelį, palaistei ir palikai. Veisdami sodus prastesnėje žemėje, žmonės iškasa didelę duobę, išplūkia moliu jos dugną, prideda geros žemės ir tik tada sodina. Taip pasodintas augalas gerai augs tik kokius tris ar penkis metus, o paskui pradės skursti. Augalo šaknys, išnaudoję pagerintos žemės naudingas medžiagas, susivys aplinkui ir nesikeros į tolį ieškoti geresnės žemės“, – apie sodininkavimo subtilybes pasakojo pašnekovas.
Štai šilauoges medelyno savininkas pataria sodinti į rūgščią žemę, mat šioms uogoms netinka įprasta durpė, spygliais ar kitokiais priedais pagerinta žemė. Bet štai medlievoms rūgščios žemės nereikia, jos gali augti ir įprastoje daržo žemėje.
Sodininko sode dominuoja rusiškos ir latviškos vaismedžių veislės
V. Grigo valdomame sode dominuoja rusiškos, latviškos vaismedžių veislės – tai atsparesni ligoms „Maskvos didieji“, „Ševčenka“ abrikosai, atsparios rauplėms obelys „Topaz“, „Rubin“, „Rajka“, kriaušės „Tem-bo-li“, „Marija“, „Oseniaja gruša“, „Vilma“ ir kt.
„Žmonės dažnai prašo parduoti pačią geriausią veislę, bet geriausių nebūna. Jeigu būtų viena geriausia veislė, nebūtų šimtų kitų veislių“, – tikino šypsodamasis medelyno savininkas.
Vyras pastebi, kad pirkėjai pastaraisiais metais dažniau domisi šilauogėmis, medlievomis, populiarūs ir šermukšniai, aronijos, koloninės obelys.
Sodininko teigimu, beveik nėra skirtumo, kada sodinti obelis ar kaulavaisius. Sodinukų kainos rudenį būna žemesnės, o ir augalai gražesni.
„Augalo šaknys pradeda vystytis prie 4 laipsnių temperatūros. Sula dar neteka, o augalas jau bunda iš po žiemos, taigi sodinti galima ir kovo, balandžio, gruodžio, sausio ar net vasario mėnesį, svarbu, kad žemė būtų neįšalusi. Sunkiau augalas prigis, jei sodinsime tuomet, kai augalo lapai jau lapoja ir garina drėgmę“, – patarimus dalijo sodo savininkas.