Pasaulis laukime: šiandien – Karolio III karūnavimo ceremonija

Pasaulis, Šiandien, TradicijosDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Karaliaus karūnavimas
Karūnavimo ceremonija yra ilgai laukta viso pasaulio. Dmitri Sidorov/ Pexels nuotrauka

Karūnacijos ceremonija ir tradicijų pilna šventė, kurios neteko matyti jau 70 metų

Šiandien didi diena, nes nepaisant to, kad princas Čarlzas jau yra paskelbtas ir veikia kaip karalius, įvyks oficiali Karolio III karūnavimo ceremonija. Didžiosios Britanijos karališkoji šeima atverčia naują puslapį karaliaus Karolio III karūnavimo iškilmėse, kurios primena viduramžių laikus, bet pasižymi šiuolaikinėmis puošmenomis.

Šios dienos Karališkosios šeimos gerbėjai, JK gyventojai, pasaulio žmonės laukia ištisus metus ir pamatyti šias iškilmes yra didelis įvykis. Tradicijos yra pripildytos pompastika, iškilmės ir simbolika siekia daugiau nei 1 000 metų, tačiau šio karaliaus karūnavimo metu bus ir naujų tradicijos vingių ir pokyčių, palyginti su jo motinos, karalienės Elžbietos II karūnavimu prieš 70 metų[1].

Planuojama, kad ceremonija Vestminsterio abatijoje bus santūresnė nei ankstesnioji, nors joje dalyvaus kitų šalių karališkieji asmenys, valstybių vadovai ir dauguma Čarlzo šeimos narių, o monarchas planuoja dėvėti tuos pačius drabužius kaip ir Elžbieta prieš daugel metų[2].

Štai keletas dalykų, kuriuos reikėtų žinoti apie karūnaciją:

  • rugsėjo 8 d. mirus Elžbietai, Čarlzas automatiškai įžengė į sostą, o po dviejų dienų jis buvo oficialiai paskelbtas Didžiosios Britanijos monarchu per įžengimo į sostą ceremoniją, kuri pirmą kartą buvo transliuojama per televiziją;
  • Čarlzas sakė, kad giliai suvokia šį didį palikimą ir pareigas bei sunkią suvereniteto atsakomybę, kuri dabar perėjo jam. Teisiškai karūnacija nėra privaloma, o kitos Europos monarchijos šių ceremonijų atsisakė. Tačiau šis giliai religinis ir daug regalijų turintis renginys yra oficialesnis valstybės vadovo ir titulinio Anglijos Bažnyčios vadovo vaidmens patvirtinimas, kuriuo buvo siekiama parodyti, kad karaliaus valdžia yra kilusi iš Dievo;
  • per apeigas, kurias ves dvasinis Bažnyčios vadovas Kenterberio arkivyskupas, Čarlzas bus pateptas aliejumi, gaus tradicinius monarcho simbolius, įskaitant rutulį ir skeptrą, ir jam pirmą kartą ant galvos bus uždėta Švento Edvardo karūna. Čarlzo žmona Kamila bus karūnuota kaip karalienė[3].

Karūnavimo ceremonija siekia viduramžių laikus ir didžioji jos dalis išlieka nepakitusi

Nors tradicijos eina per šeimas tūkstančiais metų, ši ceremonija bus šiek tiek kitokia nei ankstesnės karūnavimo iškilmės prieš šimtus metų. Karolio III karūnavimo ceremonija vyks moderniau, bet bus laikomasi tradicijų ir protokolo. Vestministerio abatijoje šis ritualas vyksta nuo tada, kai 1066 m. buvo karūnuotas Vilhelmas Užkariautojas.

1953 m. birželio mėn. vykusi Elžbietos II karūnavimo ceremonija buvo pirmoji, kurią tiesiogiai transliavo televizija. Nespalvota transliacija pritraukė dešimtis milijonų žiūrovų Didžiojoje Britanijoje, o vėliau buvo rodoma viso pasaulio auditorijai. Transliacijų ir socialinės žiniasklaidos amžiuje žmonės galės stebėti Karolio III karūnavimą tiesiogiai: ryškiai raudona, mėlyna ir auksine spalvomis, beveik iš bet kurios planetos vietos ir skelbti savo karštus pastebėjimus su šiai progai sukurtu karūnos emodži[4].

Karolis III yra sakęs, kad planuoja sumažinti monarchijos narių skaičių. Tikimasi, kad tai atsispindės ir jo karūnavimo ceremonijoje, kuri bus trumpesnė nei jo motinos trijų valandų ekstravagantiška ceremonija. Šioje ceremonijoje dalyvaus ne daugiau kaip 2 800 svečių, gerokai mažiau nei 8 000, susirinkusių stebėti Elžbietos karūnavimo.

Atsižvelgiant į Jungtinės Karalystės religinės sudėties pokyčius, karūnacijoje dalyvaus budistų, induistų, žydų, musulmonų ir sikhų religiniai lyderiai. Tai atspindi Karolio III priesaiką būti tikėjimų gynėju, o ne vieno tikėjimo gynėju.

Procesija po ceremonijos taip pat bus gerokai trumpesnė nei 5 mylių (8 km) maršrutas, kuriuo 1953 m. Elžbieta ir jos vyras princas Filipas apkeliavo Londoną. Čarlzas ir Kamila planuoja 1,3 mylios (2 kilometrų) maršrutą nuo Bekingemo rūmų iki vienuolyno įveikti modernesniais arkliais traukiamais ratais. Po karūnavimo jie grįš į praeitį ir kelionę pakartos 260 metų senumo karieta, garsėjančia šiurkščiu važiavimu, naudota per visas karūnacijas nuo Vilhelmo IV karūnavimo 1831 m.

Pripildyti miestai
Ceremonija pritraukia gausius būrius susidomėjusių ir svečių. Dominika Gregusova/ Pexels nuotrauka

Garsenybės grandiozinėse iškilmėse nublanksta dėl šeimos dramų

Tikimasi, kad karūnavime dalyvaus šimtas valstybių vadovų, taip pat karališkosios šeimos nariai: nuo Japonijos kronprinco Akišino ir jo žmonos Kiko iki Ispanijos karaliaus Felipės VI ir karalienės Leticijos. JAV ir toliau laikysis tradicijos, kad prezidentas nedalyvaus Didžiosios Britanijos karališkosiose karūnavimo iškilmėse, nors pirmoji ponia Jill Biden jose ir ketina dalyvauti[5].

Buvęs prezidentas Donaldas Trumpas kritikuoja Joe Bideną ir jo kvietimo į karūnavimo ceremoniją atsisakymą. Jis teigia, kad dabartinis JAV prezidentas yra prastos sveikatos, kad galėtų keliauti iki JK ir kritikuoja šalies vadovą, kurdamas sąmokslo teorijas apie jo būklę[6]. Taip pat jis vadina J. Baideno sprendimą nevykti nepagarba. Nors į ceremoniją prezidentas Joe Bidenas nevyks, priėmė specialų kvietimą atvykti į šalį.

Tikimasi, kad Velso princas ir sosto įpėdinis Viljamas atsiklaups prieš savo tėvą ir prisieks jam ištikimybę, atlikdamas vadinamąją karališkojo kraujo pagerbimo ceremoniją. Taip pat tikimasi, kad jo jaunesnysis brolis, princas Haris, išrinktasis Sasekso hercogas, pamaldose nedalyvaus.

Šių metų pradžioje bestseleriu tapusioje jo sprogstamoje memuarų knygoje buvo pateikta ne itin pagiriamųjų teiginių apie karališkąją šeimą. Dar prieš tris savaites buvo svarstoma, ar Harry ir jo žmona Meghan dalyvaus karūnavimo ceremonijoje po to, kai pareiškė kaltinimus karališkajai šeimai dėl rasizmo ir manipuliavimo žiniasklaida.

Pora mėnesių mėnesius nepatvirtino fakto ar dalyvaus ceremonijoje, bet galiausiai patvirtino, kad princas Harry ten dalyvaus. Jo žmona hercogienė Meghan Markle su dviem mažamečiais vaikais, princu Archie ir princese Lilibet liks poros namuose Pietų Kalifornijoje[7].

Karūnavimas įvyks likus vos kelioms dienoms iki pirmojo Hario ieškinio prieš britų bulvarinę spaudą nagrinėjimo teisme. Ši byla gali atskleisti daugiau šeimos paslapčių. Praėjusią savaitę per panašios bylos nagrinėjimą Harry teismo dokumentuose teigė, kad Bakingemo rūmai, karalienei pritarus, susitarė su Ruperto Murdocho Anglijos laikraščiais dėl kaltinimų įsilaužimu į telefonus be teismo proceso. Haris sakė, kad rūmų darbuotojai jam nurodė atsisakyti bylinėjimosi, nes jo tėvas norėjo pelnyti spaudos palankumą.

Karališkos šeimos drama su princo Hario ir jo žmonos problemomis nesibaigia.

Tikimasi, kad Čarlzo brolis princas Andrew taip pat nedalyvaus ceremonijoje. Andrew atsisakė karališkųjų pareigų ir iš jo buvo atimti kariniai titulai bei globos teisės po to, kai paaiškėjo jo draugystė su nuteistu seksualiniu nusikaltėliu Jeffrey Epsteinu[8].

Karūnavimo ceremonija
Karaliaus karūnavimas yra didelis įvykis JK ir visame pasaulyje. Mike Bird/ Pexels nuotrauka

Kas pasirodys karaliaus Karolio III karūnavimo ceremonijoje?

JAV prezidento Joe Bideno nebus, tačiau kvietimus į karaliaus karūnavimą priėmė daugiau kaip 100 kitų valstybių vadovų. 2 300 svečių sąraše taip pat yra Jungtinės Karalystės parlamento narių, įžymybių ir daug bendruomenių bei labdaros organizacijų atstovų.

JAV prezidentui, kuris negalės dalyvauti, atstovaus pirmoji ponia Jill Biden, o prie jos prisijungs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Vokietijos ir Italijos prezidentai Frankas-Walteris Steinmeieris ir Sergio Mattarella, kurių vaidmuo daugiausia yra ceremoninis, dalyvaus vietoj savo vyriausybių vadovų Olafo Scholzo ir Giorgia Meloni[9].

Nors oficialus svečių sąrašas nepaskelbtas, tikimasi, kad pakviesti dabartinių 15 Sandraugos karalysčių ministrai pirmininkai, įskaitant Australijos ministrą pirmininką Anthony Albanese, Naujosios Zelandijos ministrą pirmininką Chrisą Hipkinsą ir Kanados ministrą pirmininką Justiną Trudeau.

Pakistano premjeras Šehbazas Šarifas, kaip manoma, sutiko dalyvauti ceremonijoje. Kinijos viceprezidentas Han Zheng, kuris vadovavo pilietinių laisvių suvaržymui Honkonge, taip pat įtrauktas į karaliaus svečių sąrašą, o konservatorių parlamento nariai šį žingsnį pavadino piktinančiu.

Pranešama, kad Iranas nebuvo pakviestas, o tai yra pokytis, palyginti su praėjusiais metais vykusiomis karalienės laidotuvėmis. Iranas prisijungė prie sąrašo, kuriame yra Rusija, Baltarusija, Mianmaras, Afganistanas, Sirija ir Venesuela. Teigiama, kad kvietimai Šiaurės Korėjai ir Nikaragvai bus panašūs kaip ir karalienės Elžbietos II laidotuvėse misijų vadovams, kad jiems bus pasiūlyta dalyvauti.

Tarp užsienio karališkųjų šeimų narių yra Nyderlandų karalius Vilemas Aleksandras ir karalienė Maxima, Belgijos karalius Filipas ir karalienė Matilda, Švedijos karalius Karlas XVI Gustavas ir kronprincesė Viktorija bei Butano Drakono karalius Jigme Khesaras Namgyelis Wangchuckas ir jo žmona karalienė Jetsun Pema Wangchuck. Savo dalyvavimą patvirtino Monako princas Albertas ir princesė Charlene. Japonijos kronprincas Fumihito ir kronprincesė Kiko ceremonijoje atstovaus imperatoriui Naruhito.

Tarp dalyvaujančių Jungtinės Karalystės politikų yra Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rišis Sunakas, kuris skaitys pranešimą. Taip pat tikimasi, kad bus pakviesti ir buvę ministrai pirmininkai. Manoma, kad svečių sąraše taip pat bus aukšto rango ministrų kabineto ministrai ir opozicijos lyderis seras Keiras Starmeris. Tačiau dėl vietos stokos pakviesta kur kas mažiau parlamento narių ir kolegų nei 1953 m. karūnavimo iškilmėse, o dalyviai bus atrinkti balsuojant.

Kvietimus priėmė Škotijos pirmasis ministras Humza Yousafas ir Sinn Féin lyderė Šiaurės Airijoje Michelle O’Neill. Karalius iki šių iškilmių Bakingemo rūmuose surengė keletą audiencijų akis į akį, todėl manoma, kad tarp kitų svečių galėtų būti Amazonės čiabuvių lyderiai Uyunkar Domingo Peas ir Atossa Soltani, Ganos Ašantų karalius Otumfuo Osei Tutu II ir Kanados čiabuvių lyderiai Chief Roseanne Archibald, Natan Obed ir Cassidy Caron.

Tarp įžymybių laukiami televizijos laidų vedėjai Anthony McPartlinas ir Declanas Donnelly, amerikiečių dainininkas ir dainų autorius Lionelis Richie, britų mados žurnalo vyriausiasis redaktorius Edwardas Enninfulas. Į renginį pakviesta daugiau kaip 850 bendruomenių ir labdaros organizacijų atstovų iš visos Jungtinės Karalystės, tarp jų ir daugiau kaip 450 Britų imperijos medalių laureatų, kurie apdovanoti už nuopelnus.

Dalyvaus ir karalienės konsortės Kamilos (netrukus tapsiančios karaliene) šeima: jos sūnus Tomas Parkeris Bowlesas, dukra Laura Lopes ir net buvęs jos vyras Andrew Parkeris Bowlesas. Jų anūkai Gusas ir Louisas Lopesai, Fredis Parkeris Bowlesas ir jos vyriausiasis sūnėnas Arthuras Elliotas bus Kamilos garbės svečiai.

Miestas bunda
Šalis ir didieji miestai bunda prieš didžiules iškilmes. Georg/ Pexels nuotrauka

Karūnavimo svarba šaliai ir Karališkąjai šeimai

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad pastaraisiais metais parama monarchijai susilpnėjo, todėl Čarlzui tai yra galimybė siekti visuomenės palankumo ir pademonstruoti savo palankumą. Tikimasi, kad minios žmonių išsirikiuos gatvėse, norėdami pasveikinti naująjį karalių, o prie Bakingamo rūmų stovės minios žmonių, laukiančių, kol jis pasirodys balkone po procesijos[10].

Nors pastaraisiais metais iš pagarbos karalienei ir jos dešimtmečius trukusiai tarnystei šaliai karūnos kritika buvo palyginti nuosaiki, tikėtina, kad bus daug daugiau diskutuojama apie tai, ar Britanijai vis dar reikia šios pasenusios institucijos, ar ji turėtų tapti respublika su renkamu valstybės vadovu.

Antimonarchistinės grupės lyderis sakė, kad planuoja, jog karališkajai procesijai važiuojant pro šalį daugiau kaip 1 000 geltonai apsirengusių protestuotojų skanduos „Ne mano karalius“. Po karalienės mirties Karolis III nebuvo priimtas teigiamai ir jo valdymas nebuvo laukiamas nuo pirmųjų dienų[11].

Tačiau didžiajai daugumai tai bus proga pasidžiaugti, kad yra britai, arba parodyti savo paramą institucijai, kuria žavisi daugybė žmonių visame pasaulyje. Gatvėse plevėsuos profesinių sąjungų vėliavos, žiūrovai bus apsirengę raudona, balta ir mėlyna spalvomis, o virš galvų skraidys kariniai lėktuvai, skleidžiantys nacionalinių spalvų dūmus. Pati ceremonijos pompastika ir iškilmingumas taip pat primena laikus, kai Didžioji Britanija buvo galingiausia pasaulio valstybė.

Didžiosios Britanijos monarcho karūnavimas yra didingas ir sudėtingas renginys, turintis daug tradicijų ir istorijos. Jis laikomas vienu iš svarbiausių monarchijos gyvenimo įvykių ir yra svarbus Jungtinės Karalystės istorijos momentas. Karūnavimas tai yra proga visai tautai susiburti ir švęsti naujo monarcho įžengimą į sostą.

Saugumas
Tokios iškilmės reikalauja stipraus saugumo protokolo. Romeo/ Pexels nuotrauka

Monarcho karūnavimo tradicijos siekia IX a.

Visos šios tradicijos Didžiojoje Britanijoje prasidėjo kai buvo karūnuoti pirmieji anglosaksų karaliai. Monarcho karūnavimas buvo laikomas viešu jo teisės valdyti paskelbimu ir buvo lydimas sudėtingų ceremonijų, kuriose dalyvaudavo kilmingieji, dvasininkai ir karalystės gyventojai.

Bėgant amžiams karūnavimo ceremonija evoliucionavo ir keitėsi, tačiau išliko svarbia monarchijos istorijos ir tradicijų dalimi. Šiandien Didžiosios Britanijos monarcho karūnavimas yra prabangus renginys, apimantis daugybę įvairių ritualų, įskaitant monarcho patepimą šventu aliejumi, karūnos įteikimą ir priesaikos davimą.

Karūnavimo ceremonija vyksta Vestminsterio abatijoje, kuri nuo 1066 m. yra tradicinė karūnavimo vieta. Ceremonijai vadovauja Kenterberio arkivyskupas, kuris yra vyriausias Anglikonų Bažnyčios vyskupas. Karūnavimo ceremonijoje dalyvauja karališkosios šeimos nariai, valstybių vadovai iš viso pasaulio ir kiti aukšti asmenys[12].

Viena iš svarbiausių karūnavimo ceremonijos tradicijų yra monarcho patepimas šventu aliejumi. Tai simbolinis veiksmas, kuriuo išreiškiamas monarcho įšventinimas į Anglijos Bažnyčios vadovo vaidmenį. Patepimas atliekamas naudojant specialų aliejaus mišinį, paruoštą pagal tradicinį receptą, kurio ištakos siekia karaliaus Karolio II laikus.

Kita svarbi karūnavimo tradicija yra karūnos įteikimas. Karūną ant monarcho galvos uždeda Kenterberio arkivyskupas, kuris pareiškia: „Priimk šią šlovės karūną, o kartu su ja ir orumo diademą, ir būk visų žmonių, visų tautų ir visų kalbų karalius (arba karalienė).“

Karūnavimo metu monarchas taip pat duoda priesaiką. Monarchas prisiekia laikytis karalystės įstatymų bei papročių ir teisingai bei gailestingai valdyti žmones. Monarchas taip pat pasižada ginti Anglijos Bažnyčią ir išlaikyti karalystės žmonių teises ir privilegijas.

Tradicijos
Karūnavimo tradicijos gyvuoja jau tūkstančius metų. Mike Bird/ Pexels nuotrauka

Anglosaksų tradicjos perpintos su krikščioniškos liturgijos elementais

Karūnavimas yra svarbus įvykis ne tik monarchijai, bet ir Jungtinės Karalystės žmonėms. Tai nacionalinės vienybės ir pasididžiavimo akimirka, ji laikoma šalies istorijos ir tradicijų patvirtinimu. Karūnavimas taip pat primena apie neblėstančią monarchijos galią ir įtaką Didžiosios Britanijos visuomenei.

Didžiosios Britanijos monarcho karūnavimas yra didingas ir istorinis įvykis, kupinas tradicijų ir ceremonijų. Tai proga visai tautai susiburti ir švęsti naujo monarcho įžengimą į sostą. Karūnavimas yra svarbus Jungtinės Karalystės istorijos momentas ir primena apie neblėstančią monarchijos galią ir įtaką britų visuomenei.

Karūnavimo tradicijos ilgainiui keitėsi ir yra religinių, kultūrinių ir istorinių papročių derinys. Ceremonijoje derinami krikščioniškosios liturgijos elementai su pagoniškomis ir anglosaksų tradicijomis. Pavyzdžiui, patepimo aliejumi naudojimas turi šaknų Senajame Testamente, kur karaliai ir kunigai buvo patepami aliejumi ir tai buvo kaip jų šventumo ženklas. Kita vertus, karūnos įteikimas ir priesaikos davimas atspindi viduramžių Europos investitūros ir ištikimybės praktiką.

Didžiosios Britanijos monarcho karūnavimas taip pat yra itin surežisuotas renginys, kurio kiekviena detalė kruopščiai suplanuota ir surepetuota. Ceremonijoje dalyvauja šimtai žmonių: nuo heroldų ir trimitininkų iki vyskupų ir peerų, kurių kiekvienas turi konkretų vaidmenį ir pareigas. Itin svarbi karūnacijos dalis yra ir iškilmingos regalijos, pavyzdžiui, karališkasis skeptras, rutulys ir valstybės kalavijas.

Šia proga visoje šalyje taip pat rengiami gatvės vakarėliai ir kitos viešos šventės. Šalis ruošiasi karūnacijos ceremonijai ilgą laiką. Ceremonija yra labai svarbi diena, nes tai bus platus ir labai simbolinis gestas įrodant, kad monarcho vaidmuo vis dar svarbus.

Sklinda kalbos, kad jauni žmonės nesureikšmina to ir kritikuoja valdytojus ir Karališkąją šeimą. Jaunuoliai neturi daug supratimo ir neinvestuoja savo laiko bei energijos monarchų šeimai. Iškilę skandalai, istorijų publikavimas ir kilusios problemos tik menkina šeimos vertę, bet ir purvina paties karaliaus Karolio III įvaizdį[13].

Didžiosios Britanijos monarcho karūnavimas yra sudėtingas ir simbolinis įvykis, atspindintis turtingą šalies istoriją ir tradicijas. Tai nacionalinės vienybės ir pasididžiavimo akimirka, į kurią susirenka visų visuomenės sluoksnių žmonės švęsti naujo monarcho įžengimo į sostą. Karūnavimas liudija apie neblėstančią monarchijos galią ir įtaką Didžiosios Britanijos visuomenei ir kultūrai.

Laukiant karaliaus karūnavimo ceremonijos, Londonas sulaukė garbės

Šiemet Londonas pripažintas geriausiu 2023 m. Europos miestu, aplenkdamas kitus populiarius miestus, tokius kaip Paryžius, Barselona ir Berlynas. Londonas puikuojasi kaip geriausias šių metų Europos miestas sudarytame 100 geriausių Europos miestų, kuriuos verta aplankyti arba kuriuose verta gyventi 2023 m., reitinge dėl lankytinų vietų, įvairovės, aplinkos, užimtumo lygio ir net lankytojų atsiliepimų ar socialinių medijų komentarų[14].

Nepaisant to, kad Londonas neturi geriausio oro ar pigiausios nuomos, jis užėmė pirmąją vietą dėl aukščiausio lygio kultūrinės pasiūlos, maisto, naktinio gyvenimo ir apsipirkimo. Įvairialypė miesto populiacija ir augantis sparčiai besivystančių technologijų įmonių skaičius taip pat padėjo pagerinti jo reitingą.

Londonas buvo pripažintas už tai, kad puikiai išgyveno sunkų laiką, įskaitant paralyžiuojančius Covid-19 pandemijos sprendimus, brexitą, ekonominį nuniokojimą ir karą Europoje. Nepaisant šių iššūkių, Londonas ir toliau klestėjo ir sukūrė daugybę įvykių ir naujienų, kurios atkreipė pasaulio dėmesį į šį miestą.

Tarp šių įvykių yra ir Platininis karalienės jubiliejus, Vimbldonas, Boriso Džonsono atsistatydinimas ir, blogiausia vasaros pabaiga, karalienės mirtis ir kelias savaites trukęs gedulas. Nepralenkiama Londono transporto sistema taip pat padėjo jam užsitikrinti vietą geriausių miestų sąrašo viršūnėje.

Reitinge taip pat pažymėta, kad per pastaruosius metus Londonas pritraukė daugiausia investicijų, prabangių nekilnojamojo turto objektų ir turtingų multimilijonierių gyventojų. Nors tai gali būti ne visiems geriausiai tinkantis dalykas mieste, tai tikrai liudija Londono patrauklumą ir geidžiamumą.

Londono karūnavimas geriausiu 2023 m. Europos miestu yra miesto atsparumo, įvairovės ir gyvybingumo įrodymas. Nepaisant to, kad Londonas susiduria su daugybe iššūkių, jis ir toliau klesti ir traukia lankytojus, įmones ir gyventojus iš viso pasaulio. Nuo aukščiausio lygio kultūros pasiūlos iki nepralenkiamos transporto sistemos.

Londonas tapo top miestu
Populiarumas miestų reitinge turi daug reikšmės visai šaliai. Deena arts/ Pexels nuotrauka

Bėdos prieš karūnavimą nesibaigia tik šeimos santykiais

Karaliaus Karolio III karūnavimas jau visai netrukus įvyks, o saugumo priemonės, kurių imtasi dėl šio įvykio, yra vienos iš didžiausių per visą Jungtinės Karalystės istoriją. Likus keturioms dienoms iki karūnacijos įvykęs incidentas, kai buvo suimtas vyras ir prie Bakingamo rūmų susprogdintas įtartinas krepšys, dar labiau išryškino taikomų saugumo priemonių svarbą.

Pasak saugumo ministro Tomo Tugendhato, karūnavimas yra susijęs su viena iš svarbiausių saugumo operacijų, kurias šalis yra suplanavusi. Tai nenuostabu, nes tikimasi, kad renginyje dalyvaus dešimtys užsienio karališkųjų asmenų, aukštų pareigūnų ir valstybių vadovų. Jų saugumo užtikrinimo svarbos negalima pervertinti.

Neseniai prie Bakingamo rūmų įvyko incidentas, kai prie rūmų vartų priėjęs vyras į rūmų teritoriją metė daiktus, kurie, kaip įtariama, buvo šoviniai. Vyras buvo nedelsiant sulaikytas, o jo asmens kratos metu buvo rastas peilis. Vėliau jis buvo suimtas įtariant ginklo laikymu[15].

Pas įtariamąjį rastas krepšys buvo pripažintas įtartinu ir susprogdintas per kontroliuojamą sprogimą, pranešė policijos pajėgos. Laimei, per incidentą niekas nebuvo sužeistas. Policija glaudžiai bendradarbiauja su kitomis šalimis, siekdama užtikrinti, kad karūnacijoje dalyvaujantys valstybių vadovai ir aukšti asmenys būtų apsaugoti jų viešnagės Jungtinėje Karalystėje metu.

Policija taip pat vykdė nuodugnius renginio dalyvių patikrinimus ir fizines apžiūras. Buvo pasiųstas apsaugos personalas, kuris saugojo teritoriją aplink Bakingemo rūmus ir Vestminsterio abatiją, kur vyksta karūnavimas. Karaliaus Karolio III karūnavimas yra nepaprastai svarbus momentas Jungtinei Karalystei, o taikomos saugumo priemonės atspindi šio įvykio svarbą.

Renginys jau sulaukė didelio turistų ir tarptautinės žiniasklaidos susidomėjimo. Bakingemo rūmuose, kur vyksta pasirengimas karūnacijai, verda aktyvi veikla jau daugiau nei mėnesį. Karaliaus Karolio III karūnavimas yra nepaprastai svarbus įvykis Jungtinei Karalystei, o saugumo priemonės, kurių imtasi dėl šio įvykio, atspindi jo svarbą. Visi, kurie sugebės pamatyti viską realiai, tikrai jausis svarbaus istorinio įvykio dalimi, o visi dalyviai pačioje ceremonijoje tikrai yra pagerbti vien tokia galimybe, kuri pasitaiko maždaug kas 100 metų.