Olimpinis skandalas: bokso ringe moterys prieš vyrus

Nuomonės, SportasMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Olimpinės žaidynės
Olimpinių žaidynių pareiškimas: vyrai, mušantys moteris – oficialus olimpinis sportas? Hansjorg Keller/Unsplash nuotrauka.

Paryžiaus olimpiadoje lytis reikšmės neturi – moterims „šluos“ į nosis vyrai

Paukšteliai pačiulbėjo, jog dviem boksininkams leista varžytis olimpinėse žaidynėse kaip moterims, nors pernai jie buvo diskvalifikuoti iš pasaulio čempionato. Tuo metu Tarptautinės bokso asociacijos (IBA) prezidentas Umaras Kremlevas teigė, kad testai įrodė, jog sportininkai, įskaitant Khelif ir Yu-Ting, turi „XY chromosomas“, pridurdamas, esą pastarieji mėgino apgauti savo kolegas ir apsimesti moterimis[1]. Nenaudėliai – argi taip dera?

Įtarimų tąsyk sukėlė pastarųjų išvaizda. Visgi gudragalviai žino savo būdą: galima pasikeisti lytį, dokumentus ir užtvirtinimui – sukirsti saujelę medikamentų, ir vualia – jūs jau žaidynių starte. Nors atrodo, kad lytis šių laikų fone vis dar turi šiokią tokią reikšmę, pastebima, jog pasaulyje tokie atvejai skaičiuojami šimtais. 

Boksininkai
Paryžiaus olimpiadoje lytis reikšmės neturi – moterims „šluos“ į nosis vyrai. Socialinių tinklų įrašas/ekrano nuotrauka.

Jiems bus leista kovoti Paryžiuje

Biologiškai vyriškos lyties atstovams leista varžytis olimpinėse žaidynėse kaip moterims, nors neišvengta iššūkių: sportininkai baiminasi, neva dėl lyčių ideologijos gali būti nužudyti.

Paaiškėjus, kad Alžyro atstovas Imane Khelif ir Taivano boksininkas Lin Yu-Ting pernai buvo pašalinti iš turnyro, kilus klausimų dėl jų biologinės lyties galiausiai nuspręsta, jog abu įsipaišo į tinkamumo kriterijus. Khelif, pusvidutinio svorio boksininkas, ketvirtadienį turėtų kovoti su italu Angela Carini, o Yu-Ting – penktadienį. Priešingai nei IBA 2023-iaisiais, TOK teigia, esą visi sportininkai turi teisę dalyvauti varžybose.
Žaidynių simboliai
Jiems bus leista kovoti Paryžiuje. Edin/Unsplash nuotrauka.
Žalią šviesą uždegęs Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) sukėlė tikrą audrą sporto visuomenėje. „Tai pražudys moteris“, – aštriai reagavo triskart olimpinė čempionė, karjerą baigusi JAV plaukikė Nancy Hogshead. 

Po praėjusių metų draudimo Alžyro olimpinis komitetas atkeršijo, teigdamas, kad diskvalifikacija buvo „sąmokslo“ dalis, ir sakė, kad aukštą dalyvių testosterono kiekį lėmė „medicininės priežastys“; neva tai įgimti dalykai (ne transgenderizmo apraiška), taigi, vyrams galima ir sijoną užmauti, ir kaip reikiant uždalyvauti. Dalyvius palaiko ir dalis internautų, sakančių, jog jie serga, dėl to jiems – gyvenimas su nuolaida.

Priešingos pozicijos laikosi meksikietė Brianda Tamara, papasakojusi apie savo patirtį kovojant su Khelif anksčiau turnyre:

„Kai su juo kovojau, jaučiausi labai ne savo rogėse. Jo smūgiai buvo tokie skausmingi, nemanau, jog kada nors per 13 savo kaip boksininkės metų, taip pat per sparingus su vyrais, taip jaučiausi. Ačiū Dievui, kad tą dieną saugiai išėjau iš ringo“.

Del lyčių ideologijos galima žūti net siekiant medalio olimpiadoje?

Prisiminkime, kad vyrai, kad ir kokie jie būtų, suduoda 162 proc. stipresnį smūgį nei moterys – tai yra didžiausias vyrų ir moterų pasiekimų skirtumas[2]. Nepaisant to, jog anksčiau vyrais laikyti sportininkai į olimpiadą įleisti kaip moterys, MOK atstovas tvirtina, esą „visi bokso turnyre dalyvaujantys sportininkai laikosi varžybų tinkamumo ir dalyvavimo taisyklių, taip pat visų taikomų medicininių taisyklių pagal Paryžiaus 2024 m. bokso padalinį“. Suprask, laidojimo ceremonijos po olimpinio žiedo simboliu greičiausiai nefiksuosime (nors iš tikrųjų nežinia)[3].

Visgi labiausiai stebina, kad mažiausiai diskusijų kilo dėl kovinių sporto šakų, kuriose rimtų sužalojimų ir net mirties rizika yra kur kas didesnė[4]. Galimai būtent taip atrodo svarstyklės į abi puses: jei vienais metais draudžiama, kitais, žinok – laukiama „išskėtus kojas“.

Moters su vyru kovoje – sutraiškyta kaukolė 

Transseksualė kovotoja Fallon Fox MMA kovoje 2014-aisiais sulaužė priešininkės kaukolę. Nukentėjusioji atviravo:

„Esu kovojusi su daugybe moterų ir niekada nejaučiau tokios stiprybės, kokią jaučiau tą vakarą. Negaliu atsakyti, ar tai dėl to, kad jis gimė vyru, ar ne, nes nesu gydytoja. Jo suėmimas buvo kitoks, paprastai prieš kitas moteris galėdavau judėti, bet čia buvo kitaip“, – pasakojo Brents Whoa.

Lemtingi scenarijai byloja, jog tai ne „šiaip sau“ lygybės tendencija; atkaklūs ideologijų puoselėtojai, regis, nors kartą turėtų nukreipti ginklus į savo pusę ir priimti adekvačius sprendimus. Nepaisant to, jog susidomėjimas transseksualiais sportininkais išaugo susirūpinus, esą transseksualios moterys turi nesąžiningą pranašumą prieš kitas varžoves, Prancūzijos sostinėje vykstančios olimpinės žaidynės įeis į istoriją kaip pirmosios lyčių lygybės žaidynės, kuriose 50 proc. medalių laimės moterys.

Boksas
Moters su vyru kovoje – sutraiškyta kaukolė. Bogdan Yukhymchuk/Unsplash nuotrauka.

Tarptautinis olimpinis komitetas pateikia pagrindinius principus

Reikalaujama, kad transseksualios moterys, norėdamos patekti į moterų kategoriją, būtų perėjusios į kitą lytį iki 12 metų amžiaus, jog būtų išvengta bet kokio galimo biologinio pranašumo dėl vyriško lytinio brendimo. Kokiose sporto šakose tai galioja?

Dviračių sportas vadovaujasi šiomis gairėmis moterų kategorijoms, tačiau taip pat leidžia įsteigti „atvirą“ kategoriją, kuri pakeitė dabartinę „vyrų kategoriją“, kad joje galėtų varžytis transseksualūs sportininkai[5].

Pasaulinis irklavimas leidžia varžytis tiems, kurie perėjo į kitą lytį iki lytinio brendimo, o vienas iš jų kriterijų – testosterono koncentracija turi būti mažesnė nei 2,5 nmol/l mažiausiai 24 mėnesius, o regbis vadovaujasi MOK gairėmis. Tačiau triatlono, teniso ir šaudymo iš lanko sporto šakose testosterono kiekis turi būti mažesnis nei tam tikra riba, jog sportininkai galėtų varžytis.

Kitose sporto šakose translyčiams sportininkams leidžiama varžytis kiekvienu konkrečiu atveju. Daroma prielaida, jog olimpiadoje lytis – nesvarbi; jeigu vyrų sporte „nenuskilo“, visuomet yra moterų.