Pasirašytas memorandumas: valstybės institucijos ir verslas vienija jėgas prieš elektroninius sukčius

Lietuva, SaugumasRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Sukčiai
Lietuviai vis dažniau užkimba ant sukčių kabliuko. Pixabay/Pexels nuotrauka.

Per praėjusius metus sukčiai Lietuvoje išviliojo 17,3 mln. eurų

Šiandien Prezidento rūmuose įvyko ypatingas renginys, kurio metu pasirašytas memorandumas dėl kovos su elektroniniais sukčiavimais Lietuvoje. Tai – Prezidento Gitano Nausėdos inicijuota priemonė, kuri turėtų padėti sustabdyti sparčiai augančius nusikaltimus elektroninėje erdvėje ir geriau apsaugoti šalies gyventojus.

Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Andrius Varnelis renginyje atkreipė dėmesį, kad elektroniniai sukčiavimai Lietuvoje įgauna vis didesnį mastą. Vien per praėjusius 2023-uosius sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo net 12,3 mln. eurų, o 2024 metais šis skaičius išaugo iki 17,3 mln. eurų.

Pasak Prezidento, šie praradimai ne tik skurdina piliečius, bet ir mažina žmonių pasitikėjimą įmonėmis, bankais, teisėsaugos institucijomis. Augantis sukčiavimų skaičius taip pat kuria baimę naudotis elektroninėmis paslaugomis, kurios tampa vis svarbesnės kasdienybėje. Prezidento vertinimu, elektroniniai nusikaltimai yra ne tik socialinė problema, bet ir rimta grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui bei gerovės valstybės kūrimui.

Vien švietimo apie technologijų pavojus nepakanka – reikalingi konkretūs veiksmai

Prezidentūroje pasirašytas memorandumas. LR Prezidentūros kanceliarijos nuotrauka

Prezidento patarėjas A. Varnelis pažymėjo, kad tik gyventojų informavimo neužtenka – būtina pasitelkti modernias technologijas, operatyvų institucijų bendradarbiavimą, taip pat aktyvų tarptautinį darbą, kadangi sukčiai dažnai veikia iš užsienio šalių.

Pasak jo, svarbu ne tik užkirsti kelią naujiems sukčiavimo atvejams, bet ir greitai reaguoti į jau įvykusius – sukčiavimą patyrę žmonės privalo žinoti, kur kreiptis pagalbos. Mobiliojo ryšio operatorių, bankų ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro bendradarbiavimas leis operatyviai blokuoti sukčių naudojamas nuorodas, žinutes ir skambučius, taip pat padės greičiau susigrąžinti išviliotas lėšas.

Pasirašytas memorandumas – plataus bendradarbiavimo pradžia

Šiandien Prezidentūroje pasirašytas memorandumas – tai valstybės institucijų ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo pradžia. Dokumentą pasirašė generalinė prokurorė Nida Grunskienė, policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas, Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus, Ryšių reguliavimo tarnybos vadovė Jūratė Šovienė, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro direktorė Eglė Lukošienė bei Nacionalinio kibernetinio saugumo centro laikinasis vadovas Antanas Aleknavičius.

Renginyje taip pat dalyvavo teisėsaugos, finansų, telekomunikacijų ir kibernetinio saugumo ekspertai, kurie pabrėžė tarptautinio bendradarbiavimo svarbą. Prezidentas G. Nausėda žada šį klausimą kelti ir Europos Sąjungos institucijų lygmeniu, siekiant efektyvesnių sprendimų visoje Europoje.

Gyventojai, pastebėję sukčiavimo bandymus, gali apie tai pranešti elektroniniu paštu [email protected] arba per Nacionalinio kibernetinio saugumo centro internetinę svetainę. Jei jau tapote sukčių auka, reikėtų nedelsiant kreiptis į policiją per portalą epolicija.lt.

Parengta pagal Lietuvos Respublikos Prezidentūros informaciją.