Olimpiados bokso ringe šiandien – vyrai prieš moteris: kas laimės?

Nuomonės, SportasMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Kovotojas
O dar sako, kad mušti moterų negalima. Stop kadras

Alžyro olimpinis komitetas savo sportininkus užmojus užstoja nugara

Šiandieną laukiamos nekaip nuskambėjusių skandalingųjų boksininkų išėjimas į ringą – kaip planuojama, reginys prasidės jau šią popietę. Vis dėlto, kadangi pastarasis, kaip ir tikėtasi, sulaukė milžiniško tarptautinio dėmesio, paliekama erdvės galimiems pasikeitimams.

Išgirdote teisingai: Olimpiados bokse šiandien kovos vyrai ir moterys: 13:20 Alžyro sportininkas (šiuo metu moteris) kovos su Italijos atstove; 16:30 Taivanio atstovas (šiuo metu moteris) kovos su sportininke iš Uzbekistano.

Boksininkams leista varžytis olimpinėse žaidynėse kaip moterims, nors pernai iš pasaulio čempionato jie buvo diskvalifikuoti. Tarptautinės bokso asociacijos prezidentas Umaras Kremlevas teigė, kad testai įrodė, jog Khelif ir Yu-Ting, turi „XY chromosomas“, bei pridūrė, esą pastarieji mėgino apgauti savo kolegas ir apsimesti moterimis.

Nepaisant sukrečiančių nelygiavertiškumo „vyrai prieš moteris“ konceptų, Alžyro olimpinis komitetas gina Iman Khalif, sakydamas, neva „Iman Khalif įkūnija meistriškumo, ryžto ir atsparumo dvasią, ir mes labai pasitikime jo sugebėjimais“, ir priduria, jog jų viltys ir parama yra su šiuo sportininku. Regis, tauta jį palaiko – jos manymu, šis gi Alžyrui suteikia nenuginčijamą garbę.

Deja, pasaulis mano kitaip. Daugelio manymu, kalba eina apie Olimpines žaidynes, ne apie buitines „šaukštai su patelnėmis“ virtuvėje dvikovas.
Boksininkai
Alžyro olimpinis komitetas savo sportininkų užmojus užstoja nugara. Socialinių tinklų įrašas/Ekrano nuotrauka.

Sviestas sviestuotas – kaip ir tada, kai Portugalijos gražiausia moterimi išrinko vyrą 

Taip atrodo „galų“ lygybė – ir kažkas tuo didžiuojasi. O ką… greičiausiai visiems vyriškos lyties sportininkams, kuriems kadaise nepasisekė, derėjo – dar esant pike – lytį pakeisti – būtų turėję amžinus rekordus, kuriuos pasiekė gyvenime[1]

Abejojama, kokia čia lygybė, jei vyrai, apsimetę moterimis, kovoja su jomis – tokiais atvejais pergalė garantuota. (Taikliai liaudies išmintis byloja: jei vyras proto neturi, tai nei su bokso pirštine neįkrėsi.) Visgi stebintieji žaidynes dar turi vilties, kad moterys atsisakys dalyvauti. Be to, svarstoma, galbūt sunkiosios atletikos kovose nutiks kažkas panašaus. Šios ideologijos, kaip manoma, prarastų savo vertę, jeigu moterys atsisakytų dalyvauti. 

Kitoje pozicijoje esančiųjų – stebinčiųjų – atveju, cirko baigtis – kaip visada: visuomenininkai ant kušečių kojom mataruos „vardan“ to, jog priešininkės liktų gyvos. O sviestas sviestuotas – pats užsiteps – kaip ir tada, kai Portugalijos gražiausia moterimi buvo išrinktas vyras, iš po sijono fiksuojant didingai riogsantį penį.

Egidijus Visockas, buvęs boksininkas, savo paskyroje feisbuke teigė, jog jam gėda ir už boksą, ir už tokias olimpines kovas, pridurdamas, kad tai viešai propaguojamų ligų atvejai.

Galbūt visai pagrįstai epitetų lavina šiuos, moterimis pasijautusius vyrus, lydi visose socialinėse platformose. Pasvarstykime: ar nors kartą regėjome šaunių rankomis susikibusių vyrų būrelį, skanduojantį apie lygybę ir meilę, tuo pat metu degantį troškimu suknežinti damų rateliui snukį?

Sportininkų motyvu, švelniai tariant, smarkiai abejojama.

Olimpinės žaidynės
Sviestas sviestuotas kaip ir tada, kai Portugalijos gražiausia moterimi vyrą išrinko. Socialinių tinklų įrašas/Ekrano nuotrauka.

O dar sako, kad mušti moterų negalima

Moteris vis tik galima mušti (kyla klausimas – gal netgi žemiau juostos?), bet viešai – dideliuose renginiuose su tūkstančiais žiūrovų. Ir už tai dar bus galima užsidirbti medalį (o ne gūdžią kalėjimo kamerą). Galimai visai pagrįstai svarstoma, jog numatytos didelės baudos, jei moterys su savigarba ignoruotų tokius varžovus. Ironiška, tačiau jeigu jau „visu pajėgumu“ į vyrišką personažą įsijausti, derėjo bent papus įsistatyti – bent laikinai, nebent pabijota, jog nuo smūgio pokštels.

Artinantis prie pasaulietinių pavyzdžių, kažin, ar Mike’ui Tysonui turėtų būti leista kovoti su moterimis. Šis netylėjo:

„Dabar moterys turi galimybių, kurių niekada nebuvo. Moterys, biologinės moterys… MMA moterys pritraukia daug sekėjų, o dabar į MMA, į kurią jis galėtų lengvai pereiti, įtraukite M. Tysono tipus, kaip tai būtų sąžininga? Manau, kad tai būtų nesąžininga[2].“ 
Sportininkas pritaria, jog MMA žmonės turėtų už save pastovėti ir kalbėti garsiau. Problema, biologinėms moterims kainuojanti sveikatą vardan kitų medalio, visada yra priešininkų testosterono lygis ir tai, kada jis buvo pakeistas. 
Kovotojas
O dar sako, kad mušti moterų negalima. Stop kadras
Kovotojas
O dar sako, kad mušti moterų negalima. Stop kadras
Kovotojas
O dar sako, kad mušti moterų negalima. Stop kadras

Kovotojas
O dar sako, kad mušti moterų negalima. Stop kadras