Suprasti akimirksniu
  • „Homanit Lietuva“ Vilniaus rajone planuoja atidaryti medienos plokščių gamyklą
  • Pagirių bendruomenė su gamykla kovoja jau 4 metus
  • Gamyklos statybos ir numatomi poveikiai vietos bendruomenei
  • Gyventojai toliau siekia sustabdyti gamyklos veiklą
Šaltiniai
Pagirių bendruomenės protestas prieš „Homanit“
Pagirių bendruomenės rugpjūčio protestas prieš „Homanit“. Elta nuotrauka.

„Homanit Lietuva“ Vilniaus rajone planuoja atidaryti medienos plokščių gamyklą

Vilniaus rajone, Pagirių kaime, Vokietijos kapitalo įmonė „Homanit Lietuva“ planuoja atidaryti medienos plokščių gamyklą. Tačiau vietos bendruomenės „Medeina“ gyventojai kategoriškai priešinasi šiam projektui, teigdami, kad gamykla, įsikūrusi vandenvietės teritorijoje, gali kelti grėsmę geriamojo vandens kokybei. Nepaisant šių nuogąstavimų, institucijos, anot gyventojų, ignoruoja jų argumentus.

Pagirių bendruomenė su gamykla kovoja jau 4 metus

Rugpjūčio 19 dieną daugiau nei 30 Pagirių gyventojų dalyvavo pikete, organizuotame prie Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM). Protestuotojai laikė plakatus su įvairiais šūkiais, tokiais kaip „Jokių kompromisų! Prieš įstatymus lygūs visi – tiek valdžia, tiek „Homanit“, tiek visi Lietuvos piliečiai“ ir „Formaldehidas – vėžio sukėlėjas. „Homanit“ planuoja išmesti formaldehido 200 kg per parą“. Tai rodo bendruomenės nuogąstavimus dėl galimos taršos, kuri, jų manymu, kelia pavojų tiek sveikatai, tiek aplinkai.

Pagirių kaimo bendruomenės „Medeina“ atstovė Rūta Miliauskienė pabrėžė, kad gyventojai nesiruošia tylėti ir yra pasiruošę tęsti protestus.

„Norėtume priminti valdininkams, kad jie turi laikytis įstatymų. Tai, kas jau dabar įvyko, kad ta gamykla stovi, kurios tarša sieks tikrai didelius skaičius, tai jie tiesiog turi prisiimti atsakomybę ir ištaisyti savo klaidas“, – kalbėjo ji žurnalistams.

Piketas buvo suorganizuotas tuo metu, kai ministerijoje vyko susitikimas tarp EIM, „Homanit Lietuva“, Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Vilniaus rajono savivaldybės ir Pagirių bendruomenės atstovų. Bendruomenės atstovai tikėjosi, kad susitikime bus pripažinta, jog gamykla buvo pastatyta „ne vietoje“. Tačiau po maždaug pusantros valandos trukusio susitikimo „Medeinos“ pirmininkas Vytautas Vyskupaitis teigė, kad jokie nauji siūlymai problemos sprendimui nebuvo pasiūlyti.

„Išgirdome, kad rūpesčiai tęsiasi ir niekad nesibaigs“, – sakė jis.

Susitikime dalyvavęs ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis pabrėžė, kad diskusijos yra demokratinės visuomenės požymis, tačiau bendruomenės teisė ginti savo interesą teisme išlieka.

„Faktas, kad yra padaryta klaidų, kurias pripažįsta ir pats investuotojas, ir yra nusiteikęs šiuo metu jas taisyti“, – akcentavo viceministras.

Gamyklos statybos ir numatomi poveikiai vietos bendruomenei

Pagirių bendruomenė jau beveik ketverius metus ieško kompromiso su institucijomis, tačiau kol kas nesulaukė jų pripažinimo. Bendruomenė, įsikūrusi šalia vandenvietės, kurioje planuojama gamykla, įspėja, kad tokioje arti gyvenamųjų namų ir ugdymo įstaigų esanti gamykla kels didelę grėsmę sveikatai.

„Mūsų ugdymo įstaigos yra 500 metrų nuo gamyklos – įsivaizduokit, 500 metrų vaikų darželis, 500 metrų mokykla. Ten eina mūsų vaikai, eis anūkai“, – kalbėjo R. Miliauskienė.

Svarbu pažymėti, kad „Homanit“ gamykla jau yra pastatyta, tačiau dar nėra pradėjusi veiklos, nes laukia galutinių taršos procedūrų patikrinimų. Gamykla planuoja gaminti aukštos kokybės medienos plaušo plokštes, įskaitant vidutinio (MDF) ir didelio (HDF) tankio plokštes, kurių storis svyruos nuo 1,5 mm iki 22 mm. Šios plokštės bus naudojamos baldų, durų ir automobilių interjero gamyboje. Gamykla, kurios statybos vertė siekia apie 200 mln. eurų, planuoja įdarbinti apie 440 darbuotojų​[1][3].

Ši gamykla yra dalis didesnio „Homanit“ investicijų plano Rytų Europoje, ir joje bus įrengta visa gamybos linija, apimanti žaliavų apdorojimą, plokščių šlifavimą, dažymą, laminavimą ir kitus apdailos procesus.[2] Be to, apie 50% gamybos planuojama tiekti vietos baldų gamintojams, o likusi dalis bus eksportuojama į užsienio rinkas, įskaitant Šiaurės Ameriką ir Tolimuosius Rytus. Gamykla taip pat bus aprūpinta pažangiomis oro valymo technologijomis, siekiant sumažinti gamybos poveikį aplinkai.

Gyventojai toliau siekia sustabdyti gamyklos veiklą

Pagiriuose gyvena apie 8 tūkst. gyventojų. Iš jų daugiau nei 2 tūkst. pasirašė peticiją, kurioje reikalaujama sustabdyti „Homanit“ gamyklos veiklą dėl galimos grėsmės aplinkai ir sveikatai.

Nepaisant visų išsakytų nuogąstavimų ir teisinės kovos, bendruomenė nesiruošia nuleisti rankų ir planuoja toliau kovoti už savo teises, taip siekdama apsaugoti ne tik savo gyvenamąją aplinką, bet ir visų Vilniaus rajono gyventojų geriamojo vandens kokybę.

avatar
Regina Jankauskiene
Profesija nenurodyta
Šaltiniai
1.arrow_upward
Homanit Homanit Lietuva
2.arrow_upward
3.arrow_upward