Paryžiaus olimpinės žaidynės – jau po mėnesio
Iki Paryžiaus olimpinių žaidynių liko tik 31 diena. Liepos 26-rugpjūčio 11 dienomis vyksianti olimpiada be abejonės yra vienas laukiamiausių metų įvykių visiems sporto sirgaliams ir didžiulė svajonė skirtingų sporto šakų atstovams.
Šių metų žaidynėse Paryžiuje dalyvaus virš 10 tūkstančių sportininkų, jie varžysis net 32-ose sporto šakose. Be tradicinių sporto šakų, žaidynėse debiutuos ir keturios naujos: breikas, riedlenčių sportas, sportinis laipiojimas ir banglenčių sportas[1].
Šiais metais, pirmą kartą per olimpinių žaidynių istoriją bus pasiekta ir lyčių lygybė: kvotos paskirstytos po 50 proc. vyrams ir moterims. Be to, pirmą kartą žaidynių atidarymo ceremonija vyks ne stadione, bet Paryžiaus miesto centre, Senos upėje.
O viso šio sporto festivalio su jauduliu bei nekantrumu laukia ir Lietuvos atletai: tiek tie, kurie jau yra užsitikrinę savo kelialapius į olimpiadą, tiek ir tie, kurie dėl svajonės atstovauti savo šalį svarbiausiame sporto renginyje dar turės pakovoti.
Lietuvos atstovai jau rengiasi vienam svarbiausių sporto įvykių
Šiuo metu yra žinoma, jog 2024 m. Paryžiaus olimpiadoje Lietuva turės mažiausiai 42 sportininkus 13-oje skirtingų sporto šakų[2].
Jau aišku, kad Lietuvos garbę olimpiadoje gins akademinio irklavimo, baidarių ir kanojų irklavimo, breiko, buriavimo, dviračių sporto, gimnastikos, imtynių, jojimo, krepšinio 3×3, lengvosios atletikos, šiuolaikinės penkiakovės, plaukimo ir tinklinio sporto atstovai.
Lietuvos sportininkai, jau turintys kelialapį į Paryžiaus olimpines žaidynes:
- Danas Rapšys. Plaukimas: 200 m laisvuoju stiliumi, 400 m laisvuoju stiliumi. Asmeniniai kelialapiai;
- Rūta Meilutytė. Plaukimas: 100 m krūtine. Asmeninis kelialapis;
- Mykolas Alekna. Lengvoji atletika: disko metimas. Asmeninis kelialapis;
- Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė. Šiuolaikinė penkiakovė. Kelialapis šaliai;
- Andrius Gudžius. Lengvoji atletika: disko metimas. Asmeninis kelialapis;
- Aleksas Savickas. Plaukimas: 200 m krūtine. Asmeninis kelialapis;
- Kotryna Teterevkova. Plaukimas: 100 m krūtine, 200 m krūtine. Asmeniniai kelialapiai;
- Simonas Maldonis, Mindaugas Maldonis, Ignas Navakauskas ir Artūras Seja. Baidarių ir kanojų irklavimas, keturviečių baidarių 500 m rungtis. Kelialapis šaliai;
- Mindaugas Maldonis ir Andrej Olijnik. Baidarių ir kanojų irklavimas, dviviečių baidarių 500 m rungtis. Kelialapis šaliai;
- Viktorija Senkutė. Irklavimas: vienviečių valčių klasė. Kelialapis šaliai;
- Dovilė Rimkutė ir Donata Karalienė. Irklavimas: porinių dviviečių valčių klasė. Kelialapis šaliai;
- Kamilė Kralikaitė ir Ieva Adomavičiūtė. Irklavimas: pavienių dviviečių valčių klasė. Kelialapis šaliai;
- Giedrius Bieliauskas. Irklavimas: vienviečių valčių klasė. Kelialapis šaliai;
- Dominika Banevič. Breikas. Asmeninis kelialapis;
- Rasa Leleivytė. Dviračių plentas: grupinės lenktynės. Kelialapis šaliai
- Raitelė Justina Vanagaitė ir žirgas Nabab. Žirginis sportas: dailusis jojimas. Kelialapis šaliai
- Danas Rapšys, Tomas Navikonis, Tomas Lukminas ir Rokas Jazdauskas. Plaukimas: vyrų 4×200 m laisvuoju stiliumi estafetė. Kelialapis šaliai;
- Viktorija Andrulytė. Buriavimas: ILCA 6 klasė. Kelialapis šaliai;
- Mindaugas Venckaitis. Graikų-romėnų imtynės. Svorio kategorija iki 97 kg. Kelialapis šaliai;
- Ieva Gumbs. Lengvoji atletika: disko metimas. Asmeninis kelialapis;
- Robert Tvorogal. Sportinė gimnastika. Asmeninis kelialapis;
- Olivija Baleišytė. Dviračių trekas: omniumas. Kelialapis šaliai;
- Vasilijus Lendel. Dviračių trekas: sprintas ir keirinas. Kelialapis šaliai;
- Rytis Jasiūnas. Buriavimas: iQFoil burlenčių klasė. Kelialapis šaliai;
- Gintautas Matulis, Šarūnas Vingelis, Evaldas Džiaugys ir Aurelijus Pukelis. 3×3 krepšinis. Kelialapis šaliai;
- Domantas Stankūnas ir Dovydas Stankūnas. Irklavimas: pavienių dviviečių valčių klasė. Kelialapis Lietuvai;
- Edis Matusevičius. Lengvoji atletika: ieties metimas. Asmeninis kelialapis;
- Monika Paulikienė ir Ainė Raupelytė. Paplūdimio tinklinis. Asmeninis kelialapis;
- Gintarė Venčkauskaitė. Šiuolaikinė penkiakovė. Kelialapis šaliai;
- Andrius Šidlauskas. Plaukimas. Asmeninis kelialapis.
Dėl savo šanso dar kovos Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė
Dėl šanso ginti Lietuvos garbę olimpiadoje jau netrukus kovos ir šalies vyrų krepšinio rinktinė, kurios varžybos šalyje sulaukia daugiausiai susidomėjimo. Tačiau šiais metais rinktinė turės laimėti olimpinį atrankos turnyrą, kuris vyks liepos 2-7 d. Puerto Rike[3].
Lietuvos krepšininkai olimpinės atrankos turnyre Puerto Rike žais A grupėje. Joje teks įveikti Meksikos ir Dramblio Kaulo Kranto krepšinio komandas. B grupėje žais Italija, Bahreinas ir Puerto Rikas.
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė sužais po vieną susitikimą su savo grupės komandomis, o dvi geriausios rinktinės žengs į pusfinalį, kur lauks geriausių B grupės ekipų barjeras.
Šiuo metu jau yra aiški Lietuvos rinktinės sudėtis šiam turnyrui. Ji yra tokia: Rokas Jokubaitis, Lukas Lekavičius, Deividas Sirvydis, Tomas Dimša, Marius Grigonis, Edgaras Ulanovas, Arnas Butkevičius, Tadas Sedekerskis, Domantas Sabonis, Mindaugas Kuzminskas, Ąžuolas Tubelis ir Donatas Motiejūnas[4].
Primename, kad Tokijo olimpinėse žaidynėse Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė nedalyvavo, sensacingai kritusi atrankos turnyre.
Tokijo olimpiadoje Lietuva pademonstravo prasčiausią rezultatą
Į Paryžiaus olimpiadą yra dedamos didelės viltys. Ir ne be reikalo. Juk 2021 m. vykusioje olimpiadoje Tokijuje lietuvių sportininkų rezultatai buvo prastesni nei tikėtasi.
Vienintelį medalį – sidabro – Lietuvai iškovojo penkiakovininkė L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė.
Tai buvo vienas iš blogiausių mūsų šalies sportininkų pasirodymų per visą nepriklausomybės istoriją. Su vienu medaliu Tokijuje likusi Lietuva atsidūrė vos 77-oje bendroje medalių lentelėje, o tai yra žemiausia vieta nuo pat nepriklausomybės atkūrimo.
Vis tik, po vieną medalį Lietuva yra iškovojusi ir daugiau kartų. 1996 m. Atlantoje pavyko iškovoti vieną bronzos medalį – tai padarė vyrų krepšinio rinktinė.
O pačios sėkmingiausios Olimpinės žaidynės Lietuvai buvo 2000 m. Tuomet Sidnėjuje iškovoti net penki medaliai: du aukso ir trys bronzos.
Aukso medalį disko metimo rungtyje iškovojo Virgilijus Alekna. Auksą Lietuvai taip pat parvežė šaudymo tranšeto rungtyje triumfavusi Daina Gudzinevičiūtė.
Bronzą iškovojo Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė, dviračių sporto plento rungtyje trečią vietą užėmusi Diana Žiliūtė ir akademinio irklavimo rungtyje besivaržiusios Kristina Poplavskaja bei Birutė Šakickienė. Bendroje medalių lentelėje Lietuva tuomet liko 33-oje vietoje.
Penkis medalius, tiesa, mažesnės prabos, Lietuva iškovojo ir 2008 m. Pekine.
Šiose Olimpinėse žaidynėse moterų septynkovės rungtyje sidabru pasidabino Austra Skujytė, šiuolaikinėje vyrų penkiakovėje sidabru džiaugėsi ir Andrejus Zadneprovskis bei Edvinas Krungolcas.
Sidabrą buriavimo rungtyje pelnė Gintarė Volungevičiūtė, o tos pačios prabos medaliu galiausiai pasipuošė ir vyrų graikų-romėnų imtynių rungtyje besivaržęs Mindaugas Mizgaitis. Bronzą tuomet iškovojo disko metikas V. Alekna, bei anksčiau ir sidabrą pelnęs A. Zadneprovskis.
Sėkminga Lietuvai buvo ir 2012 m. Londono olimpiada. Čia visus džiugiai nustebino moterų 100 m. plaukimo krūtine rungtyje R. Meilutytės pelnytas auksas.
Auksą penkiakovės rungtyje pelnė ir L. Asadauskaitė-Zadneprovskienė. Vyrų graikų-romėnų 74 kg rungtyje bronzą iškovojo Aleksandr Kazakevič, bronza džiaugėsi ir imtynininkas Evaldas Petrauskas bei septynkovininkė A. Skujytė.
Pastaraisiais metais tokių gerų rezultatų mūsų šalies olimpiečiai nefiksuoja. Be to, nedžiugina ir į olimpiadą išvykstančių sportininkų skaičius.
Į olimpines žaidynes Japonijoje išvyko mažiausias lietuvių olimpiečių skaičius nuo pat nepriklausomybės – 37 atletai. Geriausiais metais, jų būdavo žymiai daugiau. Pavyzdžiui, 2012 m. Lietuva planavo išsiųsti net 85 individualiai besivaržančius sportininkus ir nacionalinę krepšinio rinktinę. Tai būtų buvusi didžiausia šalies delegacija istorijoje. Tiesa, galiausiai išsiųsta gausi, 62 sportininkų delegacija.
Primename, kad vasaros olimpinėse žaidynėse lietuviai pirmą kartą dalyvavo 1924 m., kur mūsų šalies vardą gynė 13 sportininkų. Iš viso Lietuva yra iškovojusi 6 aukso, 7 sidabro ir 13 bronzos medalių[5].