„Oracle“ tampa nauju galimu „TikTok“ pirkėju: sandorį palaiko Baltieji rūmai

Suprasti akimirksniu
TikTok
Programėlės valdytojai tiksi išsaugoti veiklą JAV. Alexander Shatov/ Unsplash

D. Trumpas svarsto kaip „TikTok“ veiklą išlaikyti JAV: naujas pirkėjas —„Oracle“ bendrovė

Artėja terminas, kai „TikTok“ programos veiklai JAV vėl kils grėsmė. Pasak trijų su derybomis susipažinusių šaltinių, „Oracle“ paspartino diskusijas su Baltaisiais rūmais dėl „TikTok“ kontrolės perėmimo. Tačiau didelį susirūpinimą kelia programėlės įkūrėjų iš Kinijos dalyvavimas tolesnėje jos veikloje JAV.

Diskusijoms vadovauja viceprezidentas JD Vance’as ir patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Mike’as Waltzas, kuriuos prezidentas Donaldas Trumpas paskyrė vadovauti šiam sandoriui dėl „TikTok“ perdavimo JAV nuosavybėn. Tuo pat metu senatoriai išreiškė norą būti informuoti apie bet kokius pokyčius, teigia du iš šaltinių.

Trečias asmuo apibūdino Baltųjų rūmų derybas kaip pažengusias į priekį[1]. Šie šaltiniai kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, nes jie nebuvo įgalioti atskleisti slaptų vykstančių derybų detalių. Šios paieškos trunka jau kuris laikas, bet konkretaus verslo, kuris galėtų perimti „TikTok“ valdymą Amerikoje nėra.

Respublikonų įstatymų leidėjai nuolat perspėja, kad bet koks susitarimas, pagal kurį „TikTok“ pagrindinė technologija liktų Kinijos rankose, gali būti paviršutiniškas saugumo problemų, dėl kurių praėjusiais metais abi partijos uždraudė šią programėlę, sprendimas. Pasak keturių su šiais susitikimais susipažinusių šaltinių, svarbiausi įstatymų leidėjai, įskaitant susirūpinusius respublikonus, šią savaitę susitinka su „Oracle“ aptarti galimo sandorio ir didėjančių nacionalinio saugumo problemų.

Vienas iš trijų šaltinių, susipažinusių su „Oracle“ sandoriu, paaiškino, kad dėl šio susitarimo JAV vyriausybė turės pasikliauti bendrove, kad ši tvarkytų Amerikos naudotojų duomenis ir užtikrintų, kad Kinijos vyriausybė neturėtų prieigos prie jų. Tačiau šaltinis įspėjo, kad šio pažado būtų neįmanoma užtikrinti.

„Jei „Oracle“ sandoris bus tęsiamas, jūs vis tiek turėsite algoritmą, kurį kontroliuos kinai. Tai reiškia, kad jūs iš esmės prašote patikėti „Oracle“ valdyti duomenis ir užtikrinti, kad prie jų nebūtų užpakalinių durų“, sakė asmuo, kalbėdamas su „POLITICO“[2].

Jei, pavyzdžiui, algoritmas nebus visiškai pertvarkytas JAV savininko arba jei „TikTok“ Pekine įsikūrusi patronuojančioji bendrovė „ByteDance“ ir toliau vaidins svarbų vaidmenį programėlės veikloje, ji vis dar gali turėti pažeidžiamumų, kuriais galėtų pasinaudoti Kinijos vyriausybė.

„Oracle“, „TikTok“, „ByteDance“ ir Baltųjų rūmų atstovai iš karto neatsakė į prašymus pateikti komentarus.

Programėlė
„TikTok“ išpopuliarėjo JAV ir platformos dėka plečiasi net verslai. Alexander Shatov/Unsplash

JAV vartotojų duomenų saugumo klausimas svarbiausias visoms šalims

Duomenų saugumo bendrovė „HaystackID“, kuri yra nepriklausoma „TikTok“ JAV inspektorė, vasario mėn. pranešė, kad nerado jokių vidinės ar išorinės kenkėjiškos veiklos įrodymų ir nenustatė, kad JAV naudotojų duomenimis būtų dalijamasi su Kinija.

Pasak vieno šaltinio, šis susitarimas vadinamas „Teksaso projektu 2.0“, kuris remiasi ankstesniu „TikTok“ ir „Oracle“ susitarimu perkelti JAV naudotojų duomenis į Teksase esančius serverius ir apriboti „ByteDance“ darbuotojų Kinijoje prieigą prie jų. Tačiau šis susitarimas, pagal kurį „Oracle“ taip pat peržiūrėjo „TikTok“ pirminį kodą dėl saugumo, nesumažino Kongreso ir J. Bideno administracijos susirūpinimo dėl to, kad Kinija gali naudoti programėlę šnipinėjimo ir propagandos tikslais.

Ketvirtadienį technologijų leidinys „The Information“ pranešė, kad „Oracle“ yra „pagrindinis pretendentas“ valdyti „TikTok“, o ir pati „ByteDance“ bendrovė, kaip pranešama, pirmenybę teikia „Oracle“. Išsamesnės informacijos apie Baltųjų rūmų požiūrį ir pasiūlymo svarstymo rimtumą anksčiau nebuvo pranešta.

Ši situacija pasikeitė tuo metu, kai D. Trumpas nusprendė pratęsti terminą ir dabar iki balandžio 5 d. turi užtikrinti naują „TikTok“ savininką. Jis sausio mėn. įsaku 75 dienoms atidėjo Kongreso nustatytą šios programėlės veiklos JAV nutraukimą. Sausio mėn. programėlė trumpam nustojo veikti maždaug 12 valandų po to, kai „ByteDance“ praleido terminą parduoti savo akcijų paketą, o Aukščiausiasis Teismas paliko galioti draudimą.

JAV prezidentas Donaldas Trampas nusprendė pamokyti prekybos partnerius, Eltos nuotrauka
JAV prezidento D. Trampo dėka programa atnaujino veiklą JAV, bet tik iki balandžio pradžios. ELTA

Ar neprireiks antrojo termino pratęsimo?

Kai tik artėjo laikas kada „TikTok“ veiklą Amerikoje bendrovė nutrauks, ne vienas verslininkas JAV siūlė sandorius. Tačiau net ir kalbos apie E. Musko įsitraukimą ar galimybę, kad pats D. Trumpas prisidės prie platformos gelbėjimo liko tik kalbomis ir spekuliacijomis. Niekas nepateikė konkretaus pasiūlymo ir aplikacija buvo sustabdyta.

Dabar situacija vėl kartojasi, nes laiko liko nedaug. Penktadienį duodamas interviu „NBC News“ J.D. Vance’as išreiškė viltį, kad susitarimas dėl „TikTok“ bus pasiektas iki balandžio pradžios. Praėjusią savaitę D. Trumpas pareiškė, kad jo administracija dėl sandorio derasi su „keturiomis skirtingomis grupėmis“.

Sausio mėn. D. Trumpas pareiškė esąs atviras „Oracle“ įkūrėjo ir vykdomojo pirmininko Larry Ellisono galimybei įsigyti „TikTok“. L. Ellisonas, ilgametis D. Trumpo rėmėjas, dalyvauja projekte „Stargate“, 500 mlrd. dolerių vertės dirbtinio intelekto infrastruktūros iniciatyvoje, kurioje dalyvauja „OpenAI“, „SoftBank“ ir MGX.

Nors D. Trumpas savo pirmosios kadencijos metu siekė uždrausti „TikTok“ dėl susirūpinimo nacionaliniu saugumu, 2024 m. kampanijos metu jis pakeitė savo poziciją ir išreiškė prielankumą programėlei po to, kai sulaukė didelio jaunesnių rinkėjų palaikymo. Šis pokytis įvyko po susitikimo su Džefu Jassu, respublikonų rėmėju, kuriam priklauso didelis „ByteDance“ akcijų paketas. D. Trumpas tikino, kad jie tos temos neaptarinėjo, o prie jo nuomonės pokyčio prisidėjo jauniausias sūnus Baronas.

Vis dar neaišku, ar Baltųjų rūmų galiausiai pasiektas susitarimas tenkins Kinijos šalininkus Kongrese, nors jie gali turėti ribotas galimybes jį užginčyti[3]. D. Trumpo vykdomasis įsakas dėl termino pratęsimo, nepaisant GOP įstatymų leidėjų ir teisės ekspertų abejonių dėl jo teisėtumo, parodė jo norą nepaisyti Kongreso. Sprendimą dėl to, ar „ByteDance“ parduos „TikTok“, ar suteiks jos naudojimo licenciją JAV įmonei, galiausiai priims Kinijos vyriausybė.

Pekinas nori apsaugoti „TikTok“ naudotojų duomenų prieigą ir priešinasi bet kokiems siūlymams, kad Kinijos įmonės nusileistų užsienio vyriausybių reikalavimams. Per pastaruosius metus Kinijos pareigūnai dažniausiai vengė atsakyti į klausimus apie galimas derybas dėl to, kad ne Kinijos įmonė įsigytų „TikTok“.

Kovo mėn. Kinijos prekybos ministerijos atstovas Shu Jueting pareiškė, kad Kinija „griežtai priešinsis“ bet kokiam priverstiniam „TikTok“ pardavimui ir reikalaus, kad „ByteDance“, vadovaudamasi Kinijos taisyklėmis, gautų vyriausybės pritarimą bet kokiam galimam užsienio nuosavybės susitarimui. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas apkaltino Kongresą, kad šis, bandydamas kontroliuoti programėlę, „griebiasi hegemoninių veiksmų“.

Nors sausio mėn. Kinijos vyriausybė apie galimą „TikTok“ pardavimą kalbėjo taikiau, ji nepateikė aiškios informacijos, ar tokiam sandoriui pritartų. Sausio mėn. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Mao Ning pabrėžė, kad tokius sprendimus bendrovės turėtų priimti savarankiškai, remdamosi rinkos principais.