Suprasti akimirksniu
  • Rusijai ir Baltarusijai uždraudė dalyvauti Eurovizijoje
  • Izraelio dalyvavimas Eurovizijoje sulaukė ir klausytojų, ir atlikėjų pasipriešinimo
  • Kodėl Izraeliui nedraudžiama dalyvauti Eurovizijoje?
Šaltiniai
Izraelis
Visuomenę piktina, kad Izraeliui leidžiama dalyvauti Eurovizijoje/konkurso stop kadras

Rusijai ir Baltarusijai uždraudė dalyvauti Eurovizijoje

Eurovizija iš tiesų nė nebando nusikratyti homoseksualizmo etiketės, tačiau politiškai angažuoto konkurso etiketė juos neramina gerokai labiau. Metai iš metų Eurovizija bando kalti visiems į galvas, esą tai muzikos, meilės ir visokio gėrio konkursas, nors, ypač šiemet, buvo akivaizdu, kad kas jau kas, o muzika konkurse yra vertinama turbūt paskutinėje vietoje. Šiemet buvo iškelta ir labai daug klausimų dėl sąžiningumo principo – tarkime, kodėl Rusijai ir Baltarusijai uždraudus dalyvauti konkurse dėl karo Ukrainoje, Izraeiliui tokios sankcijos netaikomos? Ir taip, sprendimą dėl Rusijos ir Baltarusijos galima suprasti – kiek įtampos užkulisiuose būtų tarp Ukrainos ir šių dviejų šalių atstovų? Galų gale iš tiesų meilę propaguojančiame konkurse dalyvauti šaliai, kurios agresijos aukomis tapo šimtai tūkstančių kitos šalies civilių gyventojų, yra visiškas absurdas. Tačiau pagrindinis klausimas čia – dvigubi standartai. Kodėl tai, kas galima vienam, negalima kitam?

Dar 2022 metais Europos transliuotojų sąjunga (EBU) paskelbė, kad „Eurovizijos“ dainų konkurse nedalyvaus nė vienas Rusijos atlikėjas.

EBU Vykdomoji taryba tokį sprendimą priėmė vadovaudamasi anksčiau šiandien „Eurovizijos“ dainų konkurso valdymo organo – Referencinės grupės – rekomendacija, remdamasi renginio taisyklėmis ir EBU vertybėmis.

Šis sprendimas atspindi susirūpinimą, kad, atsižvelgiant į precedento neturinčią krizę Ukrainoje, Rusijos kandidato įtraukimas į šių metų konkursą sukeltų neigiamą konkurencijos reputaciją.

Prieš priimdama šį sprendimą, EBU skyrė laiko plačiai pasikonsultuoti su savo nariais.

EBU yra nepolitinė transliuotojų organizacija, įsipareigojusi puoselėti viešųjų paslaugų vertybes.

„Mes ir toliau esame pasiryžę saugoti kultūrinio konkurso vertybes, kurios skatina tarptautinius mainus ir supratimą, suburia publiką, švenčia įvairovę per muziką ir vienija Europą vienoje scenoje“, – skelbė jie.

Baltarusijos „Eurovizijos“ transliuotojas BTRC buvo pašalintas iš Europos transliuotojų sąjungos dar 2021 metais. Minske įsikūrusi stotis nebegalės naudotis daugeliu EBU paslaugų, įskaitant dalyvavimą „Eurovizijos“ dainų konkurse.

Iki tol Baltarusija yra viena iš dviejų šalių, nuo pat jos įkūrimo 2003 m. dalyvavusių visose Jaunųjų Eurovizijos varžybose. Tai pirmas kartas, kai šalis negali dalyvauti „Eurovizijoje“ dėl pašalinimo iš EBU.

„EBU atidžiai stebėjo žiniasklaidos laisvės slopinimą Baltarusijoje ir nuolat ragino BTRC, kaip EBU narę, palaikyti mūsų pagrindines saviraiškos laisvės, nepriklausomybės ir atskaitomybės vertybes.

Nuo ginčijamų rinkimų praėjusią vasarą agituojame už nepriklausomos žurnalistikos ir saviraiškos laisvės apsaugą šalyje. Viešai rėmėme BTRC žurnalistus, kurie protestavo prieš vyriausybės kišimąsi. Mes taip pat stebėjome BTRC aprėptį ir pranešėme apie savo susirūpinimą jų vadovybei.

Pastarosiomis savaitėmis mus ypač sunerimo transliuojami interviu, kurie, matyt, buvo gauti per prievartą.

Taip pat stebėjome kitas BTRC laidas šia tema, kurios sukėlė kitų rimtų ir gana išskirtinių rūpesčių.

Atsižvelgdama į šiuos išskirtinius pokyčius, Vykdomoji valdyba neturi kitos išeities, kaip tik pasiūlyti sustabdyti BTRC narystę EBU“, – tuomet rašė Europos transliuotojų sąjunga[2].

Izraelio dalyvavimas Eurovizijoje sulaukė ir klausytojų, ir atlikėjų pasipriešinimo

Tiems, kurie Euroviziją stebi per televizorių, viskas matoma visai kitaip nei tiems, kurie konkursą stebi gyvai. Tačiau modernių technologijų laikotarpis leido visiems pažvelgti, kas gi darosi Eurovizijos scenoje, kurios šiaip jau operatoriai nefilmuoja ir masėms to vaizdo nerodo. Socialinių tinklų platformose pasipylė šimtai vaizdo įrašų, kuriuose matyti, kaip prieš prasidedant ir baigiantis Izraelio pasirodymui tūkstantinė minia šalį nušvilpia, šaukia pasipiktinimo šūksnius ir reiškia nepasitenkinimą jos dalyvavimu konkurse ir agresija prieš Palestiną. 

Maža to, kai buvo pristatinėjami komisijų balsai, Suomijos komisijos balsus pristatinėjusi suomių vedėja atsisakė ištarti Izraelio šalies pavadinimą, ir užuot pasakiusi, kad 12 taškų tenka Izraeliui, pasakė, kad 12 taškų skiriama Airijai[2].

Suomijos balsus paskelbti turėjo pernai metais Suomiją Eurovizijoje atstovavęs atlikėjas Käärijä, tačiau jis pasitraukė iš komisijos ir pasakė, kad jaučia, jog atstovauti komisiją, skyrusią 12 taškų Izraeliui, yra neteisinga.

Panašiai nutiko ir Norvegijos komisijoje – taškus viešai paskirstyti turėjusi Alessandra Mele taip pat atsisakė tą daryti.

„Šį vakarą per Eurovizijos finalą turėjau išdalinti Norvegijos taškus. Nors esu dėkinga, kad man buvo suteikta galimybė tai padaryti, nusprendžiau pasitraukti.

United by Music – Eurovizijos šūkis – yra priežastis, kodėl aš užsiimu muzika – vieniju žmones, suartinu. Tačiau šiuo metu tie žodžiai tėra tušti žodžiai. Vyksta genocidas, ir aš prašau jūsų visų atmerkti akis, atverti širdį ir leisti meilei nuvesti jus į tiesą. tai tiesiai priešais tave. Laisva Palestina“, – savo socialiniame tinkle rašė atlikėja[3].

Kodėl Izraeliui nedraudžiama dalyvauti Eurovizijoje?

Izraelio kompanija „Moroccanoil“ paskelbė apie naują partnerystę su „Eurovizijos“ dainų konkursu dar 2019 metais.
Izraelio kompanija „Moroccanoil“ paskelbė apie naują partnerystę su „Eurovizijos“ dainų konkursu dar 2019 metais.

Daugiau nei 50 000 žmonių pasirašė peticiją, skirtą EBU generaliniam direktoriui Noeliui Curranui, reikalaujančią uždrausti Izraelį dalyvauti dainų konkurse. Švedija – šių metų šeimininkė po istorinės 2023 m. Loreen pergalės – ruošiasi daugkartiniams Palestinos protestams Malmėje, kur vyks renginys.

2011 m. Šiaurės šalių eurovizijos dalyvis Ericas Saade'as trečiadienį per pirmąjį pusfinalį ant scenos dėvėjo kefiją, palaikydamas Palestiną, o 2024 m. Airijos dalyvė Bambie Thug bandė į savo pasirodymą įtraukti raginimą nutraukti ugnį. Belgijos valstybinis transliuotojas perkėlė situaciją į kitą lygį penktadienį per antrojo pusfinalio transliaciją (kuriame dalyvavo Izraelis), kurią nutraukė Palestiną palaikančia žinute.

Per pastaruosius keletą mėnesių EBU sprendimą pasmerkė daugybė švedų, suomių, norvegų, danų ir islandų menininkų .

Australijos buvę ir dabartiniai „Eurovizijos“ dalyviai iki šiol buvo mažiau garsūs. Montaigne'as, 2021 m. dainavęs Australijai „Eurovizijoje“ , yra vienintelis atlikėjas iš devynių buvusių atstovų, pareiškęs viešą paramą boikotui.


„Toks nežmoniškumas nėra eurovizinės dvasios dalis – tai juk dainų konkursas, kilęs iš noro suvienyti tautas meilėje ir bendradarbiaujant. Negali būti tokio įvykio dalimi, kai žudai civilius ir vaikus. važiuoja“, – sausį „Instagram“ rašė jie[4].

Gali būti, kad atsakymas į klausimą yra gerokai paprastesnis, nei manome. Eurovizijos partneris yra Izraelio kompanija „Moroccanoil“, kuri valdo 62 milijonus dolerių turto. Neabejotinai, dalimi to turto jie dalinasi ir su Eurovizijos kūrėjais. 

„Moroccanoil“ paskelbė apie naują partnerystę su „Eurovizijos“ dainų konkursu dar 2019 metais. Ilgalaikis susitarimas grožio prekės ženklui suteikia plačias pasaulines žiniasklaidos ir skaitmenines teises ateinantiems penkiems „Eurovizijos“ dainų konkursams iki 2024 m.

Pagal susitarimą aliejumi užpiltas grožio prekės ženklas taip pat taps išskirtiniu 2020 m. „Eurovizijos“ pristatymo partneriu, o „Moroccanoil“ atsiųs pasaulinio lygio plaukų profesionalų komandą, kuri teiks šukuoseną dalyvaujantiems atlikėjams per generalines repeticijas ir tiesioginius pasirodymus.

„Eurovizijos“ dainų konkurso EBU vykdomasis vadovas Jonas Ola Sandas pakomentavo: „Džiaugiamės galėdami pasveikinti „Moroccanoil“ kaip 2020 m. „Eurovizijos“ dainų konkurso ir vėliau pristatomą partnerį. Tai puiki partnerystė tarp didžiausio pasaulyje gyvos muzikos renginio ir vieno geriausių pasaulinių grožio prekių ženklų. Nekantraujame bendradarbiauti su „Moroccanoil“, kad visi kitų metų „Eurovizijos“ dainų konkurso atlikėjai atrodytų ir skambėtų neįtikėtinai.

Ši partnerystė yra dalis plačių Moroccanoil rinkodaros pastangų, kad padidintų prekės ženklo žinomumą pagrindinėse rinkose[5].